The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Εγω πιστευω οτι ειναι ειτε ο συμβουλος του νουμενορ η ο βασιλιας των ελφ…

1 Like

Μια σκεψη:

Πιθανότατα το έναστρο μάτι είναι ένας Umaiar, ένας Dindair of the Shadowfolk. Ένας Δαίμονας. Μερικά από αυτά είχαν σχήμα ανθρώπου και κατέφυγαν προς τα ανατολικά όταν έπεσε ο Morgoth και ξεκίνησε λατρείες. Κατάφεραν να ξεφύγουν από τους Κυνηγούς του Oromë και επέζησαν στη δεύτερη ηλικία. Είναι της ίδιας τάξης με τα Istari και Balrogs. Αν είναι έτσι, αναφέρονται στα Lost tales, γράμματα και βιβλία του C. Tolkien και από τα παιχνίδια ρόλων.

2 Likes
Summary

3 Likes

Ποσο ακυρο meme.
Η Γκαλαντριελ δεν ειπε οτι πεθανε ο Celeborn. Ειπε οτι τον εχασε. Ηταν ξεκαθαρο πως ειναι ακομα ζωντανος και θα τον ξαναβρει καποια στιγμη.

Ισως ειναι και ενας απο τους βασικους λογους που μεταμορφωνεται απο πολεμιστρια που εχει ακομα φωτια μεσα της και μισος, σε πιο σοφη και ηρεμη παρουσια, ενω η μεταμορφωση της εχει ξεκινησει ηδη οπως ειδαμε απο το επεισοδιο με την δημιουργια της Μορντορ, και πως αυτη την σοκαρε και την ταρακουνησε.

Πολυ ομορφος διαλογος btw.

Το χειρότερο επεισόδιο. Βαρετό, σεναριο της πλάκας, τα χαρφουτς ως αλλοι χομπιτ (ακριβως ομως) κανουν μια μινι συντροφια και ξεκινουν quest αντιθετο σε οτι μας εδειξε η σειρα οτι πρεσβευουν, με τροπο σαφη οπως οι Φροντο και Σαμ (ναι γιατι βαριομαστε να γραψουμε κατι καλυτερο αλλωστε μετα απο 20 χρονια της ταινιας ποιος θα θυμαται…). Απο την εκρηξη επεζησαν ολοι, ΜΑ ΟΛΟΙ οι βασικοι χαρακτηρες μεχρι στιγμης και απο τις 2 πλευρες, καποιοι μαλιστα εμφανιζονται και σε καλυτερη κατασταση σαν η τεφρα να τους εκανε καλο… Αγωνιουν αν ζει ο Ιλσιντουρ οσοι βλεπουν πρωτη φορα κατι σχετικο με το LOTR, το αλογο Χατσικο θα δωσει την λυση ομως… Αυτη την μπουρδα με το Μιθριλ αρνουμε να την δεχτω ως σεναριακη νοτα, ο πατερας Ντουριν μονο σε μενα φαινεται οτι αρνηται την βοηθεια στα ξωτικα χωρις λογο που να βγαζει νοημα? (Γιατι? Γιατι ετσι). Για το πως ξυπνησε το Barlog ουτε κουβέντα… Γενικά προσφέρει απορία αλλά και γελιο η σειρά

3 Likes

Εγώ ακόμα δεν έχω χωνέψει το war expedition των Numenoreans. Ξεκίνησαν από ένα νησί με 3 καράβια καμιά 200-300 νοματαίοι (και αν ήταν τόσοι δηλαδή) για να πολεμήσουν καμιά 50-100 ορκ σε ένα χωρίο/χωράφι στην άλλη άκρη της γης (μιλάμε για τεράστια απόσταση τώρα) και… that’s it!! (το πως βρέθηκαν εκεί just in time λες και ήξεραν τι έπαιζε ας το αφήσουμε καλύτερα τέτοια ερωτήματα δεν είναι να τα κάνεις σε αυτή την σειρά). Ας τα μαζεύουμε να γυρίσουμε τώρα αλλά don’t worry θα γυρίσουμε κάποια στιγμή γιατί είδαμε την Mordor που μόλις δημιούργησε ο ταβερνιάρης του χωριού.

