The Mars Volta - Octahedron

Εγω γιατι το βαριεμαι???πολυ χαλαρο για μαρς βολτα

Αρκετά καλός δίσκος όμως προσωπικά θεωρώ το πρώτο τους ακόμα και τώρα αξεπέραστο.

Ο δίσκος είναι πανέμορφος (ειδικά το διπλό άσπρο βινυλιάκι με πανέμορφο artwork. Προσωπικά νομίζω ότι είναι καλύτερος από το Bedlam.

Ο Cedric έχει βγεί πιο μπροστά όσον αφορά την απόδοση/ερμηνεία του, χωρίς παρόλα αυτά να κλέβει την παράσταση απ’ τους άλλους…απλά μπορείς να συνδεθείς πλέον καλύτερα με τη φωνή του.

Για τους Mars Volta δεν έσκιζα ποτέ τα ρούχα μου. Αλλά αναγνωρίζω ότι είναι από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα της εποχής μας στο χώρο του αρτ ροκ, και με χαροποιεί αφάνταστα να απολαμβάνω το μουσικό ταξίδι τους. Απλά πράματα.

Οι τύποι απλά έχουν γεννηθεί σε λάθος εποχή. Είναι βγαλμένοι από τα υγρότερα μουσικά πειράματα των 70ς.

Ρε είχα πολύ καιρό να σκαλώσω με δίσκο σε φάση “ωπ, τι παίζει δώθε?!”. Θα μου πειτε, φίλε δεν είχες ακύσει ούτε νότα οπότε καλά να πάθεις. Anyway, από τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα που έχω ακούσει εδώ και καιρό.

Μόνο σε μένα φαίνονται σε σημεία επιρροές Patton στα φωντικά του Lopez?

Ω ναι!

True.

welcome aboard

βασικα αμα σου αρεσε αυτο που ειναι το χειροτερο τους , πιστευω οτι θα κοπεις πολυ ασχημα με τα 2 πρωτα τους

deloused in the commatorium (επος…) <— τους ειχε παρει support ο maynard to 2003 στους apc…κοτζαμ maynard κατι θα ειχε δει τοτε :stuck_out_tongue:

frances the mute (2ο επος)

εγω κοβω φλεβες κ για το 3ο τους (amputechture) αλλα πολλοι το θεωρουν ανισο.εχει παντως 3 κομματαρες (tettragramatton/viscera eyes/day of the baphomets) οποτε το θεωρω απαραιτητο

καψου !!! 8)

Λοιπόν ήρθε η ώρα να σπαμάρω κι εγώ αλά awake. Αντί να αναπολείς τα περασμένα μεγαλεία των Βόλτα και να καίγεσαι με bootleg, κλικάρεις το σπέις αποκάτω κι ακούς τη νέα ελπίδα. Είναι και πατριωτάκια σου.

Αυτά για σένα που δε σου άρεσε το οκτάεδρο, οι υπόλοιποι απολαμβάνουμε αβίαστα.:slight_smile:

Τα έχω προς παραγγελία όλα από amazon.co.uk, είναι σε τρελές προσφορές. 8)

thanx for the link αλλα ειλικρινα οι τυποι δεν μου αρεσαν καθολου κ σιγουρα καμια σχεση με μαρς βολτα

ακουσα 3 λεπτα κ τους εβγαλα

btw τσεκαρε αυτο εδω

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=13891

εβαλα κ thread γιατι ειχα καιρο να ακουσω κατι τοσο καλο space 8O

@κρις

ευγε :smiley:

Και τρια λεπτα απο φλουντ να ακουγες, παλι θα τοκλεινες

λολ, the truth

με ολο το σεβασμο

τα παλικαρια μου φανηκαν αοσμα/βαρετα

μπορει ναμαι λαθος αλλα για τωρα δεν με ακουμπησαν

το σχολιο για τους φλουντ καραακυρο του κερατα (μα τι συγκρινεις ρε ανθρωπε ???) #-o

σου λέει απλά ότι δε μπορείς να κρίνεις τίποτα με 3 λεπτά ακρόασης.

Έτσι είναι. Κι εγώ ομολογώ ότι στην αρχή μου ρθε να τους κλείσω αλλά έκανα λίγη υπομονή και τελικά σ’ αυτό που κάνουν μου φαίνονται τουλάχιστον ενδιαφέροντες.

Να πω τη μαύρη αλήθεια μου όμως, ούτε εγώ ακούω μεγάλη μουσική σύνδεση με Μαρς Βόλτα. :-s Πέρα απ’ το ότι, ΟΚ, και εκείνοι έχουν φανκ στοιχεία.

Aν πούμε απλά ότι έχουν κι οι δύο funk στοιχεία, απλά απλουστεύουμε. Βασικά και τα δύο σχήματα ειδικά οι Βόλτα στα πιο παλιά τους, παίζουν αυτό που λέμε acid (όπως λέμε acid jazz), αλλά στο πιο ροκ του.

Οι Μαρς Βόλτα ήταν πολύ πιο εκρηκτικοί ρε συ. Αυτοί οι δικοί μας είναι πιο “κουλ” φάση. Βέβαια μπορεί να λέω και μαλακίες γιατί όπως θα κατάλαβαν κάποιοι, από αυτό το είδος μουσικής είμαι άσχετος.

τους duke abduction τους εχω ακουσει ζωντανα…δε μου πολυαρεσαν η αληθεια ειναι και δεν νομιζω οτι μοιαζουν κιολας!

στα του octahedron αν κ πιο χαλαρος ειναι καλος.Τσεκαρετε κ το cotopaxi τα σπαει!!

ρε παιδια εγω απλα ειπα οτι με μια πρωτη προχειρη ακροαση οι τυποι που προτεινε ο red rum (τον οποιο εκτιμω φουλ εδω μεσα σαν ακροατη) δεν μου ειπαν τπτ κ μου φανηκαν βαρετοι

οπως με το που εβαλα να ακουσω ahkmed - disatnce στα 3 λεπτα με ειχαν πιασει απο το λαιμο κ με κοπαναγαν (το οποιο καναακουω τωρα για 4η φορα απο χθες το βραδυ)

αρα καποια πραγματα μεσα σε 3’ σε εχουν κερδισει κ καποια οχι

παντως επιμενω οτι οι τυποι δεν εχουν καποια ευδιακριτη σχεση σαν ηχο με τους βολτα οι βολτα ειδικα στα 2 πρωτα ειναι ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΙ

τεσπα κουβεντα κανουμε κ απλα ανταλάσσουμε αποψεις

peace.