The Dark Knight

Η μεγάλη στιγμή πλησιάζει. Ορίστε οι θεϊκές αφίσες:




η ταινία θα γαμάει, ο λέτζερ θα είναι καλύτερος από τον παλαιότερο κ αγαπημένο τζόκερ κ το τρέηλερ κόβει κ^λους…

μόνο το “why so serious?” να ακούσετε, φτάνει…

δεν ειμαι φαν των Μπατμαν , αλλα αυτο θελω να το δω οπως και το προηγουμενο που ολοι λενε οτι μαμει

μετά τα δύο πρώτα του Μπάρτον, το franchise αναστήθηκε με τον Bale. τα άλλα εργάκια δεν βλέπονται. το προηγούμενο ήταν πολύ καλό, αλλά άνισο. το φετινό το περιμένω πάαααρα πολύ, αν κ ακούστηκε ότι παίζει κ να μην έβγαινε γιατί ο Λέτζερ πέθανε κ τους έλειπαν σκηνές για να τελειώσουν την ταινία, πράγμα που τελικά μάλλον δεν ισχύει. Πάντως η απώλεια του Λέτζερ είναι μεγάλη: δείτε τον κ εδώ, ο άνθρωπος ήταν πολύ ταλαντούχος

Εντάξει, ο αγαπημένος μου ήρωας. 'Ολοι οι άλλοι είναι για να περνάει η ώρα. Έχω δει το τρέιλερ και έχω την εντύπωση ότι οι δημιουργοί της ταινίας τα έδωσαν όλα για να ξεπεράσει ο Λίντζερ-Τζόκερ τον Νίκολσον-Τζόκερ. Μόνο το “Why so serious” πάντως να ακούσεις να λέει σε πιάνει μία πόρωση άλλο πράγμα. Προβλέπω πως μετά την προβολή της ταινίας οι φαν του Μπάτμαν θα χωριστούμε σε φιλονικολσονικούς-Τζόκερ και φιλολιντζερικούς-Τζόκερ.

Προμηνυεται ταινιάρα ολκής! Θα τα σπάει κάργα. Το τρέιλερ το έχω δει τουλάχιστον 200 φορές και ντύθηκα Τζόκερ και στις απόκριες επιρρεασμένος από τον Τζόκερ του αδικοχαμένου Λέτζερ. Η μαλακία είναι ότι θα έχω ξεκινήσει ήδη τις διακοπές μου όταν έρθει στην Αθ ήνα (θα είμαι Νάξο) και ελπίζω μόνο σε ένα θάυμα από τους ιδιοκτήτες του θερινού σινεμά εκεί. Αν και ψιλοχλωμό…

ο νίκολσον στο πρώτο μπάτμαν πάντως ήταν πολύ “χάρτινος”, ε. για να τα λέμε όλα

φυσικά κ θα την δούμε κ από τους πρώτους μάλιστα

Ομολογω πως τον φοβαμαι λιγο τον ledger στον ρολο που επαιξε τοτε ο nickolson. +1 σε ο,τι ειπε ο manson21, ετσι το προβλεπω κι εγω…

Το μπάτμαν με τον Νίκολσον ήταν πραγματικά όλα τα λεφτά

Θα είναι λάθος τους να προσπαθήσον να ανταγωνιστούν ένα κτήνος πάντως…

επίσης και ο Bale είναι θεούλης.:smiley:

Aν εννοεις τον Νικολσον,δεν νομιζω πως παει να τον ανταγωνιστει,απλα να τον σβησει μια κ καλη…μεγαλωσα με τα μπατμαν του μπαρτον,θεικες ταινιες,απλα ο Νικολσον,στο πρωτο μπατμαν,δεν παιζει το τζοκερ…παιζει πχ τον εαυτο του,εχοντας παρει lsd…ειναι τρομερος,πολυ καλη ερμηνεια,αλλα δεν ειναι ο τζοκερ αυτος…για οποιον εχει δλδ διαβασει μπατμαν,το βλεπει…ειναι οντως ο σταρ της ταινιας-κλεβει την παρασταση απο τον κητον-,αλλα δεν ειναι ο τζοκερ…ειναι ενας κακος,που τον εμπνευστηκαν οι σεναριογραφοι κ του εδωσαν αυτο το ονομα…απο τα τρεηλερ κ τις εικονες,φαινεται πως ο Λετζερ εχει πιασει το νοημα,το τι ειναι ο τζοκερ,ποσο παρανοικος ειναι κ τι μπορει να κανει…κατευθειαν απο τα κομιξ η μορφη κ ο χαρακτηρας του(οπως τουλαχιστον δειχνει το τρεηλερ…)…γιαυτο ανυπομονω για τον DARK KNIGHT…για μια σωστη κ γνησια απεικονιση του τζοκερ…

Τη μέρα που θα μεταφερθεί στο σινεμά το comic ?The Dark Night Returns? του ασυναγώνιστου Frank Miller, θα ξεχάσουμε όλα τα άλλα. Προς το παρόν ας περιμένουμε βλέποντας τις καλές προσπάθειες διαφόρων ? με αυτή την τελευταία να φαίνεται ιδιαίτερα φέρελπις ? πριν χαθούν για πάντα στη σκιά του γίγαντα. Μπουχαχαχαχα…

Μπουυυυυυχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααα

Βασικα οταν μεταφερθει καρε καρε το Killing Joke(που μερος του θα υπαρχει λενε στο καινουριο),του Θεου Αλαν Μουρ,τοτε δεν θα υπαρχει ουτε Μιλερ,ουτε Λεπμ,ουτε τπτ…:smiley:

Δε ξέρω παιδιά, μετά τα πρώτα 2 Μπάτμαν πιστεύω πως το βάρος είναι μεγάλο για να το επωμιστεί ο οποιοσδήποτε διάδοχος. Και πες πως αποδεικνύεται ανώτερο του μετρίου τρίτου και των - απλά κακών - επόμενων. Γίνεται όμως να ξεπεράσει τον συνδυασμό Τιμ Μπάρτον - Τζακ Νίκολσον? Πρόκειται για πολύ ισχυρό δίδυμο… Μπορεί να είναι πιο κοντά στο πνεύμα του Τζόκερ των κόμικς μεν, αλλά… δεν ξέρω κατά πόσο αρκεί αυτό.

Όπως και να χει, έχω τις επιφυλάξεις μου αλλά περιμένω να δούμε τι θα δούμε.

Η ιστορία αυτή εξελίσεται στο μέλλον με τον Μπάτμαν να έχει αποσυρθεί εδώ και 20 χρόνια από την δράση μετά τον θάνατο του Ρόμπιν και να ζει ήρεμα πλέον σαν 55χρονος Μπρους Γουέιν. Την ίδια ώρα το κακό κυριαρχεί στην Γκόθαμ Σίτι, η οποία έχει βυθιστεί και πάλι στο σκοτάδι μετά την απόσυρση του Μπάτμαν. Το κακό με την εγκληματικότητα χτυπάει ταβάνι όμως όταν ο δικαστής Ντεντ, πρώην διπρόσωπος δηλαδή που έχει θεραπευτεί ξανακυλάει στην παράνοια και μεταμορφώνεται εκ νέου στον κακό Διπρόσωπο που ταλαιπώρησε πριν κάποια χρόνια τον Μπάτμαν και παράλληλα ο μεγαλύτερος εχθρός του Μπάτμαν, δηλαδή ο Τζόκερ, ξυπνάει από το κόμμα που τον είχε ρίξει ο Μπάτμαν πριν αποσυρθεί και πλέον ζητάει εκδίκηση. Ο Μπρους Γουέιν βλέπει αυτά που γίνονται και τον τρώει, θέλει να επιστρέψει. Ο Άλφρεντ όμως τον λογικεύει ξανά και ξανά λέγοντάς του πως είναι γέρος πια. Μια τύπισα που όταν ήταν 13 χρονών ο Μπάτμαν την είχε σώσει από θάνατο πλησιάζει τον Μπρους Γουέιν και τελικά τον πείθει πως πρέπει να ξαναφορέσει την στολή. Ο Μπρους το κάνει τελικα-άλλο που δεν ήθελε-αλλά χρίζει και αυτή βοηθό του δίνοντας την την στολή του Ρόμπιν. Έτσι γεννιέται ο “θυληκός Ρόμπιν”. Με τον Μπάτμαν αρχηγό και την Ρόμπιν υπαρχηγό δημιουργείται ένας στρατός από μασκοφόρους πολεμιστές που ονομάζονται “Τα παιδιά του Μπάτμαν” και συγκρούονται με τις στρατιές των Τζόκερ και Διπρόσωπου. Το καλό νικάει και η Γκόθαμ Σίτι γίνεται και πάλι ασφαλής. Η κυβέρνηση όμως που έχει ντροπιαστεί από το γεγονός πως ο Μπάτμαν και ο στρατός του κατάφεραν αυτό που δεν κατάφερε η ίδια, δηλαδή την τήρηση της ασφάλειας θέλει να εκδικηθεί τον Μπάτμαν. Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποιεί ένα πειραματόζωο που το λένε Σούπερμαν. Πρόκειται για τον γνωστό μας Σούπερμαν που πριν πολλά χρόνια ήταν υπερήρωας σε μια γειτονική πόλη της Γκόθαμ Σίτι, την Μητρόπολη και πλέον βρίσκεται σε ένα νησί όπου διάφοροι επιστήμονες τον έχουν μετατρέψει σε πειραματόζωο και μελετούν τις δυνάμεις του. Ο Σούπερμαν που δεν είναι πια ο ήρωας που ξέραμε αλλά ένα κατευθυνόμενο όπλο της αμερικανικης κυβέρνησης. Στέλνεται στην Γκόθαμ Σίτι όπου και επιτίθεται στον Μπάτμαν. Γίνεται μια επικών διαστάσεων μάχη αλλά κάποια στιγμή οι δυό τους τα βρίσκουν. Τελικά για να είναι καλυμμένος και ο Σούπερμαν από την κυβέρνηση σκηνοθετούν τον θάνατο του Μπάτμαν. Έτσι και ο Μπρους Γουέιν μπορεί πλέον να αποσυρθεί αφού για τον κόσμο ο Μπάτμαν είναι νεκρός αλλά και ο Σούπερμαν δεν θα είναι υπόλογος στην κυβέρνηση. Ο Μπρους Γουέιν καλεί την Ρόμπιν και τον στρατό του στην σπηλιά κάτω από την έπαυλή του λέγοντάς τους πως είναι ζωντανός αλλά και μεγάλος για να συνεχίσει πια. Έτσι δίνει στην Ρόμπιν την αρχηγεία του στρατού και αποσύρεται για τα καλά. Και έτσι ζουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα με όλο τον κόσμο να πιστεύει πως ο Μπάτμαν είναι νεκρός, τον γέρο Μπρους Γουέιν να απολαμβάνει πλέον τον μύθο του και την Ρόμπιν με τους “γιούς του Μπάτμαν” να έχουν πάρει την θέση του μασκοφόρου εκδικητή και να επιβάλουν δικαιοσύνη στην πόλη.

Στο δεύτερο κόμικ του Φρανκ Μίλερ με πρωταγωνιστή τον Μπάτμαν που έχει τίτλο “Τhe dark night strikes back” ο Μπάτμαν απόμακρος από όλο τον κόσμο πια και λογισμένος σαν νεκρός και η Κατγκιρλ, δηλαδή ο θυληκός Ρόμπιν εκπαιδεύουν τον στρατό των “γιών του Μπάτμαν” για να πολεμήσει τον Λεξ Λούθορ που θέλει να επιβάλει τον δικό του νόμο στην Γκόθαμ Σίτι με την βοήθεια ένος κακού εξωγήινου τέρατος. Ο κρυπτονίτης που έχει μέσα του το τέρας αυτό κάνει τον Σούπερμαν να υποφέρει με την έλευσή του στην Γη και έτσι ο πρώην υπερήρωας της Μητρόπολης πηγαίνει στην Μπατ-σπηλιά και ζητά την βοήθεια του Μπάτμαν και της ομάδας του. Ο Μπάτμαν αγνοώντας πως για τον κόσμο είναι νεκρός επιστρέφει και με την βοήθεια του Σούπερμαν, της Κατγκιρλ αλλά και των “γιων του Μπάτμαν” τα βάζουν με το εξωγήινο τέρας και τελικά νικάνε. Ο Λεξ Λούθορ βλέποντας πως ο Μπάτμαν είναι ζωντανός χρησιμοποιεί εναντίον του έναν στυγερό και υπερβολικά κακό αλλά και δυνατό δολοφόνο ώστε να απαλείψει ύπουλα και τον σκοτεινό ιππότη αλλά και την κατγκιρλ, τον Σούπερμαν και όλη την ομάδα τους. Πρώτο θύμα του απίστευτου αυτού κακού πέφτει η Κατγκιρλ, η οποία δολοφονείται μέσα στην μπατ-σπηλιά. Ο Μπάτμαν αναγνωρίζει το πρόσωπο του δολοφόνου αλλά και την στολή του και δεν πιστεύει αυτό που βλέπει. Πρόκειται για τον Ντικ Γκρέισον, τον παλιό Ρόμπιν που είχε πεθάνει πριν πολλά χρόνια αλλά ο Λεξ Λούθορ κλωνοποίησε το DNA του και τον έφερε κατά κάποιο τρόπο πίσω στην ζωή πολύ πιο κακό. Ο Λούθορ ήξερε τι έκανε. Έφερε αντίπαλο στον Μπάτμαν κάποιον που ξέρει καλύτερα από τον καθένα τις αδύναμίες του ενώ συν τοις άλλοις πρόκειται και για ένα άτομο που ο Μπάτμαν αγαπάει και τον φέρνει σε ένα τεράστιο δήλλιμα. Τελικά οι παλιοί φίλοι και τωρινοί εχθροί συγκρούονται με τον Μπάτμαν να νικάει όχι μόνο τον Ρόμπιν αλλά και τον υποκινητή του, τον κακό Λεξ Λούθορ.

Σου αρεσε το 2ο?εμενα μου φανηκε μουφα…βασικα πως ο μιλερ βαριοταν που το εγραφε-περαν του σκιτσου,που ειναι πολυ κακης ποιοτητας για τα δεδομενα του…

Αυτό!

Όντως κακό σενάριο στο 2ο (που είναι δεύτερη τριλογία για τα λέμε όλα) αλλά δεν συμφωνώ για το σκίτσο. Απλά νομίζω πως το έκανε μόνο και μόνο για να δοκιμάσει πιο ελεύθερη τεχνική με πιο έντονο χρώμα και πιο λιτό και μοντέρνο ύφος…

Any (Bruce) way(ne), end of off-topic, let’s get back to the movies!

Επειδή πάντως μιλάμε για τον Μίλερ θα ήθελα να πω ότι το Batman Βegins είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό βασισμένο στο Batman Year One του Mίλερ. Και πιστεύω ότι πάνω στο Year One θα είναι βασισμένες και κάποιες από τις επόμενες ταινίες. Για την ακρίβεια νομίζω ότι η ταινία στην οποία ο κακός θα είναι ο Διπρόσωπος δηλαδή η επόμενη θα είναι επίσης βασισμένη στο Year One καθώς και η εμφάνιση της Κατγούμαν, την οποία μάλλον θα υποδύεται η Κέιτ Μπεκινσέιλ. Μιλάμε βέβαια για μετά το 2010, ε.

Στο προτότυπο του Μίλερ, το Year One είχαν εμφανιστεί όλοι αυτοί οι χαρακτήρες και αρχικά η Warner Bros ήθελε το Batman Begins να είναι πιστή μεταφορά του αλλά προφανώς σκέφτηκαν πως θα είναι καλύτερο να το σπάσουν. Εν πάσει περιπτώση αυτό που θέλω να πω είναι πως, τυπικά, μπορεί καμία μπατ-ιστορία του Μίλερ να μην έχει μεταφερθεί στην οθόνη αλλά αυτή η σειρά ταινιών είναι πάνω-κάτω μιλερική.