The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Ναι δεν με ενδιαφέρει ΚΑΘΟΛΟΥ όμως η βαθμολογία μιας σειράς η οποία έφαγε το review-bomb του αιώνα από πικραμενα λευκά αλτ Ράιτ αγοράκια.ΚΑΘΟΛΟΥ όμως.

Μπορεί να μην σας αρέσει η σειρά αλλά αν θεωρείτε ειλικρινά ότι είναι για 1/10 πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.

3 Likes

Διαβασε ξανα το ποστ μου. Δεν εξεταζω καν αν ειναι καλη η σειρα ή οχι.

Απλα εξηγω το οτι ολα αυτα τα “αντε να φτασει μεχρι 3η σεζον το πολυ” και “η σειρα αποτυγχανει σε νουμερα” ειναι μαλλον ονειρα θερινης νυκτος.

Προσωπικα επιλεγω να μην ερμηνευω καμια βαθμολογια σε Rotten Tomatoes κτλ, γιατι σε καθε περιπτωση παιζουν και διαφορετικες συνθηκες.

1 Like

ε φανταζομαι βαθμολογει τη σειρα γιατι εχει δει τη σειρα

ασχετο αλλα μπορει καποιος να μου πει αν αξιζει να δω το Lightyear; Εχει και αυτο πολλους ασσους για μια σκηνη ενος δευτερολεπτου αν δεν κανω λαθος και δεν ξερω ποσο καλη ταινια ειναι

1 Like

Αυτο ειναι που εριξαν ταντρουμς οι ομοφοβικοι? Δεν το εχω δει, εχω βαλει στην λιστα με τις animated ταινιες καμια 30αρια που θα τις δω οταν κανω παιδια και μεγαλωσουν λιγο :stuck_out_tongue:

1 Like

Μετρια ταινία το Lightyear.
Βλέπεται, μέχρι εκεί.

Quote-άρω τον Patrick McKay, παραγωγό, σε φρέσκια συνέντευξη για season 2:

“Sauron can now just be Sauron, like Tony Soprano or Walter White. He’s evil, but complexly evil. We felt like if we did that in season one, he’d overshadow everything else. So the first season is like Batman Begins , and the The Dark Knight is the next movie, with Sauron maneuvering out in the open. Season two has a canonical story. There may well be viewers who are like, ‘This is the story we were hoping to get in season one!’ In season two, we’re giving it to them.”

Υπάρχει πλήρης αίσθηση του τι συμβαίνει καθώς ξεκίνησε ήδη το hype-άρισμα για την επόμενη σεζόν, με αναφορές/παρομοιώσεις σε/με σημαντικούς και κυρίως λαοφιλέστατους χαρακτήρες/στιγμές της τηλεοπτικής/κινηματογραφικής pop κουλτούρας + στο ότι θα μπουν σε πιο canon μονοπάτια αναφορικά με το lore - ενώ η σειρά ολοκληρώθηκε πριν 2 μέρες…
Το γιατί είναι μάλλον προφανές:
Η σειρά περπάτησε μια σεζόν, λόγω του ονόματος που κουβαλάει - και τώρα δεν μας αρκεί αυτό.

Τώρα όμως πέρασε η πρώτη σεζόν και η συντριπτική πλειοψηφία των φίλων του Tolkien, κακά τα ψέματα, σε ένα πολύ μεγάλο της βαθμό θα ‘‘χαιρετήσει’’ την σειρά (ή έστω, αμφιβάλλω ότι θα τους δώσει τα ίδια views και νούμερα, κάνοντας 2η φορά shit-watching), ενώ οι φίλοι των ταινιών φαίνονται διχασμένοι -ή σε μια, όχι τόσο ενθουσιώδη κατάσταση που θα περίμενε το prime αρχικά.
Δεν είναι κοινώς μια περίπτωση HotD, που κράτησε το μεγαλύτερο ποσοστό των φίλων του GoT και παράλληλα κέρδισε και νέο κοινό πιθανότατα.
Οι casuals, δεν αρκούν από μόνοι τους για να δώσουν την απαραίτητη εγγύηση ότι 1 δις σχεδόν budget ξανά, θα φέρει νούμερα και σε μια δεύτερη σεζόν (ούτε πιστεύουν πιθανολογώ, ότι ρίχνοντας το budget θα τους κρατήσουν -καθώς αρκετοί το βλέπουν επειδή κοστούμια και πανοραμικά και cgi.)

Oπότε ξεκίνησε ένα ψηστήρι με το καλημέρα, ότι ‘‘θα δώσουμε τώρα αυτό που περίμεναν όλοι’’ για να μην χαθεί ο πυρήνας του fanbase, είτε του λογοτεχνικού είτε του κινηματογραφικού…οκ, το έχουμε ξαναδεί το έργο σε πολλές πρόσφατες μεγάλες παραγωγές…

Παρά όμως το γεγονός ότι η παραγωγή της σειράς, θα έχει προβληματιστεί σε ένα σημαντικό βαθμό από τις αντιδράσεις του κόσμου και χλιαρή/μαγκωμένη της υποδοχή, δεν νομίζω ότι το Prime είναι Netflix -το οποίο πχ το RoP θα το είχε κόψει με συνοπτικές διαδικασίες- και 3 σεζόν minimum πιστεύω θα τις στηρίξουν (εφόσον έχουν δεσμευτεί για 2η)…

Προσωπικά πάντως, να κοπεί δεν θα ήθελα.
Δεν είναι καλή σειρά ούτε για εμένα (με καλύπτει ο @_Dead σε πολλά του σημεία), αλλά εφόσον, ξανά για εμένα και το γούστο μου, εμπίπτει σε μια κατηγορία σειρών/θεαμάτων anyway που δεν θεωρώ αξιόλογες, αλλά καταφέρνουν να μου χτυπούν ένα ορισμένο νεύρο και να τις βλέπω ευχάριστα without giving a single fuck :stuck_out_tongue: , δεν έχω θέμα να δω και μια 2η σεζόν.
Αν τώρα 2η σεζόν συνεχίζει το ίδιο ναι, θα προτιμούσα να κοπεί και να δωθεί το budget αυτό σε κάποιον που θα το εκμεταλλευτεί καλύτερα (είναι πραγματικά, π ά ρ α πολλά τα λεφτά για κάτι το οποίο δεν μπορεί να δικαιώσει 100% την επιλογή να ξοδευτούν σε αυτό).

υγ. Δεν ξέρω από ratings -ψέματα, ξέρω :stuck_out_tongue: - αλλά δεν τους δίνω ιδιαίτερη σημασία σε τέτοιες περιπτώσεις υπερπαραγωγών… η γενικότερη εικόνα και επίγευση που άφησε αυτή η πρώτη σεζόν στην μεγαλύτερη μερίδα του κοινού που την παρακολούθησε -όχι στα trolls κτλ, σε αυτούς που όντως ασχολήθηκαν-, είναι πάνω κάτω προφανής -και μη μετρήσιμη σε ratings ψήφων κοινού κτλ ( έλεος :stuck_out_tongue: είναι 2022, when will you learn?? :laughing: ) .

4 Likes

Review bomb από ακροδεξιούς δεν ξέρω σε τι βαθμό μπορούν να επηρεάσουν την συνολική βαθμολογία σε μια δημοφιλή σειρά.

Στο House of the Dragons βγήκε ένας εκ των δημιουργών και είπε το επικό… didn’t want another bunch of white people on the screen σε ερώτηση για το race swap που έγινε σε χαρακτήρα.

Αλλά δεν ασχολείται κανείς με review bomb ακροδεξιούς τρολς κτλ. Ο λόγος προφανής. Η σειρά αρέσει, έπιασε και τους φανς και τους πιο τουρίστες.

Ο λόγος της δικής μου πρόβλεψης είναι καθαρά το τρελό budget της σειράς. Αν δεν πιάσεις το fanbase δεν έχεις μέλλον. Αν με την δεύτερη σεζόν δεν πιάσουν fanbase και τα νούμερα πέσουν έστω και λίγο το θέμα τελείωσε νομίζω.

Εδώ ολόκληρη Disney έβαλε στον πάγο ταινίες Star Wars (μακράν το μεγαλύτερο brand αυτή την στιγμή σε κινηματογράφο/TV) επειδή συνεχώς έπεφτε το box office.

3 Likes

βσκ 1 δις πήγε δικαιώματα + παραγωγή. αρά ~ταβάνι 300-500 κάθε σεζον απο τώρα γιατι έχουν και προπς και τοποθεσίες και κάποια ασετς έτοιμα. ΑΛΛΑ δεν ειναι τπτ ειτε να καρατομήσουν τους τύπους αν πάει ντεμι η δεύτερη σειρά είτε να την κλείσουν γρήγορα με μια τρίτη και τελευταία. Γενικά 1+10άρια είναι ασόβαρες βαθμολογίες και οι άλλες είναι “απλωμένες”. Επίσης το revenge viewing είναι viewing. Το θέμα είναι σε prime ή σε τπτ περίεργα το βλέπουν ? κτλ κτλ.

Πως ειναι κατι προφανες, αλλα οχι μετρησιμο? :sweat_smile:

$460 εκατομμυρια ηταν το budget της 1ης σεζον, οχι σχεδον 1 δις. Και το οτι θα πεσει το μπατζετ στις επομενες σεζον ειναι απολυτως φυσιολογικο οπως γινεται για καθε σειρα, καθως οι δημιουργοι εχουν ηδη ολα τα κοστουμια και τα σκηνικα, αλλα και τα μοντελα για το CGI.

Το μεγαλυτερο brand αυτην την στιγμη ειναι το MCU προφανως, και η αληθεια ειναι λιγο πιο πολυπλοκη για το Star Wars. Αλλα ναι, μεγαλος λογος για την αλλαγη ροτας ειναι το οτι απετυχε το Solo. Και επειδη οι σειρες με αρχη το Mandalorian ειναι ολες πολυ πετυχημενες, λιγοτερο ή περισσοτερο.

Οχι για ένα δεν είναι. Αλλά ουτε για 9 η 10 είπαμε

Δεν υπάρχει σύγκριση στα stakes που διακυβευονταν στα 2 αυτά προτζεκτς, ούτε ανάμεσα στις fanbases αυτών των 2 brand names (συνεπώς και στις προσδοκίες/hype που χτίστηκαν). Παίζει η πλειοψηφία των GoT fans που ξέρω να μην είχε καμία άλλη σχέση με το fantasy πριν απ’ το GoT. Από την άλλη ειχες lotr fans με Βίβλο τα βιβλία, και καποιους πιο νεοκοπους fans με Βίβλο τις ταινίες. Και είχες και το woke/antiwoke narrative να στήνει πάρτυ, με φόντο το μεγαλο corpo μπαμπούλα που λέγεται Αμαζον που ήρθε να μαγαρισει το έργο του Τόλκιν μας.

Γενικά, ολα τα φώτα ήταν πάνω στο LOTR, μη κοροιδευομαστε. Θυμάμαι όλο το σύμπαν να κράζει αμαζον όταν σκάσανε οι πρώτες φωτογραφίες με μαύρα elves και dwarfs (βασικά κι εγώ το ίδιο έκανα, μη λέω μαλακίες. Αχ καταστρέφουν το LOTR μου! - γι’αυτό λεμε, τοξική fanbase). Κάθε νέα πικ και ανάλυση / πιθανολογία για το που θα πάνε τη σειρά, το hate είχε αρχίσει από τα αποδυτήρια. Το άρθρο που έβαλες παίζει να το βλέπω πρώτη φορά, γιατί πολύ απλά δεν έγινε ποτέ ανάλογο σουσουρο.

Για όλα τα παραπάνω ήρθαν οι τόσο πολλοί άσσοι λοιπόν και το review bombing.

Για την ιστορία στη πρώτη σεζόν του RoP βάζω ένα 7/10.

Το Rings of Power ήταν για τον Τόλκιν, ότι ήταν η Xena, Warrior Princess για την ελληνική μυθολογία. Μόνο που τουλάχιστον περνούσες καλά βλέποντας Xena.

2 Likes

Σαφώς, αν και για εμενα είναι πιο κοντά στο 10 παρά στο 1. Το θέμα ειναι ότι τα παρά πολλα 1/10 μπαίνουν για προφανείς λόγους και μετά τα πολλά 10/10 από αντίδραση η σε μια προσπάθεια εξισορρόπησης των τρολς η οποία μάλλον δουλεύει γιατί το 7/10 περίπου που παίρνει η σειρά στο IMDB είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα.

Γνώμη του καθενός η σειρά για 7/10 δεν είναι για εμένα. Είμαι γυρω στο 4 με 5 το πολυ. Εκτός ότι απέτυχε να μου δείξει τι εστι Τόλκιν και τι είναι Τόλκιν. Είδα 10 επεισόδια σε κανένα δεν πήρα Tolkien vibes δεν μου το έβγαλε καμία σκηνή . (Σορρυ λάθος μόνο το Khazum-Dum με τους νάνους). Δεν είμαι ο άνθρωπος που θέλει 100% την μεταφορά από το βιβλίο στην ταινία αυτά δεν γίνονται. Αλλά εδώ το πήγαν σε άλλο επίπεδο και ενώ είχαν υλικό σκοπίμως το αγνόησαν και έφτιαξαν δικό τους. Γιατί για παράδειγμα ο Gandalf που φυσικά δεν υπάρχει στην Δευτερη εποχή εμφανίζεται από το πουθενά χωρίς λόγο και αιτία.
Η Amazon γνωρίζει τι είναι ο Gandalf στους Tolkien’s fans και ξέρει προφανώς ότι θα πουλήσει ταιριάζει δεν ταιριάζει με το lore. Όλο αυτό φαίνεται επιτηδευμενο… Στην τελική ας μην γινόταν η σειρά οι φανς ευχαριστημένοι θα ήταν ακόμη

8 επεισόδια είδες όχι 10.

Ο Γκάνταλφ ήταν από τα καλύτερα στοιχεία της σειράς, ειδικά στο τελευταίο επεισόδιο.

2 Likes

Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι

Summary

είναι

Summary

καλός

:man_mage:

5 Likes

Μπα με τίποτα

Εγω της εβαλα ενα 6 αν και θεωρω οτι μαλλον ειναι για παρακατω.

Προχθές που είδα και το τελευταίο πάτησα ένα 2αρι στο IMDB. Οκ σε μεγάλο βαθμό επειδή πολλά πράγματα απλά μου έσπασαν τα νεύρα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Αυτό είναι πραγματικά ενα θέμα με τη σειρά, η έλλειψη subtlety σε αρκετά πράγματα. Νταξει το συγκεκριμένο έγινε meme αλλά υπήρχαν και αρκετά άλλα σημεία. Όπως πχ όταν ο Adar έριξε τους σπόρους πριν το μακελειό και μετά από λίγο ο Arondir έκανε το ίδιο, εξηγώντας στη Bronwyn ότι είναι ritual των elves αυτό wink wink.

1 Like