The Curious Case Of Benjamin Button

εγω πουτην ειδα μου αρεσε πολυ δεν ξερω αν ειναι αντιγραφη του φορεστ γκαμπ γτ δν την εχω δει την ταινια αλλα εχω διαβασει οτι ειναι βασισμενη σε βιβλιο:-k

Καλη ταινια αλλα μεχρι εκει.Οχι και υποψηφια για τοσα οσκαρ,ειπαμε…
Απο ενα σημειο και μετα με κουρασε απιστευτα.
Αυτος ο Πιτ μονο ηθοποιος δεν θα επρεπε να ειναι

τι επρεπε να ειναι? :stuck_out_tongue:

Πιστευεις εσυ οτι αν δεν ηταν εμφανισιμος θα ειχε αυτο το ονομα?Βασει ταλεντου ε

δεν εκανα την ερωτηση για να μου την απαντησεις… χεχε

Για την ταινία συμφωνώ, δεν είχε κάποια ιδιαίτερη κορύφωση και σίγουρα έκανε κοιλιά σε κάποιο σημείο. Για τις προηγούμενες ταινίες του Fincher ειδικά περίμενα κάτι πιο τολμηρό.
Για τον Pitt έχω τις ενστάσεις μου (αν και δεν με τρέλανε σε αυτήν την ταινία) αλλά έχοντας δει τους 12 Πιθήκους, το Fight club και το άλλο το καμένο με την juliette lewis νομίζω ότι μια χαρά ηθοποιός είναι, έχει και τις πολύ καλές του στιγμές…

Σκατογερνάει όμως… το babyface φταίει…

Στην συγκεκριμένη ταινία είναι άθλιος ο Πιτ αλλά ίσως να φταίει και ο ρόλος. Πάντως είναι πολύ καλός ηθοποιός κατά την γνώμη μου. Έχει κάνει μερικές τρομερές ερμηνείες και μπορεί να εναλλάσεται σε διαφορετικούς ρόλους με πολύ ευκολία. Ίσως είναι ο μόνος ηθοποιός που η ομορφιά του αντί να τον βοηθάει τον χαντακώνει αφού όλοι/ες επικεντρώνονται σε αυτήν και δεν προσέχουν τις ερμηνείες του. Ανάμεσα στις πολλές ταινιάρες που έχει παίξει υπάρχουν και μπόλικες μπαρούφες πάντως.

ενταξει… εγώ δεν θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερο ταλέντο. δεν είναι αθλιος…αλλα αν δεν είχε αυτη την εμφάνιση δεν θα έφτανε εδώ που έφτασε.

Στην Δολοφονία του Τζέσε Τζέιμς, δίνει την καλύτερη ερμηνεία στην καριέρα του. Απορώ που δεν προτάθηκε για όσκαρ. Στο Μπέντζαμιν Μπάτον συμφωνώ με όσους λένε ότι ήταν κάτω του μετρίου. Και τώρα απορώ, γιατί είναι υποψήφιος για όσκαρ; Ότι να ναι αυτή η ακαδημία…

+1 για τα bold (γενικά η ταινία αν και μεγάλη, βαριά και δύσκολη ήταν πολύ καλή).
Εκεί ήταν και ο πιο όμορφος (gay).:stuck_out_tongue:
Την ταινία πάντως θα την δω, όχι στον κινηματογράφο πάντως.

το είδα και εγώ ψες, εχω να ομολογήσω οτι το περίμενα πολυ καλύτερο.
ήταν ωραια σαν ταινία…ομώς η πλοκή δεν εξελισσοταν…αν ήταν πιο μικρής διάρκειας θα μου αρεσε περισσοτερο. η ερμηνεία του brad δεν ήταν και τόσο καλη, βασικά ίσως να φταίει το οτι ο benjamin σαν χαρακτήρας δεν ήταν κατι ιδιαίτερο…ήσυχος κτλ κτλ…
ομώς ενταξει…αξιζει να τη δει καποιος…καλυτερα απο dvd

Είναι λίγο ελαφριά για Φίντσερ?

Εκτος απο μερικα πλανα αλα φινσερ,κλασσικο στυλακι δλδ(ψαρωτικα μεν…),θα νομιζεις πως ειναι αλλος σκηνοθετης…

Η ατμόσφαιρα θυμίζει Τέρι Γκίλιαμ ή δικιά μου εντύπωση είναι;;:-k

δεν ξερω,οι ταινιες του γκιλιαμ εχουν μια ατμοσφαιρα,που σε κανει να ασφικτιας και να εισαι νευρικος,ανησυχος και ιδρωμενος συνεχως…κλειστοφοβικες ωρες ωρες…αυτο σιγουρα εμενα προσωπικα δεν μου θυμησε ατμοσφαιρα γκιλιαμ…

ναι ουτε μενα… αντιθετως ωρες ωρες ξεφευγα απ’ την ταινια γιατι (οπως ειπα) δεν γινόταν κατι συγκλονιστικό την πιιο πολλη ωρα…

Α! δεν ξερω παντως λιγες τοσο μεγαλες σε μηκος ταινιες σου κρατουν αμειωτο το ενδιαφερον…

…μια αντιγραφη(σχεδον ρημεηκ δλδ) του φορεστ γκαμ ειναι(αμα το εχεις δει κ προσφατα δλδ,θα γελας κανονικα για 2.30 ωρες και θα παιζεις το παιχνιδι ‘‘βρες τα κοινα σημεια’’)

exontas diavasi to vivlio, i sigikrimeni tainia ine vasismeni sti mikri istoria tou Scott Fitzgerald i opia ine poli diaskedastiki. Pos mpori mia istoria pou graftike dekaeties prin to forest gump na katigorite pos ine antigrafi den mporo na to antilef8o.

Tin tainia den tin ida akomi alla apoti katalava exi gini ena trello love story, pou signomi alla kamia sxesi me to vivlio. To vivlio perigrafi ton kentriko iroa (Benjamin) na erotevete tin kopella se mia megali pragrafo ke meta 3odevi 3-4 selides na perigrafi poso tin misa!! milame ine to definition to anti love story!!

mpastaroholliwood…

Την απάντηση την δίνεις μόνος σου:

Συμφωνω, μετριοτατος αλλα μαλλον εφταιγε ο ρολος, οπως ειπε κι ο manson. Ωραια ταινια, αλλα ο χαρακτηρας του Μπεντζαμιν ηταν πολυ “ρηχος”. Δεν μας εβαλε καθολου στην ψυχοσυνθεση ενος ανθρωπου που γεννιεται με τετοια ιδιαιτεροτητα, που οπως λεγεται και στην ταινια ειναι αναγκασμενος να βλεπει τους ανθρωπους που αγαπα να χανονται κ.λ.π. Κατα τα αλλα συμπαθητικο, οπως εγραψε και καποιος αλλος, οι σκηνες που περιεγραφε το ατυχημα και το ρολοι ηταν πολυ ομορφες, οπως και μερικες σκορπιες ατακες μεσα στο εργο. Και η Μπλανσετ ειναι αδυναμια μου.