The 00s Black Metal θρεντ

ατελείωτα ρισπέκτ στον plunderer. =D>=D>

Nα προσθεσω σε ολο αυτο το μυστηριακο-δεν δειχνουμε φατσες κτλ
και τα εξης sites.

http://www.kthrss.de/
http://www.deathspellomega.com/ (δεν ξερω αν ειναι επισημο)

Χλιδατα και τιγκα στις πληροφοριες δειχνουν ξεκαθαρα την νοοτροπια αυτων των μπαντων.

Ειναι και μουσικος θα ελεγα.Οχι μονο νοοτροπια/ιματζ.Αν διαβασεις προσεκτικα λεει (ο ποιητης)

ο σατανάς δεν θα είναι πλέον ένα τερατάκι σε μια μπλούζα αλλά μια οντότητα που θα σε τριγυρίζει κατα την ακρόαση.

ντάξει, αυτό είναι σχετικό.
διότι μία χαρά σε τριγυρνάει ο οξαποδώ και όταν ακούς το De Mysteriis.
Σε τριγυρνάει και σου κάνει κι άλλα πράματα μη σου πω.

Συμφωνώ απλά εκεί το λέει και ο τιτλος είναι δηλαδη μια εκ των πραγμάτων πιο “παραμυθική” εκδοχή του κακού, ενώ στη οπτική της noevdia γινετε κάπως συνθετο και πλανατε γυρω σου.
Δες στοίχους Chaining the Katechon και προσπάθησε να καταλάβεις τι λένε, το νόημα τους είναι ιδιαίταρο και κάνει πιο “θεολογικο” το συνολο.
Το De Mysteriis είναι κατανοητό, όπως και το μεγαλύτερο κομμάτι των 90’s, στα 00’s έγινε πιο δυσνόητο το περιεχόμενο ακόμα και των λέξεων που χρησιμοποιούν…
Ακόμη και στην εικαστική πλευρά μπορεί κανεις να δει πράγματα,
π.χ το φοβερο Kénôse σε όλο το περιεχόμενο, εξώφυλλο, βιβλιαράκι κτλ.

Έχω να δηλώσω την παράλειψή μου και αμέριστη συμπάθεια και αγάπη σε αυτά τα εντελώς rock n roll μπλακμεταλς που βγήκαν επίσης τούτα τα μαγικά χρόνια τύπου Hell Militia και Black Witchery και δεν συμμαζεύεται που άμα ήταν λίγο πιο σοβαροί και είχαν βάλει και τίποτα motorhead-ικούς στίχους, μέχρι που έκανα τα παιδιά τους. Όταν το μπλακμεταλ χορεύει και πίνει μπύρες με τη μπαρέα του. Γενικά ρε γαμώτο, λίγο περισσότερο χιουμορ να είχαν οι μπλακμεταλς θα ήταν δεκαεφτά εκατομμύρια φορές πιο γαμάτοι. Τιμή και δόξα στους Enbilulugugal.

Και νομίζω πως δεν έχουμε αναφέρει το φαινόμενο της δεκατίας SHINING - black n’ blues :stuck_out_tongue:

@ Plunderer (και λοιποί), το οπτικό και στιχουργικό μέρος των DEATHSPELL είναι ομολογουμένως αξεπέραστο. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσον ένα μυστικιστικό στιχουργικό περιεχόμενο αρκεί για να"νομιμοποιήσει" μία νέα ταμπέλα. Η μουσική τους αρκεί, θα μου πείτε, όχι όμως όταν η “ταμπέλα” αυτή (orthodox?) είναι τόσο ευρεία και τόσο… εικαστική. Αφήστε που πολύ λίγα από τα συγκροτήματα που έχουν μπει κάτω από αυτήν την ομπρέλλα έχουν την ίδια σοβαρότητα.
Πάνω-κάτω έχω τους ίδιους ενδοιασμούς και για τον όρο NS bm, που δεν είναι μουσικός. Βέβαια εκεί το ιδεολογικό υπόβαθρο είναι εξαιρετικά φορτισμένο, θα μου πείτε.

βασικά ο προβληματισμός μου αφορά τις μουσικές ταμπέλες εν γένει.
Συζήτηση να γίνεται δλδ…:roll:

Απειρα pinks για Black Witchery !