Και άντε εμένα με επηρεάζει το lore που το γνωρίζω και ξέρω πως όλα αυτά είναι ένα μάτσο μαλακίες. Όσοι δεν ξέρετε τι παίζει από τα βιβλία όλη αυτή η φάση σας φάνηκε οκ; Έχω αληθινή απορία δεν ρωτάω ειρωνικά. Μου κάνει τεράστια εντύπωση αυτό που είδα (και όχι μόνο δηλαδή αλλά ας τα αφήσουμε τα άλλα).

4 Likes

Θα σου πω για μενα…Ειχα διαβασει τα βιβλια πολλαααα χρονια πριν και θυμαμαι μονο πολυ βασικα πραγματα…Ειναι πολλα πραγματα που τα βλεπω ως πολυ χαζα (πχ το πως πηγαν οι ανθρωποι να πολεμησουν τα ορκ στο χωριο ή το οτι δεν ελεγξαν τι ειχε μεσα το τυλιγμενο πανι) απλα δεν σκαω ιδιαιτερα! Μου αρεσουν τα σκηνικα,η μουσικη κτλ και περναει ευχαριστα και χωρις ιδιαιτερη σκεψη η ωρα…
Για εναν φανατικο που θυμαται πολλες λεπτομερειες και εχει μεγαλυτερες απαιτησεις το καταλαβαινω απολυτα να εκνευριζεται…

1 Like

Ναι οκ το καταλαβαίνω να περνάει κάποιος καλά με την σειρά όσο και αν προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου για πολλούς και διάφορους λόγους. Είναι αρκετά εντυπωσιακή σε σημεία και το production value την ανεβάζει σίγουρα.

Αλλά η όλη φάση με τους Numenoreans μου έχει μείνει. Όχι μόνο το ότι ξεκίνησαν με τόσους λίγους και βρέθηκαν εκεί που βρέθηκαν και… τέλος, αλλά πήραν και την βασίλισσα μαζί τους (που δεν υπήρξε ποτέ βασίλισσα η συγκεκριμένη αλλά είπαμε άντε γάμα το lore) για μια μάχη της πλάκας σαν αυτή. Όλο αυτό το κομμάτι μου φαίνεται τόσο μα τόσο παράλογο. Φαντάζομαι απλά τους ήθελαν να είναι παρόν όταν έσκασε το ηφαίστειο για να το δουν με τα μάτια τους. Αλλά dear god δηλαδή δεν μπορούσαν να σκεφτούν κάτι άλλο;

1 Like

7o επεισόδιο:
Διάλογοι επιπέδου σχολικής παράστασης, αφήγηση επιπέδου θέατρου σκιών. Παρακαλούσα να τελειώσει αυτό το αίσχος. Ευτυχώς κάπου στη μέση αποκοιμήθηκα και είδα μόνο τα τελευταία λεπτά.
Και που έγραψα αυτές τις 3 γραμμές πολύ τους είναι.

1 Like

Έπαθα ακριβώς το ίδιο και έβαλα να στο ξαναδώ

Μετά το επεισόδιο 7, να σημειώσω τα εξής: η σειρά, μπορεί να έχει πράγματα αχρείαστα, να προσπαθεί να ισορροπήσει ανάμεσα στο fan service, το σεβασμό στο lore και την εμπορική φύση του ίδιου του μέσου, αλλά για μένα έχει ξεκάθαρα ορισμένα σημεία που σχεδόν αριστεύει. Για παράδειγμα, το πλέον χαρακτηριστικό, η αποτύπωση της φυλής των Νάνων. Απολαμβάνω κάθε δευτερόλεπτο που εμφανίζονται στην οθόνη, λατρεύω τους ηθοποιούς (εκπληκτική τριάδα Ντούριν ΙΙΙ - Ντούριν ΙV - Ντίσα) που ενσαρκώνουν τέλεια τους συνήθως καλογραμμένους διαλόγους τους και εισπράττω πως το συγκεκριμένο κομμάτι της ιστορίας έχει δοθεί με πολλή αγάπη και σεβασμό. Μάλιστα, δεν νομίζω πως υπάρχει ίχνος αμφισβήτησης πως εδώ, ξεπερνιέται με ευκολία ο -χαμηλός αλήθεια είναι- πήχυς που είχαν θέσει οι δυο τριλογίες. Στο κινηματογραφικό σύμπαν, οι νάνοι εμφανίζονταν ως comic relief στοιχεία, σε μεγάλο βαθμό μονοδιάστατοι και -με πόνο ψυχής ομολογώ- ελάχιστα σοβαροί ως χαρακτήρες, όντα, φυλή, κληρονομιά, κουλτούρα -και όποιο άλλο ουσιαστικό επιθυμείτε να προσθέσετε. Οι Νάνοι δε φρονώ πως είναι η καρικατούρα του Γκίμλι που απλώς υπάρχει για να τον κοροιδεύει ο Λεγκολας και ο Αραγκορν για το μποι του, που κάνει διαγωνισμό για το πόσα Ορκς έχει σκοτώσει και απλώς περιφέρεται στην οθόνη με μηδενικό βάθος. Στη σειρά που προβάλλεται, νομίζω πως έχουμε την καλύτερη έως σήμερα αποτύπωση της παρεξηγημένης και παραγκωνισμένης αυτής φυλής, με σοβαρότητα, απληστία, φιλοδοξία, περηφάνια, πολιτικές και δυναμικές, φωτιά και λίθο.
Edit: ξέχασα, το khazad dum γαμάει

9 Likes

σεβασμό στο ποιό ? καλύτερα να ζητάγανε να πάρουν μόνο δικαίωμα, ονομάτων, γιατί σολάρουν άγρια.

Πολύ James Bond theme το τραγούδι στους τίτλους τέλους του επεισοδίου.

Summary

Δεν έχω δει το επεισόδιο, απλά χαζεύω αντιδράσεις στα social.

είδα και το τελευταίο επεισόδιο
Σε γενικές γραμμές μία μετρια προς καλή σειρά. Μέχρι εκεί
Το σώζουν σκηνικά, φωτογραφία, μουσική, Ανταρ, Ελέντιλ και λίγοι άλλοι
Δυστυχώς θεωρώ ότι μπορούσε να γίνει καλύτερη . Βλέπεται ευχάριστα πάντως και δεν το βαριεσαι καθόλου. Δεν είναι εκεί το ζητουμενο όμως

Μου αρεσε πολυ το 8ο…

Ναι διότι έχει παραπλήσια αρμονία αλλά όχι γιατί είναι έπος! Βασικά, οι συγκεκριμένοι στίχοι κάνουν τα πάντα να ακούγονται έπος, ακόμα κι αν τους έβαζες πάνω στην μουσική του Ρετιρέ!

Το είδα κι εγώ κι έχω πολλά να σχολιάσω αλλά θα περιμένω να μαζευτουμε κι άλλοι.

Ανιση σειρα. Ειχε ωραια φωτογραφια κ καλο concept artwork. Επισης τα σημεια με τους Νανους ηταν πραγματικα καλα και πιστευω οτι κ τα Harfoots κ ο τροπος που εισηγαγε τον Γκανταλφ κ δικαιολογει κ την συμπαθεια του στα χομπιτ, ηταν κ αυτα ομορφα δωσμενα.
Απο την αλλη, οτι ειχε να κανει με Ξωτικα, εκτος του Ελροντ, Νουμενορ, χωρικοι southlands, Sauron κτλ, ηταν γραμμενο κ δωσμενο πολυ μακρια απο τα γουστα και τις προσδοκιες μου. Γεματο αστοχιες, κουταμαρες, “αλματα λογικης” κ αποριες. Το μονο που αξιζε απο αυτο το κομματι για μενα ηταν ο Ανταρ κ η τελευταια σκηνη

ΥΓ. Πολυ αδειος κοσμος.

2 Likes

Τωρα που ολοκληρωθηκε να πω και εγω μια πιο γενικη γνωμη.

Η φαση με τα Χαρφουτς και τον Γκανταλφ εμενα προσωπικα μου αρεσε αρκετα, κανει ενα απαραιτητο scale down στα κοσμοιστορικα που γινονται σε νουμενορ και Λιντον και σεταρει την σχεση του με τα Χομπιτς και το γεγονος οτι ειναι ο μονος απο τους σοφους που ηξερε καν την υπαρξη τους.

Το ολο σεταρισμα στο Νουμενορ ενω δεν ξεκινησε καλα για εμενα εστρωσε στο τελος. Βαζει σε κινηση το tension μεταξυ το Φαραζον και της αδερφης του, αυτη απο την μια θα εινια η “πιστη” και πλεον με κινητρο την εκδικηση και ο αλλος απο τον θανατο του πατερα του και μετα αρχισε τα περι αθανασιας. Αυτα προφανως στο στορι ηταν τασεις που εξελιχθηκαν ανα τους αιωνες αλλα σε μια σειρα ειναι κατανοητη η αναγκη να φανει κατι πιο απλοποιημενα και σχηματικα.

