The 00s Black Metal θρεντ

Καλά, ναι, στα 00s βγήκε ο καλύτερος δίσκος Enslaved και γενικά η δεύτερη περίοδός τους ήταν εκπληκτική (με την εξαίρεση ίσως των δυο τελευταίων που - ειδικά το Ruun - δεν λέγανε και πολλά πράγματα). Γενικά τα 00s θεωρώ ότι δεν ήταν και πολύ καλά για τους μεγάλους (δείτε το ανέκδοτο που κατάντησαν οι Satyricon π.χ.)

Δεν τα λέω μόνο εγώ.

Svest - Urfaust προκειται περι δισκαρας και στο Split με DSO εχω ακουσει μονο τους DSO :oops: .
LoC τα εχουμε πει πολλακις.Διαμαντι του ηχου γενικοτερα.

Οι Enslaved ειναι η μοναδικη μπαντα στο ΒΜ που αλλαξε και οι περισσοτεροι
θεωρουν την αλλαγη ως θετικη.Αυτο κατι λεει.Εγω ειμαι πιο πολυ με το παρελθον
τους αλλα στα 00’s διεπρεψαν !

Mαζι σου και εγω.Μεχρι Rebel αγαπαμε με τρελα και κορδελα,μετα μονο λιγα
τραγουδια μ’αρεσουν.

Μπα, διαφωνώ ιδιαιτέρως εδώ. Με λίγες εξαιρέσεις, θεωρώ ότι οι μπλακμεταλλάδες έβγαλαν τα μεγαλύτερα αριστουργήματα όταν άφησαν το μπλακμεταλ πίσω τους. Οι σοβαροί τουλάχιστον.

Το εννοουσα απο το πως τις κοιτανε τις μπαντες οι ιδιοι οι οπαδοι του ειδους.
Οχι απο το πως το βλεπω εγω.Δεν νομιζω οτι οι Black Metallers δεχτηκαν
με ανοιχτες αγκαλες τις αλλαγες των Arcturus,Ulver,Satyricon ακομα ακομα
και το τελευταιο DHG και πολλων αλλων.Εδω υπαρχουν blacksters που βριζουν
τους Manes με το ενα ΒΜ αλμπουμ.Εννοειται οτι οι περισσοτερες μπαντες
οταν φυγανε απο τα στεγανα του ειδους δημιουργησαν αριστουργηματα.

Καλα η κορυφαια κυκλοφορια “πρωην μπλακμεταλ μπαντας” με διαφορα ειναι το 3 Times 7 on the Pilgrimage των …In The Woods που κυκλοφορησε μεσα σ αυτη τη δεκαετια κιολας οποτε θα λεγαμε πως ισως να κολλαει.Μεγαλο επος

Aυτο σηκωνει πολυ κουβεντα και θα ηταν και ενα γαματο πολλ !

Εντάξει, υπάρχουν τρόποι και τρόποι να αλλάξει ένα συγκρότημα τη μουσική του/ να τη μπολιάσει νε άλλες επιρροές.
Οποιοσδήποτε δεν έχει μαρμελάδα στ’ αυτιά μπορεί να καταλάβει πότε μία αλλαγή μουσικής πορείας, ακόμη κι αν δεν μας αρέσει υποκειμενικά, είναι ποιοτική ή όχι. Αν έχει νόημα ή όχι.
Συγκροτήματα όπως ENSLAVED, ULVER, IN THE WOODS, CELTIC FROST, άλλαξαν τον ήχο τους ωστόσο κράτησαν ένα υψηλότατο επίπεδο στη μουσική τους. Το αν δυσαρεστήθηκαν ή όχι οι οπαδοί τους είναι το λιγότερο.
Άλλα συγκροτήματα ωστόσο, “μεγάλα”, όπως είπε και ο circus, μέσα στα 00’s έκαναν τρελούς ηχητικούς συμβιβασμούς. Οι SATYRICON είναι ηχηρότατο παράδειγμα. ίσως και οι IMMORTAL. Οι DARKTHRONE επίσης, κατ’ εμέ. Συνθετικά όλοι αυτοί κατρακύλησαν.

και μπορεί εγώ τώρα να ακούω πιο συχνά το “Dark thrones…” από το “Vertebrae”, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν αναγνωρίζω ότι οι ENSLAVED έχουν αρχίδια κι έχουν ξεφύγει συνθετικά, ενώ οι DARKTHRONE όχι.

Απλά υπάρχει και ο κίνδυνος να υπερβάλλουμε τις αλλαγές. πουχου να εκθειάσουμε ένα άλμπουμ ακριβώς επειδή είναι τόσο διαφορετικό, ωστόσο η αξία του σε σχέση με άλλα του είδους να είναι πολύ χαμηλότερη. Απλά εμείς να μην το καταλαβαίνουμε λόγω μουσικών κολλημάτων.
Ας πουμε, οι νέοι MANES (μιας και αναφέρθηκαν) ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ιδιοφυείς ή αν παίζουν μέτριες μαλακίες. Γιατί δεν έχω τόσο καλή τριβή με το είδος αυτό.

Συνφορουμιτες ολα αυτα ειναι σχετικα και υποκειμενικα νομιζω περι κατρακυλας και διαφορα αλλα…Τους Satyricon πχ τους γουσταρω ακομη το ιδιο ,αλλοι το βρισκετε ξεφτιλα.Θεωρω μεγαλες μετριοτητες τα τελευταια Darkthrone αλλα αλλοι τα καταγουσταρουν οποτε δεν ξερω κατα ποσο οδηγει καπου αυτη η συζητηση. :roll:
Το γενικο καλο της υποθεσης μπορω να πω ειναι πως το ειδος μονο πεθαμενο δεν ειναι και παντα δινει τροφη για σκεψη,αρνητικη 'η θετικη.

Για μένα είναι άκυρο να κρίνεις την αλλαγή των Darkthrone από την ίδια σκοπιά που κρίνεις την αλλαγή των Enslaved π.χ. Οι Darkthrone δεν πήγαν να κάνουν καμιά τομή στη μουσική τους και να την πάνε μπροστά. Εδώ και αρκετό καιρό (από το Cult στην ουσία), το μόνο σκοπό που εξυπηρετούν είναι να κάνει χαβαλέ ο Fenriz και να παίζει τα punks και τα heavymetalz που θυμήθηκε πάλι ότι γουστάρει να ακούει. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο παραπάνω σχέδιο. Πλέον οι Darkthrone είναι ο ορισμός της μπάντας “παμεγιαμπυρεςκαιχεντμπανγκινγκμετημπαρεαμου”. Τώρα το αν σε ικανοποιεί αυτό είναι άλλου παππά ευαγγελίο. Το τελευταίο δεν μου άρεσε αλλά το Cult και το F.O.A.D. ήταν μεγάλες δισκάρες blackmetalrocknroll. Εδώ που τα λέμε οι Darkthrone νομίζω ότι έχασαν οποιαδήποτε σχέση με το core black metal από φιλοσοφικής άποψης από το Panzerfaust. Τα επόμενα, με διάφορες στάθμες ποιότητας ήταν απλά επανάληψη γιατί έτσι γούσταραν να βγάζουν δίσκο μια φορα στα 2 χρόνια. Απλά τώρα πλέον κάνουν μόνο χαβαλέ. Γενικά όσο “ιστορικοί” και αν είναι, οι Darkthrone πιστεύω ότι ήταν το συγκρότημα με το λιγότερο “ιδεολογικό” υπόβαθρο, κυρίως γιατί ο Fenriz όσο αρκουδάκι της αγάπης και να είναι, το χει κάψει εντελώς εδώ και πάρα πολύ καιρό. Ε ο Culto βόσκει κατσίκες ναούμε, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω. Αυτός πάντως είναι και ένας από τους κύριους λόγους που θα τους αγαπάω για πάντα

+1000 8)

Μετά από πολλές ακροάσεις, να έρθω να δηλώσω το θαυμασμό μου για τους Thralldom. Θενξ Νιχιλιστ και Σέρκους για τη βοήθεια.

Λοιπόν, δεν είναι ακριβώς 00s συζήτηση αλλά κάπως θα καταφέρουμε να το δέσουμε στο τέλος. Λοιπόν που λέτε, χτες το πρωί, μαζί με το πρωινό μας έπιασε η όρεξη να δούμε το “Once upon a time in Norway” καθότι η κατηγορία black-metal-documentary γενικά είναι εγγυημένη απόλαυση. Πέραν λοιπόν του αναμενόμενου γέλωτα που προκλήθει από τις συνεντεύξεις για τις αρχές των 90s, συνειδητοποίησα ότι τα black metal ντοκυμαντέρ, παρά το γεγονός ότι αναφέρονται σε μια μουσική που χρήζει τεράστιας συζήτησης για το μουσικό της κομμάτι, δεν αναφέρονται σχεδόν καθόλου σε αυτή. Από τη μια ώρα του ντοκυμαντέρ, ζήτημα αν υπήρξε αναφορά στην μουσική για παραπάνω από 10 λεπτά (και αυτή εντελώς επιφανειακή). Και αναρωτιέμαι υπάρχουν αντίστοιχα ντοκυμαντέρ για τις πιο νέες σκηνές; Γιατί πες τότενες στην Νορβηγία τα εξωμουσικά ήταν αρκούντως κουτσομπολίστικα για να καπελώσουν την ίδια τη μουσική σε τέτοιες παραγωγές. Για τους νέους όμως τι λέμε; Γενικά πάντως παιδιά να το δείτε, εγγυημένη απόλαυση. Όσες φορές και να τους ακούς, it never gets old. Αναμένουμε εναγωνίως την κυκλοφορία του “Until the light takes us” σε dvd, για προβολή με πίτσες, μπύρες και δάκρυα στα μάτια.

χμ, αν το ονομασουμε “νεο ρευμα” δε νομιζω να υπαρχει ντοκυ γι’ αυτο, γιατι δεν θα εχει το απαραιτητο κουσκους.

Bleedin History τσεκαρε και το καινουργιο Blacklodge.

Ακουγεται ενδιαφερον το Blacklodge

ειναι και προτζεκτ του Arrival of Satan.

ευκολα, ακομη κι αν ειχαν γραψει μονο αυτο το κομματι

Πολύ ωραίο θρεντάκι μάγκες, έχω ακούσει τα πιο πολλά που προτείνατε! Ελπίζω μη μονοπωλήσουν κι εδώ οι γνωστοί-άγνωστοι νταβατζήδες του είδους στο forum, γιατί εξαιτίας τους σταμάτησα να διαβάζω το άλλο στο rockipedia.

Οι BlackLodge πλέον φίλε είναι ο ορισμός του industrial black metal όταν οι Aborym το χάσαν και οι Mysticum το διέλυσαν. Προσωπικά μαζί με Diapsiquir είναι απ’τις αγαπημένες μου μπάντες, βγάζουν και καινούργιο τώρα μέστο 2012.

Να προτείνω με τη σειρά μου το νέο Smohalla με τίτλο Résilience που βγήκε φέτος και πιστεύω ταιριάζει εδώ:

Κι από συνδιασμούς το Mélancolie Urbaine των επίσης γάλλων Netra που λέγαν ότι παίζουν black metal / trip hop: