The Last of Us [ HBO - 2023]

2 Likes

Αλλο ενα… Τι εγινε ηταν fever τελικα και σας περασε?? :stuck_out_tongue:

Γενικα εχουν κανει παρα πολυ καλη δουλειά αλλα ως fan του game νιώθω οτι τα πράγματα γίνονται πολυ γρηγορά και ξεπετάνε set pieces με δευτερεύοντες χαρακτήρες ανα επεισόδιο. Θα μου αρεσε να ειχε μια δομη πιο παλιων σειρων με 16 επ. ας ειχε και κάμποσες σκηνες filler αλλα θα υπηρχε μεγαλύτερο δέσιμο μεταξυ επεισοδίων/χαρακτηρων… Εσεις που δεν εχετε παίξει το game το νιώθετε αυτο?

Σε αλλα νεα Ramsey κοπελα μου σου βγαζω το καπελο έκλεισες πολλα στάματα…

Συμφωνώ χρειαζοταν τουλαχιστον 2-3 επεισοδια ακομα…

Νομίζω στο τελευταίο επεισόδιο έγιναν υπερβολικά γρήγορα όλα , ασχέτως του πόσο καλό ήταν όπως και η ηθοποιία

Πότε πήρε φάρμακα πότε σηκώθηκε όρθιος ο Τζόελ, όλα τσακ μπαμ

Δεν ξερω τι λετε - η σειρα γαμαει οπως ειναι.

2 Likes

Προσωπικα ουτε καν, ισα ισα που τα τελευταια επεισοδια τα εχω απολαυσει στον μεγιστο βαθμο. Απλα δεν ειχα πολυ χρονο να κατσω να γραψω :stuck_out_tongue:

Μετα απο το 1Χ06 το οποιο ειναι το μονο επεισοδιο της σεζον στο οποιο ψιλο-βαρεθηκα (χωρις να το βρηκα κακο), τα δυο επομενα ηταν ισοπεδωτικα. Στο 1Χ07 βλεπουμε ουσιαστικα το “origin story” της Ellie και πως ακριβως την δαγκωσε το ζομπι χωρις να παθει κατι η ιδια, και ολοκληρη η αλληλεπιδραση της με την φιλη/κοπελα της ηταν πανεμορφη. Ενδιαφερουσα στατιστικα η φαση που απο τα 5-6 ζευγαρια που βλεπουμε στην σειρα το 1 ειναι μεταξυ δυο αντρων και ακομα 1 ειναι μεταξυ δυο γυναικων, αλλα και το παιχνιδι οπως και η σειρα, πρεπει να πουλησουν σε ολους τους θεατες (!) Αλλωστε ηταν οφθαλμοφανες το οτι η Ellie δεν ενδιαφερεται για αντρες με αυτον τον τροπο.

Το 1Χ08 για μενα ισως και να ηταν το καλυτερο επεισοδιο της σειρας. Η ενταση σε ολο το επεισοδιο ηταν στο μαξιμουμ, και οι σκηνες που η Ellie και ο Joel αναγκαζονται να γινουν δολοφονοι με καφρικο τροπο ειναι απλα φοβερες. Καλα η Bella Ramsey δινει ρεστα ε?

2 Likes

6 βαρετό.
7 υπερβαρέθηκα. πάρα πολύ ώρα για οριτζιν.
8 νταξ, πολύ γρήγορα σηκώθηκε ο πασχάλης και πολύ ντεουςεξ δικέ μου.
α ναι και μεταξύ κανιβαλισμού και τρυφερότητας του ανώμαλου μεσσία, έστω και σαν υπόνοια, αφού δεν τα δείχνει, είναι λίγο μπλιάχ, αλλά ποστ αποκαλυψ είναι σιγά μην κολλήσουν εκεί.

Το 8ο ήταν βαρύ προς το τέλος , όλο το νόημα ήταν η τελευταία σκηνή με την πατρική αγκαλιά του Τζόελ στην Ελι

Γενικά μόνο το ποσό γρήγορα πήρε τα πάνω του και άρχισε να μακελευει κόσμο με ξένισε . Κατά τ’ άλλα ήταν επεισοδιαρα

Και fun trivia ότι ο ηθοποιός που έκανε τον Τζιμι, το δεξί χέρι του κανίβαλου αρχηγού ( άλλη μια εξαιρετική ερμηνεία στη σειρά ) είναι αυτός που υποδύεται τον Τζόελ στο παιχνίδι;; Troy Baker

2 Likes

Πω ρε.

Ρε Τζόελ. Και σε συμπαθούσα.

Πήγε fully dark side. Μπορώ να πω ότι με ξενέρωσε πολύ το πώς πήγε η ιστορία στο φινάλε. Για πολλούς λόγους. Ένας εκ των οποίων είναι κάποιες σεναριακές ευκολίες οι οποίες δεν χρειαζόταν κιόλας να συμβούν. Νομίζω η Μάρλεν δεν είχε κανένα λόγο να πει στον Τζόελ ότι θα έπρεπε να σκοτώσουν την Ελλι για να σώσουν το ανθρώπινο είδος.

Άντε να δούμε τι θα γίνει στην δεύτερη σεζόν. Να φανταστώ ότι η πρώτη σεζόν ακολουθεί το πρώτο παιχνίδι?

Ρε μαν εσυ εγινες φουλ dark side… Βαλε spoiler wtf…

Δεν το ειδα ακομα… Αλλα ναι γενικα το πρωτο game και η πρωτη σεζον ειναι το set up για να έρθει μετα η βασική (epic) ιστορια…

Δεν μου αρεσε το τελευταιο , πολυ αρπακολα να γινουν ολα γρηγορα και καλα οπως στο παιχνιδι…

Το ειδα και εγω… Ναι και εμενα μου φάνηκε μικρο και γρηγορο αλλα σε πολυ ψηλά επίπεδα.

overall πολυ καλη μεταφορα, ωραιες ερμηνείες, σκηνικά αλλα τελικά καταλήγω οτι εξυπηρετεί περισσότερο το κοινο που δεν εχει παιξει το game…

Τα ΑΑΑ games εχουν εξελιχθεί τοσο πολυ που εχεις κινηματογραφικοτητα επιπεδου ταινιας(Στο TLOU το καταλαβαίνεις απο το 70% αυτούσιων σκηνων που ειχε καθε επεισόδιο ). Αυτο ειναι κατι που μας έλειπε παλια και για αυτο τον λογο λαχταρούσα να δω μερικά παιχνιδια στην μεγαλη οθόνη… Οπότε πλεον μου εχει φυγει αυτη η λαχταρά κρίνοντας και απο το last of us καθώς το game υπερτερεί σε ολα σε σχέση με την σειρά.

Και για να προλάβω κάποιον στα βιβλια μας λείπει αυτη η οπτικοποιηση της αφήγησης, στα games οχι. Απο την αλλη ποσα παιχνίδια έχουμε που ειναι άψογα σε ολους τους τομής οπως το tlou?

anyway 9/10

1 Like

ο καλύτερος μπαμπάς

FrN5xhyWAAkHyq8

4 Likes

Τελικά δεν μπορώ να πω οτι με αφησε ικανοποιημένο η σειρά.Ηταν λίγο “αδεια” και βιαστική.
Συμφωνώ με Neo οτι το παιχνιδι παραμενει ανώτερο…

Μολις τη τελειωσα. Να ενημερωσω πως η κριτικη μου αφορα ξεκαθαρα τη σειρα ως σειρα και διχως να λαμβανω υπ’οψιν οτι βασιζεται στο παιχνιδι το οποιο γνωριζα μονο ως τιτλο καθως βαριεμαι αφανταστα τα συγχρονα video games.
Ειλικρινα δε καταλαβαινω ως προς τι ο ενθουσιασμος. Ενα Walking Dead ver.2 με απλα πιο ακριβο budget. Αρπα κολλα με πολλες ακυρες στιγμες. Περαν του κοστους παραγωγης, δε μου εβγαλε οτι ειναι παραγωγη HBO. Επισης, ουτε η μουσικη με ενθουσιασε ουτε η σκηνοθεσια.
Τα μονα που βρηκα εξαιρετικα ηταν τα εξης:

  1. Η ερμηνεια γενικοτερα της Ραμσει
  2. Η εισαγωγη του 2ου επ. στη Τζακαρτα. Εδω μαλιστα. Εκπληκτικο 5λεπτο, τρομερη ατμοσφαιρα που μου θυμισε το εξαιρετικο Chernobyl
  3. Το 3ο επεισοδιο. Εχτισε τη σχεση μεταξυ των 2 ανδρων πολυ ομορφα χωρις να τους κανει καρικατουρες. Γενικα, ενα απο τα καλυτερα επεισοδια που εχω δει τα τελευταια χρονια.

