The best doom group

Loipon pos sas fanikan ta live athina kai thesaloniki ton cathedral?
Gia mena an kai den mazeuoun kosmo einai apo tis megaliteres mpantes pou exoun perasei apo ellada.einai i tetarti fore pou tous vlepo kai pote den tous variemai!
Doom On!

Kala kanete poll gia best doom band kai den exete mesa tous candlemass???

ELEOOOOOS!

Candlemass βεβαια, παρολο πουθα μπορουσαμε να πουμε και Black Sabbath!!!

Εδώ που τα λέμε, αισχρή ψηφοφορία χωρίς τα - αντικειμενικά - δύο καλύτερα doom σχήματα… Άρα λευκό :roll:

Με το που είδα τα συγκροτήματα της ψηφοφορίας μου ψιλοήρθε εγκεφαλικό και πήγα να βρίσω αλλά καλύφθηκα από τους υπόλοιπους.Οπότε ακολουθώ το παράδειγμα του Unholy Martyr

(Υ.Γ. στην παράληψη των Candlemass και των Black Sabbath αναφέρομαι φυσικά.Αν και περισσότερο στους Candlemass)

Μη βρίζεις, πιπέρι :roll:

an evaza Candlemmass den tha psifizate tipota allo giati oi perisoteroi xerete mono autous.kai ektos apo auto an prosexate den exei kamia epic-doom mpanta.giati na min eixe px kai Solitude aeturnus?
To Poll afora mono klasika doom sximata kai oxi epic.
Oso gia tous Sabbath autoi to xekinisan alla den einai mono doom.
Doom einai to TYR? Doom einai to Headless Cross?
Doom einai to Mob Rules?Doom einai to Dehumanizer?

Ναι :stuck_out_tongue:

Οι Sabbath είναι η αρχή και το τέλος της Doom μουσικής κατά την αποψή μου.Όλα τα albums με τον OzzY έχουν επιρεάσει τις μετέπειτα doom μπάντες.Όμως επειδή είναι εκτός συναγωνισμού οι τύποι σωστά λείπουν απο το δημοψήφισμα κατά την αποψή μου.Οι Vitus με τους Trouble ξεκίνησαν όλη αυτή την αναβίωση του ήχου των Sabbath καθώς οι Obsessed δεν είχαν βγάλει ακόμη δίσκο όταν ο Wino πήγε στους Vitus.Saint Vitus λοιπόν λόγω προσωπικού κολήματος με την πάρτη τους… 8) 8) 8) 8) 8)

__ :smiley: ΧΕχεχε, φίλε Doomed μας κούφανες! “Κάνω poll για την καλύτερη metal μπαντα των '80ς αλλά αφήνω έξω τους Iron Maiden γιατί…” :smiley: 8O :stuck_out_tongue:
__Είναι σα να λες ότι κάνεις poll για τη πιο sexy γυναίκα της χρονιάς και αφήνεις έξω την Μόνικα Μπελούτσι!! 8)

__Για να στη σπάσω ψηφίζω κι εγώ Candlemass! :stuck_out_tongue: Φοβεροί οι Sabbath, αλλά δε τους ψηφίζω γιατί θα είναι σα να τους “περιορίζω”…

__Το αν θα ψηφίζαμε όλοι Candlemass δεν είναι κακό. Αυτούς ξέρουμε, αυτούς εμπιστευόμαστε! :slight_smile: Αλλωστε, το ότι όλοι τους ξέρουμε κάτι πάει να πει… σωστά; :wink:

Sorry alla diafono
Sorry loipon an koufathikes :cry: mallon den tha xanakouseis Candlemass… :cry:
Mallon den katalaves alla to poll den anaferetai oute se ena epic i atmosferico group.
An itan etsi tha eixa valei kai Candlemass kai Aeturnus kai My Dying Bride kai Anathema kai neurosis kai memento mori…ktl
Katalaves tora?
Ta group pou exo valei einai epireasmena mono apo americanico Doom allios tha eprepe na eixa selides…

__Ok, got it! Παραπλανήθηκα απο το τίτλο του θέματός σου (…). :wink:

Οι Candlemass είναι από τα πιο κλασσικά doom, οπώς και να το κάνεις. Αλλά τον όρο αμερικάνικο doom δεν τον καταλαβαίνω. Τώρα όλοι είναι επηρεασμένοι από τους Sabbath αλλά οι Sabbath έχουν παίξει σχεδόν τα πάντα από metal και όχι μόνο. Αν και νομίζω ότι τα συγκροτήματα που παίζουν αμιγώς doom όπως το εννοείς είναι πολύ λίγα για να αποτελέσουν μια 'κατηγορία΄από μόνα τους.
Πάντως από τα 4 θα έλεγα Trouble

Saint Vitus, The Obsessed, Spirit Caravan, Place Of Skuls, Hidden Hand, Pentagram, Trouble, Cathedral, s-heavy, Penance, Acrimony, Warhorse, Sloth, Electric Wizard, Sleep, Reverent Bizzare, Dawn Of Winter, Iron Man, Paul Chain, Mood, Internal Void, Church Of Mizery…

Den nomizo oti einai kai liga…kai sigoura kapoia xexasa kai den ta xero kai ola.

Καταλαβα τι εννοεις. Αλλα συνηθως ολα τα συγκροτηματα που παιζουν doom τα βαζουν σε μια κατηγορια. Βεβαια τωρα το doom των Candlemass απο καποια stoner συγκροτηματα ειναι τελειως διαφορετικο, αλλα αυτα εχουν οι ταμπελες. Εγω απλα τον ορο αμερικανικο doom δεν τον εχω συναντησει. Αυτα, αν και φανταζομαι οτι αν αναφερεις doom, συνειρμικα ερχεται το ονομα Candlemass.

Ρε το φάγατε το παιδί!!Σιγάαααα… :evil:

Πες’τα ρε Ice Queen. :wink:
Δεν καταλαβαινουν :lol:

Μην τρελαθούμε και εντελώς οχι δεν υπάρχουν αρκετά συγκροτήματα Doom για να γίνει δημοψήφισμα, αλλά μάλλον δεν την ψάχνετε αρκετά την μουσική…Λέω τώρα…

Όχι ρε , πολλά είναι… ! που τους ξεφύτρωσε αυτούς; (Λέω κ εγώ τώρα…)

Σιγουρα υπαρχουν πολλα doom σχηματα, αλλα με την ευρυτερη εννοια.
Δεν ειναι θεμα ψαξιματος αλλα πιο πολυ θεμα κατηγοριοποιησης.
Μπορεις να πεις οτι ολα τα συγκροτηματα που εχουν ως βαση doom στοιχεια μπαινουν σε μια κατηγορια, βεβαια εκει θα συναντησεις και αλλα στοιχεια περα απο το πιο κλασσικο doom που ξεκινησε απο τους Black Sabbath, οπως epic, death, stoner, κ.α. Και με τη διατυπωση του δημοψηφισματος οι πιο πολλοι αυτο καταλαβαν.
Ομως μπορεις να κατηγοριοποιησεις επιμερους ολα αυτα τα συγκροτηματα με βαση δευτερευοντα στοιχεια και να πεις οτι εχουμε το κλασσικο doom σαν βασικη κατηγορια και τις υπολοιπες κατηγοριες που προκυπτουν.
Φιλε doomed δεν νομιζω οτι οποιος εξεφρασε καποιον προβληματισμο ειχε σκοπο να σε “φαει” η “να σου την πει”, απλα ειναι θεμα διαφορετικης αντιληψης του θεματος.