Tenacious D

νταξει δεν υπαρχουν τα αλανια λεμε…
προσκυναω!!!

[I]* τι παιδι ειναι η Μενουνος… ααααχ…[/I]

ειμαι ο μονος που βλεπει μια ψωλη στο εξωφυλλο? :smiley:

που στο μπουτσο κολλαει η μενουνος???

Και φυσικά υπάρχει κι αυτό.

εδιτ. full:http://www.youtube.com/watch?v=xOGS6y7tr88&feature=related

οχι :smiley: :smiley: :smiley:

αμα πατησεις πανω στο λινκ θα καταλαβεις,τοσο δυσκολο ειναι?

στο βιντεο εννοω ΡΕ.

που τη βρηκαν και βγηκε μαζι με τζακ μπλακ!

ελα ντε, μαλλον σε καποια εκπομπη παρουσιαστηκε το βιντεο και συμμετεχει και αυτη

Ξυπνάτε, φτιαχτό είναι το βίντεο, με guest την Μενούνος. Επειδή ας πούμε κανείς δεν πρόσεξε τον Grohl στο ίδιο βίντεο.

ναι αλλα αυτος δεν ειναι περιεργο που παιζει γ αυτο δεν τον αναφερουμε

O Grohl έχει γίνει ο απόλυτος ροκ μαϊντανός. Όπου του πουν να εμφανιστεί πηγαίνει. Μέχρι και στα Muppets τον είδα τελευταία. Όπου γυρίσει θα δεις και την φάτσα του Grohl

Έτσι, έχουμε βαρεθεί να τον βλέπουμε…:smiley:

In D we trust!

αφου ειναι κουλ ο τυπος…Ο σωτηρας της μουσικης βιομηχανιας,ο Νο.1 σωστος μουσικος με αξιες,οι οι ηλιθιοι μουσικοι του κανουν πιπες γιατι κανεις αλλος δεν ειχε τοσο ρισπεκτ.

Εγώ πλάκα έκανα, αλλά κι εσύ το πας στο άλλο άκρο και θα ξεκινήσει άλλη μια ανούσια αντιπαράθεση.

Για τους Tenacious D, ο Grohl θα μπορούσε να θεωρηθεί το 4ο μέλος της μπάντας (το τρίτο είναι ο Lee για όσους γνωρίζουν :stuck_out_tongue: ). Έχει παίξει σε όλα τα άλμπουμ, σε πολλές συναυλίες τους, στην ταινία, σε video clip και είναι φίλος με τους JB και KG. Άρα, όποια συμμετοχή του μόνο τυχαία δεν είναι…

Αυτή τη μανία, πάντως, να βγάλουμε τον Grohl μαϊντανό, μόνο εδώ υπάρχει (ως συνήθως). Αντιθέτως, διαπίστωσα ζωντανά το ότι θεωρείται απόλυτος rock star στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Πάντα έκανε πολλά πράγματα, απλά πλέον - που πουλάει ως περσόνα περισσότερο από ποτέ - ασχολείται περισσότερος κόσμος και μπορείς να βρεις συνέχεια αναφορές σε αυτά που κάνει.

Σόρρυ για το οφφτοπικ.

ama kserei kaneis ton Grohl mono apo ta videoclips twn Foo Fighters kai ta cameo tou, logiko einai na exei thn apopsh oti o Grohl einai maintanos.

kalo einai na koitame kai ligo parapera,e ?

ναι αλλα σε οσους δεν αρεσει η μουσικη του αναγκαστικα θα τον ξερουν μονο απο αυτα.Αρα ειναι λογικο οσοι δεν ακουνε γρολ να τον θεωρουν μαινδανο.

Μεχρι και με τον γουοτερς επαιξε το in the flesh!

kaneis lathos
ama den gnorizeis kati
poly apla den ekfereis gnomh

giati me th logikh sou
opoios exeis akousei to another brick in the wall,hey you,comfortably numb kai money mporei na krinei tous Pink Floyd…e?

Μπα, εγώ λέω πως πάντα εκφέρεις γνώμη. Μην ξανακούσω τέτοιες λογικές. Ο καθένας έχει τη γνώμη του και καλά κάνει. Μπορεί αργότερα ν αλλάξει τη γνώμη του και ν ακούσει παραπάνω πράγματα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα… Άν δε συμφωνείς εσύ με τη γνώμη του άλλου δε θα του πεις να μην την εκφέρει. Αυτές οι λογικές παραπέμπουν αλλού.

Εν τω μεταξύ όντως είναι πολυπράγμων ο Grohl και δεν ξέρω σε ποιό σημείο οριοθετείται η έννοια και δεν καταλήγει σε μαϊντανό, αλλά θέλει να βρίσκεται στην επικαιρότητα. Κακό δεν είναι - κάθε καλλιτέχνης φροντίζει να μένει στην επικαιρότητα όσο μπορεί γιατί show business είναι όλα. Γι αυτό κάνει και δηλώσεις στον τύπο κάθε τρεις και λίγο. Rock star πάντως το να παίξει drums στους Tenacious D ή το να συμμετέχει ως guest σε δίσκους διαφόρων μπαντών δεν τον κάνει. Ούτε το να παίξει στο in the flesh μαζί με τον Waters. Rock star τον έκανε η πορεία του με τους Nirvana και η επιτυχία και οι πολλές πωλήσεις της συγκεκριμένης μπάντας. Οι Foo Fighters δε νομίζω πως πουλάνε τόσο πολύ (πλέον) ώστε να χαρακτηριστούν rock stars. Δε θέτω εδώ θέμα ποιότητας μουσικής γιατί είναι υποκειμενικό. Μιλάω καθαρά για ροκσταριλίκι που αναφέρθηκε.

