The Mall

Οι σινεμαδες στο The Mall δεν ειναι τραγικα μικροι; Σαν αιθουσες εννοω.

Γενικα καλο ειναι μωρε, οταν δεν το κατακλυζουν τα 16χρονα Μαρουσιωτακια.

ως 17χρονο πευκομαρουσιοτάκι έχω να δηλώσω ότι και μένα μου την σπάνε τα 16χρονα σκετομαρουσιωτάκια…:smiley:

τώρα σοβαρά (όπως οφείλω άλλωστε να απαντήσω με σκοπό την καλύτερη δυνατη ενημέρωση του μέσου χρήστη του φόρουμ που αν μη τι άλλω καίγεται να μάθει αν πηγαίνω στο μολ)… Επειδή απέχει 10 λεπτά απ’το σπίτι μου με τα πόδια και επειδή δε διαθέτω και πολλούς τρόπους μεταφοράς το επισκέπτομαι τακτικά καθ’ότι διάθετει fnac,starbucks και άλλα που δεν μου’ρχονται αυτή τη στιγμή…απλά μου τη σπάει που έχει τοοοοοοοοοσο κόσμο… δεν παύει βέβαια να αποτελεί μια τέλεια λύση για κενά-ανεπεπιθυμητες ώρες…

Επειδή και εγώ λίγουρος είμαι, καμιά όμορφη υπάρχει σ αυτά τα Hooters μπας και περάσω καμιά βόλτα?
Δεν είναι να απορείς που δεν γνώριζα την ύπαρξη τους.

Eπειδή μου πέφτει κοντά με τον ηλεκτρικό πάω αρκετά συχνά για καμιά ταινία ή για ψώνια.Fnac rules!
Πάντως το καλό είναι ότι είναι από τα λίγα εμπορικά κέντρα (ίσως+το μόνο)στο οποίο δε με πιάνει κλειστοφοβία!Κι επίσης είναι ιδανικό για όταν βρέχει ή κάνει ζέστη!Αλλιώς από μαγαζιά ελάχιστα μου αρέσουν!

Εμενα με πιανει υψοφοβια παντως.

Γιατί καλέ?

Το album τον metallica δε λέγεται kill 'em all, kill the mall λέγεται!

Σκαλες κυλιομενες. Κενο. Ειδικα εκει που ειναι οι καφετεριες…:?

Κατάλαβα τι εννοείς…εμένα περιέργως δε με ενοχλεί!κάθομαι δηλαδή άνετα έξω!:stuck_out_tongue:

χμ. πλάκα εχει. δε με εντυπωσιάζει, ουτε με εκφράζει. βολεύει με το σκεπτικό ότι έχεις μαζεμένα σε ένα εμπορικό κεντρο ένα κάρο μαγαζια κτλ. τιποτα παραπανω. το ολο θεμα να μπαινεις μεσα και να εισαι στο ουαου ή να πινεις τον καφε σου εκει με αφηνει παντελως αδιαφορο. σιγα μη τρεχω στη νερατζιωτισα. αν εμενα καπου κοντά το συζηταγαμε. γενικά όμως μου αρέσουν τα απλά πράγματα και στο mall περισσότερο ‘πνίγομαι’…

σαν βόλτα λέει πιο πολύ το kosmopolis,φαγητό και καφέ,ταινιούλα και κανά ποτό παραδίπλα…αν και τα cbgb’s έκλεισαν ρε γαμώτο…

Ουτε κρυο ουτε ζεστη…

Στην Ξάνθη υπάρχει κάτι σαν μικρογραφία του Mall. Έχει και κινηματογράφους, το μόνο πράγμα με το οποίο είμαι σχετικός, καθώς cd`s αγοράζω μόνο από εξειδικευμένα δισκάδικα, βιβλία από Παπασωτηρίου ή παραγγελίες και καφέδες πίνω συνήθως σε παρακμιακές καφετέριες που χωράνε μαξιμουμ 10 άτομα ή σπαστούς σε παγκάκια. Και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ αυτού του είδους οι αίθουσες είναι ότι πιό γτπ υπάρχει. Πραγματικά όλη αυτή η κυρίλλα και η πλαστικοποιημένη αισθητική σου χαλάει τη διάθεση να δεις ταινία. Και το κακό είναι ότι εξαιτείας αυτού του εμπορικού κέντρου έκλεισε ο αγαπημένος μου κινηματογράφος μετά από σχεδόν 50 χρόνια λειτουργίας και μετατράπηκε σε μποουλινγκ. Ευτυχώς που λειτουργεί τουλάχιστον το θερινό του τμήμα και το καλοκαίρι μπορώ να βλέπω ταινίες…

