The Bassist's Thread

mhn pas se wdeio kai min kaneis monos sou kai min afhseis allous pou apla kseroun kati na su deiksun. pare enan daskalo kai kane mathimata sto spiti.

file metal invader,paizw mpaso kamia dekaria xronia,otan prwtoksekinisa ebaza sabbath kai epaiza apo panw!to paiksimo tou geezer sthrizetai se klassikes rock formes kai me voithise sto na antilambanomai to rolo tou mpasou san organo kai to pos synuparxei mesa se mia mpanta!!argotera ekana kai wdeio,entaksei apokomisa polla pragmata alla den hmoyn idiaitera melethros.!!pantos apopsi moy einai na asholitheis monos sou gia arxh kai argotera vlepeis ti ginetai!! 8)

Thanks guys…Vasika…isws n fenete asteio alla eimai me 2,30 ores ypno…koimoithika stis 3 p afhsa to basso k ekleisa to pc stis 5.30 sikothika stis 6 epiasa to basso…k eimai akoma edw…
Evgala to (poli dusklolo :lol: :lol: ) Sugar apo S.O.A.D k tora katapianomai me to alitheia diskolo cowboys from hell…
Vrika k kati askiseis gia basso sto guitar pro akyres…tha voithisoun logika…
A kai nihilist oraia simvoulh :wink:

Hi θα ήθελα και εγώ να ξεκίνησω μπάσο και μίας και δεν ξέρω την τύφλα μου θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα σχετικά με το μπάσο:

1.Τι μπάσο να αγοράσω;Έχω βρεί αυτό

Aξίζει;(το θέλω περισσότερο με την ελπίδα να καταφερω κάποτε να βγάλω κάποιο Metal κυρίως και hard rock τραγούδι)

2.Τι ενισχύτη να αγοράσω(Θέλω κάτι για το σπίτι ο οποίος δεν μ ενδίαφερει αν θα ακούγεται δυνατά,μιας και για ένα δωματιάκι τον θέλω, αλλά να αποδίδει σωστά τον ήχο)

3.Χρείαζομαι κάτι αλλό εκτός από αυτά για να ξεκινήσω;

4.Κάνα βιβλίο η κάτι άλλο να μάθω τα βασικά,γιατί η οικογένεια δεν είναι ιδαίτερα θερμή με την ιδέα δασκάλου η ωδείου οπότε αναγκάστικα θα προσπαθήσω να μάθω μόνος.

Οποίος ξέρει και μπορεί να βοηθήσει τον ευχαριστώ πολυ!!!:slight_smile:

Μια και είσαι αρχάριος θα σου πρότεινα στην αρχή να πάρεις κάτι φθηνό ώστε να εξασκηθείς.

Τσέκαρε αυτή τη σελίδα www.music123.com έχει απίστευτο υλικό σε απίστευτες τιμές!

Έχει και κάποια καλά πακέτα (μπάσο-ενισχυτή μαζί) με μόνο 100 δολλάρια!

kai egw vasika 8a sou protina ena squier gia arxh kai mias kai exeis pc yparxoun polla programmata px guitar pro kai 8a ma8eis na paizeis twra gia 8ewria pare kana vivlio!mporeis na pareis toy mi to full rythm encyclopedia (kapws etsi legetai den 8ymamai akrivws) opou exei oti ry8mo mporei na fantastei to kefali sou!

KALISPERA PAIDIA,APLWS 8A I8ELA MIA GNWMI GIA KAPOIA MONTELA APO OPOION EXEI MIA KAPOIA GNWSI GIA BASSO.AS M STEILEI ENA MAIL I KALUTERA ENA REPLY!!!EYXARISTW POLU!!!

1)DAVISON V ELECTRIC BASS GUITAR 4XORDO,3 MAGNITES…??

2)GOTHIC NEW BLACK METAL ELECTRIC BASS GUITAR 4XORDO,3 MAGNITES?

3)BC Rich Bronze Warlock Black Bass Guitar Flawless Cond,

egw dn thelw na ksekinisw bass oute boro na dwsw kapoia sumvouli.tha ithela na rotiso ti diafora exei to basso me 4, me 5 , me 6 xordes…

Στο τι ακριβώς θέλεις να παίξεις.

p.x.??

ntaxei einai kai analoga to styl paiximatos den exei sxesh dld to oti an kapoios exei pio polles xordes einai kalyteros h paizei perisotera pragmata.Pws yparxoun ki8aristes pou 8eloun 22 kai 24 tasta antistoixa etsi einai kai ta mpasa allous toys voleyoun ta 5xorda sto paiximo kai allous ta 4xorda

Παρατηρω οτι δεν υπαρχει thread για μας τους μπασσιστες και τις συζητησεις μας. Εδω λοιπον μπορουμε να πουμε τι μπασσα εχουμε,ποια ελπιζουμε να αποκτησουμε,τι εξοπλισμο εχουμε(και τι θελουμε ακομα να παρουμε),τις αποψεις μας για διαφορους μπασσιστες/μπασσα/χορδες/μηχανηματα γενικοτερα,τις επηροες μας,σε τι επιπεδο φιλοδοξουμε να φτασουμε μπασσιστικα ,να λυνουμε αποριες οσο αφορα καποια αγορα ή τεχνικης φυσεως και αλλα τετοια.

Επειδη βαριομουν να τα γραψω απ’την αρχη ολα αυτα τα εκλεψα απο τον jimmypage και τα διαμορφωσα καταλληλα :stuck_out_tongue: :smiley:

Εχω 2 μπασσα , ενα Cort Β4 Fretless και ενα Squier Precision.Ευελπιστω να παρω ενα καλο ενταστο (ισως το Yamaha Aittude ΙΙ Bass του Sheehan) και ενα κοντραμπασσο.
Απο εξοπλισμο εχω το Bass V-Amp και ενα Boss πεταλι Super OverDrive SD-1. Απο εξοπλισμο θελω να παρω σε καποια φαση εναν Ampeg (αλλα ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ !) και απο πεταλια , ενα Chorus , ένα Reverb ( οταν παιζεις μονος σου ειναι απιστευτο , με μπαντα φυσικα δν το χρησιμοποιεις γιατι ακουγετε ενα χαος) και ενα Whah και βλεπουμε.
Για χορδες χρησιμοποιω Rotosound Swing 66 και στα 2 μπασσα , βεβαια αμα θελει καποιος να βγαλει κοντραμπασσιλα στο αταστο βαζει φλατ χορδες. Πενες δν χρησιμοποιω.
Επιρροες μου απ’οτι νομιζω ειναι : Geezer Butler , Billy Sheehan , Tim Bogert , John Paul Jones , Ritchie Blackmore και ο Jaco Pastorius , Tommy Shannon , Sotiris Zisis (Blues Wire) -{η σειρα ειναι τυχαια}- . Αν θυμηθω κι αλλους θα γραψω.
Το επιπεδο που θελω να φτασω μπασσιστικα ειναι υψηλο και ευελπιστω καποια μερα ( φυσικα μετα απο σκληρη μελετη ) να το φτασω .

ωραια πραγματα!
καλα που το εκανες εσυ Texas γιατι αμα περιμενα απο τον camel…:lol:

Ναι , περιμενα λιγο καιρο να δω αμα θα το κανει κανας αλλος , αλλα επειδη δν κινουνταν τπτ ειπα να το κανω εγω. Επρεπε να γινει. :smiley:
Καλα bluzlick αμα το εκανε το camel μεχρι να καταλαβουμε παλι περι τινος προκειτε το thread … :stuck_out_tongue: :lol:

Τεσπα τερμα το οφ τοπικ.
Μπασσιστες περιμενω να γραψετε …

TexasFlood το περίμενα ότι θα το φτιάξεις κάποια στιγμή για να σου πω την αλήθεια… :stuck_out_tongue:

Παίζω 7 μήνες με ένα beginner level Ibanez GSR200. Στο μέλλον θέλω να πάρω κάποιον καλύτερο φυσικά, αλλά προτεραιότητά μου είναι ο ενισχυτής καθώς με τον Ibanez των 10 watts που έχω αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να έχω όσο καθαρό ήχο θέλω. Επίσης θα ήθελα κανα πεταλάκι distortion/wah-wah για να παριστάνω τον Cliff Burton… :stuck_out_tongue:

Δεν μπορώ να πω ότι έχω ακόμα επιρροές στο παίξιμό μου καθώς για την ώρα δεν γράφω δικά μου πράγματα, αλλά μερικοί μπασίστες που θαυμάζω (δεν τους θεωρώ όλους επιρροές, αν έχω επιρροές ακόμα) είναι οι εξής: Jaco Pastorius, Marcus Miller, Chris Squire, Geddy Lee, John Paul Jones, John Deacon, Geezer Butler, Cliff Burton, Steve Harris, Flea, Les Claypool, John Myung, Justin Chancellor, Tim Commerford από τους ευρέως γνωστούς και από τους πιο άσημους σαν ονόματα αλλά παιχταράδες: Martin Mendez, Dan Briggs, Ryan Martinie, Troy Sanders. Θα μπορούσα να αναφέρω και κιθαρίστες (όπως ο φίλος TexasFlood) σαν τον Hendrix, τον Blackmore και πολλούς άλλους που αποτελούν για μένα ένας παραπάνω λόγος να αγαπάω την μουσική και να ασχολούμαι μ’αυτήν.

Να αναφέρω επίσης ότι δεν χρησιμοποιώ ποτέ πένα γιατί δεν μου αρέσει ο ήχος που βγάζει και επειδή με τα δάχτυλα νιώθω πολύ καλύτερα αυτά που παίζω, αν με πιάνετε. Πάντως σε μερικές περιπτώσεις η πένα σε σώζει από πολύ κόπο και χρόνο. Δεν διαβάζω θεωρία συστηματικά, ενώ ξέρω να διαβάζω νότες και αξίες στο χαρτί, διότι δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Για την ώρα δηλαδή έχω επικεντρωθεί στο να βελτιώνω συνεχώς μερικά πράγματα σχετικά με τεχνικές που χρησιμοποιώ, όπως να μάθω να παίζω και με 3 δάχτυλα, να παίζω πιο γρήγορα με την ίδια ακρίβεια κτλ. Το ξέρω ότι κάνω λάθος που δεν εμβαθύνω στην θεωρία διότι αν την ξέρεις πολύ καλά βελτιώνεσαι πάρα πολύ σαν μουσικός γενικότερα αλλά και σαν παίκτης… όμως σ’αυτόν τον τομέα χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση την οποία δυστυχώς δεν μου δίνει ο δάσκαλός μου.

Σχετικά με το τι κομμάτια παίζω, ασχολούμαι περισσότερο με rock-metal υλικό, καθώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να ασχοληθώ με jazz/funk/fusion που είναι η χαρά του μπασίστα.
Τέλος, να πω ότι μερικές τεχνικές όπως το slapping μου είναι λίγο ψιλοαδιάφορες, επειδή δεν έχω ακόμα τις ικανότητες. Στο μέλλον… ίσως.

Όπως καταλάβατε, ακόμα βρίσκομαι στην φάση που ψάχνομαι σχετικά με το τι επίπεδο θέλω να φτάσω. Αλλά το σίγουρο είναι ότι θέλω να βρω άτομα να φτιάξουμε groupάκι.

Ναι , να παρεις εναν ενισχυτη γιατι νομιζω οτι ετσι θα εχεις και πιο πολυ ορεξη να παιξεις και να διαβασεις.
Η πενα δν σε σωζει απο τπτ. Την πενα πολλοι την χρησιμοποιουν για να βγαλουν διαφορετικο ηχο στο μπασσο απ’οτι θα 'βγενε με δαχτυλα , συγκεκριμενα πιο κρουστο ηχο (βλ. John Paul Jones). Φυσικα δν θα αναφερθω και ουτε θα ασχοληθω με την τακτικη “αναπηρος κιθαριστας σε μπαντα παιζει μπασσο”. Αυτο το φαινομενο ειναι καταντια.

Η γνωμη μου ειναι να μην μαθεις να παιζεις με 3 δαχτυλα , οτι παιζεις να το παιζεις με 2. Αφου εχεις τελειοποιηθει στα 2 δαχτυλα τοτε μπορεις να δεις ασκησεις κ.α. με 3 δαχτυλα.

Ανέλυσε το λιγο αυτο " όμως σ’αυτόν τον τομέα χρειάζομαι λίγη καθοδήγηση την οποία δυστυχώς δεν μου δίνει ο δάσκαλός μου."

Εννοώ ότι ο δάσκαλός μου δεν μου συστήνει να διαβάζω ο,τιδήποτε από θεωρία, ακόμα κι όταν τον ρωτάω. Μάλλον επειδή κι ο ίδιος είναι αυτοδίδακτος και δεν έμαθε να διαβάζει παρα μόνο μετά από 30 χρόνια ξέρω’γω απ’όταν άρχισε να παίζει δεν μπορεί να με βοηθήσει και πολύ στην θεωρία.

Πένα sucks
Ανάπηροι κιθαρίστες suck :stuck_out_tongue:

Ελεος ρε συ που τον βρικες αυτον ? :stuck_out_tongue: :lol:
Εγω παντως λεω να αλλαξεις καθηγητη και να πας σε κανενα που δν ειναι αυτοδιδακτος και που μπορει να σε βοηθησει και στην θεωρια.

Δν εχω καποιο συγκεκριμενο προβλημα με την πενα , ειπα στο προηγουμενο ποστ την γνωμη μου (οτι καποιοι το κανουν για τον ηχο σε καποια κομματια κτλ.). Ουτε με τους αναπηρους κιθαριστες εχω προβλημα , εχω προβλημα με τους αναπηρους κιθαριστες που τους δινουν ενα μπασσο και νομιζουν οτι ειναι μπασσιστες. Γενικα απεχθανομαι ολο αυτο το στενομυαλο σκεπτικο της ταξινομησης των οργανων σε βαθμιδες σημαντικοτητας.

Ηρθε και για μενα η σειρα μου.Εχω συγκεκριμενα 3 ηλεκτρικα μπασσα.Το πρωτο μπασο που ειχα αγορασει ηταν ενα ibanez gsr200.Tωρα αυτη την στιγμη το μπασο με το οποιο παιζω περισσοτερο ειναι ενα Streamer LX jazzman της Warwick http://www.thomann.de/gr/warwick_streamer_jazzman_4_nt.htm αυτο για την ακριβεια.Εχει και γαμω τουσ ηχους αλλα θελει πολυ φροντιδα καθως το περναω με κερι μια φορα την βδομαδα.Το τριτο μου μπασο ειναι ενα fender αταστο(MADE IN JAPAN) μια δεκαετιας περιπου το αγορασα απο τον καθηγητη μου.Πολυ καλο μπασο και αυτο.Τωρα απο ενισχιτες εχς εναν 90 watt behringer kai σκοπος μου ειναι να αγορασω ton ενισχιτη εναν ebs

Μουσικες επιρροες δεν εχω συγκεκριμενες.Παντως μου αρεσουν οι μπασσιστες που παιζουν funk kai jazz.ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΠΕΝΑ.Μακρια και αγαπημενοι αυτα.Κανω τρια χρονια μπασο και ο καθηγητης μου ειναι πολυ καλοσ μπασσιστας αλλα μικροσ σε ηλικια ουτε 28 δεν ειναι.Αυτα…:!:

Α ξεχασα και απο εφφε αγορασα την πεταλιερα BOSS GT 6B.Γαμω τους ηχους