The Bassist's Thread

Το περίμενα πολύ καιρό αυτό το τόπικ.
Λοιπόν εγω πάιζω 19 μήνες μπάσο και έχω ένα B-50 LTD της ESP με ένα 50άρη (ο πενηντάααααρης ειν ’ ένας νέοος της εποχήηηηης :stuck_out_tongue: ) ενισχυτή DRIVE και δεν έχω μάθει να κουρδίζω μόνος μου το μπάσο ακόμα με το αυτί.Κακό αυτό…Κατα τ’άλλα ξέρω ελάχιστα πράγματα από θεωρία (δεν έχω πάει σε ωδείο, ούτε έχω κάνει μάθημα) και αν και έχω βγάλει πολλά και κάποια δύσκολα (για τη Metal/Punk) τραγούδια έχω πρόβλημα στο ότι οι νότες που παίζω κάποιες φορές απαιτούν μετρονόμο.Χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα γιατί είναι πολύ σημαντικό.Anyway επιρροές μου είναι Steve Harris,Fat Mike,Rob Ivey,Matt Freeman και Cliff Burton…Και χρησιμοποιώ πένες! Οι 0.5. σπάνε πολύ εύκολα ενώ και οι 0.74 έχουν σπάσει αλλά τις συμπαθώ περισσότερο από τις 1.00 ή τις 2.00

EDIT: Επίσης ευχαριστώ το άγιο πνεύμα που με φώτισε και πήρα φθηνό μπάσο για πρώτο όργανο,αφού μιας και δεν είχα ξαναπιάσει όργανο μουσικό άλλη φορά τους 2 πρώτους μήνες μέχρι να το συνηθίσω ως προέκταση έιχε φάει απίστευτες σαβούρες ενώ στο σημείο που βρίσκονται τα κλειδιά παίζει να το χω τρακάρει καμιά 30 φορές όταν έβγαινα από την πόρτα του δωματίου :D!

Τα Warwick ειναι απ’ τα καλυτερα μπασσα και το συγκεκριμενο φαινεται τρελη σπορα. Φιλε μου ομως σε ζηλευω για το αταστο που εχεις το cort μου που ειναι μεν αρκετα καλο λογικα δν θα πιανει μια μπροστα σε αυτο … ειναι και made in japan !
Οσον αναφορα για τον ebs που λες , εχω παιξει σε studio αλλα πιο πολυ με αρεσε ο ampeg που εχω παιξει.
Δν μου λες στην ταστιερα του αταστου βαζεις τπτ ?

Σε λίγο καιρό όταν βελτιωθώ θέλω να αγοράσω και γω ένα πετάλι αλλά να μην είναι σαν του Burton στον ήχο…πιο πολύ ένα watery sound bass ή κάτι παρόμοιο αν με καταλαβαίνετε.Έχετε να μου προτείνετε τίποτα ως πιο έμπειροι ?

Επίσης αν μπορεί ασ μου εξηγήσει κάποιος τη διαφορά στο ξύλο της ταστιέρας (τι ήχο βγάζει το κάθε ένα)
και τους μαγνήτες.Είχα ένα φίλο μου (που δεν ασχολείται πολύ με μπάσα αλλά ήξερε περισσότερα πάνω στα τεχνικά χαρακτηριστικά) και μου έλεγε ότι άμα παίζεις με τον ενισχυτή και βάλεις μεταλλική πένα στο μαγνήτη θα σου την τραβάει (την πένα).Εμένα ποτέ δε μου χει τύχει αυτό…ούτε καν με κέρμα (επι τη ευκαρία τα 50λεπτα είναι οι καλυτερες πένες για μπάσο imo :slight_smile: )

Απο πεταλιερες και πεταλακια δν ξερω πολλα , οποτε δν μπορω να σε βοηθησω.

Μονο λεμονελαιο αν και αυτο οχι πολυ συχνα.Αλλα το περναω και αυτο με κερι διοτι δεν εχει λακα ειναι ξυλινο αμα καταλαβες σαν το Warwick

Το αγορασα πριν λιγο καιρο το αταστο και δεν μου εχει πει ο καθηγητης μου αν πρεπει να το περναω και με κατι αλλο

???
Άμα δεν βάζουμε τέτοια υλικά χαλάει το μπάσσο δηλαδή ?
Και κάτι ακόμα που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τοποθετείς το μπάσο οριζόντια με την ταστίερα και τα ηλεκτρονικά να κοιτάνε στο ταβάνι οι χορδές ΡΕ και ΣΟΛ (πιο πολύ αυτές) και ειδικά όταν χτυπάς ανοιχτή χορδή ή και μέχρι το 4 πρώτο τάστο ακούγεται σαν να παίζεις από κονσέρβα…Όταν το γύρισα από την αναπόδη και το άφησα για 2-3 ώρες εξαφανίστηκε αυτό…Συμβαίνει και στα άλλα μπάσα υποθέτω ε ?:?

να ξερεις οταν εχεισ το μπασσο στην θηκη και το εχει πχ να στεκεται στον τοιχο να μην το βαζεις οπως θα το εβαζες σε ενα stand αλλα απο την αναποδη.Ειναι για να μην στραβωνει η ταστιερα

Το κερι δεν ειναι απαραιτητο αμα το μπασο σου εχει λακα.Τωρα το λεμονελαιο εγω το χρησιμοποιω για να μην ξερενεται η ταστιερα και για να φυγει η μπιχλα που εχει πιασει η ταστιερα.

Και το δικο μου ετσι ειναι.

Αυτα με τα οριζοντια και ολα αυτα που ειπες λεγονται με μια λεξη. Σκευρομα. Εχει σκευροσει η ταστιερα σου , απλα πρεπει να το πας για ενα σερβις και ολα θα ειναι ενταξει.

Thanx !! αυτό δεν το ήξερα ! :slight_smile: ! Θυμάμαι μια από τις λίγες φορές που το είχα ακουμπήσει στον τοίχο μετά απο λίγο έπεσε και άρχισε να φαίνεται το ξύλο!χαχαχαχαχα καλά είμαι τραγικός τώρα που το σκέφτομαι.#-o
πόσο πιστεύετε σας έχει βοηθήσει ο δάσκαλος ?

Εγω για εμενα προσωπικα με χει βοηθησει παρα πολυ.Ειναι τρομερος.Ειμαι πολυ τυχερος που τον εχω.

Νομίζω οτι μπορώ να γράψω κ εγώ σε αυτό το thread αν και είμαι εντελώς noob ακόμα. Πριν 2 μήνες αγόρασα το πιο φτηνο μοντέλο Ibanez, το GSR180 BS και έναν ενισχυτή Ibanez 20W. Είμαι πανευτυχής μιας και χρόνια ήθελα να αγοράσω ένα μπασάκι κ το έκανα τώρα στα γεράματα. Προς το παρόν ούτε καν περνάει απο το μυαλό μου να κάνω μαθήματα γιατί δεν παίζουν φράγκα, οπότε την παλεύω μόνος με ταμπλατούρες και κάτι online μαθήματα και καλά. Με βοηθάει αρκετά το γεγονός οτι είχα κάνει 3 χρόνια κλασσική κιθάρα στο γυμνάσιο αλλά μη φανταστήτε τρομερά πράγματα. Που και που γρατζουνάμε και με ένα φίλο που το παίζει κιθαρίστας και έχει τρελή πλάκα.
Χωρίς να σκαμπάζω πολλά και περισσότερο λόγω ακουσμάτων θα έλεγα οτι από μπασίστες γουστάρω κάργα Geezer Butler και Scot Reeder. Τι γνώμη έχουν οι συνφορουμίτες που γνωρίζουν;

Scott Reeder θεός !!! Un Sandpiper,Catamaran, θεικές μπασογραμμές! καλά και το Spaceship Landing θεικό!
Εγώ μία φορά είχα πάει να τζαμάρω και είχα περάσει τέλεια.Μόλις βελτιωθώ λίγο ακόμα και τελειώσει η δεύτερη εξεταστική θα πάρω το μπάσσο και θα ορμήξω πάλι :smiley: !
Α!Προς το τέλος του Hurricane που ακούγεται σα να προσπαθεί να βάλει μπρος μια μηχανή (ή κάτι παρόμοιο) αυτό που ακούγεται πιστεύω πως είναι χορδή ΜΙ μπάσου που ξεκουρδίζει διαρκώς.Το χα δοκιμάσει κατα τύχη χωρίς να έχω το τραγούδι στο μυαλό μου και έπαθα πλάκα με την ομοιότητα!!!:smiley: :smiley: .Όποιος το δοκιμάσει ας μου πει γνώμες αν ακούγεται ίδιο !

Σκατα! Ολοι πανω κατω εχετε καλο εξοπλισμο! Εγω λοιπον επειδη ειμαι αριστεροχειρας οταν πρωτοπηρα μπασο πηρα ενα φτηνο (που κατα παραξενο τροπο την κανει την δουλεια του) μεχρι να δουμε αν θα συνεχισω. Ακομα αρχαρια θεωρουμαι γι’ αυτο δεν εχω προχωρησει σε αγορα. Eχει βιδωτο μπρατσο η ναταλια μου (ετσι το λενε) και το βαζω στα συν. Παιζει μεσα στο εξαμηνο να παρω κανα fender και ενισχυτη orange φσκ.
Κατι αναφερθηκε για scott reeder. Απλα τα σπαει.
Απ’ αυτα που ακουω πολυ ο θεος μου ειναι ο flea. Μετα butler. Τελος.
Για μπασο μ’ αρεσει πολυ η jazz και η φανκ και απο σεπτεμβρη θ’ ασχοληθω αποκλειστικα με jazz. Αν δεν “γραψει” κανεις αυτο το ποστ ας προτεινει κανα καλο βιβλιαρακι :slight_smile:

Μπορεί να προτείνει κάποιος ενισχυτή με τιμή μέχρι 300 ευρά το πολύ; Έχω ψάξει ήδη αλλά δεν γνωρίζω πολλά από τεχνικά χαρακτηριστικά και ποιες μάρκες είναι καλές, εκτός βέβαια απ’τα μεγαθήρια (πχ Ampeg). Ο ήχος που θέλω είναι βαρύς, συνήθως βάζω σχεδόν στο full τον “μπάσο” ήχο και πολύ χαμηλά έως καθόλου το treble, ανάλογα βέβαια και με το κομμάτι (πχ στους RHCP παίζει ψηλό treble και πολύ χαμηλά το μπάσο ενώ στα metalάδικα το αντίθετο). Για να το κάνω λιανά, θέλω να έχω καθαρό ήχο αλλά και βαρύ ταυτόχρονα, δηλαδή να μην ακούγονται βουητά απ’τον ενισχυτή λες και παίζω τσαπατσούλικα, χωρίς να κλείνω χορδές που δεν παίζω, ενώ το κάνω…

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη… :smiley:

Μεχρι 300 ευρω βρισκεις ανετα. Απλα να μην διαθετει πολλες παραμορφωσεις και να 'ναι 30αρης-35αρης οπωσδηποτε. Τωρα για μαρκα, εγω τουλαχιστον δεν εχω να προτεινω κατι. Αν εισαι απαιτητικος να δοκιμασεις τους υποψηφιους ενισχυτες πριν παρεις [εννοειται, ξερω].

Αν θες να μαθεις jazz πρεπει να κανεις μαθημα με καθηγητη. Αυτος θα σε δίνει το υλικο που θα διαβαζεις.
Απο κει και περα εγω εχω καποια καλα βιβλια για jazz , Improvising Jazz Bass , Patterns For Improvisation (για jazz) και το “The Real Book” - Fifth Edition.

Εγω εχω εναν Behringer 30αρη ο οποιος για σπιτι κανει πολυ καλα τη δουλεια του. Οι Behringer ειναι φτηνη και καλη επιλογη , εγω αυτον νομιζω τον ειχα παρει 190 euro πριν 3 χρονια νομιζω και τα εβγαλε και με το παραπανω τα λεφτα του. Παντως καλο ειναι να βγεις στα μαγαζια και να δοκιμαζεις.

και εγω behringer εχω 30αρη.κανει πολυ καλη δουλεια,εγω τον πηρα 150 ευρω

Ναι μπορει να ηταν και 150 … δν θυμαμαι καθολου ποσο εκανε παντως καπου εκει ηταν.