The Cult

Προσωπικα επιλεγω το “Love”. Το ολο υφος του ειναι απιστευτο & ισως ειναι η πιο πληρης σε συνολο δουλεια τους.

Το απιστευτα αδικημενο album τους σιγουρα ειναι το Ceremony, και κριμα δλδ.

Πειτε κι εσεις.

Sun king.eddie (ciao baby),fire woman,american horse,sweet little sister μερικα μονο απο τα ασματα που περιέχει το απολυτο highlight των Βρετανών ονόματι Sonic temple…8)

Ceremony…το προτιμώ ακόμα και απο το Sonic Temple.

Εχει οντως επη ρε γμτ… “White”, “Wild Hearted Son”, “If” κ’ τα ρεστα…

Πόσο “gothic” μπορεί να θεωρήσει κανείς τους Cult? Ρωτάω γιατί αναφέρονται πολλές φορές σε goth αφιερώματα και τέτοια.

μονο το Love εχω ακουσει:tomato:

Bασικά καμία σχεση με gothic πιστευω…Καθαρό hard rock the american way…(αν και Aγγλοι…)

Μεχρι και το “Love” μπορεις να πεις πως εχουν στοιχεια. Δηλαδη σκοτεινη ατμοσφαιρα κ.τ.λ. Γενικα παντως ποτε δε τους εβαλα ταμπελα και ουτε προκειται να το κανω.

Το ‘‘Dreamtime’’ παντως ειναι πιο κοντα στον ορο, αλλα δε ξερω αν η γκοθικ ταμπελα εχει να κανει και με την pre-The Cult περιοδο. Αναφερομαι στις εποχες που ονομαζονταν Death Cult και Southern Death Cult. Αν και κυκλοφορησε ενα CD με υλικο απο κεινη την εποχη, δεν εχει κατσει ακομα να το ακουσω.

Sonic Temple. Τα υπόλοιπα είναι κάπως υποτονικά για τα γούστα μου, εξαιρουμένου του Beyond Good And Evil.

SONIC TEMPLE!!!ΔΙΣΚΑΡΑ!!!ΝΤΑΞΕΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΠΑΝΤΑ!!!

δεν ητανε παντα αμερικανικο hard rock

ο astbury δηλωνε οτι γουσταρε hendrix,joplin Και doors!!!

Kαλα οτι ακουγε Doors εκανε μπαμ παντως…:lol:

Τι λες τωρα! Απο τ’αγαπημενα μου συγκροτηματα! Sonic Temple ανετα για μενα καθοτι ολα του τα τραγουδια ειναι τοσο κολλητικα και πιασαρικα οσο λιγων συγκροτηματων αλμπουμς. Πολυ anthem/stadium rock songs, με κρυσταλλινη παραγωγη και ηχο σε ολα τα οργανα μπομπα! Το βαζω ανετα στην ιδια κατηγορια με “Slippery when wet”, “Trash” και “Dr. Feelgood”.
Μετα ερχεται το Electric το οποιο θα το χαρακτηριζα την καλυτερο φορο τιμης στους AC/DC απο οποιονδηπωτε αλλο! Ξερα αλλα ξεσηκωτικα ριφς, με μια “βρωμικη” και λιτη παραγωγη και με μπολικες κομματαρες οπως Lil’ devil, Electric ocean, Peace dog και το κλασσικο Wild flower.
Πολυ ωραιες και οι μελωδιες του Ceremony με την απιστευτη τραγουδαρα Wild hearted son και πολυ ωραια ατμοσφαιρα.
Ολα τα αλλα ακολουθουν…

Εισαι ο πρωτος που βρισκω να το αναφερει. Ειλικρινα.

Αυτο να το παρω σαν καλο ή κακο???:stuck_out_tongue:
Απ’τα κομματια τους που γουσταρω πολυ. Εσενα δεν σ’αρεσει?:slight_smile:
Ιδιως η γεφυρα/ρεφραιν λενε πολυ:

“Ocean of love (ocean of love)
I’m thinkin’ of (I?m thinkin’ of)
The place to be (the place to be)
Electric sea…”

και indian και earth mofo και tilt και το ομωνυμο…

Επέλεξα το Εlectric με το ζόρι .

Το LOVE είναι από τους καλύτερους rock δίσκους ever. 8)

To Electric είναι από τους πιο ξεσηκωτικούς δίσκους ever. 8)

Το Sonic Temple από τους καλύτερους pozer. 8)

To Ceremony από τους καλύτερους Zeppelin δίσκους ever. 8)

Και το Beyond Good And Evil μαμάει όπως και τα προηγούμενα 8)

Είμαι μεταξύ Love, Sonic Temple, και Electric. Στα δυο πρώτα υπάρχουν τα αγαπημένα μου από Cult, τα She sells sanctuary και Eddie. Aς πω όμως το Electric, να πάρει καμιά ψήφο…

Goth δεν είναι αλλα αφου μιλάμε με terms θα τους ελεγα goth oriented περισσότερο και οχι τόσο hard rock…Sonic temple για μενα το πιο αγαπημενο…Το born into this δεν το εχω ακούσει ακομα…επιφυλάσομαι για τα καλύτερα αν μοιαζει με το she sells sanctuary:wink:

Σαν καλο να το παρεις ρε. Το χω βαλει και σε μαγαζι στο ακυρο. :stuck_out_tongue: Είναι μικρό & ξεσηκωτικό :!:

Εν το μεταξυ παιζει μονο γω και αλλα 5 ατομα να χαιρομασταν που χαν κλεισει Χεντλαινερς για το Rockwave. :lol:

Το “Beyond Good And Evil” ειναι επισης πολυ αδικημενο ρε γμτ. Ως δισκος σπερνει, :yes: αλλα ο μεσος οπαδος των The Cult γουσταρει αλλα πραματα… :?

Το καινουργιο παλι δε μου καθησε τοσο καλα… θα το ξανακουσω καποια στιγμη…

Και μενα στο μυαλο μου φερνει οτι ειναι οτι αντιστοιχο του Led Zeppelin 3!

Χα,χα, θυμαμαι και τι κακος χαμος(θαψιμο) ειχε πεσει και μεσα στο ροκιν μολις ανακοινωθηκαν για χεντλαινερς του ΡΓ…
Ετσι ακριβως θα το χαρακτηριζα, μικρο και ξεσηκωτικο! Λεει για το αμαξι…:wink:
Το Μπιγιοντ καλο ειναι, το ομονυμο ειναι ψιλοπατατα.
Πολυ ωραιο τραγουδι μετα το Go West και μεσα στα 5 αγαπημενα μου, Rain.
Και οσοι ειναι φανς να πανε να παρουν και το Rare Cult, εχει πολυ καλα κομματια.