Tetsuo: The Iron Man

Ακουω γνωμες γι’ αυτη την υπεεεεεεεεεροχη ταινια, που κατ’ εμε ανηκει στον τομεα της τεχνης με την ευρυτερη εννοια και οχι του κινηματογραφου ειδικα!
…Μα δεν ειναι υπεροχο; Μπορεις να της δωσεις τοσες πολλες ερμηνειες και αποκωδικοποιησεις και να ειναι σωστες.
Τα σεβη τους εχουν δωσει ο Ταραντινο και ο Μπαρκερ (για τον 2ο δεν ειμαι 100% σιγουρη).
Προσωπικα πιστευω οτι ειχε αρκετα μηνυματα να δειξει για την πολιτικη που εχουμε και για την πολιτικη που ερχεται και που επηρεαζει την κοινωνια σε αρκετους τους τομεις της και επισης αρκετους προβληματισμους για εμας.
Δεν εχω καταφερει να το αποκωδικοποιησω ολο βεβαια και δεν ειμαι καν σιγουρη αν το χω πιασει το νοημα.

?There?s a piece of metal in your brain. You will die if we remove it. Think of it as jewelry.? -Doctor

ωραιο ειναι. δεν ειμαι σιγουρος αν τα κανει ολα αυτα που λες αλλα ok.

Ωραίο???Είναι ΕΠΟΣ!!!Εύγε σ ’ αυτόν/ήν που άνοιξε το θρεντ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=191185&postcount=33

το tetsuo μαζι με μερικες αλλες ταινιες ακομη
ηταν απο τις πρωτες ταινιες που κυκλοφορησε η darkside αν θυμαμαι καλα
πριν καμποσα χρονια σε vhs
και το videoblue της γειτονιας μου,ηταν απο τα λιγα (μην πω το μοναδικο) που ειχε φερει αυτες τις ταινιες
και τα ειχε βαλει υπο την ταμπελα CULT!

θυμαμαι που διαβαζα την υποθεση στο πισω μερος της κασσετας και ετσι μικρο παιδι που ειμουνα κολωνα να την νοικιασω.ε μια δυο τρεις,δεν αντεξα και την πηρα!! :slight_smile:

Η ταινια ειναι Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α!!!

και ναι wretch και ο barker εχει πει τα καλυτερα για αυτην την ταινια!!!οπως και ο william gibson!!

παντως απο οσο την εχω ψαξει
το βασικο της θεμα ειναι η σχεση του ανθρωπου με την τεχνολογια
αλλα οπως λες και συ ειναι ανοιχτη για πολλες ερμηνειες

προσωπικα προτιμω να το χαζευω απλα οπως αρμοζει σε ενα εργο τεχνης!!!

ΤΑΙΝΙΑΡΑ!!!

Ομως το σικουελ του ηταν ψιλομουφα.

καλά ρε υπάρχει τέτοιο θρεντ και δεν έχει γίνει sticky?
Αυτά δε θάβονται ρε!

Απλά για μένα, η κορυφαία ταινία όλων των εποχών!

εδιτ. Ο Τσουκαμότο ετοιμάζει παρτ ΙΙΙ ε!
Ε ρε τι έχει να γίνει!

βασικα κραταμε και μια πισινη

εχει δει κανεις καμια απο τις τελευταιες του ταινιες?

Από τις πιο διαστροφικες, έξυπνες , αριστουργηματικές που έχω δει!Η ταινία ειναι ένα έπος :smiley: Από που να την πιάσει και από που να την αφήσεις! Πολύ εμπνευσμένη με σκηνές που έχουν μείνει χαραγμένες στην μνήμη μου :p.

Η ταινία κόστισε ελάχιστα χρήματα, αλλά τι να τα κάνεις όταν έχεις τέτοιο σενάριο και έναν τέτοιο << τρελό >> σκηνοθέτη. Πολλά respect και στον Ishikawa για την μουσική της ταινίας, άλλο έπος από εκεί!

ΑΥΤΟΙ είναι νέοι γιούζερζ!

ΕΥΓΕ! \m/

Επος!ταινια που επηρρεασε αφανταστα το cinema.
Εδω μιλαμε για τεχνη .
Tsukamoto:bow2: ποσταρετε και αλλες ταινιες του

Δε χρειάζεται.

Ζεσταίνουμε ήδη τα καβλιά μας για το TETSUO III: The Bullet Man \m/

εχει βγαλει και αλλες ταινιαρες κριμα να μεινουμε μονο στο tetsuo .
8)

Αμα δεν ειναι σαν το body hammer-my ass-,αναμενω και γω…:stuck_out_tongue:

Ταινία αρρωστημένα όμορφη/όμορφα αρρωστημένη! Σκηνοθετικά και εικαστικά πρόκειται για έργο τέχνης, πραγματικά. Τα κολλάζ σκηνών μου θύμισαν ντανταισμό ή και Άιζενσταιν, οι εκφράσεις και τα πλάνα των χαρακτήρων παραπέμπουν στον εξπρεσσιονισμό, υπάρχουν σουρεαλιστικά/συμβολικά στοιχεία, και το stop motion animation που χρησιμοποιείται είναι υποδειγματικό. Για να μη πω για την cyberpunk/anime αισθητική. Ή για την φοβερή μουσική (τελικά είπα).

Ειδικά το πρώτο μισό της ταινίας είναι το κάτι άλλο.

Τώρα αν περιλαμβάνει “νόηματα” και ποιά είναι αυτά, δε μπορώ να πω. Πιστεύω πως πρώτα απ’ όλα πρόκειται για ένα έργο όπως ένας πίνακας μοντέρνας τέχνης, τα όποια μηνύματα υπάρχουν για να τα αποκρυπτογραφήσει ο θεατής και δεν δίνονται άμεσα. Και κανένα μήνυμα να μην έχει, η αισθητική της απο μόνη είναι σημείο αναφοράς.

Και να προσθεσω οτι το επος αυτο κατακλεψε ο ΑρονοφσκιΣ για το Πι.
Αυτο ειναι το λεγομενο γιαπωνεζικο cyberpunk.
Αλλα δειγματα του ειδους ειναι τα Pinocchio,Rubber Lovers,Tetsuo 2 etc.

Ούτε καν ακουστά δεν την είχα αλλά θα την τσεκάρω με αυτά που διαβάζω… :stuck_out_tongue:

To χα ζητήσει πριν κανά μήνα σε βιντεοκλάμπ, αλλά ο υπάλληλος με κοίταζε σα χάνος. Καμιά ιδέα τι άσχετο τίτλο έχουν δώσει οι μάγοι έλληνες υποτιτλιστές?

νομίζω αμετάφραστο πρέπει να’ναι… :-k

Ναι, το λένε “Παιχνίδια στο Λιβάδι της Χαράς”. :stuck_out_tongue:

Μπορείς να το δείς και ονλάιν πάντως, με αγγλικούς υπότιτλους, αντί να ψάχνεσαι στα βιντεοκλαμπ, εγώ αυτό θα έκανα.

Έπη του Shinya Tsukamoto
Haze
Marebito (MUST SEE)
A Snake of June
για μενα οι καλυτερες του
Μη ξεχναμε οτι εκανε τον ιβολ ινστρούχτορα τού Ιτσι στην ομώνυμη ταινία του Miike