The Best Punk Group

Bad Religion

#-o#-o#-o#-o#-o

Η αληθεια βρισκεται στους Sex Pistols,γκεγκε;Εγω παντως Ramones ψηφιζω

to poll einai toso athlio pou apaksiw na apantisw.

ναι;:slight_smile:

Poll χωρις Dead Kennedys?8O

ΑΛΛΟ!:stuck_out_tongue:

K επαυξανω

Aπαξιώ να ψηφίσω, δεν γίνεται να κάνεις τέτοιο πολλ με 3 μπάντες από συγκεκριμένη πανκ περίοδο.

Ξερεις τι, αφου δεν ψηφιζεις εσυ λεω να το κλειδωσω το πολλ, δεν εχει λογο υπαρξης…Επισης,στο σταυρο που σου κανω εγω το εκανα πριν κανα χρονο οποτε ΓΙΝΕΤΑΙ να κανεις πολλ με 3 μπαντες απο τη συγκεκριμενη πανκ περιοδο…στην πρωτη σελιδα τελευταιο ποστ αναφερομαι στην περιπτωση σου

oi ramones exoun punk ideologia.sthn ousia einai grhgoro rock n roll…oi ypoloipoi einai athlioi.gabba gabba hey

θα πω τους clash γιατι επαιζαν καλυτερη μουσικη κατα τη γνωμη μου.οι ramones δε μ’αρεσουν(μη βαρατε).τωρα για τους πιστολς νταξ συμπαθεις μου ειναι δε λεω8)
επισης ψηφιζω the clash γιατι ειναι γαματοι:D

kitharistas h drummer?

αν και οι sex pistols και οι ramones ηταν τα πρωτα πανκια εγω προτιμω τη ποιοτητα και ψοφιζω clash με διαφορα και patti smith την οποια ειδα και απο κοντα στο rockwave και ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ καλυτερη και απο τους δισκους:D

Ολοι τους μ’αρεσουν αλλα πιο πολυ προσκυνω τους Ramones.

και οι τρεις ο καθενας για εναν διαφορετικο λογο αλλα και black flag!8)

Ramones και εννοείται!

Από τα συγκροτήματα που αναφέρονται στο poll οι Sex Pistols ήταν οι πρωτοπόροι του punk, οι Ramones άξιοι συμπαραστάτες τους και οι Clash πολύ μεγαλύτερο και ώριμο συγκρότημα και από τους δύο μαζί. Dead Kennedys και Cramps βρίσκονται επίσης μέσα στην καρδιά μου αλλά εγώ ψήφισα “άλλο” σκεφτόμενος τους Stranglers.

Είχα ψηφίσει Clash, η αλήθεια είναι πως οι Bad Religion για μένα είναι πολύ κοντά, μπορώ να πω πως να ήταν επιλογή στο poll θα φήφιζα αυτούς μάλλον τώρα (όπου “τώρα” εννοώ εδώ και τώρα. Αύριο μπορεί να έχω άλλη γνώμη! :stuck_out_tongue: Είναι και οι δύο μεγάλες αγάπες * καρδούλες και πανκ λουλούδια *)

Καταρχήν το poll είναι ελλειπές. Εκτος κι αν η ερώτηση είναι ‘πιο από τα τρία γκρουπς είναι το καλύτερο’…
Λοιπον… Οι Clash έδρασαν μεταξύ '76 και '86. Μέσα σε δέκα χρόνια έβγαλαν έξι cds (από τα οποία καλύτερο για μένα το ομόνυμο debut-album και ακολουθεί το ιστορίκο London Calling) και πολλά αξιόλογα κομμάτια και κατάφεραν να αφήσουν ιστορία.
Οι Pistols έδρασαν από το '75 ως το '78. Μόνο τρια-τέσσερα χρόναι δλδ… Κατάφεραν όμως με μόνο έναν δισκό να ξεσηκώσουν ολόκληρο κίνημα και φυσικα κα μείνουν κι αυτοί στην ιστορία ως ένα από τα καλύτερα πανκ συγκροτήματα… Κανένας όμως δεν μπορεί να πει με σιγοουρια αν όντως υπήρξαν ‘αυθεντικοί’…
Oι Ramones έδρασαν για περισσότερα από 20 χρόνια, από το '74 μέχρι το '96. Η αλήθεια όμως είναι πως ποτέ τους δεν έκαναν αυτό που αποκαλούμε “μεγάλη καριέρα”… Μέσα από 14 άλμουμς ελάχιστα κατάφεραν να κάνουν ιδιαίτερη αίσθηση: το ομόνυμο debut-album, το Rocket to Russia και το Too Tough to Die. Σίγουρα στιυς υπόλοιπους δίσκους υπάρχουν κάποια αξιόλογα κομμάτια που προστίθενται στα καλύτερά τους, αλλά σαν δίσκοι δεν είναι τίποτα αξιοθαύμαστο… Αυτο όμως που κάνει τους Ramones ένα από τα σημαντικότερα συγκορτήματα της ροκ σκηνής είναι η τεράστια επιρροή τους στα μεταγενέστερα πανκ/ροκ γκρουπς (αναφέρομαι σ’αυτα της δεκαετίας του '90). Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως το κορυφαίο πανκ γκρουπ… αλλά κανείς δεν μπορεί να πει πως υπήρξε ποτέ αυτό που λέμε ‘πανκ’. Εννοώ ότι το πανκ γεννήθηκε στη Βρετανία… Κατά πόσο μπορεί ένα Αμερικάνικο γκρουπ να το αντιπροσωπεύει πλήρως; Και από την άλλη οι Ramones ποτί δεν αυτόαποκαλέθηκαν ‘πανκ γκρουπ’, ο κόσμος διάλεξε να τους πει έτσι…

Πέρα όμως από τα τρία του poll, υπήρχουν κι άλλα σημάντικα πανκ γκρουπς:
Οι Dead Kennedys για παράδειγμα… Ο πρώτος δίσκος τους Fresh Fruit for Rotting Vegetables σίγουρα δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος…
Οι The Stooges έκανα επίσης πολύ καλή δουλειά και έβγαλαν κάποια κορυφαία κομμάτια… Κι είχαν κι Iggy Pop.
Ίσως να μην υπολογίζονται από πολλούς, αλλά κι οι Misfits υπήρξαν ένα φοβερό συγκροτημα (περίσσοτερο την εποχή Danzig).
Λιγότεροι γνωστοί, όμως όχι ασήμαντοι, υπήρξαν κι οι Damned που έβγαλαν το πρώτο πανκ single στην Αγγλία (!) και πολλά άλλα ωραία κομμάτια.

Tα επόμενα γκρουπς σίγουρα δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ώς το κορύφαια πανκ συγκορτήματα, αφού δημιουργήθηκαν το '90, αλλά δεν παύουν να είναι ιδιαίτερα αξιόλογα. Αναφέρομαι στους Rancid, NOFX,Bad Religion ίσως και Offspring, Green Day στα πρώτα πρώτα βήματα…

Αυτά… Α δεν ψήφισα! Και δεν θα το κάνω :stuck_out_tongue: Ειναι πολυ δύσκολή η επιλογή και βαριεμαι να μπω στον κόπο να αναλύω το κάθε συγκρότημα…

Οι Ramones είχαν περρισσότερο διάρκεια, οπότε μαζί με Misfits, οι καλύτεροι:!: