The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Φίλε @_Dead νομίζω πως απογοητεύεσαι επειδή ακριβώς περίμενες απόδοση σε “ύφος Tolkien”. Πιστεύω πως αυτό είναι ανθρωπίνως αδύνατον από οποιονδήποτε πλην Πατέρα και Υιού!

Ίσως μάλιστα μια τέτοια απόπειρα θα ήταν ακόμα γελοιότερη!

Από αυτή την άποψη, είναι πιο ενδιαφέρον να βλέπουμε πως αυτός ο υπέροχος, ατελείωτος κόσμος του Tolkien προσλαμβάνεται από νέες ματιές. Τί κανουν λάθος και τί κάνουν καλά. Εξάλλου, το κάθε τεράστιο καλλιτεχνικό έργο “αντέχει” τις αλλαγές της κάθε εποχής. Γίνεται πιο διαχρονικό.

Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι η σειρά είναι κανένα αριστούργημα. Είναι όμως πιο ενδιαφέρουσα από ότι περίμενα. Θα εχουμε καλύτερη εικόνα μόλις κλείσει ο κύκλος, να δούμε που το πάνε! Αν το πάνε.

2 Likes

Δεν μπορώ να δω ποια είναι αυτή η υποτιθέμενη νέα ματιά στο υλικό. Δυστυχώς το μόνο που βλέπω είναι μια προσπάθεια να πουλήσουν Tolkien σε όσους φαν μπορούν (αποτυχημένα), και να δώσουν ταυτόχρονα μια teen generic fantasy ιστορία που τσεκάρει όλα τα σύγχρονα κουτάκια μιας ανάλογης hollywood ιστορίας σε ένα κοινό που δεν νοιάζεται για Tolkien (δεν ξέρω σε τι βαθμό το έχουν πετύχει αυτό).

Tolkien ή όχι πάντως αυτό που βλέπω είναι εντελώς άψυχο.

3 Likes

Ρε σεις μου φαινεται προφανες οτι ο Μετεορ Μαν ειναι ο Γκανταλφ, απο πολλα πραγματα, χανω κατι?

Κατα τα αλλα το 6ο μου αρεσε και γενικα ενω το σαμππλοτ του Νουμενορ ειχε αρχισει να με εκνευριζει βλεπω που το πανε και καλο μου φαινεται.
Τα παραπονα οτι η Γκαλαντριελ ειναι αντιπαθητικη μου φαινονται εντελως αστεια. Ναι παιδια, ετσι θελουν να την παρουσιασουν, αλαζονικη με tunnel vision, προφανως θα εχει καποιο arc. Δεν ειναι οτι προσπαθουν να την κανουν συμπαθητικη και τους βγηκε καταλαθως αντιπαθης, για ονομα του Ιλλουβαταρ δηλαδη.
Καλα τα παραπονα για κακο cgi ειναι για γελια, βουηξε το ιντερνετ με ενα still απο ενα Warg οτι και καλα ειναι κακο, το cgi ειναι απλα εξαιρετικο, κραχτε για πραγματα που ισχυουν και ειναι μετρια ρε σεις, υπαρχουν πολλα valid παραπονα που μπορουν να γινουν.

Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικες γνωμες, σε εμενα μου φαινεται καλη η σειρα (οχι φανταστικη αλλα καλη) αλλοι δεν την αντεχουν, σεβαστη αποψη παμε παρακατω.

2 Likes

Εγω την λατρευω παντως και ειναι απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες ακριβως ετσι οπως ειναι. Σιγα το tunnel vision και σιγα την αλαζονεια, ισα ισα που χρησιμοποιει λογικη και συναισθημα για να καταφερει αυτα που θελει, και δεν εχω νιωσει πουθενα οτι ως ξωτικο βλεπει τον εαυτο της ανωτερη απο τους ανθρωπους. Πιο πολυ για συμπραξη μαζι τους μου φαινεται οτι ενδιαφερεται, και οτι εστιαζει στο δασος, γι αυτο και διαφοροι αλλοι εκνευριζονται με τις πραξεις της.

Κι εμενα το ιδιο μου φαινεται παντως, ως τωρα φαινεται να εχει την θεληση να ειναι καλος, και αισθανθηκε ακομα και τυψεις επειδη σκοτωσε τις πυγολαμπιδες αθελα του. Προς το παρον προστατευει τα Χαρφουτς παντως και δεν δειχνει επ ουδενι κακος στον πυρηνα του.

Εκτος του οτι φαινεται καλος γενικα εχει καποια χιντς. Αφ’ενος το οτι σκαει ετσι στην Μεση Γη φερνει πολυ σε Ισταρι, οι οποιοι ηταν Μαιαρ που τους εστειλαν οι Βαλαρ οταν επανηλθε ο Σαουρον για να τον πολεμησουν, το οτι σκαει ουρανοκατεβατος μου κανει πολυ σε Ισταρι. Το γεγονος οτι τα Χαρφουτς τον βρισκουν και δενεται μαζι τους απο την αρχη προιδεαζει την σχεση του Γκανταλφ με τα Χομπιτ, ηταν ο μονος που τα γνωριζε τοσο σε βαθος και τα ειχε σε τοση εκτιμιση. Επισης η σκηνη που “μιλαει” στις πυγολαμπιδες μου θυμισε τις σκηνες που ο Γκανταλφ μιλαει στις πεταλουδες και τις στελνει για μυνηματα κτλ. Τελος θεωρω οτι ο ηθοποιος μοιαζει με τον Ιαν ΜακΚελλεν, ιδια ματια και αρκετες ομοιοτητες, θα μπορουσε να περασει ως πιο νεαρος Γκανταλφ δηλαδη.
Μπορει να ειναι και ο Σαουρον και να λεω μαλακιες αλλα μου φαινεται αρκετα προφανες :stuck_out_tongue:

1 Like

Gil Galant στα όρια του κακού. . Αν ο Halbard βγει κακός έχουν κάνει undo όλο το character της Galadriel της σοφίας της και της κρίσης του χαρακτήρα που σε κοιτάει και ξέρει ακριβώς ποιος είσαι. Επίσης αν ο stranger είναι ο Gandalf γιατί το ψάχνουν το παρεάκι στα λευκά; Adar τελικά τι είναι απλά ένα elf - εκκολαπτόμενο ork που δεν έχει τελειώσει η διαδικασία; Και τέλος με 3 καράβια που πάνε και 300 νοματαίους για πόλεμο; Τι φάση παίζει με την Galadriel και έχει γίνει μονομάχος vol2? Που είναι η μαγεία της ως ξωτικό? Η ηθοποιός εντωμεταξύ ενώ παίζει εξαιρετικά έχει απίστευτα κακές ερμηνείες . Επίσης ποιο μιθριλ με σιλμαριλ που το σκέφτηκαν αυτό ποια αρρώστια των ξωτικών ρε? Πως τους έρχονται και λένε τέτοια πράγματα …

Είναι δεδομένο πως η σειρά θα ωφελούνταν από μια σύνδεση με τον ήδη γνωστό στο κοινό κόσμο του Άρχοντα. Captain obvious: κάθε νέο εγχείρημα θα ήταν ευλογημένο αν μπορούσε να πατήσει σε ήδη -βαθιά- ριζωμένα συναισθήματα σε ευρείες μάζες του κοινού. Η ενσάρκωση και εξέλιξή του Γκάνταλφ στη Μέση Γη θα λειτουργούσε φυσικά ως μια γέφυρα και ένα τυράκι στο οποίο δύσκολα θα μπορούσε να αντισταθεί κάποιος φαν του Τόλκιν.
Having said that, αμφιβάλλω πως θα παρουσιάσουν τον οποιονδήποτε Ισταρι στη σειρά -προς το παρόν τουλάχιστον. Ας κλείσουμε τα μάτια στο γεγονός πως αυτοί ήρθαν με καράβι την Τρίτη εποχή, μετά τη δημιουργία των δαχτυλιδιών, και όχι ουρανοκατέβατοι. Αν ήταν κάποιος απ’ αυτούς, γιατί να μην υποθέσουμε πως είναι ο Σάρουμαν, που ήρθε και πρώτος;

1 Like

@Aldebaran γνωριχζω για το ποιον του Sauron. Απλα δεν μου καθεται καλα σαν διαλογοι κ δυναμικη η σχεση που υπαρχει μεταξυ Γκαλαντριελ κ καποιου που δυνητικα, κ απο καποια υποτιθεμενα σποιλερ leaks, που μπορει να ειναι ο Sauron. Μακαρι να χεις δικιο και να ειναι καποιος αλλος.

Ο Μeteor Man δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι καποιος περα του Γκανταλφ. Ολη η σκηνοθεσια του κ η γλωσσα του σωματος, παραπεμπει σε Γκανταλφ που εχει παθει διαλειψη. Αν δεν ειναι ο Γκανταλφ, τοτε ειναι κοπια του

4 Likes

επειδή είναι αρκετά προφανές όλο αυτό παραπάνω, πιστεύω πως σαν κάθε ‘‘καλή’’ σειρά που σέβεται τον εαυτό της και τους θεατές της :stuck_out_tongue: , θα ‘‘παίξουν με τις προσδοκίες μας’’ στο τέλος και θα μας ‘‘τραβήξουν το χαλί κάτω από τα πόδια’’ με την Αποκάλυψη

Από την άλλη ναι, μπορεί κάλλιστα να είναι ο Γκάνταλφ οπότε όλοι θα είναι happy.

Well played σεναριογράφοι :blush:

@_Dead σου χρωστάω ένα λίγο κωλοτουμπέ post (λίγο ε :stuck_out_tongue: )για τα Hobbit, τα είδα πρόσφατα λόγω prime σχεδόν back to back και ενώ τα προβλήματά τους παραμένουν άπειρα (αδιαμφισβήτητα), είχαν ένα ωραίο fun value που το είχα παραβλέψει λανθασμένα + κάποιες στιγμές που, υπό άλλες συγκυρίες, θα ταίριαζαν σε μια καλύτερη ταινία.
Δεδομένου ότι δεν ήξερα και το όλο backstory της παραγωγής, εκτίμησα λίγο παραπάνω την όποια προσπάθεια έκανε ο Jackson για να το ‘‘σώσει’’…

2 Likes

Με την υποσημείωση ότι υπάρχουν αναφορές, Unfinished Tales και κάπου αλλού που δε θυμάμαι τώρα, ότι εμφανίστηκαν τη 2η εποχή. Για τους Blue Wizards μιλάω. Υπάρχει κι ένας διάλογος μεταξύ Saruman και Gandalf στις ταινίες, όπου του αναφέρει κάτι για τους άλλους 5 μάγους.

2 Likes

αυτό ακριβώς

1 Like

Μπορει να γινει και αυτο, απλα λεω τι μου φερνει μεχρι στιγμης.

Για τον Ανταρ διαβασα καπου οτι παιζει να ειναι καποιος Αβαρι (ξωτικα που δεν ακουσαν το αρχικο καλεσμα των Βαλαρ για να μπουν στο μπελεριαντ και εμειναν στην Ανατολη οπου και επεσαν στην επιρροη του Μοργκοθ).

Για το Χομπιτ που λετε, ειδα χτες το Μ4 edit (ενα απο τα παμπολλα fan edits που κυκλοφορουν εκει εξω) και δεν ηταν καθολου κακο, ενδιαφερουσα προσπαθεια.

Και εμένα γιά Gandalf μου κάνει. Εκτός και αν είναι ο Σαρουμαν?

1 Like

Το βλαμμένο ο Φρόντο είναι

1 Like

Μπορεί να είναι και o Pippin με τον Meri σε ένα σώμα

1 Like

Εικασία για τον Adar: ίσως είναι το πρώτο Orc, φτιαγμένο από τον Melkor την Πρώτη Εποχή. Αυτό θα διακαιολογουσε και το ονομα (adar=πατέρας) και τις αναμνήσεις του και την αντίδραση του όταν άκουσε το όνομα Sauron.

Για τον meteor man, ψηφίζω Σαρουμαν.

4 Likes

Udun : με κούρασε. πολύ χαλαρό αρχικά, με comedic timing σε μάχη, σαλταπηδάστριαλ επιρροές σε 1:1 αψιμαχίες, του μαυροέλφ κτλ. εκεί που τους εμψυχώνει, εκτός απο κριντζ και προβλεπέ, αντίδραση μεχ απ τους defenders. Δλδ, ουτε οι ίδιοι το νιώθουν που παίζουν.
Άμα το ξεβλαχεψουν και το ξεγουοκέψουν και πατήσουν και λίγο γκάζι, ίσως και να βλέπεται. Ίσως, αλλα πολύ πασαλειψατέρ προσπάθεια, μένει στα εφέ και δεν έχει βάθος ή γκραβιταζ. Ειδικά το δεύτερο, είναι το μέγιστο πρόβλημα.

''Eru μου illuvatar, μ 'έκλεισες μέσα στη Μόρια
Eru μου illuvatar, μ’ έκλεισες μέσ’ τη θάλασσα…‘’

3 Likes

Εγω απλα θα πω οτι ειμαστε τυχεροί που οι ταινιες του jackson βγηκαν σε μια εποχη που δεν υπηρχαν τα σοσιαλ…

9 Likes

Καλά αυτό ισχύει για το οτιδήποτε

3 Likes