Επείγον! Πώς πάνε - και πώς γυρίζουν από το Terra Vibe?!?

Μιλάμε για πολύ σοβαρό θέμα, γιατί εδώ θα κριθεί αν θα πάω ή όχι Rockwave και μάλιστα πόσες μέρες :lol:
Το μποϊκοτάζ τόσων χρόνων δεν απέδωσε, αλλαγή δεν είδαμε, οπότε το σκέφτομαι σοβαρά φέτος… :-s

Για πείτε λοιπόν εσείς που έχετε περισσότερη πείρα επί του θέματος, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πας και να γυρίσεις απ’ το Terra Vibe? Έχουμε δύο σενάρια: στην περίπτωση που υπάρχει ΙΧ και στην περίπτωση που δεν υπάρχει (που με καίει και περισσότερο). Ειδικά στη δεύτερη περίπτωση, τι γίνεται με την επιστροφή; Υπάρχουν ειδικά δρομολόγια του πούλμαν που βάζουν; Και αν ναι, φεύγουν μετά το τέλος της συναυλίας ή θα πρέπει να φύγουμε νωρίτερα; 8O (Γιατί θυμάμαι να διαβάζω για κάτι τέτοια κουφά περιστατικά από προηγούμενες χρονιές). Τέλος, το πούλμαν είναι ο καλύτερος τρόπος ή βολεύει τραίνο, ΚΤΕλ κλπ. (υπάρχουν δρομολόγια τις ώρες που τελειώνει το Rockwave?);

Οποιαδήποτε - άμεση - βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα, γιατί πρέπει να αποφασίσω σήμερα και να πάρω αν είναι τα εισιτήρια… :-k

Eχεις κατι μηνες ακομα, αλλα τέλος παντων…

Τα τελευταια χρονια η ντιντιδες της Didi συνεργαζονται μ’ενα γραφειο ταξιδιων, την Sunway Travels. Αυτη εχει εισητηρια για πουλμαν που σε πανε και σε γυρνανε (αναχωρηση-αφιξη απο Σταθμο Λαρισης). Πηγαινελα εκανε ενα δεκαευρω αν θυμαμαι καλα. Και ναι, φευγουν μετα τη συναυλια, αν και επειδη γινεται μπαχαλο καμια φορα πρεπει να περιμενεις να πανε σταθμο λαρισης και να ξαναρθουν.

Μπαχαλο δε λες τιποτα… Η κατασταση ειναι τραγελαφικη πολλες φορες.
Αν δεν εχεις μεταφορικο, (ειδκα αν μιλαμε για συναυλια με πολυ κοσμο), ετοιμασου για ταλαιπωρια εκτος κι αν εισαι αρκετα τυχερη και βρεις λεωφορειο γρηγορα.

Προσωπικα θα παω με μηχανη οποτε αποφευγω κινηση κλπ.
Οι υπολλοιποι… may the force be with you

Με τρενο ειναι καλη φαση πιστευω … σταματας σταθμο Σφενδαλη … ( ξεκιναει απο σταθμο Λαρισσης ) …και περπατας ενα 20 λεπτακι … απλα στο περισυνο Rockwave ειχε τυχει να εχουν απεργια … και το τελευταιο εφευγε 12 … και το επομενο ερχοταν 9 και βαλε … κανονικα νομιζω πρεπει να περναει το πρωτο γυρω στις 4-5 … τα ξημερωματα …

Τελικα εμεις φυγαμε με πειρατικο ταξι …που χωρεσε 5 ατομα μεσα και πηρε 20ε απ τον καθενα :lol:

Το τελευταίο τρένο περνάει σχετικά νωρις. Δεν ξέρω ώρα αλλα θυμάμαι ότι αν αργούσε η συναυλία δύσκολα το προλαβαίνεις γιατί έχει και μπόλικο περπάτημα μέχρι να φτάσεις στο σταθμό. Τα πούλμαν φεύγουν ότι ώρα τελειώσει αλλα δεν ξέρω αν με το χαμό που γίνεται μπαίνεις αμέσως μέσα ή πρέπει να περιμένεις να ξαναέρθει αργότερα κάποιο άδειο.

Σε συναυλίες μεγέθους Depeche ή Metallica είναι μεγάλη ταλαιπωρία και το ΙΧ αφού συνδιάζει αρκετή ώρα περπάτημα και το χειρότερο πλήρη ακινησία στους παράδρομους μέχρι να βγείς στην Εθνική. Μπορεί να φας και καμια ώρα, ίσως και παραπάνω.
Τώρα για συναυλίες μεγέθους 3000 (Manics) 6-7000 (Franz Ferdinand) ή το πολύ 8-10.000 (Muse) δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν πας σχετικά νωρίς. Παρκάρεις, περπατας κανα τεταρτάκι και φεύγεις κύριος. Για φέτος πιστεύω ότι βολεύει το αυτοκίνητο μιας και δεν νομίζω ότι θα έχει και καμιά κοσμοσυρροή. Αν υπάρχει αμάξι, μια χαρα είσαι…

Υπαρχουν πουλμαν που αναχωρουν απο σταθμο λαρισης αποσο ξερω. Εχει δρομολογια συνεχεια, αλλα γινεται χαμος!
Οποτε πηγαινε απο νωρις…
Το ιδιο ισχυει κ για επιστροφη , με το ιδιο εισητηριο γυρνας… αν κ Metallica γινοταν της πορνης

με σχολικο λεωφορειο.

