The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Σε μενα απαντας? Αν ναι, γιατι? Δεν μιλησα εγω για την φωτογραφια.

Μιλησα σιγουρα ομως για τις αλλαγες σε σχεση με τα βιβλια. Αν δεν ενοχλουν καποιον στα Hobbit, τοτε δεν εχει δικαιωμα να τον ενοχλουν στο Rings Of Power.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος πλέον, χωρίς την παραμικρή αμφιβολία κιόλας, πως έχω διαβάσει εντελώς διαφορετικά βιβλία από αρκετούς εδώ μέσα. Άλλον Tolkien φαίνεται διαβάζουμε εδώ στις Σέρρες.

3 Likes

Οτι δηλαδη ο Τζαξον δεν εβαλε 400 πραγματα απο το κεφαλι του στις 6 ταινιες?

Μόνο δεν είχε το ίδιο impact όπως εδώ. Καμιά σχέση το ένα με το άλλο και όχι μόνο έβαλε αλλά αφαίρεσε κιόλας. Το να πηγαίνουν τα ξωτικά στο helms deep είναι κάτι που έβαλε ο Jackson και δεν υπάρχει διαστρέβλωση του lore. Το να πηδαει η Galadriel από το καράβι ε αυτό είναι διαστρέβλωση του lore πολύ απλό και ευκολα κατανοητό

Για σενα ισως οχι.

Γιατι δεν υπαρχει διαστρεβλωση? Απλα αποφασισες οτι το προσπερνας γιατι σου αρεσαν οι πρασιναδες της Νεας Ζηλανδιας και τα εφφε του γκολουμ.

Μια χαρα ηταν, σιγα το προβλημα. Οδηγει σε καλο character building.

1 Like

Δεν είναι για εμένα δεν έχει το ίδιο impact. Καμιά σχέση η και συγκριση το ένα με το άλλο. Ουτε χαρακτήρα χτίζει ουτε τιποτα. Απλά τους καυλωσε να το βάλουν .Τραγική η αντιμετώπιση του θέματος της επιστροφής στο Βάλινορ, επειδή “έτσι αποφάσισε ο Μεγάλος Βασιλιάς!”

Η Γκαλάντριελ και οι άλλοι Νόλντορ που ακολούθησαν τον Φέανορ τους είχε απαγορευτεί η επιστροφή στο Ευλογημένο Βασίλειο λόγω των γεγονότων στο Αλκουαλόνε.

Όπως βλέπεις μεγάλη διαστρέβλωση .

Απ’όσα έχω καταλάβει από τα επιχειρήματα των δύο πλευρών, η απόλαυση της σειράς έγκειται σε μεγάλο βαθμό από την αποδοχή του θεατή πως αυτό που βλέπει είναι κατά κύριο λόγο ένα non canon fan fiction δημιούργημα που διαδραματίζεται στην Μέση Γη, ο τρόπος που το προσέγγισε ο Lupin στο περίπου δηλαδή. Για αυτό και όσοι δεν έχουν επαφή με το lore είναι πιο δεκτικοί νομίζω.

1 Like

ενα ενδιαφεροεν θρεντ στο ρεντιτ που μαζεψε τις αντιδρασεις τολκινοφιλων μετα την πρεμιερα της πρωτης ταινιας, το μακρινο 2001

2 Likes

Το ακόμα μεγαλύτερο θέμα είναι οι ίδιες επιλογές, για τις όποιες αλλαγές γίνονται και για πιο λόγο γίνονται ακόμα σε καθαρά κινηματογραφική γλώσσα. Οι επιλογές του Jackson ήταν πρακτικές και δημιουργικές. Σε κάποιες περιπτώσεις βγάζεις πράγματα απλά επειδή δεν έχεις τον κινηματογραφικό χρόνο να εστιάσεις στα πάντα. Σε άλλες περιπτώσεις απλά βλέπεις πως κάποια πράγματα δεν μπορούν να λειτουργήσουν το ίδιο σε μια ταινία όπως στο βιβλίο. Ένα παράδειγμα που μπαίνει και στις 2 αυτές κατηγορίες μάλιστα είναι ο Tom Bombadil.

Εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο. Εδώ οι τύποι έχουν μετρημένα κουκιά στα χέρια τους. Από την μια νιώθουν σχεδόν αναγκασμένοι να τα χρησιμοποιήσουν όλα, επειδή πουλάμε Tolkien στον κόσμο, και από την άλλη βλέπεις πως ότι σεναριακή επιλογή κάνουν είναι 100% αναγκαστική. Πάρε την εισαγωγή που ήταν επικό fail. Μου δείχνεις Morgoth, δέντρα, Valinor σε ένα τρελό πασάλειμμα και ενώ έχεις τα ξωτικά σε βασικό ρόλο παραλείπεις όλη την ιστορία τους στο Valinor, που επηρέασε τις ζωές του σε τεράστιο βαθμό. Όχι επειδή αυτή ήταν μια πρακτική η μια δημιουργική επιλογή, αλλά απλά και μόνο επειδή δεν έχεις το δικαίωμα να δείξεις το κάτι παραπάνω που χρειάζεται η ιστορία σου.

Έτσι έγιναν όλες οι αλλαγές προς το παρόν. Αλλάζεις την Galadriel, θέλεις μια σκηνή τιμωρίας της για την ανυπακοή που δείχνει; Τι “Tolkien κουκιά” έχουμε; Τα ξωτικά που γυρνάν στο Valinor. Ε ας χρησιμοποιήσουμε αυτό.

Δεν υπάρχει τίποτα το αληθινά δημιουργικό σε αυτή την διαδικασία, πρόκειται για καθαρή μπακαλική.

2 Likes

Τα elves στο Rohan ήταν τεράστια στρέβλωση όλου του lore, όπως και το πώς γαμηθηκε ο χαρακτήρας του Φαραμιρ.

Αλλά γάμα το LOTR που βγήκε τέλειο και τις παρούσες του τις συγχωρούμε, ο κουιντομ μίλησε κυρίως για το Χόμπιτ που του γάμησε το σπίτι επιοικως.

Δεν έχω δει την σειρά ακόμα, αλλά απ’ότι βλέπω κράζει και ο Μασκ οπότε μάλλον σίγουρα θα μου αρέσει.

3 Likes

Εγω απλα δεν καταλαβαινω τα κριτηρια που χρησιμοποιουνται ανα περιπτωση. Ποιος αποφασιζει τι ειναι σημαντικη διαστρεβλωση του lore και τι οχι? Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν σημαντικες διαστρεβλωσεις σε διαφορα franchise, οπως για παραδειγμα στο Star Wars το οποιο το πηραν Jar Jar Abrams και Rian Johnson και του αλλαξαν τα φωτα.

Και εχοντας διαβασει το Silmarillion, βλεπω κι εγω οτι υπαρχουν αλλαγες στο Rings Of Power σε διαφορα σημεια της Δευτερης Εποχης οσον αφορα τα ξωτικα, αλλα δε μου φαινονται πια τοσο τραγικες σε σχεση με τις αλλαγες του Πητερ Τζαξον στις 6 ταινιες που εβγαλε σε αυτο το συμπαν (και ναι, ειδικα στα τρια Χομπιτ).

Παραπονιεται ενας σωρο κοσμος για τα παθη των Νολντορ και των υπολοιπων φυλων των ξωτικων που δεν δειχνει το Rings Of Power, αλλα δεν ειπωθηκε πουθενα στην σειρα οτι δεν συνεβησαν ολα αυτα. Η βουτια της Galadriel λιγο πριν τηλεμεταφερθει στο Βαλινορ μας πειραξε?

3 Likes

Μιλάμε το ίδιο ακριβώς είχε ειπωθεί το 2002 για τις περιπέτειες τις χομπιτοπαρέας πριν συναντήσουν τον γοργοπόδαρο στο κουνιστό πόνυ !
Ότι δηλαδή …δεν είπε κανείς δεν ότι δεν συνάντησαν τον τομ μπομπαντίλ κλπ…(απλά το πρόσπεράσαμε)

Προσωπικά δεν μου αρεσε το χομπιτ γιατί όντως του γαμησε την μάνα. Όπως και εδώ . Όταν το δείς τι συζητάμε ξανά

Παρα πολυ καλο και το 3ο επεισοδιο. Προσωπικα απολαμβανω παρα πολυ αυτην την σειρα.

Ο ορισμος του slow burn, που ειναι δηλαδη και το αγαπημενο μου στυλ σε σειρες.

1 Like

Λεπτομέρεια, που τη βρήκα εξαιρετική: Τα πανιά των πλοίων του Numenor έχουν το ίδιο σχεδόν σχέδιο με τα φτερά στα κράνη των στρατιωτών της Gondor από το LOTR. Της οποίας ιδρυτής είναι ο Elendil.

2 Likes

slowburn VS, δεν έχω αρκετά events και τραβάω το plot με “αχρειάστες”, φολκλορ σκηνες …είναι ενα τσιγάρο δρόμος. πολλά απο αυτα που δείχνει, αμα τα έβγαζες, δεν θα λείπανε απο το στόρυ. Αν είναι καλογραμμένο κάτι, όλα τα arcs έχουν νοημα και είναι resolved. δεν φτάνει βεβαίως και το φωσκολειο, λέβελ του τι εννοείς, βιρνα, εννοώ γιαγκό οτι εννοώ αυτο που εννοείς, αλλά αγάλι, αγάλι …

Οπως ακριβως δηλαδη θα γινει μεχρι το τελος της σεζον πρωτιστως, και της σειρας ολοκληρης επακολουθως.

Οι σκηνες που λες αχρειαστες εσυ, ειναι απολυτα απαραιτητες για μενα.

Αν θελετε να δειτε δραση νον στοπ, υπαρχει και το Fast and Furious, εχει 10 ταινιες ως τωρα.

εμ, εκεί μιλάς για τον ορισμό του σεναριακού τπτ, ποσες σκηνές είναι ορφανές και δεν παίζουν κανένα ρόλο πέρα απο το να γεμίζουν χώρο … βσκ είναι απλό. αν βγάλει τα πάντα σε μια σελίδα σεναρίου, εκτός απο τα ρήματα, και βγάζει νόημα, η ακολουθία, είναι καλή. ΑΝ Δεν μπορείς να καταλάβεις την ακολουθία, έχεις ορφανές σκηνές και διαλόγους, της πλάκας.

Τιποτα απο οσα λες δεν βγαζει απολυτως κανενα νοημα, το βρισκω αρκετα ειρωνικο να κρινεις διαλογους σε μια σειρα που εν τελει δεν εχει πουθενα προβλημα στους διαλογους και την πλοκη.

1 Like

Άν εξαιρέσεις τα σκηνικά που είναι μια χαρά. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να σε κρατάει αχταρμάς σε ολα . Βλέπουμε μια Γκαλαντριερ τελείως έξω από αυτό που λέει ο Τόλκιν. Σε φάση είμαι high-elf και σας γαμάω όλους. Μηδέν διάλογοι όπως και επίσης πάσχει από πλοκή. Μια ώρα επεισόδιο στο μισάωρο είχα βαρεθεί την ζωή μου.

1 Like