The Mars Volta

Ωραίο κομμάτι, αν και αρκετά απλό για τα δεδομένα τους.
Αν είχε κυκλοφορήσει υπό το όνομα Mars Volta θα είχα απογοητευτεί, τώρα απλά χαίρομαι που ακούω κάτι δικό τους σχεδόν από το πουθενά :stuck_out_tongue:

Και τα δυο κομματια που εχουν βγει ειναι παρα πολυ ωραια. Αναμενουμε με αγωνια.

Επισης μια ακομη δισκαρα του Cedric με τους Anywhere δεν θα χαλουσε κανεναν

ενας εβγαλε φωτογραφια απο αεροπλανο το νοκτουρνικε

Μπήκαν τα Inertiatic ESP και The Widow στο youtube και μου άρεσαν πολύ αυτά που άκουσα. Ποιος έχει να προτείνει μια σειρά ακρόασης/τοπ 10 ή να πάρω τα album με τη σειρά?

edit: Άκουσα και το Tetragrammaton 2 φορές ως τώρα μπας και το εμπεδώσω, έχω χαθεί τι κομματάρα είναι αυτή

1 Like

παρ’τα με τη σειρα
De-Loused in the Comatorium και Frances the Mute έχουν πιο πολύ ψυχή
Αmputechture και The Bedlam in Goliath έχουν πιο πολλή τρέλα
όλα δεκάρια όπως και το Octahedron που είναι λίγο πιο μελό
το Noctourniquet είναι πιο κάτω

3 Likes

Μμμμμμμμμμμμμ το Noctourniquet ειναι για μενα το καλυτερο τους. Η απολυτη ισορροπια μεταξυ μελωδιας, τρελας, προγκρεσιβιας και συναισθηματος. Ξερω ολα τα τραγουδια απεξω κι ανακατωτα, ειναι ενας δισκος που εχω ακουσει κυριολεκτικα εκατονταδες φορες.

Τα ιδια πανω κατω και με το Octahedron, που το βρισκω επισης αψεγαδιαστο. Απο την αλλη, τα πρωτα τους 2 δε μου λενε και πολλα ομολογω. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Νομιζω καλο θα ηταν να ξεκινησεις απο το Bedlam In Goliath που ειναι η χρυση τομη. Γενικα πολυ συμπαγης μπαντα, ολοι οι δισκοι καλοι ειναι.

2 Likes

Bump γιατι σημερα ακουγα αυτον τον δισκο και σκεφτομουν οτι αυτο ισως και να ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι τους.

Που ειναι περιεργο αφου ειναι μαλλον μακραν το πιο μινιμαλ τραγουδι τους, αλλα μερικες φορες το μονο που χρειαζεται ειναι αστρονομικοι στιχοι, μια κιθαρα, μια φωνη που με καθε νοτα σε κανει να ανατριχιαζεις και καποια πληκτρα για χαλι.

Επιστρέφω να πω ότι τα άκουσα όλα ( νομίζω ), απλώς τα έβαζα στο spotify. Μου άρεσαν πάρα πολύ, σαν μουσική background, δηλαδή να παίζει από πίσω ενώ κάθομαι στο pc, δουλεύω κλπ. Δεν πρόσεξα κάποιο συγκεκριμένα, απλά πάταγα random play και ακουγόντουσαν πολύ ευχάριστα ( δηλαδή και τώρα αυτό κάνω ). Μόνη εξαίρεση το Tetragrammaton που το βάζω τακτικά να παίζει μόνο του και μου αρέσει υπερβολικά πολύ.

1 Like

:eyes: :eyes: :eyes: :eyes: :eyes: :eyes: :eyes:

1 Like

Δισκος ή λαηβ λες?

παντα σε τετοια θεματα η λογικη λεει live ή κανα reissue/boxset κλπ αλλα απ’ την αλλη διαβαζω οτι υπηρχαν κατι πληροφοριες οτι ηταν μαζι σε στουντιο παλιοτερα και ηχογραφουσαν

το οτι εχει τρεις μερες και συντεταγμενες με μπερδευει λιγο. Δηλαδη πες οτι κανουν τρια lives στο Los Angeles. Το ανακοινωνουν την ιδια μερα ετσι στο αυθορμητο; Δεν ειναι τελειως παραλογο αλλα ειναι περιεργο. Εκτος ξερωγω αν ειναι τζαμπα που παλι ειναι περιεργο

Ειναι σιγουρα τζαμπα, αν οντως γινει αυτο που νομιζω.

Οι συντεταγμενες που δινονται ειναι παρα πολυ ακριβεις, και υπαρχει λογος για αυτο.

Δεν ειναι απλα η ευρυτερη περιοχη του κεντρου του Los Angeles, ειναι ακριβως στην μεση του Grand Park, το οποιο ειναι καταχωρημενο στο google και ως performance space.

Οποτε το πιο πιθανο ειναι να παιξουν τρια συνεχομενα λαηβακια απο Κυριακη εως Τριτη εκει περα.

Θεωρητικα το ανακοινωσαν μια μερα πριν :stuck_out_tongue:

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

5 Likes

Τελικα στο Los Angeles ειχαν βαλει εναν κυβο με preview για το νεο τραγουδι (!) :stuck_out_tongue:

Πω πω κομματαρα το Blacklight Shine.

Απο οτι βλεπω τα μελη της μπαντας που επιστρεφουν ειναι τα αδερφια Rodriguez-Lopez, ο Cedric Bixler-Zavala και η Eva Gardner στο μπασο, που ειναι ιδρυτικο μελος αλλα δεν επαιξε σε κανεναν δισκο (!), ενω εχουν νεο ντραμερ, τον Willy Rodriguez Quiñones.

Κριμα λιγο, γιατι λατρευω Deantoni Parks, αλλα φανταζομαι πως το drumming θα ειναι εξαιρετικο οποιον και να εχουν.

1 Like

Βιντεάρα να σημειωθεί, ε

1 Like

Ήδη εκεί

^ ειπα ψεματα.

Καποιες πολεις εγιναν ηδη sold out απο το presale. Η Νεα Υορκη μια απο αυτες.
Ευτυχως, εβαλαν και δευτερη ημερομηνια στο Terminal 5, πολυ ωραιο χωρο, την επομενη μερα.
Δυστυχως, το εισιτηριο κοστιζει $69.50 και $88.10 μετα απο φορους και fees.

Σορρυ φιλε μου Ροντριγκεζ Λοπεζ και φιλε μου Ζαβαλα, αλλα για $90 θα πρεπει να βαλετε και happy ending απο μελος του crew της επιλογης μου, για να γινω και τιγκα γραφικος.

Κατα πασα πιθανοτητα φταιει το venue βεβαια, γαμω τον καπιταλισμο τους, αφου τα εισιτηρια κοστιζουν $40 με ολες τις επιπροσθετες χρεωσεις σε Βοστονη μια μερα μετα, και $50 στην Φιλαδελφεια μια μερα πριν.

Oh well, να μια μπαντα που μαλλον δε θα δω ποτε λοιπον. Κριμα. 'Η και οχι.

:abasigasm:

4 Likes

Το Blacklight Shine ηταν πολυ ωραιο.
Αλλα το Graveyard Love ειναι αριστουργηματικο.
Καρφι απο το Noctourniquet :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

2 Likes