τεσπα κατα βαθως εχω μια εκτιμηση στον γκρολ σαν ανθρωπος απο αυτα που εχω δει.Μαινδανο δε τον λες γιατι λεμε καποιον ετσι οταν ειναι ντιπ βλακας οπως ο Ψωμιαδης…

οποτε ναι δεν ειναι μαινδανος αλλα μπορεις να πεις οτι θα τον δεις σε πολλα εβεντς και διαφορες δραστηριοτητες που καποια στιγμη αθελα σου θα πεις “παλι αυτος”

αλλα νταξ.

Προφανώς και στη δημοκρατία ο καθένας μπορεί να έχει άποψη και ελευθερία λόγου. Ιδιαίτερα από τη στιγμή που μιλάμε για μουσική και δη για τόσο δημόσια πρόσωπα, αλίμονο. Νομίζω, όμως, πως αυτό που θέλει να πει ο signal είναι πως η γνώση ενός θέματος καθορίζει και τη βαρύτητα των λεγόμενων του καθενός.

Όπως και να έχει, δεν υπάρχει πιο διαστρεβλωμένη αντίληψη από το ότι ο Grohl θεωρείται πιθανότατα η νο.1 rock περσόνα (ή rock star) σήμερα λόγω του ότι υπήρξε drummer στους Nirvana. Ενδεχομένως, η χώρα μας να είναι και το μόνο μέρος που υπερισχύει αυτή η άποψη. Για αυτό έχουμε δει τους - σιγά τους επιτυχημένους - Foo Fighters τόσες φορές…

Μα όχι, δεν εννοώ ότι θεωρείται ΤΩΡΑ ροκ σταρ λόγω της -τότε- συμμετοχής του στους Nirvana… Αναφέρομαι στην εποχή που το group ήταν σε ισχύ και πουλούσε ακόμα σαν τρελό. Άλλωστε πιστεύω πως η πολυπραγμοσύνη του τον σώζει γιατί αλλιώς δε θα χε καμιά υστεροφημία ως πρώην drummer της σημαντικής μπάντας. Για τους Foo Fighters μπορεί να κρίνω κι απ τα εγχώρια δεδομένα, δεν ξέρω, αλλά εδώ δεν ασχολείται πολύς κόσμος. Άν ζούσα στην Αγγλία και άκουγα κάθε μέρα φίλους να μιλάνε για τους Foo Fighters και για δίσκους και videoclip κλπ κλπ κλπ πιθανώς να’χα άλλη άποψη. Η οπτική μας σε πολλά πράγματα καθορίζεται κι από γεωγραφικά κριτήρια :stuck_out_tongue:

Επίσης η γνώμη του καθενός και από τί κριτήρια καθορίζεται και ποιά βαρύτητα έχει σε θέματα τέχνης δε νομίζω πως τίθεται υπό συζήτηση… Σε άλλον μπορεί ν αρέσουν οι Pink Floyd έχοντας ακούσει μόνο το The Wall (για να πάρω το παράδειγμα που αναφέρθη), μπορεί ν ακούσει μετά και τους υπόλοιπους δίσκους και να μην του αρέσει κανένας. Μπορεί να του αρέσουν και όλοι. Εμένα δε μ’άρεσε ποτέ το Animals και οι περισσότεροι το λένε δισκάρα. Δε νομίζω εν ολίγοις πως αποκτά κάποιος μεγαλύτερη βαρύτητα άποψης άν έχει ακούσει παραπάνω δίσκους γιατί όλα στην τέχνη είναι ιδιαίτερα σχετικά. Ως ένα βαθμό τουλάχιστον, δε μιλάω για γκόμενες μπουζουκόβιες π.χ. που μπορεί να έχουν ακούσει κάποια στιγμή το “Another Brick in the wall” και να τους άρεσε. Εδώ η συζήτηση είναι μεταξύ μουσικόφιλων :slight_smile:

Αλήθεια, δεν σε προβληματίζει το γεγονός πως πέρσι μόνο ήταν headliners σε όλα τα μεγάλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ, παιζοντας ακόμα και πάνω από τους System Of A Down σε κάποια. Στην Αγγλία μόνο έπαιξαν 2 δικά τους show ξεπουλόντας 140.000 εισιτήρια περίπου λίγες ώρες. Στην Αμερική τα μεγέθη είναι αντίστοιχα.

Το κύριο προσόν του Grohl δεν είναι ότι κάνει πολλά. Το τρομερό είναι ότι σχεδόν όλα τα κάνει με τόσο γούστο και τόσο coolness όσο ελάχιστοι. Κάτι που ισχύει και για τη συνεργασία του με τους D γιατί έχουμε φύγει πολύ off topic…:smiley: