The Alman Bros. Band ή Lynyrd Skynyrd?

The Alman Bros. Band ή Lynyrd Skynyrd ?
Προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ και θεωρω καλυτερους τους Alman Brothers.

Allman Broithers οι 8εοι του South!

εχω μια προσωπικη αδυναμια ξεχωριστα σαν μπαντα στους lnyrd skynyrd,και σαν κιθαριστα στον απιστευτο duane allman,ψηφισα ομως skynyrd…:slight_smile:

Oι Lynyrd Skynyrd με Ronnie Van Zant μου αρέσουν πολύ.
Mε τους The Alman Bros. δεν έχω ασχοληθεί, οπότε η ψήφος μου πάει στους Skynyrd.

Lynyrd skynyrd χαλαρα…freebird ενα απο τα καλυτερα κομματια που γραφτηκαν στη μουσικη αυτη!!
για το σολο του πιστευω οτι δεν υπαρχουν σχολια

ον τοπικ προτιμω skynyrd για τον πιο ροκ ηχο που χανε σε σχεση με τους allman’s brothers.αν και απο αυτους κομματια σαν το whipping post και midnight rider δεν γραφονται καθημερινα.

Δυσκολη αποφαση…

2 μεγαθηρια του ειδους,με μουσικους με 50 τονους ταλεντο ο καθενας,οποτε που να βασιστεις να διαλεξεις…
Οι Allman Bros μπολιασαν περισσοτερο τα τζαζ στοιχεια με τις μελωδιες του Νοτου ενω οι Skynyrd επαιξαν περισσοτερο σε Blues φορμες.Αμφοτεροι ειχαν(και εχουν) στις ταξεις τους κιθαριστες που εφτιαξαν ριφ και σολο τα οποια θεωρουνται πλεον ιστορικα.Και οι 2 εχασαν δυνατα χαρτια τους πολυ νωρις,καταφεραν ομως να επιβιωσουν και να συνεχισουν να “διδασκουν” μουσικη.Και οι 2 επισης στην πορεια στρατολογησαν ταλεντα που τους εδωσαν νεα πνοη(οκ,ο Μεντλοκ δεν ηταν ακριβως"νεος"αλλα ειχε αποχωρησει νωρις για να κανει τους Blackfoot.O Ηaynes απ την αλλη πιστευω πως ειναι απ τους καλυτερους blues-rock κιθαριστες της γενιας του ).Τα τραγουδια υμνοι που αφησαν και οι 2 ως παρακαταθηκη πολλα.Ενω ως ακροατης θα διαλεξω Skynyrd,γιατι ηταν οι πρωτοι(μαζι με τους πιο προοδευτικους Kansas)που μ εφεραν σ επαφη με το Νοτο,ως μουσικος θα διαλεξω τους Allman Bros,μια και οι περισσοτερο σοφιστικε ενορχηστρωσεις τους,τα ατελειωτα Jam τους και ο θρυλικος Duanne με το απιστευτο παιξιμο του τους καθιστουν περισσοτερο προκλητικους ως ακουσμα.

Ψήφισα Allmans αν και θεωρώ το poll μάλλον άκυρο γιατί συγκρίνει λίγο μήλα με πορτοκάλια (ή μήπως ροδάκινα;:p)

Για μένα οι μπάντες διαφέρουν πάρα πολύ και ο λόγος που τις βάζουμε στην Ελλάδα στο ίδιο τσουβάλι είναι πως είναι και οι δύο από τον νότο.

Στην Αμερική οι Allmans δεν συγκρίνονται τόσο πολύ με τους Skynyrd όσο με τους Greatful Dead, που μαζί αποτέλεσαν την βάση για την σημερινή jam band σκηνή που εκεί ξεπουλάει αρένες και εδώ καλά-καλά δεν βρίσκουμε τα CD (Phish, Widespread Panic, κλπ). Μπάντες που το κύριο τους γνώρισμα είναι τα παρατεταμένα jams αλλά και το διαφορετικό set list κάθε βράδυ. Ο ακροατής πάει στην συναυλία και δεν ξέρει τι θα ακούσει. Για αυτό και πολλοί οπαδοί ακολουθούν αυτές τις μπάντες σε όλες τις κοντινές πόλεις που παίζουν, επειδή γνωρίζουν πως δεν θα ακούσουν δύο φορές την ίδια συναυλία.
Είναι πολύ πιθανό πηγαίνοντας να δεις τους ABB πως δεν θα ακούσεις κάτι από τα Statesboro Blues, Midnight Rider, Jessica, Whipping Post, αλλά μπορεί να τους ακούσεις να τζαμάρουν πάνω σε Coltrane (ειδικά τα τελευταία χρόνια με τον Derek Trucks μόνιμο μέλος). Αυτό κάποιους μπορεί να τους χαλάει, εμένα όμως καθόλου! Αν μη τι άλλο βοηθάει και να πέσει η κλασσική δικαιολογία του Έλληνα που δεν πάει να δεί ένα συγκρότημα όταν έρχεται 2η φορά: “Μα αυτούς τους έχω ξαναδεί”:smiley:

