The ocean - precambrian

Τέσπα εγώ το είχα ακούσει και είχα πάθει την πλάκα μου πολύ πριν το βγάλει δίσκο του μήνα το Hammer. Και το είχα ακούσει και κατά τύχη χωρίς να δω καμία κριτική!! :dunno:

Edit: Όσον αφορά το promotion έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά αν ένας δίσκος που δέχεται promotion δεν αρέσει σε μάς, δε σημαίνει αναγκαστικά και ότι είναι ένας δίσκος που δεν αξίζει να προμοτάρεται

εγώ δεν τους ξέρω καν, αλλά τώρα που το έβγαλε δίσκο του μήνα το χάμερ, θα το ακούσω.

Outshined ημαρτον λιγακι!!!
βγαζουνε τα περιοδικα συνεχεια εμπορικους δισκους, κραζουμε οτι δεν προβαλουν αλλα συγκροτηματα
βγαλανε μια μπαντα απο το πουθενα δισκο του μηνα για οποιονδηποτε δικο τους λογο που δεν με αφορα, παλι θα κραξουμε??

η ουσια ειναι οτι η μπαντα το αξιζει
και οταν βλεπω τετοιες προσπαθειες απο την μερια της μπαντας δεν μπορω να μην επικροτησω

προσωπικα τους ηξερα απο το πρωτο τους ep
και δεν ειμουνα ο μονος
επιπλεον απο τις συμμετοχες του προηγουμενου δισκου τους,θα τραβηξανε το ενδιαφερον πολλων οπαδων των συγκροτηματων των συμμετοχουντων!!
και τελος ειχε ανακοινωθει οτι θα παιξουν για λαιβ εδω (ασχετο που δεν τα καταφερανε) πολυ πριν ξεκινησει το προμοτιον του νεου δισκου!

οπωτε οποια αναγνωριση παιρνουν εδω (ειδα και τους chimaira που χανε βγει αλμπουμ του μηνα ποσο αναγνωρισμενοι ειναι) δεν ειναι οτι τους ακουνε μερικοι τυχαιοι που αγοραζουνε οτι βγει δισκος του μηνα ,αλλα εχουνε και ενα κοινο που γουσταρει αυτη τη μουσικη.

Εδώ άλλοι θάβουν τους Nevermore επειδή τους προμοτάρει ο Χάκος… #-o

δεν αναφέρθηκα στη μπάντα, ουσιαστικά.

Δεν μπορώ να κρίνω κάτι το οποίο δεν με αγγίζει μουσικά. Δεν είμαι οπαδός της όλης φάσης.

Ούτε η εταιρεία τους ειδικεύεται σε αυτού του είδους τις κυκλοφορίες. Τώρα αν προσπαθεί να καρπωθεί από την όλη φάση, δικαιωμά της.

Εγώ προσπάθησα να θίξω τη σχέση εταιρείας και περιοδικού, τουλάχιστον αυτά που αντιλαμβάνομαι εγώ.

[-X το cd αξιζει ασχετα με το ποσο το “εσπρωξαν” με διαφημιση σε περιοδικα και internet…
το hammer βαζει δισκο του μηνα 10 - 12 μπαντες εναλλαξ εδω και 10 χρονια… ειναι καλυτερα…???

Καποια απο τα “core” γκρουπς του ροστερ της metal blade

Evergreen Terrace
Psyopus
The Red Chord
Shai Hulud
Architect
As I Lay Dying
Behold…The Arctopus
The Black Dahlia Murder
Into The Moat
Unearth
Cataract

καποιες απο αυτες τις εχει απο το 2003!
δεν μπορω να πω οτι προσπαθει να καρπωθει συγκεκριμενα απο τους the ocean!!ειναι μια μπαντα πολυ ιδιαιτερη που θα την ακουσουν ατομα μετρημενα στα χερια.θα γινει καποιος ντορος,θα την ακουσουνε καποιοι λογω Hype ,δεν θα τους αρεσουν και θα ξεχαστουν εκει!

για να καρπωθει εχει τις μεταλκορ μπαντς οπως as i lay dying,unearth κλπ κλπ και τις πιο παραδοσιακες μεταλ μπαντες οπως amon amarth,primordial Κλπ κλπ

αυτα παντα για ελλαδα,
γιατι στο εξωτερικο ειναι αλλες οι συνθηκες,οπωτε δεν κρινω!

Aν το λες για μένα αυτό, ναι η συσκευασία γαμάει.
Εγώ τον δίσκο τον αγόρασα χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα γι’ αυτόν, έπειτα από προτροπή φίλου.
Και δε καταλαβαίνω από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι επηρρεάστηκα (κι εγώ και τα άλλα παιδιά που έγραψαν πως τους αρέσει) από περιοδικά πχ.

από τα συγκροτήματα που ανέφερθηκαν αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κι άλλο με δίσκο του μήνα…
και χωρίς να είμαι γνώστης του χώρου νομίζω πως υπάρχουν μπάντες με μεγαλύτερη απήχηση, τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι αυτό διαβάζοντας ξένα έντυπα.

και ok 5-6,10 άτομα μπορεί να τους ξέρατε απο παλιότερα. Δυστυχώς, όμως εδώ ακόμα και σήμερα η θέση του δίσκου του μήνα (που συνήθως ως δια μαγείας λείπει από τα καλύτερα της χρονιάς) δημιουργεί ντόρο, επηρεάζει και εν τέλει πουλάει, γι’ αυτό και μοσχοπουλιέται…

η συσκευασία όντως γαμάει…

Aπλά αυτά που λες outshined θα ταίριαζαν καλύτερα στο θρεντ HammerVsRockHard, όπου έχουν ήδη λίγο-πολύ ειπωθεί όλα αυτά…
Γιατί αν ποστάρεις σε αυτό το θρεντ, εμμέσως υπονοείς κάποια πράγματα για το άλμπουμ

καταρχας μιλαμε για ελλαδα
εδω οι συνθηκες που επικρατουν ειναι αλλες με τον υπολοιπο κοσμο
επειτα ειπα και πιο πριν οτι ειχανε βγει οι chimaira με το ressurection αλμπουμ του μηνα!τι σημαινε αυτο για τη χωρα μας?τιποτα!τους ειδαμε λαιβ?οχι!τους αποφεραμε τεραστια κερδη?οχι!
υπαρχουν μπαντες με μεγαλυτερη απηχηση.βεβαια.η καθε μεταλ blade δεν θα περιμενει τους καθε the ocean για να τα κονομησει!ειναι πολυ δυστροπη η μουσικη τους για να απευθυνθει σε μεγαλα κοινα.εδω οι πρωτοπορες μπαντες του ειδους (dillinger - neurosis) γεμιζουν κλαμπακια!θα μοσχοπουλησουν οι γερμανοι ακολουθοι τους με το δυστροπο κονσεπτ τους???

σιγουρα σου πα οτι θα τρεξουν καποιοι αναγνωστες του Hammer να το παρουν.
οι περισσοτεροι ομως θα φανε μια ξενερα,γιατι μεχρι τωρα ειχανε συνηθησει πιο “παραδοσιακη” μουσικη.
και καπου εκει θα ξεχαστουνε.

και ξαναλεω
στην περιπτωση που η metal blade τα σκασε στο hammer για να τους βαλει αλμπουμ του μηνα,
δεν με ενδιαφερει, γιατι το αλμπουμ αξιζει.και το θεωρω μεγαλη ευκαιρεια που ενα αλμπουμ αυτου του στυλ εχει την δυνατοτητα να ακουστει και λιγο παραπανω, απο το να παει στα αζητητα οπως τοσα αλλα!
αλλωστε για αυτο δεν φωναζουμε τοσες φορες?οτι προωθουνται μοναχα mainstream μπαντες?

Λεπον, ακουσα αρκετα κομματια τους στο myspace και απο το Precambrian και απο τα προηγουμενα και οι τυποι το χουν. Ηδη το σημειωσα στις κυκλοφοριες που ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα παρω καποια στιγμη. Τωρα εμαθα οτι το βαλε δισκο του μηνα το Hammer και χαρηκα πολυ…

Το άλμπουμ είναι πολύ όμορφο και αξίζει πέρα ως πέρα τη διαφήμιση και το promotion. Τώρα περιοδικά, zines, ραδιόφωνα δεν έχει και τόση σημασία πια στον αν τσεπώνονται για να προωθήσουν κάτι. Από την στιγμή που κατ’ εμέ ο δίσκος είναι και ποιοτικός και σύγχρονος και όλα αυτά που κάνουν ένα άλμπουμ να ξεχωρίζει από τις παπαριές που διαχρονικά και συνεχώς διαφημίζονται εξαιτίας συνήθως μονάχα των παραπάνω παραμέτρων, δικαίως σπρώχνεται. Και άλμπουμ του μήνα να μην έβγαινε, το αποτέλεσμα πάλι το ιδιο θα 'ταν. Έτσι κι’αλλιώς τέτοια συγκροτήματα απευθύνονται σε συγκεκριμένο target group.Χίλιες φορές πάντως να υπάρχει ποικιλομορφία στις επιλογές για δίσκο του μήνα (μιας και γίνεται λόγος για το χάμμερ), παρά να προωθούνται τα ίδια και τα ίδια επειδή το επιτάσσει η “δήθεν” ιστορία του γκρούπ ή ο,τιδήποτε.

Αν δεν το πάρεις από νετ, η καλύτερη τιμή είναι στη No Remorse 14,5 euroz

Αυτό ακούω τώρα! Διάβασα όσα γράφτηκαν και το κατέβασα απο περιέργεια και για σχηματισμό εντυπώσεων.

Αν και δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης της όλης σκηνής, ο δίσκος είναι όντως πολύ καλός, με πολύ ωραία ατμοσφαιρικά περάσματα και εναλλαγές. Μου θύμισαν έντονα Isis, στο πιο δυναμικό, αλλά και μελωδικό όμως.

Πολύ αξιόλογη δουλειά.

Συμφωνα με το Metal Hammer το Precambrian ειναι ενα φανταστικο αλμπουμ.

Σύμφωνα με σένα?

πρεπει να μαμαει το δισκακι…με βλεπω σημερα να το τσιμπαω…:slight_smile:

Το δισκακι ειναι αρκετα καλο, θα σταθω στο booklet το οποιο ειναι εργο τεχνης.

Δεν το εχω ακουσει ακομα αλλα δεν θα αργησω και πολυ…