The Gathering Live

Λιγακι πρωτοτυπο, με βαση τα δικα μου ακουσματα, λιγο βαρετο (αποψη των περισσοτερων), με πολυ περιεργη σκηνικη παρουσια που δεν εχω συνηθισει σε ροκ συναυλια. Καλες φωνες οι τυπισσες, συμπαθητικα ντραμς, η υπολοιπη μπαντα δεν μου ειπε και πολλα. Δεν ειμαι σε θεση να τους κρινω γιατι δεν ειμαι φαν του ειδους. Τους ξερεις?

καλοι ηταν. δεν περιμενα τοση ανταποκριση απ’τον κοσμο να πω την αληθεια…

Παρα πολυ καλο live, προσωπικα μου αρεσαν αρκετα περισσοτερο απο την προηγουμενη φορα που τους ειχα δει (παλι στο Gagarin). Ισως ηταν και ο κοσμος που ηταν περισσοτερος και πιο εκδηλωτικος με αποτελεσμα και το συγκροτημα να το ευχαριστηθει περισσοτερο.
Καποια απο τα τραγουδια που ακουσαμε Liberty Bell, Leaves, Alone, Eleanor, Box, Solace, Strange Machines, Great Ocean Road και πολλα ακομα που τωρα δεν μου΄ρχονται…

ΥΓ 1:Αληθεια, ποσοι τραγουδηστες μπορουν να βγαλουν τοσο και τετοιο συναισθημα πανω στη σκηνη? Ελπιζω να τους ξαναδουμε…

ΥΓ 2:Sorry Aloe…

Απίστευτη μπάντα.
Όσες φορές και αν έρθουν ποτέ δεν είναι αρκετές για να απολαύσουμε τις ερμηνείες της Anneke.
Η ερμηνεία της στο Waking Hour, ήταν από τα πιο συγκλονιστικά στιγμιότυπα που αποθεώνουν τον ορισμό της ζωντανής εκτέλεσης.

Τα 3 κομμάτια του Mandylion στο τέλος ήταν κορυφαία.

Να μας ξανάρθουν σύντομα!

Στη Θεσσαλονίκη έπαιξαν:

  1. Shortest Day
  2. In Between
  3. Liberty Bell
  4. Probably Built In The Fifties
  5. Even The Spirits Are Afraid
  6. Saturnine
  7. Monsters
  8. Alone
  9. A Noise Severe
  10. Box
  11. Broken Glass
  12. Great Ocean Road
  13. Waking Hour
  14. Travel

  1. Eléanor
  2. In Motion #1
  3. Strange Machines
    Φοβερή συναυλία. Μπράβο τους. Πραγματικά!

Poly kaloi k x8es!!!

Έχει κανείς το setlist για Αθήνα? Ήταν διαφορετικό?

O keybordistas eina filaraki. Vasika den mporesa na paw sth synaylia. Tous exw dei omws paliotera 2-3 fores.

Χεχε…δεν πειράζει. Next time! Αρκεί να μην ισχύουν οι φήμες για τελευταία περιοδεία… αλλά φήμες είναι, δεν τις πιστεύουμε! :twisted:

πολύ δεμένο σχήμα,και η anneke απλά θεά 8)
ξέρει κανείς για διαφορές στο set list από αυτό της Θεσσαλονίκης?

Δεν ήμουν και φαν των Gathering αλλά αυτό που έζησα δεν περιγράφετε εύκολα.

Ήχος τέλειος.
Ατμόσφαιρα τέλεια.
Κοινό φοβερό.

Απόδοση των Gathering ήταν για σεμινάριο, δεμένη μπάντα, κομμάτια με ακριβέστατη εκετέλεση.

Όσο για την Anneke θα μπορούσα να γράφω για ώρες…
Η φωνή της δεν ‘έφυγε’ καμοιά στιγμή και δεν έχω ξανακούσει τέτεια φωνή ζωντανά σε τέτοια κομμάτια. Πάνω στην σκηνή δεν χόρευε, αλλά επέπλεε… Ήταν θεά.
Δεν μπορώ να φανταστώ άντρα στο Gagarin χτες που να μην ερωτεύτηκε την Anneke! Εγώ πάντως κόλλησα!

Κατάφεραν και με έκαναν φαν και έδειξαν πόσο μεγάλοι είναι. Χαλαρά 10/10 στην συναυλία.

Άντε και του χρονου… :wink:

γενικα ειχε αρκετο κόσμο που δε τους ειχε ξαναδει. προσωπικα παρατηρησα πολλά νεα παιδια, και γενικα νέους οπαδούς της μπάντας

το σετ λιστ πανω κατω ίδιο ήταν. μου την έδωσε όμως που βγάλανε την υπερκομματάρα “Broken Glass” για να βάλουν το “Leaves” απο το Mandylion. δε περιμενα να ακουσω το leaves αλλά θα προτιμούσα να βγάζανε κάποιο κομμάτι απο το καινούργιο. ειχαν 6 απο το νέο δισκο, που δε λεω μου αρεσε πολύ, αλλά οχι τόσο για να στερηθω το ενα απο τα δυο κομμάτια που ανέφερα… :cry: :cry: :cry:

γμτ…

ας μη παραπονιέμαι. απο τις τρεις φορές που τους ειδα η τελευταία ηταν η αγαπημένη μου, παρόλο που στην προηγούμενη ειχε γινει ενα σκηνικό που θα το θυμάμαι για πάντα.

παιζανε το Black light destrict (15 λεπτα κομματαρα που το μεγαλώσαν κιολας) στο τελος και ημουν πρωτη σειρά και άρχισα headbanging…μετα τα 6 λεπτα που χτυπιομουν, παω να σταματησω, και βλεπω πως ο rene ειχε γονατισει μπροστα μου και έπαιζε. δε πιστευω εσεις να σταματαγατε αν το βλεπατε αυτο…συνεχισα και ηρθε και η anneke με την κιθαρα…με πόναγε ο σβέρκος μου για 5 μέρες μετα… :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

κι εγώ πρώτη φορά τους είδα,μπορεί μάλιστα κάποιος να δει στην 1η σελίδα του topic ,όταν ρωτούσα με τι να ξεκινήσω από gathering (thanks angmar και οι υπόλοιποι).
εντυπωσιάστηκα από το χθεσινό…πέρα από το δέσιμο της μπάντας και τη σοβαρότητα στο παίξιμό τους,η anneke είναι πραγματικά χαρισματική…φωνή,κίνηση,εκφράσεις…είπαμε,απλώς θεά.

Παίζει να το έχει μαγνητοσκοπήσει κανένας…??? :roll:

το set list ήταν ίδιο με της Θεσσαλονίκης τελικά?

γκουχ γκουχ…διαβαζε κανα ποστ :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

ήθελα να σε τσεκάρω…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

καλό…το άλλο με τον τοτο το ξερεις; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Otidipote exei kaneis(videaki,fwto,i oli ti synaulia :smiley: ) as tin anevasei pouthena an mporei…

To μόνο που βρήκα μέχρι τώρα είναι αυτά: