The Lord of the Rings: The Rings Of Power (TV series)

Lord of the Rings Show’s Hobbits Won’t Be All White Like in the Movies (screenrant.com)

Το θέμα είναι να μην απαντήσουν με βία στη βία της Μόρντορ.

6 Likes

Hobbits?? Τι Hobbits?? Από την πρώτη εποχή (και πιο πριν βασικά) μέχρι την τρίτη θα φτάσουμε μέσα σε μια σεζόν μόνο??

Δευτερη εποχή δεν είχαν πει?

Α τέλεια, διαφαίνεται άλλη μια σειρά που πρέπει να έχει με το ζόρι diversity χωρίς να έχει ιδέα πως να γράψει δυναμικούς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Αρκεί να έχουμε πολύχρωμο καστ. Που εκτός από Haradrim και Harfoot, δεν ξέρω πως μπορούν να σκαρώσουν black/brown/asian/Maori χαρακτήρες, lore wise.

Γενικά δεν αντιτίθεμαι σε κάποια τέτοια πρωτοβουλία, αλλά δείχνει τόσο μα τόσο πρόχειρη και “ας βάλουμε diversity να τελειώνουμε, να το παίξουμε προχώ”. Αν θέλουν να δημιουργήσουν μια μούλτι κούλτι φυλή, απαιτώ να δουλευτεί σωστά, από την αρχή, και να ενσωματωθεί σωστά. Οι Τριχοπόδαροι είναι brown of skin, αν θυμάμαι καλά. Θες diversity? Ωραία, κάτσε και γράψε κάτι που να ταιριάξει στον κόσμο ρε παιδί μου, δείξε μου πως έχεις κάποια ιδέα παραπάνω.

Επίσης, με ενοχλεί πολύ, πάρα πολύ, που κανένας χαρτογιακάς δεν έχει πάρει πρέφα ακόμα πως το diversity σε έναν fantasy κόσμο έγκειται στον πλουραλισμό των φυλών και των όντων που τον κατοικούν. Ακόμα και στην Μέση Γη που δεν έχει καμιά τρελή καινοτομία (αλλά οκ, άλλες εποχές και άλλες προσλαμβάνουσες είχε τότε ο Τόλκιν, δεν υπήρχε ακριβώς το fantasy όπως το ξέρουμε), υπάρχει ποικιλία και έστω με έναν πιο πρωτόλειο τρόπο, ο Τόλκιν έπλασε αρκετά διαφορετικά όντα. Υπάρχουν Elves (με διαφορετικες φυλές), Άνθρωποι (με διαφορετικές φυλές), Νάνοι, Θεοί, Orcs, Ents, Hobbits, Trolls. Εκεί στηρίζεται το diversity σε αυτό το ιδίωμα.

Τέλος, Hobbits στην πρώτη εποχή εγώ δεν θυμάμαι. Τι στο γεροδιάολο θα δούμε, τον Feanor να τα πίνει με τον προπάππου του Frodo?

Edit: Όντως δεύτερη εποχή, εγώ θυμόμουν πως θα διαδραματιστεί “στις αρχές της Μέσης Γης” και υπέθεσα πως θα είναι στην Πρώτη. Μαλακίες θυμόμουν. Ούτε στην δεύτερη Εποχή υπάρχουν Hobbits βέβαια :stuck_out_tongue:

1 Like

Δηλαδή θα δούμε πρωτη εποχή?

Αυτο δεν ειναι και πολυ βασιμο παραπονο. Το diversity και τα παραπονα για αυτο, δεν εχουν να κανουν με το να δειχνει καποια ταινια ή σειρα πολυποικιλομορφια χαρακτηριστικων, αλλα με το αν εκπροσωπουνται ολες οι ηδη υπαρκτες φυλες (αν και ειναι μια ενδιαφερουσα συζητηση το αν υφισταται εν τελει βιολογικα αυτος ο ορισμος, αφου και ολα αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι ενα φασμα - ποσοστο μελανινης κτλ - οποτε που αρχιζει η μια φυλη και που η αλλη?) που υπαρχουν στον πλανητη μας, και ΟΛΟ αυτο εχει να κανει κυριως με την ιστορια και την ισορροπια αναμεσα στις “φυλες”.

Δηλαδη γιατι να εχεις μονο λευκους στην τριλογια του Jackson να παιζουν ΚΑΙ ολα τα ξωτικα, ΚΑΙ ολους τους νανους, ΚΑΙ ολους τους ανθρωπους?

Προσωπικα βεβαια δεν το καταλαβαινω αυτο, δηλαδη αν ημουν μαυρος, κινεζος, φιλιππινεζος, κτλ γιατι να νιωθω καλυτερα αν βλεπω και μαυρους στην οθονη, αλλα εγω ειμαι εγω, και αλλοι απο οτι φαινεται το “χρειαζονται” αυτο. Προσωπικα θεωρω και ηλιθιο να ταυτιστω με εναν λευκο ή εναν Ελληνα στην οθονη ή με καποιον που εχει ξυρισμενο κεφαλι, επειδη μπορει να εχω κι εγω αυτα τα χαρακτηριστικα.

Οπως και να χει, το παραπονο αυτο το καταλαβαινω οταν επηρεαζει ηδη υπαρκτους χαρακτηρες, οπως για παραδειγμα την γελοιοτητα με τον μαυρο Αχιλλεα στην μεταφορα της Ιλιαδας που ειχε γινει πριν λιγα χρονια. Σε μεταφορες απο χαρακτηρες βιβλιων που ΔΕΝ εχουν προσδιορισμενη εμφανιση και χαρακτηριστικα ή σε νεους χαρακτηρες, δεν καταλαβαινω γιατι να ενοχλει τον οποιονδηποτε κατι τετοιο.

Παρολα αυτα συμφωνω σε ενα πραγμα. Οτι δινουν τοση εμφαση στο diversity σε αρκετες ταινιες ή σειρες, οταν το σεναριο τους ειναι χαλια. Μετα τι να το κανεις το diversity? Πιο πολυ κακο κανει σε αυτες τις ομαδες ανθρωπων παρα καλο.

3 Likes

Γιατί στη ταινία σου παρουσιασαν τα χομπιτ ως άσπρα. Ο Τόλκιν όπως ο ίδιος έχει γράψει μαυρους θεωρουσε κάποιες φυλές των ορκ.

Πρώτον, το diversity έχει να κάνει με την “διαφορετικότητα” (δεν μου αρέσει καθόλου σαν λέξη, αλλά για να συνεννοηθούμε) και όντως την εκπροσώπηση όλων των υπαρκτών φυλών. Η ποικιλομορφία όμως που υπάρχει σε έναν Φανταστικό κόσμο μπορεί να οδηγήσει σε κατανόηση και αποδοχή της έννοιας αυτής, ίσως και με δυνατότερο τρόπο από το αν απλά ρίξεις στο έργο όλες της φυλές του κόσμου.

Έπειτα, αν ήσουν μαύρος/κινέζος/φιλιππινέζος υποθέτω πως δεν θα ένιωθες ακριβώς καλύτερα αν έβλεπες μαύρους/κινέζους/φιλιππινέζους, περισσότερο θα ένιωθες πως είναι πιο δίκαιο το θέαμα γιατί αυτές οι φυλές δεν εκπροσωπούνται επαρκώς στον κινηματογράφο και σε μεγάλο βαθμό το καταλαβαίνω αυτό το παράπονο αυτών των ανθρώπων.

Το ζουμί όσων έγραψα είναι στην τελευταία σου πρόταση. Το δέχομαι το diversity φυσικά, αρκεί να γίνει σωστά. Το να πετάξεις μέσα σε όποια σειρά/ταινία δέκα κινέζους και πέντε ρασταφάριαν δεν θα βοηθήσει από μόνο του πολύ αν οι χαρακτήρες τους είναι δισδιάστατοι και κομπάρσοι. Γράψε δυναμικούς ρόλους και δώσε αξία και στους ηθοποιούς και στους χαρακτήρες που υποδύονται για να γίνει σωστά η δουλειά.

Γενικά πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα στην βιομηχανία και σε πολλά πόστα για να πούμε πως υπάρχει βελτίωση. Δεν θεωρώ πως έχουν γίνει ουσιαστικές κινήσεις, περισσότερο σπασμωδικές ενέργειες που επί της ουσίας αποτελούν μαρκετίστικες κινήσεις για να τσιμπήσουν περισσότερο κόσμο.

2 Likes

Μην σας απασχολεί αυτό, κάτσε να δούμε πρωτα πως θα είναι… Επίσης να καταλάβουμε επιτέλους σε ποια εποχή θα διαδραματίζεται η σειρά… Γιατί πολυ μπερδεμένα τα λένε… Έχουν πεσει πολλα λεφτά αυτό είναι καλό

μα το θέμα είναι να γράψεις το στόρυ που θες. αν δλδ θέλω να γράψω κάτι για μια περίοδο και χώρα που δεν είχε μαύρους γενικά ή είχε ελάχιστους, θα πρέπει με το ζόρι να βάλω 10 μαύρους, για να είναι “δίκαιο” και πάλι πχ - αν δεν έχει λάπωνες, ερυθρόδερμους, ινδούς, κινέζους κτλ κτλ δεν θα ναι σωστό γιατί θα μεροληπτεί. θα λεγά να έχει ένα διάλειμμα με τίτλο - τζούλια και 10 μαύροι, και μετά να συνεχίζει . χαχα.

Μα για αυτό γίνεται ντόρος γιατί στο universe του Τόλκιν δεν υπήρχαν μαυροι και ιδιαίτερα στα ξωτικά

ναι αλλα ο μπαφιαρό αριστερός θα σου πει οτι είσαι ρατσιστόνι, ο αλλιώς οτι εισαι ισαποστασάκιας κ.ο.κ. αφήστε τον κόσμο να κάνει αυτό που θέλει. λχ μια ταινία β παγκοσμίου πολέμου μπλακσπλοιτέισον. όλοι μαύροι.

Σουρεάλ διάλογοι. Επικροτώ.

4 Likes

Αμα ξενερωνουν και triggαρονται τοσο πολυ παντως κατι κρυφορατσιστες και αντι-SJWs ειμαι 100% να μπουνε και μαυροι και τον Αραγκορν να τον παιζει μια non-binary Ινδη μς μωφ μαλλι αμα λαχει. Και σερβιρω διπλο ξυδακι για την χωνεψη.

5 Likes

Ρε στα παπαρια σου αμα οτι και να πουνε .Το θεμα ειναι να γινει σωστα η σειρα

μλκ πιο πολυ με ενοχλει που θα υπαρξουν χομπιτ στην πρωτη εποχη παρα που θα ειναι μαυροι σοβαρα…

Δεν ξερουμε αν θα ειναι πρωτη εποχη.
Δεν ξερουμε αν θα υπαρχουν Χομπιτ η αν θα ειναι τιποτα σε φαση flash forward.

Ποιος ο λογος να τσαντιζομαστε ενω δεν ξερουμε τιποτα? Ας το σκατωσουν πρωτα και θα εχουμε αφθονο χρονο να τσαντιστουμε μετα.

Καλύτερη αλληλουχία ποστς έβερ ε, να τα λέμε.