The Mike Patton thread

Μιας και (ξανα)περνάω φάση Mike Patton είπα να φτιάξουμε ένα θρεντ να χαιρόμαστε μεις τα παιδάκια.

Και πολύ καλά κάνεις!
Θέουλας!!!:bow::bow:

Ισως η καλυτερη φωνη των 90’s. Κλισε η επιλογη μου οτι με τους Faith No More ηταν στην καλυτερη του φαση, αλλα ετσι δεν ειναι ρε παιδια? Απο εκει και περα ωραιοι οι Fantomas που τους ειδε και συντακτης προσφατα στην Αγγλια και οι Mr. Bungle. Oι Peeping Tom ομως δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.

Ο τυπος μπορει να τραγουδησει τα ΠΑΝΤΑ… ακουστε ποικιλια φωνητικων μεταξυ Evidence - Easy - Jizzlober. Συν την διασκευη στο War Pigs, οπου (Θεος να με συγχωρεσει αν για καποιους βλασφημω) το λεει πολυ καλυτερα απο Ozzy

Σε κοινη περιοδεια με Soundgarden/ Guns N’ Roses/Faith No More το 1992 (Μιλαμε ουτε σε φαντασιωση τετοιο line-up) ειχε παροτρυνει το κοινο να του πεταξει σκουπιδια στην σκηνη και ο αθεοφοβος ετρωγε αποφαγια απο αυτα που του πεταξαν:?. Επισης σε μια αλλη συναυλια κατα την διαρκεια του Midlife Crisis προκαλουσε το κοινο να τον φτυσει

Σημερα εχει και γενεθλια ο “Μιχαλακης” δε ξερω αν το θρεντ εγινε τυχαια.Τεσπα,τα παρακατω ειναι μονο μερικα απο τ’αριστουργηματα που μας εχει χαρισει η τεραστια αυτη φωνη

MIKE PATTON IS GOD:bow2::bow2::bow2::bow2:

Y.Γ.Τους Lovage τους εχει ακουσει κανεις?

Ωπ ξεχασα να αναφερω το Irony Is A Dead Scene! Σωστος ο outlaw:wink:

Mακαρι να καθοταν με τους DEP o Patton και για κανα full length album!

είναι κανονικά αυτός και οι δέκα εαυτοί του όταν τραγουδάει.Αλλάζει συνέχεια χρώματα στην φωνή. Καλά το βλέμμα του το αφήνω ασχολίαστο (μην πάθω τπτ βραδιάτικα).
Τι να πει κανείς για την σκηνική παρουσία, για τις κινήσεις που κάνει , τους στίχους ( κάθε φορά που διαβάζω στίχους από the real thing , ψάχνω το ξυραφάκι μου ) ή για την μουσική που γράφει.Μπορώ να περιμένω τα πάντα από αυτόν.

Το άτομο ακόμα δεν ξέρω αν είναι πραγματικό…

Που να καθησει ρε?τρελοκομειο αυτος,τρελοκομεια και οι Dillinger θα φαγωθουν μεταξυ τους.:stuck_out_tongue:

Έχω ακούσει Lovage…Πολύ ωραίο πρότζεκτ.Μου άρεσαν πολύ τα κομμάτια και το διαφορετικό στυλ μουσικής που ασχολήθηκε.

Ευγε,αυξανομαστε.:wink:

Για τους υπολοιπους

MIXAΛΑΚΗ εε, βγαλτην εξω οο!


Εχω ενα απιστευτο δεσιμο με το απο πανω αριστουργημα! Παρεμπιπτοντως, οι περισσοτεροι θα ξερετε πως οι Κiedis & Co. εκλεψαν τον τιτλο του Californication απο το ανωθι μνημειο, και οι Mr. Bungle αναγκαστηκαν ν’ αλλαξουν τον τιτλο. Δειτε μια απο τις απαντησεις του Μαικ
http://www.youtube.com/watch?v=MTCliDUJQ90&feature=related :lol::lol: Chili και Μaria (RHCP) μην το παρετε κατακαρδα εννοειται:p

Επισης Album of the year, απο Φαντομας Director’s cut, Tomahawk το πρωτο και το Anonymous, Peeping Tom τα σπανε.

Το Suspended Animation, απλα δεν υπαρχει. Ενας φιλος, προχτες σωστα μου το χαρακτηρισε ως το soundtrack μιας ημερας:wink:

Αλλα το κορνερστοουν ειναι το πρωτο αβαταρ που ειχα, αυτο που ποσταρε ο Αουτλο πρωτο στη σειρα.

Edit: ξεχασα να ποσταρω αυτο

Έχοντας τσεκάρει μόνο τους θεούς Faith No More και το αριστούργημα ‘‘The director’s cut’’ μέχρι τώρα, δε θα ψηφίσω, μιας και έχω πολλούς δίσκους του τρελάρα να ακούσω ακόμα. Πάντως, όντως, ο τύπος δεν παίζεται. Αλλάζει τόσο εύκολα ηχοχρώματα και τραγουδάει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα πάντα.

πόσοι απ’το φόρουμ ήταν σ’εκείνο το λάιβ του patton με τον rahzel (roots) στο Αν το 04?

Kαι εγώ δεν έχω ασχοληθεί στην μετά-Faith no more περίοδό του. Οι Faith No More πάντως ήταν (ακολουθούν πολλά κλισέ): γκρουπάρα, θεοί, τι να λέμε τώρα…

Zombie Eaters ρε μουνιά!

Καταπληκτική φωνή ο Patton και εξαιρετικός καλλιτέχνης, με συνεχή αναζήτηση για το διαφορετικό. Είναι άδικο που στο poll μπήκε η επιλογή Faith No More, γιατί σαφώς με αυτή τη μπάντα κέρδισε το σεβασμό μας και μεγαλούργησε.

Κατά τα άλλα, λατρεύω το δίσκο των Lovage, τα έχω ξαναπεί:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=225696&postcount=76

Πολύ καλό είναι επίσης το ?General Patton Vs. The X-Ecutioners? και φυσικά το πανέμορφο ?Peeping Tom?.

Πάντως… είναι ικανός και για αχώνευτες ηχορυπάνσεις. Δεν εννοώ τους Fantomas! Πριν από ενάμισι χρόνο, ανύποπτος και πρόσχαρης πήγα σε συναυλία του στις Βρυξέλλες. Επρόκειτο για συνεργασία με Fennesz, ήτοι ένας υπολογιστής apple να καθοδηγεί τον απόλυτο θόρυβο και ο Patton να κραυγάζει άναρθρα στο μικρόφωνο σαν δαιμονισμένος κανίβαλος. Με όλη την καλή θέληση, και ενώ στην αρχή μου φάνηκε ενδιαφέρον και tripάτο, δεν άντεξα πάνω από 40 λεπτά. Πρώτη φορά έφυγα από συναυλία στη μέση. Πραγματικά δεν θα το ξανάκανα. Καλύτερα να ακούσω πέντε συνεχόμενες φορές το Two Virgins του Lennon…

Δω μπαινει τουτο? Δεν ξερω

http://rocking.gr/article1753.php

:):D:p8)

ακούστε το Bird’s Eye από το soundtrack του Body Of Lies.
τραγουδάει μαζί με Serj Tankian. Μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό τραγούδι.

όλο και μεγαλώνουν οι φήμες περί reunion των FNM.

Από όλες τις δουλειές του Patton προτιμώ αυτές με τους FNM. Καμια φορά το παραξηλώνει και με με κουράζει, αλλά ο τύπος είναι repsect.

και γω είχα πάει… 8)

Και με τους ιταλούς zu έχει καλές σχέσεις.