The Mars Volta

Βασικά το τελευταίο Mars Volta είναι αυτό που πρέπει να λιώσει ο Bellamy για να μάθει ένα-δυο πραγματάκια περί ηλεκτρονικών πειραματισμών και πως αυτοί μπορούν να αφομοιωθούν σε πιο “rock” ήχο. Ακούς βλάξ Ουαλέ??Άσε τον Skrillex και τα άλλα απορρυπαντικά και πιάσε λίγο Lopez.Όχι την Τζένιφερ.Τον άλλον,τον Omar.

lol ρε. Ο rodriguez έβγαλε ήδη 3 δίσκους για το 2013.

Leper Jesus δώσε κι άλλες ακροάσεις στις τραγουδάρες Day of Baphomets (τι να πεις; για το μπάσο στην αρχή, για τα riffs, για τα bongos, για το ότι δεν σταματάς σε κανένα σημείο να τραγουδάς;), στο Vicarious Atonement, γενικά σε όλο το Amputechture (ούτε σε εμένα άρεσε στην αρχή) και φυσικά στο υπερέπος Cassandra Gemini που στα 32 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα δεν κουράζει σε κανένα σημείο και σου παίρνει την ψυχή περισσότερο κι από το Drunkship of Lanterns.

Επίσης άκου το single [B]Frances The Mute[/B] και τις δύο εκδοχές του [B]Concertina[/B] ([B]alternate[/B]).

Από τα προσωπικά του Omar χωρίς να τα έχω ακούσει φυσικά όλα, προτείνω τα

Se Dice Bisonte, No Bùfalo (περιέχει και την πρώτη εκδοχή του Goliath) [B]κλικ[/B]
Cryptomnesia (το πιο φυσιολογικό)
A Manual Dexterity: Soundtrack Volume One
Omar Rodriguez

Υπάρχουν κι εδώ http://omarrodriguezlopez.bandcamp.com/ Δεν είναι στον ήχο του Noctourniquet πάντως.

Μιας που αναφέρθηκαν τα ντραμς θέλω να πω πως πραγματικά και ο Theodore (Drunkship of Lanterns, Son et Lumiere, Cassandra Gemini) και ο Pridgen (Wax Simulacra και ακόμα και στο Octahedron που ακούγεται λιγότερο) και ο Deantoni (Aegis, Malkin Jewel) είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλον. Αν φύγει ο Deantoni είμαι σίγουρος θα βρουν κάποιον αντάξιο να τον αντικαταστήσει. Ακόμη και ο Cedric είναι πολύ καλός στο δίσκο με τους Anywhere ([B]παράδειγμα[/B])

[SPOILER]Frances The Mute
Amputechture/De-Loused in the Comatorium
The Bedlam In Goliath
Octahedron
Noctourniquet[/SPOILER]

Α μπράβο, για το ομώνυμο του ‘‘Frances the mute’’ είχα ακούσει διάφορα, πώς και λείπει από το album αυτό; Λογικά λόγω διάρκειας.

Thanks για τις προτάσεις γενικά. :slight_smile:

Η πρωτη παραγραφος περιγραφει με ακριβεια ολη την ‘‘ουσια’’ των Mars Volta!
Ακους κομματια που εχεις ακουσει δεκαδες φορες και εχεις λιωσει, αλλα παρολα αυτα νιωθεις οτι δεν γνωριζεις σε βαθος το κομματι, σαν να μην μπορεις να το κατακτησεις…(ακουγεται ποιητικο και καμμενο, αλλα ετσι ειναι :p)

Πριν ακουσω το Noctourniquet, ειχα διαβασει χλιαρες κριτικες και δεν περιμενα πολλα πραγματα…αλλα μετα απο 2-3 ακροασεις, αρχισα να λατρευω καθε κομματι…συνθετικα οχι κατι μεγαλειωδες, αλλα εθιστικο οσο δεν περνει, το κατατασσω στα 3 καλυτερα albums τους!
Ειναι απο τους δισκους που με κανει να νιωθω οτι καθε δευτερολεπτο ειναι υπεροχο, σωστο, απαραιτητο.

Το μοναδικο αρνητικο που μου δημιουργησαν οι Volta ειναι οτι απο τοτε που πρωτοακουσα, δεν μπορω να ακουσω τιποτε αλλο με την ευχαριστηση που το ακουγα παλια…συνειδητοποιησα τι παει να πει πραγματικη μουσικη και ποσο αστειρευτη ειναι…

1o τραγούδι από την καινούρια μπάντα του ομαρ, Bosnian Rainbows (ORLG μέλη είναι δηλαδή, απλά τώρα λέει γράψαν τα κομμάτια μαζί όχι μόνος του)

δεν τρελάθηκα βασικά και να πω την αλήθεια προτιμώ τους Anywhere του σεντρικ από οτιδήποτε έχει βγάλει ο ομαρ απο το 2010 με το un escorpion perfumado , πέραν του noctourniquet οπότε περιμένω πιο πολύ τον προσωπικό του σεντρικ :

Rodriguez-Lopez also spoke about Bixler and revealed that the singer is currently working on his debut solo album, which will mainly consist of acoustic. Asked if he was missing working with Bixler, who he has worked with for almost 20 years, the guitarist said: ?It?s been very strange being without Cedric. It?s one of those bittersweet moments, it?s great for both of us because he?s making this great solo record, which is more of an acoustic thing. I?m really excited to hear another side of him and to work on music without me. He?s composing all the music, playing all the instruments, literally doing everything himself, rather than just singing over the top of my songs.?

υγ: άντε να’ρθουν oι ORLG από τα μέρη μας επιτέλους, λαιβάρες κάνουν :blow:

χα μόλις το έγραψα στο θρεντ του ομαρ

δεν ήξερα ότι υπήρχε δικό του thread :p, αν και πιστεύω ότι το ίδιο είναι mars volta και τα προσωπικά του ομάρ :-k

anyways

Moλις το είδα:(

:cry::cry::cry:

Περιμένουμε το reunion,με καινούρια δισκάρα.

Έτσι. Καλύτερα είναι να τα πούνε λίγο χαλαρά τώρα, χωρίς άγχη.

Έβαλα χθες στην εκπομπή. Δεν είναι τίποτα τυχαίο :!:

μεγάλο κρίμα :frowning: αγαπημένη μπάντα
στο παραπάνω link έχει και το twitter του σεντρικ, φαίνεται τα πήρε επειδή ο ομαρ έφτιαξε καινούρια μπάντα και δεν ήθελε να κάνουν περιοδεία για το noctourniquet

μακάρι κάποτε να τα βρουν και να βγάλουν δισκάρα

Τεράστιοι, το πόσο μάλιστα τεράστιοι υπήρξαν θα περάσουν χρόνια μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε πλήρως. Στα τόσα χρόνια που ακούω φανατικά μουσική, υπήρξαν ίσως η πιο δύσκολη μπάντα στο να μπω στον κόσμο της, άπαξ και μπήκα όμως, δεν υπήρχε γυρισμός.

Oι Volta ήταν η μεγαλύτερη γροθιά στ’αχαμνά του ροκ μουσικού κόσμου στα '00s, σίγουρα θα μας λείψουν ενώ ελπίζουμε κάποια στιγμή να τα ξαναβρούνε.

Ίσως είναι καλύτερο, για όλους, που διαλύθηκαν. Αν και πιστεύω ότι θα επανενωθούν κάποια στιγμή στο μέλλον, ελπίζω να αργήσει γύρω στα 10 χρόνια ή και παραπάνω.

Είναι τόσο περίπλοκη η μουσική τους που για να τη χωνέψει ο ακροατής (ιδιαίτερα όταν δεν παίρνει ναρκωτικά) πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια. Και αυτά τα χρόνια θα πρέπει να είναι χρόνια μελέτης.

Έβγαλαν 6 δίσκους. Δε μπορείς να καταλάβεις τους Mars Volta εύκολα. Μπορεί να μην τους καταλάβουμε και ποτέ μουσικά. 6 δίσκοι τέτοιας μουσικής είναι πολλοί για να τους κατανοήσεις και να τους αγαπήσεις σε λιγότερο από μια δεκαετία. De-Loused in the Comatorium το 2003, Noctourniquet το 2012. Εδώ ακόμα δεν έχουμε πάρει χαμπάρι από πού μας ήρθε το De-loused, φανταστείτε να έβγαζαν και άλλα καινούρια…

Διάλυση? Καλύτερα. Έχουν albums που σε συντροφεύουν μια ζωή και κάθε φορά που τα ακούς ανακαλύπτεις όχι καινούρια σημεία, αλλά καινούριους δίσκους. Προσωπικά δε θα μου λείψουν καθόλου, έχει πολύ ψωμί ακόμα το ήδη υπάρχον έργο τους.

Ίσως μου λείψουν μετά από μια δεκαετία. Τα λέμε τότε.

1 Like

Τους γρουσούζεψα.

Α, και προς το παρον, αυτό:

Προσωπικά δε θα μου λείψουν καθόλου, έχει πολύ ψωμί ακόμα το ήδη υπάρχον έργο τους.

Εμένα θα μου λείψουν.

Νομίζω ο Nodi το ανέφερε χθες στην εκπομπή του hope

Κάποια demo και ακυκλοφόρητες ιδέες είναι.



[B]Ακούστε κατευθείαν τα δύο τελευταία[/B]

ω ρε φίλε, σα να βγάλαν καινούριο δίσκο!! :smiley:

κ49 ftw