The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Aνατριχιλα…

Η Gondolin είναι?

Μάλλον όχι καθώς η σειρά θα πάει αφηγηθεί τη δεύτερη εποχή του Νουμενορ. Η Γκοντολιν είναι στην πρώτη εποχή.
Ελπίζω να είναι εντυπωσιακή η σειρά.

Για Numenor μου κάνει προσωπικά. Μοιάζει με πόλη ανθρώπων αλλά με ένα elvish touch. Κάτι μεταξύ Gondor και Rivendell μου έβγαλε.

edit:

Μόλις πρόσεξα αυτό εδώ στο background

Στην αρχή μου φάνηκε για ένα δέντρο αλλά τελικά είναι δύο!!!

Βέβαια αυτό είναι πρώτη εποχή και μάλιστα πολύ αρχή. Ίσως στα πρώτα επεισόδια πάρουμε καμιά εισαγωγή όπως στο ξεκίνημα του Fellowship? Αυτό φαντάζομαι σημαίνει πως έχουν το δικαίωμα να αγγίξουν Silmarillion??? Δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι τέτοιο στο Numenor με τίποτα. Ψάρωσα λιγάκι τώρα.

2 Likes

Εγώ που το είδα ξανά πιο προσεχτικά μου κάνε για Vallinor

3 Likes

Όπως έγινε γνωστό πριν από λίγες ημέρες, το Amazon έχει συμφωνήσει με το ίδρυμα του Τόλκιν για μέρος των δικαιωμάτων από το Σιλμαρίλλιον αλλά και από το Unfinished Tales κάτι που σημαίνει ότι έχουν μπόλικο υλικό στα χέρια τους για εκμετάλλευση.

4 Likes

Μικρο καλαθι γενικα. Το μονο θετικο απο την φωτο για μενα ειναι οτι φαινεται να χει παρομοια αισθηση κ φιλτρα με του Πητερ Τζακσον. Ημουν απολυτα ικανοποιημενος με την αποδοση της Μεσης Γης

3 Likes

Οχι μικρό καλάθι καθόλου να λες. Μπαίνουν σε πολυ παραξενα νερά. Δευτερη εποχη ότι υπάρχει είναι από Silmarillion και Ατελείωτες ιστορίες.

1 Like

Απο την στιγμη που εχουμε 2 δεντρα στην εικονα ειναι καθαρα Βαλινορ ρε σεις, ισως να ειναι σε καποια εισαγωγη η φλασμπακ που εξηγει το lore η κατι τετοιο.

Πανεμορφο φαινεται παντως, αντε να δουμε.

2 Likes

Από εφέ δεν νομίζω να έχουμε παράπονο

Το θέμα είναι να μπορέσουν να αποδοσουν τα παντα σωστα χωρις να κουράσουν τον κόσμο…μιλάμε για απιστευτα πυκνογραμμένη πληροφορία που η τριλογια φαινεται εντελώς παραμυθάκι μπροστά σε όλα αυτά.
Αν τα καταφέρουν πιστεύω οτι θα γραφτεί τηλεοπτική ιστορία κ το φρανσάιζ θα πάρει πάλι τα πάνω του.

Σε ένα πιο σοβαροφανές mode, εκεί πίσω είναι τα δύο δέντρα του Βαλινορ όντως, αν δεν έχει κάνει κάποιος τελείως τα δικά του (πχ να είναι το Αρμενελος του Νουμενορ)

Η πόλη είναι είτε η Βαλιμαρ (χλωμό), είτε το Τιριον είτε το Τολ Ερεσσεα γιατί είναι δίπλα στη θάλασσα.

Ο man στην εικόνα φοράει άσπρα οπότε θα πω Τιριον, πρωτεύουσα των Βανυαρ.

Σε ένα όμως πιο προσωπικό mode, εξακολουθώ να πιστεύω ότι η σειρά δεν έχει καμία τύχη -όχι να κάνει τηλεθέαση ή να πιάσει κοινό, να είναι όμως ελαχίστως αξιόλογη ή να μεταφέρει ικανοποιητικά στο ελάχιστο και πάλι οτιδήποτε από το πρωτότυπο υλικό του Tolkien… -

2 Likes

Έψαξα να βρω μερικές περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το λινκ που λέει ωραία και πολύ ενδιαφέροντα πραγματάκια και βρήκα αυτό.

Πάνω κάτω το ίδιο άρθρο αλλά με μερικές λεπτομέρειες παραπάνω που πολύ μου άρεσαν, ειδικά σε ότι αφορά το θέμα που είχαμε με nudity/sex και τον φόβο πως το πράγμα πάει να γίνει GOT που είναι και ο δικός μου μεγάλος φόβος.

Σύμφωνα με αυτό και 2-3 άλλα που διάβασα στο one ring net μάλλον η πρώτη εποχή θα εξερευνηθεί πολύ περισσότερο από ότι θα περίμενε κανείς. Η εντύπωση που έχω αποκομίσει είναι πως θα δούμε ολόκληρα επεισόδια που θα ασχολούνται με την πρώτη εποχή ενώ όπως όλα δείχνουν δεν είναι 100% σίγουρο πως η σειρά θα έχει όντως το τίτλο “Lord of the Rings”.

Γενικά αυτά που διάβασα μου δίνουν κάποιες ελπίδες, αν ισχύουν όσα είναι στο άρθρο ο εφιάλτης του GOT clone φαίνεται να απομακρύνεται αρκετά. Αν είχαμε και μερικούς πιο έμπειρους σεναριογράφους ρε γαμώτο.

2 Likes

Εμενα με χαλασε οτι τα ξωτικα θα χουν κοντο μαλλι😛 Ημιτρολλαρω. Γενικα οπως κ ο @Lupin θεωρω πολυ δυσκολο να πετυχει η σειρα καλλιτεχνικα. Μακαρι να διαψευστω κ να ξαναζησω τεραστιες στιγμες.

3 Likes

Καταρχας το γεγονος πως πρεπει να δημιουργηθουν οριτζιναλ χαρακτηρες, (παμπολλοι) διαλογοι και σκηνες, τα οποια παραπανω πρεπει ταυτοχρονα να διακατεχονται και απο τον απαραιτητο Tolkien χαρακτηρα που αρμοζει υφολογικα, χωρις ανοητους νεωτερισμους, ειναι για μενα αθλος Ηρακλη και make or break κατασταση αυτοματα :sweat_smile: Ομως εχω μεγαλη περιεργεια για το πως θα βγει, μακαρι να κανουν κατι καλο.

Και αν θυμαμαι καλα αφου εχουν δηλωσει οτι θα ειναι στο continuity των ταινιων, προσωπικα θελω να δω πως εξελιχθηκε η sk8 κουλτουρα στην μεση γη ωστε να δικαιολογηθουν επαρκως τα tricks του Legolas στο Two Towers

4 Likes

Aυτό είναι το σημείο που δεν αισθάνομαι τόσο “φόβο” πως δε θα πετύχει. Με το φαραωνικό μπάτζετ που παίζει, θεωρώ δεδομένο πως η σειρά θα προσφέρει στιγμές ανατριχίλας από σκηνοθετική/φωτογραφική άποψη. Αν δεν το καταφέρουν, θα μιλάμε για παταγώδη αποτυχία. Νομίζω πως το ζουμί είναι εδώ:

3 Likes

Ισως να μην ημουν σαφης. Καλλιτεχνικα εννοω οσον αφορα την αποδοση της ατμοσφαιρας κ του κοσμου που δημιουργησε ο Τολκιν. Ελπιζω να γινειε σεβασμο κ μερακι κ οχι με προθεση να βαλουμε τις αρλουμπες μας :stuck_out_tongue:

1 Like

ok, σαφές, εγώ κατάλαβα πως εννοούσες εικαστικά, εικονογραφικά ας πούμε

1 Like

11 Likes

3 Likes