Terra Tenebrosa - The Tunnels (2011)

Εντάξει μέσες άκρες 'τα ‘πατε όλα, εξάλλου δεν είμαι τόσο καλός στις κριτικές, ο δίσκος πραγματικά σβολώνει. To artwork μου φέρνει στο νου εικόνες απ’ την ταινία The road (2009), συναρτήσει βέβαια και του όλου μουσικού κυκεώνα…

Οι κιθάρες ανά διαστήματα θυμίζουν σε κανένα The great deceiver ?

Ουφ καταφερα και εγω να τον ακουσω και εδω καμια βδομαδα ειναι στο ανελεητο ριπιτ.Ο keyser τα γραψε ολα.Αυτο που θελω να προσθεσω ειναι ,οτι σε σημεια θυμιζει τοσο breach[ειδικα το μπασο,ααχ αυτο το μπασο] που συγκινουμαι.Αγαπημενο ειναι μαλλον το proping the abyss.Α,μηπως ξερουμε ποσοι απο τους breach ειναι στους terra?

Οφειλω να ευχαριστησω και keyser ,γιατι το δικο του ποστ στις καλυτερες κυκλοφοριες 2011 με παρακινησε να το ακουσω ,αφου το θρεντ το περασα στο ντουκου:p

Με επιφύλαξη πρέπει να ναι 2 από τους Breach.

Ο δίσκος είναι μνημείο και χαίρομαι που έστω και με μια αναφορά μπήκες στο τρυπάκι και το άκουσες 8)

Όσο τον ακούω τον δίσκο τόσο τον γουστάρω και εδώ και 1 μήνα δεν έχει φύγει ακόμα από το καθημερινό μου πλέιλιστ.

Πάντως εγώ όσο και να το έψαξα, άκρη δεν έβγαλα για το ποιοι και πόσοι από τους Breach συμμετέχουν. Η όλη φάση ίσως και να είναι μούφα αλλά, με τέτοιες μουσικάρες, στ’ αρχίδια μας.

Preorder για το βινύλιο
http://www.apocaplexy.bigcartel.com/product/terra-tenebrosa-the-tunnels-dlp-preorder

23,5? μαζί με τα μεταφορικά

η ανακοίνωση στο φβ έγινε στις 18.44. ΑΡΓΕΙΣ. [-X

Κατατάλλα bump στο συγκλονιστικότερο πράμα του 2011.

19:26 μου ήρθε mail από την Apocaplexy Records, ήμουν έξω και είναι σπαστικό να ποστάρω από το κινητό μου. Κατευθείαν να με κατηγορήσεις [-X

αυτά τα περί deathspell omega και blut aus nord δε μπορώ να τα καταλαβω στη μουσική των terra tenebrosa καθώς δουλεύουν και οι 3εις με διαφορετική μέθοδο. Οι 2 black metal μπάντες που αναφέρθηκαν μπαίνουν άθελα σε ενα δικο τους καλούπι, στο γενικότερο metal. Ενώ οι terra φτιάχνουν μουσική που ούτε μπαίνει σε καλούπι, ούτε πιστεύω θα μπει. Είναι κάτι φρέσκο και αχνοφαίνεται το μέλλον ακόμα πιο λαμπρό, είναι ανήσυχοι χαρακτήρες και για εμένα ειναι οτι πιο πρωτοποριακό έχει βγει τα τελευταία χρόνια.

Απλώς ανέφερα αυτά τα 2 γκρουπς γιατι είμαι πιό “οικείος” με τον ήχο των DSO/Blut Aus Nord παρά με των Terra Tenebrosa. Οι πρώτοι 2 είναι black metal ενώ οι τελευταίοι δεν ξέρω αν τους “κολλάει” ο χαρακτηρισμός metal, και δεν έχει και καμία σημασία εδώ που τα λέμε.
Και ναι, είναι από τα τελειότερα πράγματα που κυκλοφόρησαν και που άκουσα φέτος.

Ήρθε :smiley:

:):):):):):):):slight_smile:

Έλα μωρή σαφόκα απόλυτη φωτογραφική μπλούζα!
:):):slight_smile:

[SPOILER][/SPOILER]

χαχαχ, την είχα ξεχάσει αυτή.

τώρα το ακούω.

αυτό.

Νταξι κωλοτουμπα της χρονιας.Παροτι στην αρχη δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε ο δισκος,των ακουσα πριν μερικες εβδομαδες ξανα και εμεινα καγκελο.Πιστευω τις πρωτες φορες που τον ακουσα δεν τον “καταλαβα” αλλα τωρα πλεον εχει μπει στα αγαπημενα μου της χρονιας!!Μαυριλα και σκοταδι.Απιστευτη ατμοσφαιρα,τον λιωνω τωρα που διαβαζω,και καλα the mourning stars και the arc of descent κομματαρες οχι αστεια!!

Γαμώτο αυτόν τον δίσκο έχω σκοπό πολύ καιρό τωρα να τον ακούσω, αλλά δε πρόλαβα την χειμερινή περίοδο, και δε με εμπνέει και πολύ να τον ακούσω τώρα (επειδή έχω καταλάβει περίπου περι τίνος πρόκειται. Από φθινόπωρο!:stuck_out_tongue: Αν και μου φαίνεται πως πρέπει να σπευσω! (είναι και οι breach από πίσω, όποτε ειμαι λιγο απαραδεκτος που δε το εχω κανει ηδη)

Συνεντευξάρα εδώ: http://castingstone.blogspot.com/2011/09/terra-tenebrosa.html

Μπράβο Bleeding!

Μεταξύ άλλων μάθαμε και ότι θα έχουμε καινούριο δίσκο την άνοιξη.
Άντε και κάνα λάιβ από τα μέρη μας, να τρελαθούμε εντελώς.

Πράγματι, όμορφη συνέντευξη. Well done!

…Πάντως οι στίχοι αναφέρονται στην μεταμόρφωση προς κάτι καλύτερο, σε αντανακλάσεις του κόσμου που ζούμε και στην ανθρώπινη φύση. Δεχόμαστε τόση πολλή δυστυχία καθημερινά που καταλήγουμε απαθείς σε αυτή. Αλλά η ψυχή μας μετατρέπεται σε υπόνομο και αυτό ακριβώς το σκοτάδι είναι που προσπαθώ να περάσω σε λόγια αλλά και στη μουσική. Πιστεύω πως δεν έχουμε ακόμα εξαντλήσει όλες μας τις δυνατότητες. Και πιστεύω πως αυτή η στιγμή είναι η κατάλληλη να εστιάσουμε προς τα μέσα μας αντί για έξω. Όλοι ασχολούνται να διορθώνουν τα λάθη των άλλων ενώ θα έπρεπε να κοιτάξουν καλά τον εαυτό τους και να αγωνιστούν να γίνουν κάτι καλύτερο, να περάσουν στο επόμενο σκαλί της εξέλιξης γιατί στεκόμαστε στο κατώφλι και το επόμενο βήμα θα είναι βίαιο και επαναστατικό…

Κράτησα το παραπάνω. Εξαιρετική τοποθέτηση. Μπράβο στον τυπά !

Εντωμεταξύ, πανέξυπνη η ιδέα πίσω από τα ονόματα των μελών.
The Cuckoo, Risperdal και Hibernal.

Κατά τα άλλα, πρέπει να του δώσω κι άλλες ακροάσεις με τη νέα σεζόν.
Ο Κούκος δεν με ξύπνησε ακόμη…

[SPOILER]@ Bleedin : Χαχα, ούτε κι εγώ ξέρω από Καβ(β)άλα…[/SPOILER]

Αυτό!