The Mars Volta - Octahedron

με μια πρωτη ακροαση

ηρεμο,μελωδικο,πιο ‘ποπ’,εντελως αντι-μπεντλαμ και πολυ πιο προσβασιμο

θα δειξει αν ειναι δισκαρα η οχι γιατι με μια ακροαση δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασματα

πάει ξεπουλήθηκαν και αυτοί:p

θα το ακούσω σε 5 μερούλες που θα μαι αθήνα με το καλό να δούμε τι λέει και αυτό, κανείς άλλος δεν το ακούσε?

Εγω.

Καλα τα λεει ο awake, θελει πιο πολλες ακροασεις, το Desperate Graves μεχει κερδισει ομως ηδη.

επρεπε να γινει

crack the skye των mars volta???

με είχε προϊδεάσει το review του prog rock.
ανέφερε πως είναι με άνεση η πιο commercial, και ενδεχομένως η καλύτερη δουλειά τους.
για το πρώτο είναι σχετικά εμφανές, το δεύτερο είναι αφελές για συμπέρασμα λίγων ακροάσεων όταν μιλάμε για τους mars volta ειδικά.

εγώ λιώνω εδώ και καιρό το since we’ve been wrong.
επίσης, σε κάποιες φωνητικές γραμμές νόμιζα ότι άνετα θα μπορούσε να τις έχει γράψει και να τις τραγουδάει ο Geddy Lee.
δε νομίζω ότι οι Mars Volta θα έχουν το “πρόβλημα” που είχαν οι Mastodon. η λέξη στεγανά με τους Mars Volta δεν έχει σχέση ακόμα. το να μην αρέσει σε κάποιον, όπως και για κάθε δίσκο και κάθε μουσική είναι θεμιτό. το να τους κατηγορήσει για ξεπούλημα / εμπορευματοποίηση κλπ κατατάσσει την άποψή του απλά ασήμαντη.

η πλακα ειναι οτι εχουν ηδη ετοιμο και το 6ο τους αλμπουμ αλλα δεν μπορουν να το κυκλοφορησουν φετος λογω ‘‘φρενου’’ απο την δισκογραφικη τους εταιρια μιας και δεν τους επιτρεπει παραπανω απο 1 επισημη κυκλοφορια/χρονο

επισης οσοι ειστε φανς παιζει γαμιστερο pro-shot dvd τους απο 2008 με εικονα/ηχο κρυσταλλο στο dimeadozen.org το κατεβασα και ειναι λουκουμι

και τσεκαρετε και αυτο αν γουσταρετε να ακουσετε συναυλιες τους

καποιος θεος ανεβασε 49 GB 8O8O botlegs

http://forum.thecomatorium.com/forum/index.php?showtopic=113971

Ας γράψω πρώτες εντυπώσεις για το δίσκο, μιας και ξεκίνησα από προχθές να τον ακούω σιγά σιγά:

Λοιπόν πρόκειται εμφανέστατα για την λίγοτερο “δύσκολη” δουλειά τους μέχρι στιγμής. Οι πολλές τεχνικίλες και οι πολύπλοκες δομές στα κομμάτια φαίνεται να λείπουν σχεδόν εξολοκλήρου. Ίσως καλό αυτό τη δεδομένη χρονική στιγμή μια και δεν θα μου καθόταν καλά άλλο ένα album σε στυλ De-loused ή Frances. Επίσης η μπάντα έκανε έναν ελιγμό στην πορεία εξέλιξης του ήχου της, καθώς αυτό που μας παρουσιάζουν εδώ είμαι 1000% σίγουρος ότι διαφέρει κατά πολύ απ’αυτό που θα περίμενε κανείς όταν άκουγε το Bedlam in Goliath πέρυσι. Άρα η μπάντα πάει ένα βήμα μπροστά με αυτό το album.

Kι έπειτα, έχουμε εδώ κομματάρες που κάνουν μπαμ από την πρώτη κιόλας ακρόαση του δίσκου, πράγμα που συμβαίνει πολύ σπάνια με δαύτους, ή δε συμβαίνει και καθόλου, λόγω της πολυπλοκότητας των περισσότερων κομματιών τους. Since We’ve Been Wrong, With Twilight As My Guide, Cotopaxi και Desperate Graves μου κάθισαν αμέσως, πράγμα στο οποίο βοήθησε σίγουρα και το ΡΕΣΙΤΑΛ ερμηνείας για άλλη μια φορά από τον Cedric. Ίσως η πιο μαστουρωτική - ταξιδιάρικη φωνή που έχω υπόψη μου για την δεκαετία που διανύουμε.

Πρέπει να εντρυφήσω αρκετά ακόμα για να καταλήξω στο ποια είναι η θέση του (για μένα πάντα) ανάμεσα στα άλλα πονήματα των Θεών…

υ.γ. Πατάτα το Amputechture ρε; Τι να πουν κι άλλα…

Ταξιδιαρικο αλμπουμ,για συγκεκριμενες ωρες και συγκεκριμενες καταστασεις.Για μενα τουλαχιστον.Αυτη η φωνη ομως ειναι…

…απίστευτη.

Λοιπόν όπως έχετε πάρει χαμπάρι, οι ταχύτητες έχουν πέσει αισθητά. Τα εξωγήινα τζαμαρίσματα επίσης. Δηλαδή το άκρως αντίθετο του τι συνέβαινε στο Bedlam, που μπορεί να κούρασε τους περισσότερους, αλλά αντέμοιψε τους υπομονετικούς.

Εξ’ ορισμού, η μουσική των The Mars Volta δεν μπορεί να πέσει κάτω από συγκεκριμένα (υψηλά) στάνταρ, οπότε εγώ πάντα θα στηρίζω.

Το Octahedron λοιπόν είναι πιο εύπεπτο και πιο ψυχεδελικό από οτιδήποτε έχει βγάλει το γκρουπ ποτέ. Εξακολουθεί να είναι όμως μαρς βόλτα και γι’ αυτό αγαπάμε. Συγκρίσεις με de-loused, frances εννοείται ότι δεν κάνουμε. Αυτοί θα είναι για πάντα οι καλύτεροι δίσκοι τους, και είμαι πεπεισμένος ότι δεν πρόκειται να ξεπεραστούν από το γκτουπ. Ωστόσο, θα μας παρέχουν πάντα ποιοτικότατη μουσική και είμαστε τυχεροί γι’ αυτό.

Ο ήχος του Octahedron κατ’ εμέ ΔΕΝ είναι εξέλιξη στον ήχο των μαρς βόλτα. Οι βόλτα είναι θεούληδες, παράγουν καντάρια μουσικής κάθε χρόνο και πολύ απλά μπορούν να γράφουν ό,τι θέλουν όποτε το θέλουν. Μουσικές ιδιοφυίες είναι οι άνθρωποι. Μπορούν να κάνουν στροφή 180 μοιρών στον επόμενο δίσκο αν το αποφασίσουν.

Enjoy Octahedron λοιπόν.

Υ.Γ. Οφείλω να ομολογήσω ότι βλέπω τη μουσική τους με άλλο μάτι μετά το απίστευτο λαηβ του Omar.

σωστα μιλησες μανο

και που να δεις αμα τους δεις live τι θα παθεις…εχω τρελλαθει μετραω μερες για να τους δω αμστερνταμ και πιστευω οτι και λογω backstage pre-show παρελκομενων θα παιξουν διαστημικα πραγματα και θα μασ στειλουν για τσαι

κατ’εμε η καλυτερη μπαντα της 10ετιας μακραν.

με 4 δισκους-δισκαρες στο εενργητικο τους και αναμενουμε και αλλα (το octa δεν το βαζω ακομα στο σακουλι)

το amputechture ασχημος/μετριος δισκος ??? #-o #-o #-o παω να ακουσω λιγο green day και placebo

[QUOTE=manos87;649678

Υ.Γ. Οφείλω να ομολογήσω ότι βλέπω τη μουσική τους με άλλο μάτι μετά το απίστευτο λαηβ του Omar.[/QUOTE]

και εγω το ιδιο επα8α, τι live ηταν αυτο :bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

Preorder για το βινύλιο εδώ

ωραίος είναι ε, πολύ ωραίος συγκριτικά με την προηγούμενη χαζομαρούλα

Μόλις επέστρεψα από το live τους.

Πολύ δυνατό live, πολύ καλή εμφάνιση (τεχνικά), παρα δέκα λεπτά 2 ώρες συναυλία, αλλά έπαιξαν σχεδόν όλο το νέο τους δίσκο (λέω σχεδόν γιατί δε τον έχω ακούσει και αν κατάλαβα καλά, ο τραγουδιστής είπε πως τον έπαιξαν όλο). Σε αρκετά σημεία και για αρκετά λεπτά βαρέθηκα. Πολύ πιο prog και πολύπλοκες δομές από ότι μου αρέσει και με κούρασε αρκετά το ότι τα πάντα είχαν την ίδια ένταση, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να ξεχωρίσεις τι ακούς κάθε φορά. Καταπληκτικό rythm section πάντως. Μπασίστας και ντράμερ τα έδωσαν όλα και σε πολλά σημεία αυτοί μόνοι τους απογείωναν τα νέα κομμάτια.

Στο δεύτερο μισό της συναυλίας έπαιξαν παλιότερα κομμάτια και μετά η συναυλία κύλισε πολύ πιο πολυ στα κυβικά μου. Συνολικά πάντως, χάρηκα που τους είδα και δε το μετάνιωσα, αν και αμφιβάλλω πλέον για το αν θα μου αρέσει ο νέος τους δίσκος.

επειδη δεν τ ακουσα εχει κατι που να ακουμπαει επικοτητα φρανσης δε μιουτ?
διαθεσιμες απαντησεις:

[ul]
[li]ναι.[/li][li]οχι.[/li][/ul]

οχι

υγ : το φρανσις ειναι δισκος που δυσκολα ξαναγραφεται απο ομαρ και παρεα.

Το With Twilight As My Guide είναι κομματάρα, άνετα στα καλύτερα τραγούδια που έχουν γράψει.

to akousa prin mia vdomada kai parolo pou ime megalos fan twn mars volta dn m arese poly afto to cd… poly pio xalara tragoudia (idiws ta prwta 5) pou dn denoun poly me tin trela mars volta… (an kai meta ap to cotopaxi ftiaxnei to cd)… 7/10

Oσο το ακουω,τοσο κολλαω…το πηρα και original και προβλεπεται λιωσιμο.

Tελικά μας κέρδισε και αυτός ο δίσκος. Αναμενόμενο.

With Twilight As My Guide, Desperate Graves, Halo Of Nembutals κομματάρες όπως και τα υπόλοιπα άλλωστε. Επίσης να επισημάνω ότι πάντα με τρέλαιναν οι στίχοι των βόλτα, αν και σχεδόν ποτέ δεν καταλαβαίνω τι εννοούν, παρά μόνο αποσπασματικά. Όπως και να’ χει φοβερό δισκάκι για ακόμα μια φορά.