The ocean - precambrian

Γράφτηκα στο forum αυτό μονό και μόνο για να πω πως το precambrian είναι φοβερό album.
Καιρό είχα να ακούσω κάτι τόσο καλο.

φανταστειτε το ‘Precambrian’ με εξωφυλλο χρωματος ασπρο κ με γκρι γραμματα το ονομα τους…κ σε jewel edition…θα σας αρεσε το ιδιο πολυ??:-k μμμ αμφιβαλλω…
προχθες πηγα κ το τσιμπησα κ δε λεω τρωγεται…αλλα το περιμενα σαφως καλυτερο…για να δικαιολογησει κ το τρελλο promotion που εφαγε…
επισης πιστευω οτι το εξωφυλλο κ το artwork σε προδιαθετει να ακουσεις κατι αλλο κ οχι αυτο που παιζουνε…
περιμενα να ακουσω πχ κατι σε ατμοσφαιρικο progressive 'η κατι σαν Tool…
η καφριλα του πρωτου cd οκ καλη ειναι αλλα δεν δενει με το ολο πακετο…το 2ο ειναι λιγο καλυτερο κ πιο πειραματικο…
θα ταιριαζαν καλυτερα κομματια του στυλ του ‘Rhyacian’ …
τεσπα ελπιζω με τις ακροασεις να μ αρεσει περισσοτερο στο μελλον…:slight_smile:

Πήγες και το τσίμπησες χωρίς να έχεις ακούσει ούτε ένα κομμάτι?

Θαρραλέο

axap! παντα ετσι κανω…μ’αρεσει αυτη η περιεργεια της πρωτης ακροασης.:stuck_out_tongue:

γαμάει η αίσθηση του να ποντάρεις σε κάτι άγνωστο, κάποιες φορές βγαίνουν πατάτες, αλλά όταν πετυχαίνεις διαμάντι… χέζεσαι από χαρά. αν υπείρχε δισκάδικο εδώ, θα το έκανα συχνά πυκνά, αλλά το να περιμένω τόσο καιρό να μου έρθει κάτι από εξωτερικό χωρίς να το ακούσω, μου είναι δύσκολο :stuck_out_tongue:

Εντάξει όταν η αγαπημένη σου μπάντα βγάζει νέο άλμπουμ (π.χ. Dream Theater) καλύτερο είναι να το πάρεις χωρίς να έχεις ακούσει τπτ.

On Topic: Το Precambrian όσο το ακούω τόσο πιο πολύ μου αρέσει. Έχω φάει κόλλημα για τα καλά. Κι έχω να το πάθω αυτό από το Blood Mountain(ακόμα να το ξεπεράσω). Eλπίζω και το Precambrian να μου κρατήσει συντροφιά τόσο πολύ. Πραγματικό διαμάντι…

+1

και ο δισκος δεν ειναι καλος γιατι απλα εχει ενα μαυρο εξωφυλλο…δεν εχω τοσα χρηματα για να μπορω να πω πως ωραια καλο εξωφυλλο και αυτο ειναι…ειναι καλος δισκος…απλα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου…δεν ειναι και maiden που ακουνε ολοι…

:slight_smile:

Πολύ καλός δίσκος. Πότε ακριβώς κυκλοφόρησε ? Τιμή πόσο πάει ?

Πότε κυκλοφόρησε δεν θυμάμαι, αλλά εγώ το πήρα πριν κάτι μέρες από το no remorse 14,50 ευρά. Καλή τιμή αν σκεφτείς ότι αλλού είχε 18… Πάντως για το promotion δεν ξέρω, αλλά εμένα ο δίσκος μου αρέσει πάρα πολύ, και δεν τον έχω πολυακούσει κιόλας… :stuck_out_tongue:

μετα απο πολλες ακροασεις μπορω να πω οτι μ’αρεσει αρκετα το δισκακι…εχει πολλα φοβερα σημεια,με αξιολογες ενορχηστρωσεις,δν του λειπουν ομως κ μερικα αδυναμα κομματια…
συνεχιζω βεβαια να πιστευω οτι ειδικα το πρωτο cd δν ταιριαζει καθολου με το ολο artwork κ concept…
το δευτερο πιο πειραματικο κ με μπολικο πιανο(!!!) ερχεται κ δενει με το στορυ…
ο τραγουδιστης στα καθαρα μαμει!ειδικα στο πρωτο κομματι του δευτερου δισκου…8)

Βασικά, έχουν πολλούς τραγουδιστές. Αλλά αυτό που λες για το artwork είναι άκυρο. Γιατί το artwork για μένα (αλλά και γι αυτούς, το διάβασα σε μια συνέντευξη τους) είναι μέρος του δίσκου.

ναι ρε αλλα δεν ταιριαζει με την μουσικη που παιζουν…ξαναλεω οτι βλεποντας για πρωτη φορα το artwork περιμενεις να ακουσεις μια μπαντα στο υφος των Tool…τεσπα…αποψεις ειναι αυτες…

Όχι, για μένα ταιριάζει μια χαρά. Αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά…

Τα παληκάρια με αυτό το άλμπουμ ξεπέρασαν κάθε προσδοκία και δικαίως (κατ’εμέ) υπάρχει όλο αυτό το γαμημένο hype, το οποίο διαμορφώνει αντιλήψεις και γνώμες και προαποφασίζει τι και πώς θα πλασαριστεί ως το νέο “άλμπουμ της δεκαετίας μπλα, μπλα, μπλα”.

Όμως, η συγκεκριμένη περίπτωση καλλιτεχνήματος ΚΑΙ καλλιτεχνών φαίνεται να το αξίζουν και με το παραπάνω. Τα σημάδια είχαν φανεί με το Aeolian, άλμπουμ το οποίο κάθε άλλο παρά ευκολοάκουστο και εμπορικό είναι. Τα ίδια ακριβώς με το “Precambrian” δλδ. Όλα όμως στο “Precambrian” είναι ένα βήμα παραπέρα. Ενορχηστρώσεις, στίχοι, συνθέσεις, παραγωγή και φυσικά το επικό artwork.

Φυσικά θα δούμε και πόσο θα αντέξει στον χρόνο και με όλες αυτές τις συνεχόμενες πολύ καλές κυκλοφορίες το τελευταίο διάστημα.Το πιο προβλέψιμο σενάριο φυσικά, είναι να τους ξεχάσουν όσοι ασχολούνται επιδερμικά με το συγκεκριμένο γκρουπ και να αναζητηθεί το επόμενο μεγάλο στοίχημα μπλα μπλα μπλα ξανά.

¶ξιοι και αναμένουμε και την συναυλία τους, η οποία αν συνδυάζει όλη αυτή την μουσική πανδαισία με οπτικοακουστικό υλικό συναφές με το concept, θα είναι αισθητικά τέλεια.

Μεγαλειώδες.-

Απο που μπορω να το αγορασω στο ιντερνετ εκτοσς απο το ebay?Η εκδοση που κυκλοφορει ειναι αυτη με τα 2 cd και τα 2 booklet?

Από το Ιντερνετ η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω από που μπορείς να το πάρεις, γιατί δεν κάνω αγορές από το νετ, αλλά κυκλοφορεί κανονικότατα η έκδοση που αναφέρεσαι και στην Ελλάδα.

Αυτή η φάση με το booklet που λέτε κτλ, η ωραία συσκευασία δηλαδή, είναι limited έκδοση ή κανονική; Το είδα στο Μετρόπολις στα 18 ευρώ νομίζω, δε θυμάμαι σίγουρα, αλλά δεν πρόσεξα αν έγραφε limited.

Λοιπόν η γνώμη μου για το δίσκο:

Κάπου χαρακτήρισαν τους Ocean ως Progressive Hardcore και τέτοια, και είναι πολύ εύστοχη ταμπέλα. Το ένα δισκάκι είναι πολύ δυναμικό και ακραίο και το άλλο πειραματικό, με πολλά πιανιστικά μέρη. Κρίμα που δεν μπορώ να δω το artwork καθώς είναι κατεβασμένος ο δίσκος, αλλά είναι κυκλοφορία που αξίζει να υπάρχει σε μια δισκοθήκη για να φανεί και το δέσιμο μουσικής και artwork.

Telika to xtipisa apo to metropolis eskasa kati parapanw alla einai fovero prama.

1 μονο θα πω!!

…Εμεινα Μαλακας!

Και ενοειται οτι θα παμε στο Live:D