Φωτεινή εγώ έχω πάει πολλές φορές με πούλμαν. Είναι πανεύκολο και όχι ιδιαίτερα κουραστικό. Όταν πας να αγοράσεις εισητήρια πάρε πληροφορίες από το Ticket House για το που βρίσκεται το γραφείο που βάζει τα πούλμαν. Είναι κάπου στο Σύνταγμα αλλά δεν θυμάμαι οδό. Θα πας εκεί, θα βγάλεις εισητήρια (γύρω στα 8 ευρώ το πήγαινε-έλα) και την ημέρα του Live θα πας στο σταθμό Λαρίσης απ’ όπου και αναχωρούν τα πούλμαν. Το πούλμαν παίρνει τον δρόμο της επιστροφής αμέσως μετά το live και άμα έχεις εισητήριο δεν παίζει να φύγουν χωρίς εσένα… Σε αφήνει ακριβώς έξω από το Terra Vibe και το βρίσκεις απ’έξω μετά το live. Σε αφήνει πάλι Σταθμό Λαρίσης το βράδυ.

πουλμανάκι καλή φάση!ουτε κι εγώ γνώριζα σχετικά η αλήθεια είναι!

Λογικά το ίδιο πρέπει να συμβαίνει και από άλλες πόλεις έτσι? Από Θεσσαλονικη που σπουδάζω θέλω να πιστεύω πως πάλι θα αναχωρούν λεωφορεία…

Επειδή στα Rockwave με μεγάλη συμμετοχή το ερώτημα “Που παρκάρω” κυριαρχεί, αν πας με αμάξι και έχει πολύ κόσμο ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην πας νωρίς για να παρκάρεις κοντά στο Terra Vibe. Όσο πιο κοντά στην Εθνική παρκάρεις τόσο καλύτερα, μπορεί να περπατήσεις παραπάνω αλλά θα γλιτώσεις κίνηση και πήξιμο χειρότερο από κέντρο Αθήνας :slight_smile:

Παιδια πρωτη φορα και για μενα φετος Rockwave και εχω την εξης απορια,αμα το λεωφορειο μετα μας αφηνει κατα τις 4-5 σταθμο Λαρισης,πως παω Σεπολια εγω μετα στο σπιτακι μου αφου το μετρο και ο ηλεκτρικος θα ειναι κλειστα τετοια ωρα? :stuck_out_tongue:

εμπιστεύεσαι την κίτρινη φυλή…
ή τα πόδια σου. :stuck_out_tongue:

μπορει βεβαια να τον παρει ο διαβολος…

χροκινχαχ

πωωω σπασιμο τωρα… τεσπα αν και μου ακουγεται αγγουρι το ολο θεμα,δεν χανω εγω Slipknot,θα πιουμε και τιποτα και την βγαζουμε σε κανα παγκακι,παιδια λεω γω να τα αφησουμε αυτα,οτι ειναι να γινει ας γινει :lol::p:p:lol::smiley:

Αυτό είχαμε κάνει κι εμείς στος Sabbath! Το έχουν πιάσει το νόημα οι ταρίφες!

Και συ σκέφτεσαι που θα πάρεις ταξί από Σταθμό Λαρίσης για Σεπόλια; :?

μπορείς να πιείς τον βόσπορο και να διανκτερεύσεις στο νοσοκομείο. :stuck_out_tongue:
Θα γλιτώσεις και τα λεφτά του ταρίφα, αφού θα σε πάει το ασθενοφόρο. :lol:

SLIPKNOT Oeooooooooooooooooooooooooo
κοιτα,αν θες μπορεις να βγεις στην εθνικη και να σταματησεις το πρωτο buss που παει προς ααθηνα και σε περνει,ετσι το καναμε με φιλους το 2007 στους iced earth,επησεις εχει και τα τρενα απο μεσα στην μαλακασα οπου μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο να μαθεις ακριβως τα δρομολογια απο μαλακασα για σταθμο λαρισης…good luck…

Ειναι πολυ απλο… Μολις τελειωσει η συναυλια περπατας μεχρι το χωριο της μαλακασας (οπου εχεις βαλει κ καπου το σλιπινγκ μπαγκ), πας στην πλατεϊτσα(οπως κανουν κ πολλοι αλλοι μεταλχεντς) και το επομενο πρωι αφου φας κατι καλο απο τον φουρνο (και οχι ακομα ενα βρωμικο) πας χαλαρος κ κουλ στον σταθμο του τρενου…8)

Εγώ και πηγαίνω και γυρίζω με το Rock Radio ή το Alone Metal Store αν είσαι απο Θεσσαλονίκη είναι τα καλύτερα…