Δεν εχω παει ποτε και ουτε προκειται

+1

Οσο για το αυθαιρετο του Λατση, ουτε απ’ εξω!

http://galera.gr/magazine/modules/articles/article.php?id=68

http://galera.gr/magazine/modules/articles/article.php?id=140

καλα μιλαμε ειναι φοβερο! εχω παθει πλακα!

γιατι ομως μιλαμε?#-o :lol:

τo hooters ειναι ψιλοβλακεια…βασικα εχω παει μια φορα οταν μας ειχε καλεσει ενασ φιλοσ για τα γενεθλια του…και ημασταν τυχεροι γιατι αυτη που μας σερβιρε ηταν απο τισ ωραιεσ (βασικα ηταν τρελο μ…) και στο τελος εδωσε φιλακι στον φιλο μου κ του ειπε χρονια πολλα…κ εκει που πηγε να φυγει τις λεω να μου δωσει και μενα ενα φιλακι…πω…πω…ηταν θεικο…απιστευτο…ανεπαναληπτο…

Παλιοτερα πηγαινα συχνα πυκνα…Εχει πλακα γιατι μπορεις να παρεις κανα σιντακι, μετα να δεις ταινια, μετα φαι και μετα καφε ολα μαζι! Τελευταια ομως εχει καταντησει βλακεια γιατι δεν ειναι οπως παλιοτερα που ο καθενας (της ηλικιας μου εννοω) πηγαινε μια στο τοσο και εβλεπε καινουργιο κοσμο, αλλα εχει καταντησει καθημερινο στεκι που ολοι γνωριζονται πραγμα που ειναι μαπα. Επισης μου την δινουν κατι παρεες, αλβανων κυριως που πανε 10-10 και ψαχνονται ολη την ωρα για ξυλο, και στοχευουν κυριως σε παιδια της ηλικιας μου. ΕΛΕΟΣ!

Επιασες το νοημα του the mall και του καθε mall…παλια συνταγη (βλεπε γαλλια δεκαετια 70 και ΗΠΑ ακομη πιο πισω) που ηρθε οπως ολα, αργοπορημενα και στη χωρα μας. Πως χτιζεις μια υπερκαταναλωτικη συνειδηση και μεγιστοποιεις την κερδοφορια??? πολυ απλα χτιζεις ενα “φυλακιο” με του “πουλιου το γαλα” αιχμαλωτιζεις τον ανυποψιαστο(;;:wink: πελατη και τον βομβαρδιζεις με καταναλωτισμο…

για οποιον ενδιαφερεται : ας διαβασει το βιβλιο του φιλοσοφου, πολιτισμικου στοχαστη Jean Baudrillard : Η καταναλωτικη Κοινωνια (Μυθοι και Δομες), εκδ Νησιδες… περιγραφει-κριτικαρει ως βαθος το φαινομενο των "καταναλωτικων παρκων’’ τυπου the mall, και οχι μονο…

Κοιτα, δεν ειναι πραγματα που δεν θα εκανα ουτως ή αλλως…Οταν ειμαι στην περιοχη μου δηλαδη κατεβαινω Χαλανδρι να παρω σιντι, μετα παω ενα χιλιομετρο πανω για σινεμα, ανεβαινω Βριλησσια για φαι και μετα καφε και μετα σπιτι. Δεν λεω οτι εχεις αδικο, αλλα συγκεκριμενα εμενα δεν με πιανει υπερκαταναλωτισμος οποτε παω στο μαλλ…Αντιθετα αποφευγω τα παντα εκτος απο σινtι λογω τιμων :stuck_out_tongue: