The Cult

Neubauten παντως ειχε απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει σε συναυλια, οποτε δε νομιζω πως ειναι τοσο θεμα χωρου πια. Απορω παντως για το Electric, τρια κομματια μου αρεσουν τρομερα απο κει (Electric Ocean, Bad Fun και Love Removal Machine), αλλα δυο ειναι επισης πολυ καλα (King Contrary Man και Outlaw), ε και τα αλλα ωραια τα λες, κυμαινονται απο ενα επιπεδο και πανω.

Μιας και έχωσα τον [I][U]ύμνο[/U][/I], ας πω τη χαζομάρα μου.

Παραδόξως, το αγαπημένο μου είναι το Love. Και λέω παραδόξως γιατί το Sonic Temple είναι πιο κοντά στους ήχους μου και βασικά είναι και το καλύτερό τους. Άκουσα και έλιωσα το Love πριν τον απόλυτο δίσκαρο όμως και οκ, συναισθηματικά/βιωματικά είναι αυτά. Anyway, συμφωνώ με τα περί Electric (δεν πεθαίνω as well και το Love είναι πιο πάνω) και επίσης

Τώρα για τα περί συναυλίας προσωπικά δεν καίγομαι, αφενός γιατί τους έχω δει (αγαπώ και φυσικά μια φορά δεν είναι αρκετή, αλλά οκ, λέω), αφετέρου είναι η electric φάση και σαφώς το χρηματικό. Ας έρθουν με το καλό βέβαια και βλέπω εγώ, σιγά. :slight_smile:

Καλυτερο τους θεωρειται το Love βασικα. Εγω The Cult θα πηγαινα ακομα και να παιζανε διασκευες απο νησιωτικα.

Από ποιον, πώς, πού, γιατί.

Απο το κοινο τους. ;p Απο οταν θυμαμαι τους The Cult ανεκαθεν ξεχωριζε σε προτιμησεις, ελαφρα εστω. Αμα θες να πουμε για singles, τα δυο επομενα ειχαν τα πιο επιτυχημενα τους.

Δε νομίζω, αλλά τεσπα, μην το κουράζουμε.

Οντως το love “θεωρείται” ο καλύτερος τους (καλλιτεχνικά)
Μου αρέσει πάρα πολύ , αλλα ειμαι φαν του electric.
Το sonic temple το βρίσκω αρκετά άνισο και με fillers αλλα εχει κομματάρες μέσα (sun king να ακούσω και να μην τους ξαναδω ποτέ).Τα love/electric οχι.

Χμ, δεν θα ελεγα πως το Electric εχει fillers, απλα δε μ ενθουσιαζουν καποια κλασσικα κομματια του (Wildflower, Lil Devil) και δε μου φαινεται να στεκεται τοσο δυνατο ως συνολο, συγκριτικα παντα και συμφωνα με το γουστο μου. Το Peace Dog ας πουμε εχει πολυ ωραια μελωδια στο ρεφραιν, αλλα το υπολοιπο κομματι το ψιλοβαριεμαι. Κατι Aphrodisiac Jacket και Memphis Hipshake ειδικα εχουν ωραιες στιγμες, αλλα δεν τα λες και στανταουτ τρακς. Στο Love δεν υπαρχει κατι τετοιο, ολα τα κομματια ειναι ενα κι ενα.

Το Black Angel το αντεγραψαν οι Black Keys επι την ευκαιρια, για το Little Black Submarines αν δεν απατωμαι.

Απο την συνεντευξη που ειχα κανει στον Ian
http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi_The_Cult/9919/

Κλείνοντας τη συνέντευξη, θα ήθελα να μου πεις επιγραμματικά μερικές σκέψεις για τα άλμπουμ σας.
“Dreamtime” (1984): Άγουρο, ερασιτεχνικό, άλλα μεγάλος ενθουσιασμός, καθώς ήταν η πρώτη μας δουλειά.
“Love” (1985): Ακόμα ήμασταν στην gothic rock περίοδο μας. Αγαπημένο άλμπουμ.
“Electric” (1987): Με τον Rick Rubin στην παραγωγή ήταν μια δήλωση ότι τα παιδιά μεταμορφώθηκαν σε άνδρες.
“Sonic Temple” (1989): Με τον Bob Rock στην παραγωγή ήταν η πρώτη μας «μεγάλη» κυκλοφορία.
“Ceremony” (1991): Πολλά προσωπικά προβλήματα που φάνηκαν και στο άλμπουμ. Λάθος μας τότε που δεν κάναμε ένα διάλειμμα από τις συνεχείς κυκλοφορίες.
“The Cult” (1994). Το εξώφυλλο αποτυπώνει το πώς νιώθαμε τότε. Πραγματικά δεν ξέραμε που ανήκουμε. Πολύ metal για τους οπαδούς του grunge, πολύ grunge για τους οπαδούς του metal.
“Beyond Good And Evil” (2001): Δε μου αρέσει το εξώφυλλο. Για αυτό το άλμπουμ ξοδέψαμε τα περισσότερα χρήματα που είχαμε ξοδέψει ποτέ. Δεν είμαι ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα.
“Born Into This” (2007): Βιαστικό άλμπουμ. Ηχογραφήσαμε τα πάντα σε λιγότερο από ένα μήνα. Είμαι σίγουρος ότι εάν είχαμε στη διάθεση μας τρεις μήνες θα ήταν όλα καλύτερα.

Αν θυμαμαι καλα, το Ceremony το ειχαν ημιαποκυρηξει γιατι φαγαν μηνυση για το παιδακι στο εξωφυλλο. Κατα τ αλλα το Beyond Good And Evil παραειναι τουμπανατο σε παραγωγη νομιζω, ως συνολο δε νομιζω να υπολειπεται των κλασσικων τους δισκων.

Πρωτη επαφη με Cult και πρωτη ακροαση στο Electric μολις τωρα. Στη διασκευη ειμαι. Ε ρε γουστα :!: Τερμα Ακεντεκε ηχος, ξεσηκωτικο, πορωτικο, in your face, γαμω τις ροκιες! Τι ωραια πραγματα.

Δε μοιάζει πάντως με τα προηγούμενα και με τα επόμενα το Electric, είναι όντως φουλ στους Άκκεντέκε. Πολύ καλός δίσκος, αλλά και το Love και το Sonic Temple και το Ceremony τα θεωρώ καλύτερα.

Εξαιρετική αρχη αν και άργησες :slight_smile:
Oπως είπε και ο παραπάνω , επομενοι σταθμοι σου Love,Sonic Temple.

Ρε παιδιά τι κομματάρα είναι το [B]White[/B]! Toυς ακούω σχεδόν είκοσι χρόνια, έχω cd τα [B]Love Electric [/B] και [B]Beyond…[/B]αλλά αυτό μου είχε ξεφύγει. Nα ναι καλά το φόρουμ που μερικες φορές επιτελει εργο! :smiley:

εργο rick rubin, καθως τους επεισε να “γδυσουν” τα κομματια με αποτελεσμα εναν απ’τους καλυτερους hard-rock δισκους…

εδω εισαι.

Re-mastered from the original studio analogue tapes, this [B]four-disc box set[/B] is a feast for fans. Aside from the original album, there?s a disc of remixes and non-album B sides, a disc of previously unreleased early demos and a disc recorded live in 1985 on the Love tour. Add a 48-page book with unseen contact sheets from the album photo session and a mass of other material assembled by Astbury and Duffy

[B]£11.77[/B] :!:

Tα early demos του electric ακουγονται σαν το love!
Ο Rubin κυριολεκτικα τους άλλαξε τον ηχο!

Λοιπον εχω βαλει το τελευταιο The Cult και ειναι ωραιοτατος δισκος, καθαρη μεν, μη πλαστικη δε παραγωγη, καλογραμμενα κομματια και μπονους τρακς απιστευτα. Το πλεηκομ εχει τη διπλη εκδοση στα 10 ευρω και μπορω να πω οτι ειναι απο τις πιο προσεγμενες εκδοσεις που εχω παρει τελευταια, θυμιζει λιγο τα digibook της Inside Out (Dead Soul Tribe, Star One κλπ) στο πιο καλοφτιαγμενο.

ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΩΡΑ !!!

Ολο το electric και επιτέλους μεγάλες σε διάρκεια συναυλίες …

Wild Flower
Peace Dog
Lil’ Devil
Aphrodisiac Jacket
Electric Ocean
Bad Fun
King Contrary Man
Love Removal Machine
Zap City
Outlaw
Memphis Hip Shake
Rain
Honey From a Knife
Sweet Soul Sister
Lucifer
Embers
Phoenix
Rise
For the Animals
She Sells Sanctuary
Spiritwalker
Sun King

Παιζουνε Zap City ε. Καλη φαση, αν και το αγαπημενο μου bside ειναι το In The Clouds (το οποιο επισης παιζουν ανα διαστηματα).