Σε αυτο κατανοω αν και δεν μου αρεσει και τοσο την φαση με το Μιθριλ και τα δαχτυλιδια. Προφανως οι δημιουργοι θελουν να δωσουν πολυ πιο υψηλα stakes στο Μιθριλ απο το απλα “ειναι ομορφο και πολυ ανθεκτικο” οποτε το μπλεκουν με τις μαγικες ιδιοτητες των δαχτυλιδιων για preservation, τα stakes χρειαζονται για να θεσουν σε κινηση τον χαμο που θα επακολουθησει μεταξυ Νανων-Ξωτικων και το they dig too deep and too greedily. δεν με ενθουσιαζει αλλα το κατανοω. Κατι αναλογο ειχε κανει και ο Τζακσον με το Arkenstone, που απο απλα “πολυ ομορφη πετρα” εγινε το συμβολο της εξουσιας του Βασιλια των Νανων (μια απο τις λιγες θετικες αλλαγες στο Χομπιτ κατ’εμε για διαφορους λογους) ωστε να γινει λιγο πιο πιστευτος ο χαμος που γινεται στο ονομα του συγκεκριμενου plot device.

Τελος τα Southlands ηταν αναμεικτα. Εκει ναι, φανηκε αρκετα αδειος ο κοσμος, το πλοτ με τους ακολουθους του Μοργκοθ ηταν πολυ ενδιαφερον, μου αρεσε επισης η αλαζονεια των Ξωτικων. Η χαρακτηρας της κοπελιας που ερωτευεται το Ελφ και το παιδι της στα αρνητικα, και σαν γραψιμο και σαν ηθοποιια (ο μικρος κυριως), το Ελφ απο την αλλη πολυ καλος και με την καμια υπερβολικα καγκουρας (θυμαμαι Λεγκολας και με πιανει νευρικο). Οι σκηνες της μαχης πολυ καλες και φυσικα το high point ολου του subplot ηταν ο Adar, και απο πλευρας ερμηνειας (α ρε Uncle Benjen) και απο πλευρας γραψιματος του χαρακτηρα.

Τελος για τους κεντρικους χαρακτηρες και την δυναμικη τους. Ελροντ προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ, ειναι οπως τον φανταζομουν, σε γραψιμο και σε συμπεριφορα, Ντουριν και Ντισα επισης πολυ καλο ζευγαρι και η σχεση τους με τον Ελροντ πολυ ωραια. Γκαλαντριελ εμενα προσωπικα μου αρεσε, βγαζει και ηρωισμο και αλαζονεια και ξεροκεφαλια, ειναι ατελης ηρωας, δεν ειναι εξιδανικευμενη. Ενδιαφερον τον confrontation της με τον Χαλμπραντ - Σαουρον και η αντηχηση των γραμμων της απο τις ταινιες. Προσωπικο παραπονο, θα μου φαινοταν πολυ πιο δυνατον αν οντως την εξαπατουσε, θα την εκανε πιο flawed και πιο relatable και θα εδινε πιο πολυ δυναμη αναδρομικα στην σκηνη με τον Φροντο απο τις ταινιες, οριστε τωρα περασα το τεστ, δεν θα την ξαναπατησω.

Στα της παραγωγης κανενα παραπονο. CGI, σκηνικα, κοστουμια, μουσικη 10/10.

Γενικα θετικο το προσημο. Ναι η πρωτη σαιζον ειναι ισως υπερβολικα εισαγωγικη, θελαν να την κανουνε pace ωστε ολες οι αποκαλυψεις να ερθουν στο τελος οποτε αυτο κοστισε σε καποιες τραβηγμενες σκηνες και καποια επεισοδια με αρκετα μικροτερο ενδιαφερον απο καποια αλλα. Περασα μια χαρα βλεποντας την και, το πιο σημαντικο, περιμενω με πολυ ενδιαφερον την επομενη, οποτε για εμενα ηταν επιτυχημενη. Δεν ηταν αριστουργημα, αλλα δεν ηταν με την καμια κακη και δεν δικαιολογουνται ουτε στο 1% ολες οι εξοργισμενες αντιδρασεις εκει εξω.

Αυτα.

12 Likes