Oι Skynyrd από την άλλη είναι απλά η μεγαλύτερη νότια μπάντα, τους σέβομαι απεριόριστα και λυπάμαι που οι γήμες για συναυλία τους εδώ φέτος παρέμειναν φήμες:(

Eπίσης, οι Skynyrd είναι και πολύ πιό γνωστοί στην Ελλάδα από τους Allmans (το post του Sharuman είναι χαρακτηριστικό), πολύ πιό προσιτοί σαν ήχος προς το “μεταλλικό” κοινό που όλοι ξέρουμε πως είναι πολυπληθές στο φόρουμ και δεν έχω καμμία αμφιβολία πως θα κερδίσουν αυτό το poll:wink:

ΧΑΧΑΧΑΧΑ ! Συμφωνο δυστυχως Mule.

xaxaxaxa! εγώ πάνω απ’ όλα συμφωνώ μ’ αυτό. δυστυχώς άλλο ένα άχρηστο/άκυρο πολλ.

οταν συμετεχεις σε κατι ακυρο γινεσε κ εσυ ακυρος!:wink:
επισης ΕΑΝ καταλαβες(που δεν μου φαινετε) λεμε πιο προτιμαμε απο τα δυο group!
ουτε ποιος ειναι ο καλυτερος ουτε ο πιο τεχνηταρας!

Βluezlick με προλαβες αυτα θα του/της ελεγα και γω . :lol: 8)
Ακου σομνατετοιε αμα δν γούσταρες το poll ας μην εγραφες .

δε μίλησα πουθενά ούτε για καλύτερους ούτε για πιο τεχνίτες. επίσης, έχει περισσότερο ενδιαφέρον και νόημα όταν συγκρίνεις πράγματα που είναι όντως συγκρίσιμα. ο μιουλ πολύ σωστά είπε ότι οι σκίναρντ είναι πιο ευκολοάκουστοι για το μέσο μεταλλά, αφού και ηχητικά είναι πιο κοντά σ’ αυτούς, αλλά και από άποψη δομών των τραγουδιών. και ήρθε ο τέξαςφλαντ να συμφωνήσει (το δυστυχώς δεν το σχολιάζω). ήθελε να επιβεβαιώσει τα προφανή άραγε;

Ακόμα και τους ίδιους τους Skynyrd να ρώταγες Allman θα ψήφιζαν. Αλοίμονο δηλαδή. Ούτε σε τεχνική αρτιότητα, ούτε σε συνθετική ικανότητα, ούτε σε διάρκεια, ούτε σε επιρροή μπορούν να συγκριθούν.
Ακόμα και σε τραγικότητα τους ξεπερνάνε: Ο κιθαρίστας και ο μπασίστας πέθαναν και οι δύο με μηχανή στο ίδιο περιπου σημείο με διαφορά ενός χρόνου! (όχι ότι και το αεροπλανικό των LS είναι λεπτομέρεια αλλά λέμε τώρα).

Προφανως δν καταλαβες ΚΑΝ που συμφωνησα. Οπως προσεξες δν ειπα τπτ πριν εναντιον του Mule γιατι ειπε τη γνωμη και ειναι σεβαστη , εσυ απλα λες ανοησιες για να πεις κατι. Και τελος δν εκανα καμια συγκριση αναμεσα σε αυτους τους 2 ! Ποιον προτιμας ρωταω οχι ποιος ειναι ο καλυτερος …

χαχαχα, οκ. όταν αποκτήσεις λίγο μεγαλύτερη αντίληψη, το ξανασυζητάμε.

χαχαχα , οκ . όταν αποκτησεις λιγο λιγοτερη βλακεια το ξανασυζηταμε .

:thumbup:

Έλα ρε χαλαρώστε, τι την ήθελα την λέξη “άκυρο” αν ήταν να εξελιχθεί έτσι το thread; :roll:

Mπορεί να θεωρώ πως η σύγκριση δεν πολυπαίζει για τους λόγους που έγραψα στο post μου αλλά σίγουρα το poll δεν είναι άχρηστο γιατί δίνει αφορμή να κουβεντιάζουμε για δύο τεράστιες μπάντες.8)
Αν αυτό κάνει έστω και ένα μέλος του φόρουμ που δεν έχει ακούσει αρκετά τις μπάντες να ενδιαφερθεί να τις ψάξει λίγο περισσότερο αυτό είναι καλό:)

εσύ όμως είπες μια άποψη που την τεκμηρίωσες κ δεν ειρωνεύτηκες κανέναν!

εδω τα ειπες ολα τελος!:wink: