The Cult

Φοβερο συγκροτημα με ενα τεραστιο album (Sonic Temple) και τουλαχιστον αλλα 2 φοβερα αλμπουμς.
To Sonic Temple το βαζω στο ιδιο υψος με αλλα τεραστια αλμπουμς της εποχης του οπως Appetite for Destruction, Dr. Feelgood, etc…

Μπαντάρα με μια μόνο λέξη.
Σημάδεψαν τη 10ετία του 80 ειδικά τα τέλη της, με δυο εξαιρετικά άλμπουμ αλλά και με πάρα πολλά σε αριθμό πραγματικα ωραία ροκ τραγούδια σε διάφορες εκφράσεις. Το best of τους είναι απο 3-4 καλύτερα και πιο πλήρη και αντιπροσωπευτικά που έχω δει.

Κρίμα που η εμφάνιση τους στην Ελλάδα δεν έτυχε του ανάλογου ενδιαφέροντος. Λογικό βέβαια αφού όλοι είχαν πάει για Μεταλικα. Πάντως είχαν πολύ καλή παρουσία τότε. Το χειρότερο ήταν όταν είχαν ανακοινωθεί ως headliners στο Rockwave πριν 3-4 χρόνια και στο φόβο της πιθανότητας πλήρους εισπρακτικής αποτυχίας τους αντικατέστησαν με το επικό τότε “Under Public Demand”

Αγαπημένο κομμάτι το Eddie παρα πολύ ευκολα.
Τρελό γουστο να τους βλέπαμε μαζί με AC/DC…

Το θυμαμαι αυτο. Ειχα ξενερωσει απιστευτα.

Αλλο ενα απιστευτο τραγουδι ειναι το “New York City” με guest στα φωνητικα τον Iggy Pop, καθως και το “Sweet soul sister”.

Γενικα το “Sonic Temple” ειναι μεγαλη δισκσαρα και ο Asbury τεραστια φωνη και τρομερος frontman.

Μεγάλη μπάντα οι Cult αν και πιο πολύ μου άρεσαν οι παλιότερες δουλειές τους ως The Southern Death Cult και το Fatman είναι από τα αγαπημένα μου:D

Και το “Moya” ειναι κομματαρα.

καταπληκτικά κ πλήρως υποτιμιμένες δουλέιές τους τα ceremony,cult απίστευτα κομμάτια,τρομεροί δίσκοι μαλλον οι καλύτεροι!!

Electric all the way. (γιατι δεν αναφερει κανεις το bad fun ?)
Φοβερη μπαντα με πολλους καλους και διαφορετικους δισκους.Δεν το συναντας ευκολα αυτο…

Το Electric είναι το χειρότερό μου από την τετράδα Love/Electric/Sonic Temple/Ceremony. Προτιμώ αυτά τα πράγματα να τα ακούω από τους AC/DC και να ακούω από τους Cult το She Sells Sanctuary και το Soldier Blue.

Love:):!:

Sonic Temple χωρίς καμία σκέψη. Από κει και πέρα, για μένα το Love νικάει στα σημεία το Electric, λόγω κομματιών (έχει 6 αιώνια και στο Electric είναι μάλλον 5) αν και είναι φανερά παλιακό συγκριτικά παρά το ότι τα χωρίζουν μόλις 2 χρόνια. Το θέμα έχει ως εξής γενικά:

α) αυτή η μπάντα όρισε κατά ένα ποσοστό το αμερικάνικο hard rock των 80s μαζί με τους AC/DC και τους Def Leppard (αν θυμόμαστε ότι είναι Άγγλοι πού και πού βοηθάει…),
β) δεν υπάρχει δίσκος τους χωρίς υπέρτατο κομμάτι (ok, το Born Into This είναι εξαίρεση μάλλον),
γ) δε γνωρίζω καμία μπάντα που να κάνει τόσο μουσικό και ουσιώδες comeback σχεδόν 30 χρόνια από το ντεμπούτο της. Tο Choice Of Weapon είναι δισκάρα, ίσως πιο πάνω και από το Ceremony (καμία υπερβολή) και η σύνθεση της μπάντας το 2012 είναι μάλλον η καλύτερη που είχαν ποτέ.
δ) Tους αγαπάω. :slight_smile:

Καλα τα λες γενικα.
Πολύ καλο το choice of weapon παντως.Αν και η φωνη του Ιαν εχει παρει δρομο χωρις επιστροφη μαλλον …

Electric live tour !
ΠΡΈΠΕΙ να τους ακούσουμε !

Μονο εγω δεν τρελαινομαι για το Electric; Δεν ξερω, απο τους παλιους δισκους τους μου φαινεται το πιο ανισο, εχει κομματια που μ αρεσουν πολυ και αλλα που τ ακουω στη φαση κετς.

Δισκάρα ! Ολόκληρο απο την αρχή ως το τέλος :slight_smile:

Το ίδιο κι εγώ. Ανησυχητικό άραγε;

αν και δεν εχω ακουσει ολοκληρη δισκογραφια το LOVE μαρεσει παρα πολυ…

Χμου, αν ειναι καποιοι δισκοι που δεν εχω δωσει πολυ/οση βαση θα ηθελα αυτοι ειναι το ομωνυμο και τα δυο τελευταια, αν και θα τα ξαναπιασω εν καιρω. Το Love αν οχι καλυτερο, ειναι χιλιοστα πισω απο το Ceremony το οποιο δεν πολυκαταλαβαινω γιατι εχουν τοσο του πεταματου, Wild Hearted Son, Earth Mofo, White και If κανουν σκονη ακομα και τα πιο δυνατα τους singles (με εξαιρεση 3-4)

Mακάρι να μας ξαναρθουν απο Ανοιξη/Χειμώνα που έρχονται ξανα Ευρώπη.
Θα είναι λίγο δύσκολο βεβαια μιας και την τελευταια φορά που ήρθαν , έπαιξαν σε μικρή σκηνή και με κοινό που ηταν μέτριο.
Μακάρι τα λεφτά να είναι καλά και να τους ξαναδουμε με full electric!

Αν ηταν το κοινο μετριο, τι να πουμε για τον ηχο…

Πιο πολύ φταίει ο χώρος για αυτό …
Ουτε 1/5 συναυλίες στο fuzz δεν εχει ηχο της προκοπής …
Ας ερθουν και ας παίξουν οπου νάναι …