The Coen Brothers

8O8O
Δεν ειχα παρει χαμπαρι τετοιο θεμα!(μπραβο scourage:D)…Ειναι απο τους δημιουργους που αγαπησα αμεσως και φυσικα μου αρεσουν παρα πολυ…Ισως ειναι επειδη ποτε δεν παιρνουν σοβαρα αυτο που δειχνουν(και οχι αυτο που κανουν γιατι το αποτελεσμα παντα ειναι προσεγμενο) και το μαυρο χιουμορ αιωρειται παντα στον αερα ακομα και στις πιο τραγικες στιγμες των ταινιων τους…

Πρωτη ταινια που ειδα ηταν το brother με τους γονεις μου σε ενα σινεμα της θεσσαλονικης(ποοοσο παλια) και φυσικα δεν καταλαβα χριστο…Τα μονα που δεν εχω δει ειναι blood simple(το αφηνα επιτηδες,τωρα κατεβαινει) και η ακταμαχητη γοητεια που ομως θα την δω μολις την δειξει για 234871 το αλτερ.

Το raising arisona ηταν ωραιο αν εξαιρεσουμε τις παρατραβηγμενες σκηνες κυνηγητου…Ηταν η πρωτη φορα που μ αρεσε ο Νικολας:pΤο millers ειναι παρα πολυ ωραιο ειδικα αν περιμενεις μια γκανγκστερικη ταινια σε αφηνει με τα σαλια να τρεχουν ενω το burton fink το οποιο και ψηφισα μου χε κανει πααααρα πολυ μεγαλη εντυπωση και με ειχε επηρεασει σε μεγαλο βαθμο αλλα σιγουρα θελ να το ξαναδω…Το κυριος χουλα χουπ προσωπικα δεν μ αρεσε εκτος απο λιγα σημεια…Το Fargo δικαιως ειναι η πιο εμπορικη και ισως πιο γνωστη τους ταινια…Πανω σε ενα συμβατικο σεναριο χτιζουν ενα παραλληλο σεναριο απυθμενης κουτοπονηριας ενω διατηρουν μια περιεργη ατμοσφαιρα.Το big lebowski δεν θελει σχολια…Απο τις καλυτερες κωμωδιες που εχω δει με χαρακτηρες διαλογους και τελος που τσακιζουν κοκκαλα(πραγματικα ποσες κωμωδιες των τελευταιων χρονων ηταν τοσο ποιοτικες τιανιες?)…Το the man το θυμαμαι αμυδρα…film noir αλλα πολυ αργο και μυστηριο…ωραιο…Το brother ειναι απο τις πιο εξυπνες και μπερδεμενες ταινιες τους τιγκα στους συμβολισμους δεν παταει ουτε μια φορα στα νοτια χωματα και τα ξεφτιλιζει ολα και ολους ενω το ladykillers αν και δεν με ενθουσιαζει πλεον οπως την πρωτη φορα παραμενει ευχαριστο χωρις φυσικα να πλησιαζει τις μεγαλες στιγμες τους…Το no country προσωπικα με τρελανε με την σκηνοθεσια και την ατμοσφαιρα του και με εκανε να το δω 2 φορες σε σινεμα(πραγμα που δεν εχω ξανακανει:p)…Παντως η τοση προβολη που ειχε δεν μ αρεσε κυριως επειδη ειμαι παλιομπασταρδος ελιτιστης και ξερω οτι οι Κοεν δεν ειναι για ολους(και πριν με βρισετε δεν εννοω με την εννοια του ακραιου σινεφιλ) αλλα αυτη τη ταινια την ειδαν ΟΛΟΙ και ακουστηκαν τα πιο ακυρα σχολια… ενω το burn after reading χτιστηκε πανω σε ενα μαλλον ανυπαρκτο σεναριο αλλα ηταν τοοοοσο διασκεδαστικο ηλιθιο…Οι ηθοποιοι βοηθησαν παρα πολυ…

Πειρμενουμε με ανυπομονησια το καινουριο και ελπιζουμε να ειναι στα κλασικα υψηλα στανταρτς
http://www.cinemanews.gr/v5/season2010/movies.php?n=2435

Με εψησες πολυ να το δω !
Σαν Lebowski φαν ειναι must !

Ούτε εγώ το 'χα δει το θρεντ.
Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής:

To Barton Fink βρίσκεται εκεί ψηλά, στο πάνθεον με τις καλύτερες ταινίες γενικά. Kαλύτερη ερμηνεία Turturro ever, John Goodman όπως δεν τον έχεις ξαναδεί και σκηνοθετικά σε μεγάλα κέφια.

Και μετά έχουμε και λέμε

The Hudsucker Proxy - The Man Who Wasn’t There - Miller’s Crossing μοιράζονται την δεύτερη θέση στην καρδιά μου, το πρώτο από τα τρία λίιιγο παραπάνω.

Big Lebowski ειδική κατηγορία ένα-από-τα-καλύτερα-είδη-χιούμορ.

Blood Simple ένα όμορφο ντεμπούτο πολύ ρετρό όμως για τα γούστα μου και σεναριακά δεν το βρίσκω τόσο δυνατό για να πάει πιο ψηλά.

Intolerable Cruelty - Raising Arizona - O Brother Where Art Thou - Ladykillers ικανοποιητικές ταινίες, μετριότητες για το μέγεθος των Κοέν.

Fargo - μία από τις πιο σπαστικές και ενοχλητικές ταινίες του σινεμά. Απαίσιες ερμηνείες, εκνευριστικά καθυστερημένοι διάλογοι και γενικά κούραση κούραση κούραση.

No Country for Old Men απλά οκ, ένα μεγάλο ερωτηματικό σε όσους το βγάζουν αριστούργημα.

Για τα επόμενα δεν έχω άποψη.

δες την, εχει αποψη και για ταινιες.

μια χαρα σε χωνουμε εμεις που βρισκουμε αριστουργημα το No Country for Old Men.

Οκ, όχι και τόσο μεγάλο το ερωτηματικό όταν αρέσει σε κάτι τέτοια σπασικλάκια:!:

Συμφωνω με τον γλυκουλη,το no country for old men δεν μου αρεσε και μενα ιδιαιτερα.

χεσε το γλυκουλη ελα με την ΕΛΙΤ.

Οχι,η ελιτ ειναι κακογουστη.

Το ξαναείδα σήμερα το Νο Country, είναι πολύ μπροστά η ταινία.
Εστίασαν στην διάβρωση του χαρακτήρα των ανθρώπων περισσότερο από κάθε άλλη φορά στις 2 τελευταίες ταινίες.
Και οι διάλογοι στο No Country με την παντελή απουσία μουσικής γίνονται συναρπαστικοί.

Και το ΧουλαΧουπ πάρα πολύ καλό!
Κάποια στιγμή ίσως δω και Αβάσταχτη Γοητεία, έτσι να λέω ότι είδα όλες τις ταινίες τους.

Θα το πάω ανάποδα.

Δεν έχω δει τα: Barton Fink, The Hudsucker Proxy, The Man Who Wasn’t There και το πρόσφατο A Serious Man.

Δεν μου άρεσαν τα: Ladykillers και Intolerable Cruelty.

Moυ άρεσαν χωρίς όμως να είναι κάτι το ιδιαίτερο: Raising Arizona και Burn After Reading.

Μου άρεσαν πολύ: Blood Simple, Miller’s Crossing, O Brother Where Art Thou.

Τρελά αγαπημένες: Fargo, The Big Lebowski, No Country For Old Men.

Ο “έρωτας μου”: The Big Lebowski.

Τέλος.

Και δεν έχεις αρχίσει ακόμα το νταουνλόαντιγκ!!! :stuck_out_tongue:

Blood Simple: Ίσως η καλύτερη ταινία τους. Άψογο φιλμ νουάρ.

Raising Arizona: Χαμός στο ίσιωμα. Απολαυστικότατη.

Miller’s Crossing: Όσοι γουστάρουν γκανγκστερικές ταινίες δεν νοείται να μην έχουν δει αυτή την ταινιάρα.

Barton Fink: Δεν το έχω δει (μην βαράτε).

The Hudsucker Proxy: Καλή ταινία αλλά σαφώς κατώτερη από τις πρώτες τους.

Fargo: Απόλαυση. Ο ορισμός της μαύρης κωμωδίας. Ο ορισμός όμως.

The Big Lebowski: Δεν το έχω δει (ντρέπομαι).

O Brother, Where Art Thou?: Μούφα από τις λίγες. Η χειρότερη ταινία τους.

The Man Who Wasn’t There: Πανέξυπνο και αγαπημένο.

Intolerable Cruelty: Τρελό γέλιο. Φαίνεται πως είμαι μειοψηφία όμως.

The Ladykillers: Το ίδιο με το απο πάνω.

No Country for Old Men: Ένας εξαιρετικός Μπαρδέμ και από εκεί και πέρα… μηδέν!

Burn After Reading: Αν είχε γυριστεί πριν το Φαργκο θα μου άρεσε αλλά δεν τα πάω καλά με τις αντιγραφές.

A Serious Man: Δεν το έχω δει.

Blood Simple: Τρομερο,και γ@μω τις ταινιες

Raising Arizona: Οχι απο τα κορυφαια τους,αλλα προσωπικο favourite και καλτ,καψιμο με αυτο μικροτερος…

Miller’s Crossing: Μεγαλη,παρα πολυ μεγαλη ταινια…

Barton Fink: Η καλυτερη τους ταινια…

The Hudsucker Proxy:Μετριο και αρκετα βαρετο,βλεπεται σχετικα ευχαριστα…

Fargo: καλο,υπερτιμημενο λιγακι,αλλα και παλι αρκετα καλο και πρωτοτυπο…

The Big Lebowski:Νταξ,ξερωγω,El duderino κτλ…τι λεμε τωρα…η αγαπημενη μου απο ολες τους τις ταινιες…

O Brother, Where Art Thou?: Απο τις αγαπημενες μου επισης,το εχω δει παμπολες φορες,επικο σαουντρακ…

The Man Who Wasn’t There:Τουμπανο,πολυ καλο…

Intolerable Cruelty: Ωραιοι διαλογοι,ωραια ατμοσφαιρα,απο τα χειροτερα τους βεβαια, αλλα εχει χαβαλε…

The Ladykillers: Παπαρια

No Country for Old Men: Απο τις πιο υπερτιμημενες ταινιες εβερ ομως…και ο Μπαρδεμ,παιζει εναν γαματο χαρακτηρα,παραμενοντας ανεκφραστος σε ολη τη ταινια-και ναι,Guess what,του δωσαν και βραβειο οι αμπαλοι-…

Burn After Reading: αρκετα καλο,εχει γελιο,φαργκο-Like,που πρεπει να δεις τα τελευταια 2 λεπτα για να αποκτησει ουσια-λεμε τωρα-,η ταινια…

A Serious Man:Αναμενουμε…

Μετριότητα και το A Serius Μan. Είχε κάτι καλές στιγμές αλλά στο σύνολό του χάνει… Τρίτη συνεχόμενη απογοήτευση από Κοέν. Κρίμα…

Burn after reading, Intolerable cruelty μέτριες, απο εκει και πέρα :bow2:

Manson21 άσε τις καινούριες μαλακίες και δες Barton Fink.

Sir yes sir

Προσωπικα τις τρεις παραπανω τις θεωρω τις καλυτερες τους.

αυτο ακριβως.ασε τις τελευταιες τους πουναι παπαριτσες κ πιασε το [SIZE=“3”]επος.[/SIZE]

(α,και αμα καταλαβεις τι γινεται στο τελευταιο πλανο,να μην ξαναπω για tool) :stuck_out_tongue: