The Coen Brothers

Παπαριτσα το serious man? Πατε καλα ωρε?Απο τις πιο πολυεπιπεδες ταινιες τους…Δεν εχει βεβαια την ατμοσφαιρα ενος burton fink η simple blood αλλα ειναι αινιαρα με τα ολα της…Δεν μπαινω σε διαδικασια να δειξω σε καποιον τι να προσεξει αλλα αφου του αρεσουν καποιες coen ταινιες σιγουρα εχει το ενζυμο να βρει μονος του ποσο ταινιαρα ειναι.

Προσωπικα σαν πιο αδυναμο βρισκω το hudsucker proxy αφου το intolerable cruelty δεν εχω καταφερει να το δω ακομα…

Mε το Burton fink φυσικα ειχα παθει σοκ…Και νομιζω ειναι ωρα να το ξαναδω…

Θεοί.
Big Lebowski & Burton Fink τα καλύτερα.
Intolerable cruelty το χειρότερο. Τι χειρότερο δλδ, αυτό το αίσχος δεν είναι καν Κοέν Μπρος κατ’εμε.

ψοφαω για coen brothers. η σκηνοθεσια τους ειδικα, ειναι παντα γαματη.
ψηφισα χαλαρα το barton fink, μακραν η αγαπημενη μου. δευτερο ισως εβαζα το the man who wasnt there. χμ μπορει και οχι.

wrong, ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με το τοπικ, αλλα εχεις γαμηστερο αβαταρ…carry on now8)

merci Lupin, χαρα μου να βλεπω οτι καποιοι ξερουν απο που προερχεται η πικ

  1. [B]No Country For Old Men[/B]

  2. [B]Fargo[/B]

  3. [B]Blood Simple[/B]



H νέα ταινία τους σπέρνει άσχημα και όποιος πει το αντίθετο είναι άμπαλος.-

για το remake του true grit λες?

Ω, ναι. Για αυτό το επος.

eukola meta to ladykillers to xeirotero tous…parola auta kali amerikania, kalo pistolidi, perasa kala

Δηλαδή σου άρεσε το Intolerable Cruelty;

pio poli apo to grit…eimai bebea kai apo ekeinous tous ligous pou, ok, den enthousiastika alla se simeio klaiw me tous dialogous kai ton jefrey rush

Aμπαλος.

Οχι ρε ο “Μεγάλος Λεμπόφσκι” πρωτος ; 8O8O

Τι μανία είναι αυτή ;

Εντάξει δεν αντιλέγω καλή ταινία, αλλα δεν της βάζω με την καμία όμως πάνω απο 8 στην πολύ πολύ καλύτερη.

Τα Blood Simple, Fargo, No Country For Old Men είναι χειρότερα ; IN NO WAY !!!

Το No Country For Old Men ναι, ειναι χειροτερο. Τα άλλα δυο για κανεναν λόγο…

Ψήφισα το Man who wasn’t there όχι τόσο γιατί το θεωρώ το καλύτερο όσο το πιό υποτιμημένο.
Το True grit δεν το έχω δεί ακόμα, περιμένω να το δώ σε σινεμά.

http://blogs.indiewire.com/thompsononhollywood/2011/02/01/diaz_firth_team_for_coen_scripted_gambit/#

παλι ρημεηκ :wink:
ελπιζω, περα απο την αρχικη κρυαδα, σε κατι καλυτερο του True Grit…
μανσον, τι ακριβως σου αρεσε τοσο στο grit? γτ εγω περα απο ενα νορμαλ συμπαθητικο πιστολιδι, μια ιστορια πιο κλισε δεν πηγαινε, 0 στον κυβο χαρακτηρες και για να μην το κουρασω με κατεβατο, μια αμερικανια Τζον Γουεην απλα με καποια κοενικα περασματα, δεν ειδα κατι αλλο…κοριτσακι γνωριζει μεθυσο μεν συμπαθητικο old time hero, γινονται φιλοι, την βοηθαει, τελειωνει…καπου εκει επαιζε και ο Ματ Ντεημον νομιζω + για 5 λεπτα πρεπει να ειδα και τον Μπρολιν…

Κατά σειρά προτεραιότητας βάζω τα :

  1. [B]Νο Country For Old Men[/B]

  1. [B]Fargo[/B]

  1. [B]Blood Simple[/B]

1984 Blood Simple
1987 Raising Arizona
1990 Miller’s Crossing
1991 Barton Fink
1994 The Hudsucker Proxy
[B]1996 Fargo[/B]
[B]1998 The Big Lebowski[/B]
2000 O Brother, Where Art Thou?
2001 The Man Who Wasn’t There
2003 Intolerable Cruelty
2004 The Ladykillers
[B]2007 No Country for Old Men[/B]
[B]2008 Burn After Reading[/B]
[B]2009 A Serious Man[/B]
2010 True Grit
θα μιλησω για τα μπολνταρισμενα που ναι και αυτα που χω δει…
για μενα τα αριστοθργηματα τους ειναι το μπιγκ λεμπαουσκι και το νοου καντρυ φορ ολτ μεν! ειδικα το 2ο το θεωρω ανετα στις τοπ 5 καλυτερες ταινιες της δεκαετιας που μας περασε
τωρα για φαργκο και μπερν αφτερ ριντινγκ εχουμε να πουμε οτι ειναι ταινιαρες (ερμηνιαρα φρανσες στο πρωτο και δευτερο και κλουνευ και πιττ στο δευτερο) αλλα οχι αριστουργηματα.
το σηριους μαν λιγο πιο κατω (αλλα με απιστευτο σεναριο)…

Οι Coen ειναι φοβεροι.Προσωπικα,αν κ δεν ειμαι fan των remake,το '‘True Grit’'μου αρεσε .Βεβαια δεν θεωρω οτι χρειαζοταν να γινει remake η ταινια μια κι απο μονη της ηταν πολυ καλη.
Αγαπημενη μου ταινια τους ειναι το ‘‘The Man Who Wasn’t There’’.