The Exploited poll

Το [B]Troops Of Τomorrow[/B] βέβαια, αν και είναι διαλυμένο το βινύλιο, ένας (πανκ) θεός ξέρει σε τι (και πόσα) πικάπ έχει παίξει (τώρα τα προσέχουμε, ζελατίνα, δε δανείζουμε, πολύ πανκ προσέγγιση χοχοχο), ήταν το πρώτο που είχα πάρει από αυτούς αν και με καθυστέρηση 7-8 χρόνων από την original κυκλοφορία του (1982). Περισσότερο όμως το ακούγαμε στις καταλήψεις του 1991 από κασσέτα ενός φίλου ο οποίος δεν ήταν καμένος (πολύ) αλλά είχε ένα κόλημα με το [B]Sid Vicious Was Innocent[/B] το οποίο το είχε γραμμένο 3-4 φορές εκεί μέσα!.

[I][COLOR=“Red”]Innocent… innocent… innocent… innocent! [/COLOR][/I]

Αυτό και το Ελλάς, ωραίες εποχές…

PS.Στο Hellfest θέλω/περιμένω να ακούσω κομμάτια από το Massacre…

είναι Sepultura.

“Γλώσσα λανθάνουσα την αληθείαν λέγει” …

δε πειράζει, τίποτα δεν είναι τυχαίο, σούπερ κι αυτό έτσι κι αλλιώς :slight_smile: και πάνω κάτω της ίδιας περιόδου (για μένα)

οπότε πάμε πάλι το στίχο:
[I][COLOR=“Red”]Innocent… innocent… innocent… innocent! [/COLOR][/I]

ρε ελλάδα πότε θα έρθουν… τυχερός που θα τους δεις!

Beat the Bastards… χαλαρά το είχα πάρει και δώρο.

Beat The Bastards κι απο μένα…νιάτα!!!

ok, τώρα δηλώνω ότι μου κάνει εντύπωση το πλήθος ψήφων που έχει πάρει το beat the bastards.

Και μένα, αλλά δεν ήθελα να μιλήσω

Για μένα προσωπικά ήταν ο πρώτος τους δίσκος που άκουσα και ξεκίνησα να ακούω μεταλ(και να βρίζω το punk-τρομάρα μου). Οπότε ψήφισα αυτό.

[B]Heaven or Hell - 2011[/B]

Δε ξέρω πώς πρέπει να νιώσω. Να χαρώ, να στεναχωρηθώ? Να γελάσω, να μη γελάσω?:stuck_out_tongue: Οι τύποι πάντως φαίνεται να μη το βάζουν κάτω

Τέλοσπάντων, για όποιον δε το κατάλαβε, βγάζουν καινούριο άλμπουμ μέσα στο 2011. Προσδοκίες δεν έχω. Αν είναι μάπα θα το κράξω, αν είναι “πατάτα που αγαπάμε” κι έχει μέσα κομμάτια όπως το Was It Me, θα χαρώ φυσικά:D, και αν είναι γαμάτο…Απλά δε παίζει αυτό το ενδεχόμενο:p

(ντάξει πλάκα πλάκα αν είναι…arhenrahceotn389@$~@$~$~$@RSDCASE θα χυσω)

Όπως και να’ χει θα το τσεκάρουμε:wink:

γιατί δηλαδή να μην είναι γαμάτο?:lightsabre:

στο πολλ ψήφισα πανκς νοτ ντεντ γιατί έχει μέσα κομματάρες όπως i believe in anarchy, punks not dead, cop cars

Punks not Dead ωρέ!!! Ντεμπούτο με τσαμπυκά και αλητεία!!!

Nέος δίσκος Exploited, είτε καλό είτε μέτριο είναι - το θέμα είναι ότι οι πουστονιο-κτόνοι επιστρέφουν! 783 χρόνια το περιμέναμε, δυστυχώς έτσι μας έχουν μάθει. Αλλά αν βγάζουν κάτι όποτε το γουστάρουν - μας φτάνει. Για να δούμε.

bump και σας έχω δωράκι την κριτική του ποπ κ ροκ για το πανξ νοτ ντεντ τότε που κυκλοφόρησε. Εϊναι χαρακτηριστική η άποψη της συγκεκριμένης εποχής για το συγκεκριμένο γκρουπ, και δεν με εκπλήσει φυσικά. ¨Οσες φορές έχω μιλήσει με 50άρη πάνκη μου λέει τα χειρότερα για αυτούς.

Αλλα τόσα πολλά λόγια για να πείσει ότι ένας δίσκος δεν είναι καλός… :lol:

Ιστορική στιγμή που έλαβε χώρα σε κανονικό γιαπί.
Τους είδα λαιβ στη Σερβία πρόπερσι και μπορείτε να φανταστείτε αντιδράσεις σε αυτό το κομμάτι για ευνόητους λόγους.

“Beat The Bastards” από τις πρώτες ραξ πετράκης αλφα εψιλον με καλλιγραφημένες μοϊκάνες στο πίσω μέρος και τέτοια ωραία.
Και για τον απλούστατο λόγο που αναφέρθηκε το “The Massacre” είναι ένα σκαλί πάνω απ’ όλα. Boys In Blue και Fuck Religion μας μεγάλωσαν γερά παιδιά.

Ακούστε και το [U][I]“Σκατόφλωρε”[/I][/U] των Κοντρα R.I.P. για να κλείσει ο κύλος των διασκευών.
Επίσης υπάρχει και το χαβαλεδιάρικο [U][I]“Κάφροι army” [/I][/U] από τα Αρχίδια.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τώρα τους πάνκηδες, γιατί εμείς οι τρουμεταλάδες ασχολούμαστε με το αν οι rush το γύρισαν στην αναρχία.

Τι παίζει με τον Wattie τελικά;
Έχει τατου τη σβάστικα, έχει δηλώσει ότι μισεί τους Πακιστανούς, δεν τον πειράζει να βγαίνει φωτογραφίες με τύπους που το σηκώνουν το χεράκι, βρίζει τον Jello Biafra και τους Crass, γράφει σεξιστικούς και ομοφοβικούς στίχους. Πριν λίγα χρόνια στη Μαδρίτη έφαγε ξύλο από αντιφασίστες.
Από την άλλη μιλάει για εργατική τάξη, αναρχία και χάος και είχε γκει στο συγκρότημα.
Τι φάση;

μην με κράξετε παλαβό τώρα- μέρες ευαισθησίας περνώ…

[B]let’s start a war…

…maggie said one day![/B]

Απ’ όσο γνωρίζω ξεκίνησε ως φασίστας στα τέλη των 70’s-αρχες 80s και μετά το γύρισε στην αναρχία. Περα απ’ αυτά όμως είναι λίγο για τον πούτσο σαν άτομο και ότι να’ ναι, οπότε δε τον πήρα ποτέ στα σοβαρά, και ούτε αξίζει το παραπάνω ενδιαφέρον. Είναι κάτι ανάλογο του sid.

Γενικα απ’οσα λιγα ξερω δεν ηταν ποτε φασιστας,στον στρατο ηταν πριν τους exploited γιαυτο τον καραζει κιολας μεσα απο πολλα τραγουδια του.

Απλα παντα σαν μπαντα οι exploited αραζαν ποιο πολυ απο καθε αλλη πανκ σχημα της εποχης με σκιναδες,ηταν ποιο κοντα στη φαση τους.Και ειδηκα εκει στις αρχες των 80’ς δεν ειχαν ξεκαθαρισει και πολυ τα πραγματα και ολοι οι σκιναδες ηταν μαζι.

Για τατοο σβαστικα δεν γνωριζω αν ισχυει αλλα για τους πακι οι πλειοψηφια των σκιναδων και πανκιδων τοτε δεν τους γουσταρε και πολυ(βλεπε paki bashing)

Τους crass επισης ολοι περα απο αναρχοπανκιδες τοτε τους εκραζαν,οπως και τον αγαπητο jello που πιστευε οτι ολοι οι σκιναδες επειδη ηταν πατριωτες ηταν φασιστες

Στην Ισπανια αποσο ξερω επειδη ειχαν παει και φασιστες στο λαιβ τους τοτε οι αντιφα αποφασισαν δημοκρατικοτατα οτι ηταν και ο wattie φασιστας και τον εκραξαν :slight_smile:
και για την φωτο που εχεις δει να σηκωνει το δεξι χερι του αν προσεχεις εχει ποτα εκει μπροστα και προφανως γινειται για λογους χαβαλεδιασματος…Αυτα τα ολιγα,ελπιζω να καλυψα κανεναν :smiley:

Eπισης σαν ατομο ειναι αρκετα φρικαρισμενος οποτε οποιαδηποτε λογικη προσεγγιση του ατομου του ειναι σαν να προσπαθεις να πεισεις τον Καραγκουνη να μη διαμαρτυρετε σε καθε αποφαση του διαιτητη :smiley:

Δες [U][I]εδώ[/I][/U] τη σβάστικα κάτω από το μοϊκανονεκροκέφαλο στο αριστερό χέρι.

[U][I]Εδώ[/I][/U]
αγκαλίτσα με τον Murray Holmes των Skrewdriver που φοράει μπλουζάκι blood and honour.

Για περισσότερες φωτογραφίες και τη σχέση του με ναζι μπάντες:
http://www.anarcho-punk.net/viewtopic.php?f=31&t=8247

Δεν είναι κακό να ξέρουμε τι γίνεται γενικά.