The Avengers

Δηλαδη εγω που σιχαθηκα τη ζωη μου με thor και capt america (νταξ ironman ειχε λιγο χιουμορ) να το αποτολμησω?

Κοιτα εμενα το ironman 1 μου αρεσε παρα πολυ (το 2 μετριο), και θεωρω τα Thor και Captain America αξιοπρεπεστατα. Δεν ξερω τα γουστα σου αλλα σε σχεση με ολα τα προηγουμενα εδω υπαρχει μια βασικη διαφορα
[SIZE=“6”]Joss Whedon[/SIZE]
O τύπος το έχει άπειρα και ξερει πως να μεταχειριστει κατεξοχιν nerd θεματα.
Στα συν της ταινιας ειναι οτι πλεον μας εχει συστησει ηδη ολους τους πρωταγωνιστες και μπαινει κατευθειαν στο ψητο. Δενει οριστικα το Universe και μας παραδιδει την καλυτερη ταινια του ειδους.

Δεν αντεξα και ειδα σε κακη ποιοτητα την after credits σκηνη του 1ος λεπτου

ΜΟΝΟ ΚΛΑΜΑ!

δωστε κανα λινκ γιατι στο σινε δεν την ειδαμε

εχει διαγραφει απο παντου αλλα, για τους φανς που γνωριζουν τι εστι

[SPOILER][/SPOILER]

Ενταξει, ήταν καλύτερο και από τσόντα.
Όταν πάω σπίτι θα την παίξω τρεις φορες για να φύγουν οι γκαβλες.

νομιζω οτι μολις εχω γαμησει οτι πλεημεητ εχει βγει σε παγκοσμιο επιπεδο απο 90ς κ μετα…

Βλεπω πολλα θετικα σχολια και γουσταρω πολυ.Την Παρασκευη θα παω να το τιμησω και εγω :slight_smile:

THANOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSSSSSS !!!

Πολυ ευχαριστη! Περιμενα πολυ χειροτερα αλλα περασα ωραια. Καλα τα references τους και τα comic relieves, Σταν Λι κλασσικα.

μολις γυρισα απο κινηματογραφο.[SPOILER][B][SIZE=“7”]απλα γαμησε[/SIZE][/B]:)[/SPOILER]
εχει και γαμω τις ατακες8)

Το είδα και εγώ λοιπόν. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, μιλάμε για την καλύτερη marvel ταινία σίγουρα, δράση και χιούμορ σε σωστές δόσεις. Πραγματικά χορταστική σε όλα τα επίπεδα, μεγάλη προσοχή στους χαρακτήρες, υπέροχο cast, πολύ καλή χημεία των ηθοποιών, μακράν καλύτερος Hulk ως τώρα. Το κυριότερο είναι πως δεν έδωσαν προσοχή σε κάποιον συγκεκριμένα από την ομάδα και τους υπόλοιπους απλά δορυφόρους (κάτι που το φοβήθηκα κυρίως για την Black Widow). Οι κωμικές ατάκες ήταν πραγματικά η μια καλύτερη από την άλλη και στην φάση με Hulk και Loki απλά έκλαψα. Είδα και την σκηνή μετά τους τίτλους τέλους (περίπου στην μέση βασικά) και πλέον η αναμονή για το δεύτερο μέρος είναι στο maximum.

Επίσης πρώτη φορά 3D και δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα αν και από ότι μου είπαν και άλλοι που είχαν ξαναδεί ήταν πολύ φτωχό. Είχε πάντως και αυτό την φάση του για πρώτη φορά και δεν μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα.

Anyway από τις ταινίες που όταν τελειώνει, η επιστροφή στην πραγματικότητα σου προκαλεί κατάθλιψη.

Πήγα και την είδα σήμερα. Τιτάνια ταινία. Ατακάρες και σούτια. Δεν ήθελα τίποτε άλλο. Χρόνια είχα να απολαύσω τόσο πολύ μία ταινία στο κινηματογράφο. Μέχρι και όρθιος σηκώθηκα να χειροκροτήσω σε μία συγκεκριμένη στιγμή!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΧΤΕΣ!!!

Eνα θα πω μονο, που τοχω ξαναπει και παλιοτερα…

OVERRRATED JOHANSON
Κακη ηθοποιος και σιγα τη γκομενα

Περάστε έξω κύριε

Παντοδύναμη ταινία.

Μόλις γύρισα και γω… η ταινία απλά γαμάει σύμπαντα…Πολύ καλό κάστινγκ (όπως είπε και ο dead ο καλύτερος χαλκ έβερ), θεϊκές ατάκες και γενικά πολύ ανώτερη από οτιδήποτε μαρβελ έχει βγει μέχρι σήμερα…

Βασικά ΜΟΝΟ HULK…τίποτα άλλο… Στη σκηνή με λόκι έκλαψα…και λίγο πριν με Θορ επίσης…

επίσης η σκάρλετ παίζει να μπήκε στην ταινία μόνο και μόνο για να μπει ο κώλος της στην αφίσα και να πουλήσουν κανένα τικετ παραπάνω…

Tωρα που ηρεμησα λοιπον…

Κρατουσα μια μικρη πισινη για τον Whedon, επειδη ειμαι πιο πολυ φανμποης του ιδιου παρα των ιδιων των Avengers-αν και διαβαζω απο πολυ μικρος-, πως θα υπηρχε μια πιθανοτητα να τον κραξω για ‘ξεπουλημα’, οτι εδενωσε στα μεγαλα στουντιο μπας και επιτελους τον αναγνωρισει το ευρυ κοινο που δεν εχει ιδεα οτι αυτος ο ανθρωπος διαμορφωσε σε τεραστιο βαθμο το επιπεδο των σημερινων tv serials και παραλληλα εδωσε στην Pop κουλτουρα της μικρης οθονης, του κινηματογραφου και των comics οσα λιγοι καταφεραν να δωσουν…

Ομως εν τελει νομιζω οτι τα καταφερε χωρις να προδωσει τον χαρακτηρα και τον τροπο δουλειας που εγω τουλαχιστον αναγνωριζω-αν και διχως λιγο νερο στο κρασι του, δεν θα καταφερνε αυτο που εκανε, δλδ δεν ηταν 100% Whedon αυτο που ειδα αλλα κλαιν, ηταν 90%-…μαγκας και για αλλη μια φορα, καταπληκτικος σεναριογραφος…οι 1-2 σκηνες που φωναζαν Whedon[SPOILER]αυτη με τον Λοκι και Θορ στο δασος, αυτη με τους Avengers που μαλωναν-που νομιζα οτι εβλεπα Buffy για μια στιγμη- και εκεινη με Λοκι και Θορ στο κλουβι-φυλακη[/SPOILER] ηταν αψογες και απο πλευρας ερμηνειων, αλλα βασικοτερα, απο πλευρας διαλογων! Εδωσε σωστο χρονο σε ολους, δεν εριξε κανενα, αντισταθηκε στον πειρασμο να σκοτωσει κεντρικο χαρακτηρα:p oπως λατρευει να κανει γενικοτερα-well, short off εδω- και εσπαγε την καθε σοβαροφανεια με σωστες δοσεις χιουμορ…

Το μονο πραγμα που ισως ειχα μια πολυ μικρη ενστασουλα, ειναι οτι η σκηνοθεσια του, αν και ειχε τυπικα,καταπληκτικα ‘κολπα’ που μου εφερναν μονο συγκινηση και αναμνησεις απο Buffy οταν τα εβλεπα-πχ καθε στραβα καδρα σε σκηνες ξυλου κτλ-, ηταν λιγο τυποποιημενη σε σημεια-λιγακι δλδ-…εχωντας δει σχεδον οτι εχει κανει στην μικρη τηλεοραση, μπορω να πω πως αν ηταν λιγο πιο ελευθερος απο το στουντιο, ισως να εκανε αρκετους να παραμιλανε με το στυλ του-αλλα σιγουρα θα εχανε και αρκετους θεατες…

Αλλα οκ, για αλλη μια φορα λοιπον το ξαναλεω, δεν θα μπορουσε πιο ταιριαστο ατομο να ασχοληθει με αυτο το προτζεκτ!Μακαρι να μεινει για παραπανω απο 1 ταινια ακομα…In Josh Whedon we trust!

υγ. παντως γενικα, ενω οκ, συμφωνω οτι ειναι μαλλον best superhero movie till today, ξεχναμε οι περισσοτεροι οτι υπαρχουν και τα 2 πρωτα Xmen με προσωπικη αδυναμια στο δευτερο…αυτο και το avengers ειμαι μαζι για μενα οι καλυτερες ταινιες της Marvel…

στα super hero βαζεις και dark knight?:stuck_out_tongue:

εχω ακουσει απο ολους τα καλυτερα,αυριο μεθαυριο μαλλον θα την δω και εγω.

Οχι:p

superhero και μονο

Dark Knight+Begins το πηγαν αλλου…

Ειμαι σιγουρος οτι στα ιντερνετς θα αρχισει η κοντρα μεταξύ του avengers και των τελευταιων batman μολις βγει και στην αμερικη (βγαινει 4 του μηνος σε αυτους)

Για μενα σιγουρα ειναι η καλυτερη μεταφορα υπερηρωικου-comic.
Δεν μπορω να το συγκρινω με τα τελευταια batman γιατι πιστευω οτι αυτα παιζουν σε αλλο στυλ (η γιατι δεν με συμφερει :p) και δεν βαζω μεσα τα v for vendetta και sin city.

Θα το δω αύριο για δευτερη φορα με αλλη παρεα :smiley:

Btw πρεπει να κανουμε απο τωρα πιπες στον whedon για να αναλαβει και το 2, αν και με το iron man 3 να βγαινει του χρονου δύσκολα το βλεπω πριν το 2015.