The Best Punk Group

Sorry για το offtopic αλλά είναι όντως καλό γιατί δεν το έχω checkari επείδη μου είπαν ότι δεν έλεγε και πολλά;;;:-k

εμένα μαρεσε πολυ πάντως!

Έτσι! :thumbup:

Ramones, Rancid, Buzzcocks, Bad Religion, Misfits, Sex Pistols, αλλά η αδυναμία μου όπως έχω γράψει και πιο πίσω είναι οι Clash… Σίγουρα, δεν ήταν το πιο “χαρακτηριστικό punk” γκρουπ, ίσως γι’ αυτό όμως να μου αρέσουν τόσο. Έδειξαν πως punk δε σημαίνει απαραίτητα μονάχα ορμητικότητα και ανατροπή, αλλά πως μπορεί παράλληλα να είναι πολύ καλοί μουσικοί και με πολύ ανοιχτόμυαλο πνεύμα…

CLASH ΡΕΕΕΕΕΕ!!!

Θυμαμαι τους ακουγα μικρος οταν δεν υπηρχε διαχωρισμος στο μυαλο μου punk rock, progressive rock, psychedelic rock κλπ, και τα θεωρουσα ολα απλα “ροκ” με καμια απολυτως διαφορα μεταξυ τους :p.

Απλα τεραστιοι!

Μετα πανε Ramones…

Oι Motorhead punk ???

Βασικά έχουν ένα στοιχείο το είδου στον ήχο τους,αυτό το χύμα,αλλά σίγουρα δεν είναι αυτό το βασικό χαρακτηριστικό τους.

μαλλον ramones

Bασικά ας κάνω μια αναφορά στους Γερμανούς Die Toten Hosen. Πρόκειται για ένα πανκ ροκ γκρούπ που υπάρχει δισκογραφικά από το 1983. Το ιδιαίτερο στον ήχο τους είναι ένα πάρα πολύ εύθυμο στοιχείο που υπάρχει διάσπαρτο στα τραγούδια τους. Αν και οι Ramones αποτελούν σαφέστατα μεγάλη επιρροή τους, το εύθυμο της μουσικής τους είναι διαφορετικό από αυτό που περιμένεις. Κάπως μεθυσμένα εύθυμο θα έλεγα.

Ας σημειωθεί ότι οι Die Toten Hosen έχουν υπάρξει μεγάλη επιρροή της Γερμανικής thrash σκηνής (βλέπε Tankard - Sodom πχ). Η εξέλιξη τους είναι αξιοπρόσεχτη επίσης, κάτι το οποίο διαπιστώνεται άμεσα αν κάνετε μία σύγκριση των πρώτων κυκλοφοριών τους με τις τελευταίες, όπου υπάρχουν αρκετά δυνατές κιθαρές που ξεφεύγουν από το “γραντζούνισμα” - χαρακτηριστικού της πανκ νοοτροπίας.

Μην στέκεστε σε αυτά που λέω. Αν πάρετε έναν δίσκο τους θα δείτε ότι υπάρχουν πολλές πτυχές τους που περιμένουν να ανακαλύψετε μόνοι σας, όπως το νοσταλγικό - ταξιδιάρικο feeling που έχουν σε κάποια κομμάτια τους ( πχ το κομμάτι Hier Kommt Alex, από το πολύ καλό Ein kleines bisschen Horrorsch του 88 ) ή το Cocane In My Brain ( από το Auswärtsspiel του 2002 ) όπου εκεί θα βρείτε μια πιο αλήτικη πλευρά τους, κλπ κλπ!

Θα επιχειρήσω να ξεχωρίσω και έναν δίσκο τους ώστε να σας τον προτείνω. Μάλλον αυτός θα ήταν το Crash Landing του 1999 (που είναι ο μοναδικός αγγλόφωνος δίσκος τους). Αλλά πέρα από αυτό νομίζω ότι είναι και ο πιο ποικιλόμορφος δίσκος τους. Kάποιες από τις κομματάρες: το hit Pushed Again, το θλιμμένο Big Bad Wolf, το κλασσικό Bonie and Clyde, τo αυτοπεριγραφικό Hopeless Happy Song, το “είμαστε τρελοί για δέσιμο” Disneyland (stays the same)…

Σε λίγες μέρες κυκλοφορεί και το νέο τους δισκάκι, το οποίο μακάρι να είναι άξιος διάδοχος του φοβερού επίσης Auswärtsspiel…Υπομονή!

Για όσους γουστάρουν Ramones του mondo bizarro και Bad Religion ας τους ψάξουν. Είναι κρίμα που δεν είναι τόσο γνωστοί.

Nice, θα το checkaroume:)

Εγω λέω ramones

Eγώ λέω clash!:smiley:

Εσύ λέγε οτι θες…:lol: :stuck_out_tongue:

Εύγε κορίτσι μου! :smiley:

:lol: thanks!!!
Davidian μη μιλάς!!:smiley:

R-A-M-O-N-E-S!

:respect:

Sex Pistols… Ασυζητητί!!!

The name is CRASS not Clash!

[QUOTE=doomed;39290]Den exo asxolithei kai se megalo vathos me to idioma alla apo tous parapano tha xexoriso tous Class…an kai nomizo oti lipoun oi Black Flag…[

fix me