The Ocean-Pelagial

Διαθέσιμη για online streaming η instrumental έκδοση του Pelagial των Τhe Ocean που κυκλοφορεί στις 29 Απριλίου μέσω της Metal Blade Records.
http://www.spin.com/articles/the-ocean-bends-stream-instrumental-metal-opus-pelagial

To bathypelagic μου αρεσε που ειχαν δημοσιευσει.
Τη Κυριακη τους βλεπω live , θα γραψω εντυπωσεις.

…αναμένουμε άλλη μια ονειρική δισκάρα:):!:

Πραγματικά δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω τώρα!:stuck_out_tongue:

…αναμένουμε άλλη μια ονειρική δισκάρα

το έχω ακούσει 3 φορές απο χθές και κάθε φορά μου ακούγεται και καλύτερο.Σίγουρα τα φωνητικά θα του δώσουν άλλη διάσταση!

Ακυρωθηκε το live γαμωτο… Χαλασε το βαν στη Γαλλια λεει…
Μια τους κλεβουνε, μια χαλαει ! Τι θα γινει !

…γκαντεμιά:):!:

Έχω πάθει την πλάκα μου με αυτόν τον δίσκο… Τι post τελειότητα είναι αυτή…

Analog to the journey from the surface into the depths of the sea, the album?s lyrics take the listener on a journey into the abysses of the human mind. Much like the protagonists in Andrey Tarkovsky?s movie ?Stalker?, Pelagial is a psychological journey towards our own inner self and subconscious? ?towards the essence and origins of our desires, wishes, dreams, and all the fucked up attributes inside of our own inner selves that generate and shape them, says Staps.

In the movie, 3 men are travelling towards the heart of a zone at the center of which one?s wishes are said to come true. But the closer they get, the more insecure they become with regards to what they should actually wish for, and fear arises that even those wishes which they have no control over, which they may not even be aware of, might come true. The protagonists are confronted with their own nature, the true essence of their characters, and this essentially leads them to their own demise. This topic is the lyrical backbone of Pelagial. ?There?s a lot of Freud-references in the song titles and lyrics, but a lot of the lyrics are very personal, and in that completely different from the -centric albums?, comments Staps.

Απο το site της μπάντας…λίγα λόγια για το concept

Αυτά στα ελληνικά + άλλες πληροφορίες για το δίσκο από τον Staps στη συνέντευξή του [I]εδώ[/I]

Πολύ ωραίος ο δίσκος αν και για μένα κάπου το χασε προς το τέλος. Γενικά οι The Ocean δεν απογοητεύουν. Ούτε στα anthropocentric/heliocentric όπως είπαν μερικοί.

Εγώ πιστεύω πώς δεν το έχασε γενικά, κάθε κομμάτι μου άρεσε απίστευτα. Έχει λιώσει ο δίσκος πραγματικά και νομίζω θα λιώνει για καιρό. :smiley: :smiley: :smiley:

Α και…μου θυμίζουν ώρες ώρες απίστευτα mastodon…και αυτό είναι άπειρα καλό για εμένα. Όχι στα φωνητικά ή τίποτα τέτοιο, απλά σε ορισμένα riff αλα blood mountain

τι δισκάρα είναι αυτή ρεεεεεεεεεε

Ισχύει. Στο Bathyalpelagic III: Disequilibrated πιο συγκεκριμένα.

Και κλασσικά Cult of Luna στα τραγούδια που κλείνουν το δίσκο. Θεσπέσιο πράμα λέμε 8)

Πώς έχει περάσει απαρατήρητο αυτό εδώ ? :-s Στο ίδιο ύφος με το Heliocentric/Anthropocentric, δείχνουν να έχουν αφήσει πίσω το μουσικό τους παρελθόν, πολύ δουλεμένο σε κάθε δευτερόλεπτο,το βιολί δείχνει να παίρνει ακόμα περισσότερο χώρο,ανά σημεία μου έβγαλαν και την ατμόσφαιρα των τελευταίων Burst, με μουσικές και τραγούδια που σίγουρα θα προσθέσουν στην παρακαταθήκη που αφήνουν. Καθαρά υποκειμενικά , η αγαπημένη μπάντα της τελευταίες 5ετίας.:slight_smile:

Το ακουσα σημερα, πιθανοτατα στα καλυτερα του 2013 και ας ειμαστε στη μεση.

Η instrumental μορφη του δισκου μετραει απιστευτα.
Κανονικο ταξιδι!!!

Που βρηκες το instrumental???

To bonus cd εχει το αλμπουμ σε instrumental μορφη.

Πουθενά “αλλού” μπορούμε να το βρούμε?

EDIT: Nevermind found it! :slight_smile:

Περιτό να πω ότι είναι ο δίσκος που λιώνει περισσότερο από οτιδήποτε σε pc και mp3. Τι κατάφεραν να γράψουν πάλι.