Εμενα μ’αρεσει ο ορος Orthodox BM.Δειχνει οτι παιρνουν λιγο πιο σοβαρα το image
και την εν γενει σταση τους.Βεβαια τωρα το πετυχαινουμε στις αρχες του.Σε 5-10 χρονια
μπορει να εχει ξεφτυλλιστει εντελως -αν και το κοβω δυσκολο να συμβαινει-.

Deathster, περίμενε την επόμενη γενιά orthodox συγκροτημάτων να δεις τι έχει να γίνει.
Η ιστορία σπανίως διαψεύδει…

Καποιος πιο ειδημων στο ειδος να πει και πανω κατω ποιες μπαντες θεωρουνται τετοιες.
DSO,Ofermod,Funeral Mist,Ondskapt (?),Katharsis,Malign,Watain (?)
αλλοι ? Σημαντικοι εννοω οχι απλη καταγραφη ονοματων.

Αlmighty,καλα να’μαστε θα τα δουμε και θα τα ακουσουμε !

Nefandus λέμε!

Σαν μια αρχή θα έβαζα τις παρακάτω μπάντες για το “Ορθόδοξο” bm, αλλά δεν είναι απο την αρχή της ιστορίας τους όλοι εκεί, οπότε δίπλα σας βάζω απο πότε είναι ή τουλάχιστον λέω εγω οτι είναι για μην παρεξηγηθώ προσωπικη γνωμη ειναι το παρακάτω.

Deathspell Omega-2004
Funeral mist-2003
Ondskapt-2003 (2001)
Nefandus-2009
Ofermod-2005
Subvertio Deus
Malign-Αρχή
Mortuus-Αρχή
Acrimonious-2009
Katharsis-2009
Antaeus-2006
Aosoth-Αρχή
Arkhon Infaustus-2007
Lepra-Αρχή
Malhkebre-Αρχή
Watain-2003
Merrimack-2006
Marduk-2007

Κοντά είναι και οι:
Borgia
Mgla
Κreigsmachine
Ηeresi
Crystalium

Είναι και άλλοι αλλά θα δουμε θέλω και άλλο χρόνο μαζί τους για να πω με σιγουριά.

αυτα. πλας Avichi και Manifesting the Raging Beast απο Glorior Belli.

Μπαινουν και Mgla στο ορθοδοξο?Δεν το 'ξερα… :roll:

Γι αυτό έγραψα οτι είναι κοντά, θα δούμε την επόμενή τους κίνηση και τα λέμε και πάλι…

Αναρωτιέμαι αν το “Dead As Dreams” μπορεί να θεωρηθεί πόνημα τούτης της δεκαετίας. Πάντως για μένα, πέραν της τιτανοτεράστιας αξίας του, ορίζει ένα μεγάλο μέρος αυτών που έμελλε να ακολουθήσουν ειδικά εις τας Αμέρικας. Και όμως τέτοιες μπάντες διαλύονται πριν καν κυκλοφορήσει το album τους.

το γουικλιν ειναι τεραστιο διαμαντι, στα καλυτερα της δεκαετιας, ευτυχως για μας δεν το εχουμε ποσταρει και πουθενα, γιατι θα πεσει φωτια να μας καψει.

Σε βλέπω μπέικον σε λίγο:lol::lol:

οοοοοοοοοοοοχι :frowning:

Παει ο Κωστας ! Ουτε φορουμ,ουτε μσν !
Παντως μετα το φορματ που εκανα εχω ξανακατεβασει και το Weakling και Daudur,
2 προτασεις του.Να’σαι καλα ρε μπεικον !

Noμιζω εδω πρεπει να προστεθουν και οι S.V.E.S.T. τοσο με το Urfaust οσο και με το σπλιτ με τους DSO.Αυτος ο θαμμενος μεσα στο θορυβο ολντ σκουλ ηχος με συνεπαιρνει.
Το Γουικλιν ειναι τεραστιοτατο επος,οπως και το Lurker of Chalice,παροτι γενικα δεν τρελαινομαι για τα εξ αμερικης,πλην καποιων εξαιρεσεων(thralldom gkamo ti panagkia).
Τη μεγαλη διαφορα την εκανε σιγουρα η Γαλλια με απιστευτους δισκους απο νωρις κιολας στις αρχες της δεκαετιας με τους Antaeus k Arkhon Infaustus…Περα απο Thorns και Arcturus(αντε βαλε και τους Virus:P) νομιζω μεγαλους δισκους εβγαλαν και οι Enslaved μεσα στη δεκαετια.Γενικα ψιλοεπαναλαμβανομαι τα χετε ψιλοπει τα παντα