Αυτα! Νομιζω πως αν ημουν fan του παιχνιδιου και απο αυτα που διαβαζω, θα την εθαβα ακομα περισσοτερο!

  1. Δεν συμφωνώ για την σύγκριση με το walking dead αλλα και παλι δεν μπορω να πω οτι δεν καταλαβαίνω αυτη την άποψη καθως σιγουρα θα ηταν καλυτερo αν βγαζαν περισσότερα επ. Εκει ειναι το βασικο πρόβλημα για μενα…
  2. ΠΟΣΟ δικιο εχεις για το soundtrack… Εκει εκαναν έγκλημα . Οταν στο παιχνιδι εχεις τον 2φορες οσκαρικο gustavo santaolalla με ενα εκπληκτικο ost ειναι αμαρτία να μη το εχεις πιο δυναμικα και ενεργά στην σειρα, σε σχεση με το game που ειναι το 50% της ατμόσφαιρας του.
    Απλα ακου

Γενικα ότι ειπα και πιο πανω απλα να ξέρετε ειναι η εισαγωγή της βασικης ιστορίας ολο αυτο που ειδατε… Βρειτε ενα ps4, ps5(νομιζω βγηκε και pc) και παιξτε το δεύτερο part και ας μην ασχοληστε με videogames ειναι τρομερη εμπειρία.

1 Like

Πραγματι το κομματι που ποσταρες ειναι πολυ ομορφο!

ή πολυ απλα θα περιμενουμε την δευτερη σεζον της σειρας…

Εγω διαφωνω για το αν θα επρεπε να εχει περισσοτερα επεισοδια η σειρα. Δεν θα επρεπε. Προχωρησε ακριβως οπως επρεπε η πλοκη. Δεν χρειαζεται να τραβαμε μια υποθεση σε κατι σειρες τοσο πολυ που να πανε σε 20 και 24 επεισοδια ανα σεζον, οπως ηταν παλια το συνηθες. Ισα ισα που καπως ετσι παιρνεις πολυ φιλλερ υλικο και βαριεσαι. Το The Last Of Us ηταν ολο ουσια και καθολου φιλλερ.

Η αληθεια ειναι οτι χρειαζοταν παραπανω επεισοδια Quintom…Δεν μετεφερε ακριβως οπως επρεπε το κλιμα παρα μονο σε λιγες περιπτωσεις…Γενικως η σειρα εμοιαζε σαν μια απλη εκδρομουλα σε σχεση με τις πολλες δυσκολιες που αντιμετωπισαν στο παιχνιδι…

Και μένα μου άρεσε γενικά η σειρά κι ας μην 3χω παίξει παιχνίδια εδώ και 20 χρόνια.
Ήθελε ίσως 1-2 επεισόδια ακόμα, κάπου προς το τέλος βιαζοταν να πάει προς τα κει που πήγε αλλά οκ γενικά θετικότατο πρόσημο.
Lyanna Mormont στο 8ο επεισόδιο ήταν καταπληκτική και στο 9ο απολύτως συνηδειτοποιημενη τι θα της συμβεί άσχετα που ο Oberryn Martell είχε άλλη γνώμη.
Γενικά θέλουμε κι άλλους κύκλους αλλά εάν δεν βγει το 3ο μέρος στο παιχνίδι μόνο στο 2ο έχεις κάτι σαν πλοκή που θα ακολουθήσει. Αυτό είναι και το άσχημο για εμένα, διότι εάν είναι να πάει σε 3ο κυκλο και να αυτοσχεδίασει, και όχι μετά να μην συμβαδίζει με το παιχνιδι, αρχίζει γκρίνια και λογικό. Όπως έγινε με το GoT πχ