The 00s Black Metal θρεντ

Επισης μιας και θες να ψαχτείς με Καναδούς θα πρότεινα να ακούσεις και Axis Of Advance. Death/Black φάση, μπάσταρδα αδερφάκια των Revenge, πολύ δυνατή μουσική.

αναφερρθηκαν καθολου οι darkspace?

Όμορφα τα είπε ο cirkus. :thumbup:

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τον όρο orthodox blackmetal?
Δεν εννοώ μια απάντηση τύπου “βάλε άκου deathspell omega και funeral mist”. Εννοώ τι πρεσβεύει αυτό το ιδίωμα, πού διαφοροποιείται από τα άλλα και γιατί λέγεται έτσι.

Πόσο μα πόσο συμφωνώ. Αυτό είναι που με εκνευρίζει σε αυτού του είδους το ρετρό-black. Τα πρώτα REVENGE με είχαν στείλει τρέχοντας πίσω στο Fallen Angel… Τρέχοντας. Από άλμπουμ σε άλμπουμ άρχισαν να αποκτούν πιο σταθερή ταυτότητα.

Πιο πάνω κάπου ναι, αλλά τώρα που το λες παίζει να ήταν από τους πρώτους που ενσωμάτωσαν το ambient στο black, κάπου 2002-2005.

Βέβαια, ό,τι συζητάμε εδώ, μα ό,τι συζητάμε, έχει γίνει από τους BEHERIT δέκα - είκοσι χρόνια πριν, αλλά αν είναι να βγάλω το οπαδιλίκι μου θα ανοίξω άλλο θρεντ :stuck_out_tongue: :bow2:

@ Bleedin, καθώς ουδέποτε τα πήγαινα καλά με ταμπέλες μόλις γούγλισα τον όρο “orthodox black metal” και σε φόρουμ οπαδών έπεσα στην εξής ερμηνεία: όρος που δημιουργήθηκε από τη Γαλλική σκηνή και αναφέρεται στα συγκροτήματα που έχουν (κάποιου είδους) θρησκευτικό στιχουργικό υπόβαθρο. Συνεπώς, βάλε ν’ ακούσεις DEATHSPELL OMEGA και FUNERAL MIST και διάβασε στίχους (ειδικά για DEATHSPELL αξίζει), εάν είναι μόνο αυτό.
Μουσικά δεν μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι ο όρος οριοθετεί κάτι συγκεκριμένο. Κάτι σε βλακεία μου κάνει εμένα όλο αυτό, μεταξύ μας δλδ…:-s

Συμφωνώ με κάθε γραμμή του ποστ αυτού.

Μα και βέβαια! 8)

To πρώτο Revenge όμως πέρα από τις αναφορές σε Blasphemy είχε και μια σχεδόν intelligent (όπως λέγανε τότε, εντελώς άστοχος όρος κατά τη γνώμη μου), υπερτεχνική δομή σε riffs και τύμπανα. Και γενικά γαμούσε τα πάντα. Στον 2ο δίσκο μου φάνηκαν στάσιμοι και ανούσιοι γι αυτό και έπαθα πλάκα με το περσινό τους αφούτ δεν περίμενα και τίποτα.

http://www.metal-archives.com/review.php?id=39107

Τρίτο review (τίτλος: ‘‘Christian music’’) και νομίζω θα σου λυθούν όλες οι απορίες. :wink:

Για να γελάσουμε και λίγο το βαλες αυτό, ε?

Εεε, βασικά όχι. Ο τύπος φυσικά και γράφει γελοιότητες, αλλά περιγράφει και τι είναι το orthodox black metal. Άσχετα, αν το θάβει. Τουλάχιστον δίνει στον άλλο να καταλάβει περί τίνος πρόκειται.

Από τα λίγα που έχω καταλάβει δεν είναι αυτό το orthodox black metal.
Ας μας διαφωτίσουν οι γνώστες.

Α, ΟΚ, αν είναι λάθος αυτά που λέει, τότε πάω πάσσο. Αλλά νόμιζα ότι όπως τα λέει είναι, ότι δηλαδή αναφέρονται στο διάβολο με τα χαρακτηριστικά που αναφέροναι στη βίβλο, άρα αποδέχονται και το θεό μπλα μπλα μπλα

Cirkus τα λες πολυ ωραια.Αυτη η απενοχοποιηση πολλων πραγματων εφερε νεα πνοη
στον ηχο.

Το Orthodox Black Metal δεν μπορω να το ορισω,να αναφερω καποιες μπαντες
ναι αλλα τι ακριβως ειναι δεν μπορω να το πω σωστα.

Οι οποιο διαλυσανε ετσι ? :frowning:
Κριμα και μ’αρεσε παρα πολυ το υφος τους,υπερδυνατο,πολεμικο,παρε να’χεις !

