The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Στον αντίποδα υπήρχε και η κουλτούρα της αποθέωσης όλον αυτόν τον καιρό. Με δήθεν ειδικούς του λόγιους που μελετούν τον Τόλκιν και δήθεν σούπερ fans / influencers που προσπαθούσαν να μας πουλήσουν τη σειρά λέγοντας κάθε 15 δευτερόλεπτα τη λέξεις και φράσεις όπως “representative, diversity, first female dwarf, first elf of colour κλπ”. Ο Τόλκιν, είχε αναφέρει επανειλημμένα, ότι δεν του αρέσει να παραποιούνται τα έργα του για αυτό και οι απόγονοι του είναι πολύ υπερπροστατευτικοί με τα γραπτά του. Επίσης, έχει αναφέρει ότι απεχθάνεται την αλληγορία, οπότε σίγουρα η σειρά αυτή δε θα του άρεσε και δε θα ήταν δεκτικός. Δείγμα επίσης είναι και το γεγονός ότι απέλυσαν από νωρίς τον Tom Shippey, όταν αντέδρασε στις παραποιήσεις της Amazon. Οι αρνητικές βαθμολογίες από το κοινό είναι αντίδραση σε μια καμπάνια προώθησης της σειράς που έβριζε και συκοφαντουσε επί πόσους μήνες όλο το fanbase. Οποιοσδήποτε έφερνε αντιρρησεις για το πόσο προϊόν απομίμησης έμοιαζε η σειρά, κατηγορουνταν για ρατσιστής, ή άλλα παρόμοια. Δυστυχώς, λοιπόν, όχι! Δεν είναι ένα ταξίδι στη Μέση Γη που έχουμε αγαπήσει. Είναι όντως δικαίωμα του καθενός να λατρέψει αυτή τη σειρά ή όχι. Το θέμα όμως είναι ότι τα γραπτά του Τόλκιν, (ακόμα και οι ταινίες του Jackson) είναι διαχρονικές και θα επιβιωσουν το πέρασμα του χρόνου, ενώ η σειρά της Amazon, είναι προϊόν της εποχής. Ουσιαστικά εφόσον δεν είχαν τα δικαιώματα θα μπορούσαν να μην κάνουν απολύτως τίποτα… Να να διαστρεβλώνεις ένα έργο που για κάποιους είναι πολύ σημαντικό εσκεμμένα ώστε να βγάλεις λεφτά δεν αποσκοπεί πουθενά.

2 Likes

1 σκηνή VS. το παπατζηλίκι εχει πάει σύννεφο. δλδ 1-2-5 κουραδιες σε 9 ώρες έργα VS 5-6 immersion breaking πράγματα σε 5 ώρες, μαζί με μια φωτογραφία που δεν βγάζει το ίδιο “μεγαλείο” και “έντεχνους” διαλόγους …ε χάνει αρκετά στο σύνολο. Κι επαναλαμβάνω, ο ελφις παίζει και συμπαθητικότατα.

ας πούμε, είδες κανέναν να κράζει το Ελβις του Λούρμαν (τώρα που είπα Ελφις) ? Όχι. Πως θα μπορούσε άλλωστε.
Πρέπει να σέβεσαι αυτό που πας να καταπιαστείς.

1 σκηνή; Πλάκα κάνεις προφανώς ε; Μπορώ να θυμηθώ. 4 εντελώς μη ρεαλιστικές σκηνές αμέσως αμέσως χωρίς ψαξιμο από το λοτρ και το χόμπιτ με τον λεγκολας να κάνει καγκουριες.

Εχεμ το fan base του Elvis δεν βλέπει πια από τον καταρράκτη

10 Likes

Έκλαψα

i shut up and i will return to the retirement home, now :smiley: έγραψες.

Μια ωραία, ψύχραιμη ανάλυση περί worldbuilding

*bonus video

Summary

Elrond deepfaked with Mr Bean - YouTube

3 Likes

Καλα τωρα αυτος ζηταει πραματα που ουτε εχουν περασει απο το μυαλο τους. Το κομματι 14:45 με 15:55 θα μπορουσα να το χω γυρισει εγω. Με καλυψε απολυτα εκει.
Εχω καταληξει σιγα σιγα οτι δεν εχει κανενα νοημα να περιμενω κατι περα απο ομορφες εικονες. Πχ η δραση στο τελευταιο μου φανηκε καλη. Το γραψιμο ομως ειναι οτι κατσει και οτι βολεψει γι αυτο το κατι σαν ιστορια που εχουνε. Η μιση τους εμπνευση ειναι να γυριζουνε στιγμες που παραπεμπουν στις ταινιες του Πητερ Τζακσον. Ο κοσμος τοσο αδειος και convenient.
Απλα ισχυει 100% αυτο που ειπε ο @Lupin . Eιναι "Μεση Γη. Τολκιν. Θα το δω και θα ελπιζω…

4 Likes

κοιτά ενα άλλο θέμα, είναι το στήσιμο. Πάει να γράψει μια ιστορία που πρέπει να κουμπώνει πάνω στον άρχοντα. μπορεί να το κάνει με πολλούς τρόπους κτλ. το θέμα είναι οτι για να βάλει κομμάτια στη σκακιέρα, το κάνει αγαρμπα κι ασύνδετα. θα σου βγάλει απο μηχανής θεούς, επειδή δεν τους έχει χτίσει για να λύσουν προβλήματα. πρέπει να έχεις ενα στόχο. να με κάνεις να νιώσω κάτι, κάποια stakes. δεν το καταφέρνει παντού το ίδιο καλά.

Η σκηνή της ανάκρισης του (εξαιρετικού) Adar από την Γκαλάντριελ, ήταν ότι πιο αντι-Τόλκιν έχω δει στην ζωή μου.Είναι αυτός λόγος για να τρώει τόσο ανελέητο ιντερνετικό hate η σειρά? Κατά την γνώμη μου όχι.Για άλλη μια φορά φαίνεται ότι δεν κρίνεται το τηλεοπτικό αυτό προιόν, αλλά μια εξιδανικευμένη ιδέα που μπορεί να είχε κάποιος πλάσει για τον κόσμο αυτόν, βασισμένη φυσικά στα βιβλία.Εδώ δε βλέπουμε πιστή και στείρα μεταφορά όμως, αλλά μια διαφορετική προσπάθεια σε ΑΛΛΟ μέσο και όχι στο χαρτί.

Σε αυτή την λογική το τελευταίο επεισόδιο ήταν σίγουρα το καλύτερο ως τώρα.Είδαμε δράση με νόημα, σκηνές με συναισθηματικό βάρος, και την δημιουργία του ηφαιστείου που επιτέλους ένιωθες ότι γίνεται κάτι ΜΕΓΑΛΟ.Υποθέτω βοήθησε το μονοθεματικό του θέματος.Μακάρι να συνεχίσει έτσι η σειρά γιατί ως τώρα για εμένα ήταν μια μετριότητα.Όχι επειδή δεν ακολουθεί τα βιβλία όμως, αλλά επειδή το σενάριο ήταν αρκετά meh και υπερβολικά εισαγωγικό, ενώ οι διάλογοι φαινόντουσαν επιτηδευμένοι και ανέμπνευστοι σε αρκετά σημεία.

2 Likes

#λυσσαξτε

4 Likes

Αντε ενα ακομα εμεινε για την 1η σεζον.
Οριακα horror το 1Χ07: The Eye.

Απορω αν θα δωθουν αρκετες απαντησεις στο φιναλε την επομενη εβδομαδα, καθως υπαρχουν ακομα καποια αναπαντητα ερωτηματικα. Δεν με πολυενδιαφερει το να μαθουμε ποιος ο Sauron ακομα, γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα εμφανιστει ακριβως οταν χρειαζεται (ισως ουτε καν στην 2η σεζον), αλλα θα ηθελα να μαθουμε λιγα περισσοτερα για τον τυπο που φαινεται να μοιαζει πολυ στον Gandalf, και για τα αλλα 3 πλασματα που εχουν εμφανως τεραστια σχεση με dark magic.

1 Like

Μόλις είδα το 6ο.

Η Galadriel θα μπορούσε να είναι και ένας decent viliain σε μια άλλη σειρά. Βασικά γιατί όχι και σε αυτήν;

2 Likes

Βραδάκι θα το δώ μετά από δουλειά να ρίξω και λίγο γελιο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Οι πράξεις της Γκαλαντριελ που την κάνουν villain εντωμεταξύ:

It darkens the heart, to call dark deeds “good”. It gives place for evil to thrive inside us. Every war is fought both without and within. Of that, every soldier must be mindful.

Κλασική περίπτωση ατάκας villain.

2 Likes

Δεν έχω δει το 7ο επεισόδιο, όπως έγραψα και πιο πάνω είδα το 6ο. Αυτό που στο τέλος ο ταβερνιάρης του χωριού δημιουργεί την Mordor.

Ωστόσο έψαξα την ατάκα έτσι από περιέργεια. Σύμφωνα με αυτά που διάβασα υποτίθεται πως αυτό το λέει (στο 7ο) αφού βλέπει τον γιο της άλλης να πανηγυρίζει το θάνατο των ορκ (αν κάνω λάθος blame twitter). Και αυτό το είπε το ίδιο άτομο που σχεδόν σαδιστικά περιέγραφε στο 6ο πως θα σκότωνε τον Adar και τα ορκ του ενώ θα τον έβαζε να βλέπει.

Μόνο LOL πλέον.

1 Like

Ειδα και το 7ο κι εγω. Μήπως η σκοτεινή συμπεριφορά της Γκαλαντριελ έχει νόημα κάπως αν ο Σάουρον ειναι ο χαλμπραντ (ο άλλος που σκεφτόμουν ήταν ο ανταρ αλλά μαλλον όχι)? Και με τον τρόπο του την οδήγησε κάπως να συμπεριφερθεί έτσι παρορμητικα, εκδικητικα από τότε που συναντήθηκαν? Αν είναι έτσι την κόβω να αλλάζει ροτα πιο κοντά σε αυτό που ξέρουν ως Γκαλαντριελ.
Οκ δεν ειμαι κι ο ειδικός σε Τόλκιν, γενικά όμορφη σειρα με τις ατέλειες της αλλά βλέπεται.

2 Likes

lol φιλε το arcane, ήταν γαμώ. γραμμένο στιβαρά και εκτελεσμένο καλά.
εδώ το μόνο που με πείθει είναι στιγμές απο φωτογραφία, κάποια σκηνικά και 2-3 ηθοποιοί.
άπειρες σειρές με 1/100 του μπάτζετ είναι πιο καλές.

Ανταρ, Arondir, Elentil

1 Like