The Cult

Με μια θεική επανεκτελεση του wild flower…

Και το electric γμτ το ξέχασα…Οι επιροες απο Acdc έίναι τόσο αντονες που με κανουν να συγκινούμαι…:cry:

αν και δεν ανηκει στο δισκο νομιζω βγηκε ιδια περιοδο με το beyond
μιλαω φυσικα για την κομματαρα painted on my heart απο το ost του gone in 60 secs!!!

Ναι ρε…Απίστευτο κομμάτι…:wink:

Fire Woman, Edie, Sweet Soul Sister, American Horse, New York City. Όταν 1 άλμπουμ έχει αυτά τα κομμάτια ξεπερνιέται?

Και γω γούσταρα που θα παίζαν στο Ροκουέηβ, γιατί τους είχα χάσει στη Νέα Σμύρνη και τσατίστηκα που ακύρωσαν και ειδικά μετά το under public demand…

Electric δαγκωτό…

Κάποια στιγμή είχε κυκλοφορήσει και το Manor Sessions, με κάποια κομμάτια ηxογραφημένα, πριν τα “περιλάβει” ο Rubin. Καμία σχέση με το αλά ACDC ύφος…

Ceremony…The best…

ξανακουσα ceremony μετα απο καιρο και αναθεωρω!!!δισκαρα!!!

EARTH MOTHER FOR YOU!!!

εχω φαει κολλημα τον τελευταιο καιρο.για πειτε τις αποψεις σας και προτινετε κανεναν δισκο

Μεγαλη μπαντα, τεραστια!!!

Απο την εποχη που ακομα λεγονταν The Southern Death Cult < The Southern Death Cult (album), 1983>.
Aξιζουνι και οι δισκοι που εβγαλαν σαν Death Cult. Παντα με βασικο κορμο τους Ian Astbury - Vocals και Billy Duffy - Guitar.

Σα Cult τωρα…τι να λεμε, εχουν δισκους για ολα τα γουστα.

Απο γοτθε/new wave/post punk (1984, Dreamtime + 1985, Love), καi alternative (ισως?) rock (1994, The Cult (Black Sheep) ), μεχρι hard rock (1987,Electric , 1989, Sonic Temple + 1991, Ceremony).

Tα (2001) Beyond Good and Evil και (2007) Born into This δε ξερω πως να τα χαρακτηρσω…Χμ:-k, λιγο απ’ολα τα παραπανω.

φίλε καλύτερα να πάρεις όλη τη δισκογραφία πρόκειται για μια από τις μεγαλύτερες μπάντες των εποχών αλλά αυτό νομίζω θα βοηθήσει…
DREAMTIME,LOVE(dark,wave,psychedelic albums)
ELECTRIC(ACDC sound)
SONIC TEMPLE(HARD ROCK-περιεχει τα μεγάλα τους χιτακια)
CEREMONY(μοιάζει με το προηγούμενο αλλά εγω θεωρώ ότι είναι μακράν καλύτερο)
CULT(απίστευτο πιο εναλλακτικές φόρμες κ πολύ συναίσθημα)
PURE CULT(best of)
BEYOND GOOD AND EVIL(καταπληκτικίς δίσκος ίσως ο πιο βαρύς τους)
ΒΟRN INTO THIS(the last one)

επίσης ο ΙΑΝ ASTBURY frontman εχει κυκλοφορίσει
HOLY BARBARIANS-CREAM
IAN ASTBURY-SPIRIT LIGHT SPEED

To Sonic Temple ειναι τεραστια δισκαρα με ολα τα χιτακια τους(οπως λεει και ο αποπανω)να ειναι το ενα καλυτερο απ’το αλλο(με κορυφαιο το Fire Woman).Αν και ο Asbury ειναι τρομερος performer η προσπαθεια του να κρατησει το μικροφωνο στην αρπαχτη που ονομαστηκε Doors of the 21st century απετυχε παταγωδως.Ευτυχως που το καταλαβε.

Οι δύο κύριοι αποπάνω τα είπαν πολύ καλά. Απλά συμπληρώνω πως στο Sonic Temple θα ακούσεις το υπεραπίστευτο Firewoman και πως στο beyond good and evil θα ακούσεις τους πιο heavy cult. Enjoy :wink:

Και στο θεμα live οι Cult ηταν αρκετα δυνατοι.Οσοι εχω ρωτησει(μεγαλυτεροι απο μενα)σχετικα με την εμφανιση τους το 93 με τους Metallica στη Νεα Σμυρνη μονο τα καλυτερα ειχαν να μου πουν.

Ισχυει, αν και μικρος τοτε, το θυμαμαι αρκετα καλα εκεινο το live.
To setlist περιπου “The Witch”, “Little Devil”, “Peace Dog”, “Earth Mofo”, “Fire Woman”, “Love Removal Machine”, “Wild Flower” , “She Sells Sanctuary”, “Rain”…εχουν περασει και τα χρονια…δε θυμαμαι αλλα.

εγω με το fire woman και το love removal machine τους εμαθα και εχω κολλησει απο τοτε.ευχαριστω για τις προτασεις σας.συμφωνω και εγω με το οτι ηταν χαζομαρα αυτο που εκανε ο τραγουδιστης τους μς τους doors

O Asbury δεν εκανε χαζομαρα(αλλωστε ποιος θα ελεγε οχι σε προταση των Doors?)τη χαζομαρα τη κανανε οι κυριοι Krieger,Manzarek που οταν ειδαν το τραπεζικο τους λογαριασμο ν’αδειαζει θυμηθηκαν να ξαναπαιξουν μαζι στα γεραματα.Ο Morrison ειναι αρρηκτα συνδεδεμενος με τη μπαντα αυτη και το ξερει ολος ο κοσμος.

οφτοπικ μοουντ οφ:slight_smile:

Το sonic temple ειναι το peak τους…η στροφη στον αμερικανικο ηχο τους βγηκε με μεγαλη επιτυχια και κομματια οπως τα sun king,fire woman και το eddie (ciao baby) ειναι απλα αξεπεραστα…Κατα τα αλλα δεν εχω ασχοληθει με τα υπολοιπα album τους…

μπανταρα…και το τελευταιο πολυ καλο αλμπουμ, με εξαιρεση 2-3 φιλλερς… Ειναι απο τις λιγες μπαντες που συμπληρωσα την δισκογραφια τους τσακ-μπαμ… Τοσο πολυ μ’αρεσουν… Υποτιμημενοι ιδιαιτερα στην Ελλαδα…