Επειδη -ετυχε- να αρχισω να ακουω μπλακ απο μικρος,καπου το 98-99 δηλαδη,
μου ειχαν κανει τρομερη εντυπωση τα αντιστοιχα ντεμπουτα των Antaeus και Arkhon
Infaustus οταν βγηκαν.Αυτο το σκοτεινο οσο δεν παει,ογκοδεστατο,raw
οπως θελετε πειτε το ειχε κανει την διαφορα σε σχεση με το BM των late 90’s
που ηταν τιγκα στο πληκτρο.

Να προσθεσω και εγω οτι οι Akercocke -αν και εγω δεν μπορω να τους
πω καθαρα black ή death,η οτιδηποτε βασικα- προχωρησαν μπροστα τον ηχο.
Βαλανε νεα στοιχεια,επαιξαν καλη και δυσκολη μουσικη ωρες-ωρες
και με τις αψογες παραγωγες των δισκων τους δωσανε 2-3 αψεγαδιαστους και μοντερνους δισκους.

Νομίζω ναι εδώ και καιρό. Αν και δεν τους παρακολουθούσα τακτικά.

Για ορθδοξο απαιτειστε ορισμο απο Plunderer!!Ειναι must!! :stuck_out_tongue:

Νομίζω, χωρίς να είμαι και σίγουρος βέβαια, ότι το orthodox ξεκινά με το ντεμπούτο των Antaeus.

Επειδη είναι must λοιπόν

Τον όρο Orthodox Black Metal έχουν χρησιμοποιήσει πρώτοι οι ολλανδοί Countess από το 1993 γράφοντας το στα οπισθόφυλλα τους, ως αυτοχαρακτηρισμό του μουσικού είδους που ακολουθούν.
Τώρα βέβαια ο Orlok το χρησιμοποίησε αυτό επειδή είναι τίγκα Bathory-ικός με την οπτική του Raw Black Metal ας πούμε μιας και είχε να κάνει περισσότερο με μια οπαδική αισθητική, την ορθή δόξα=οπτική αλλά μέχρι εκεί.

Τα χρόνια πέρασαν και “διάφορα πράγματα” έγιναν, περίπου το 2004-2005 ξεκινά μια νέα ιστορία στο Black Metal μέσω τις οποίας κάποιοι “τυπάδες” θέλουν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Αυτό το διαφορετικό έχει ανάγκη απο μια θρησκευτικότητα, έτσι λοιπόν
ο σατανάς δεν θα είναι πλέον ένα τερατάκι σε μια μπλούζα αλλά μια οντότητα που θα σε τριγυρίζει κατα την ακρόαση.
Οι μπάντες δεν θα πρέπει να είναι οικείες αλλά απόμακρες οπότε φωτογραφίες και φάτσες τέλος, ακόμα για να αποκτήσει μια πιο Αληθινή αν θέλετε οπτική όλο αυτό θα πρέπει να βασιστεί κάπου.
Η Ελληνική Ορθοδοξία και ο Ορθόδοξος Εβραισμός λοιπόν είναι οι δυο βασικές θρησκείες για να αρπάξουν οι “τυπάδες” οτι έχουν ανάγκη…σκοτάδι, τελετή, ψαλμούς και πολλά άλλα.

Ο καλύτερος τρόπος να “δει” κάποιος το είδος αυτό είναι να μελετήσει την μουσική, διαβάζοντας τους στοίχους παρατηρόντας το image και πάνω απο όλα ανατρεχοντας στην πηγή των λεγομένων για να δει και εκείνος τα λεγόμενα…

Συνεπώς είναι πιο εύκολο να μελετηθούν πρώτα 2 εταιρείες, που έχουν στην κατοχή τους οι “τυπάδες”

http://www.noevdia.com/index2.php

και της μικρής εξαδέλφης της

http://www.theajnaoffensive.com/

Και 2 ορθόδοξες ερωτήσεις για όσους ακολουθήσουν.

1-Τι να είναι άραγε το Draconian Current που αφιερώνουν οι Nefandus το Death Holy Death?
2-Γιατι ο Arioch έκανε λαβή στο αμερικανάκι?

ισοπεδωτικο ποστ. και του Cirkus σαν ανασκοπηση.

Δηλαδή ο όρος δεν ειναι στην ουσία μουσικός. το’χω; :-k :-k

@ Plunderer + Circus :respect:

Plunderer
Eνα ονομα,μια εγγυηση!! :stuck_out_tongue:

μα εσυ το σιχαινεσαι αυτο το ονομα!

Χαχα
Μου’χει βγει το ονομα τελικα ε :stuck_out_tongue:
Το ειδος/ονομα/μπαντα/γουατεβα μπορει,τον φιλτατο ομως σαν ατομο καθολου.Εχουμε λιγο διαφορετικα γουστα ισως αλλα μου ειναι αρκετα συμπαθης κι εχει ωραιες αποψεις.