The Offspring @ Athens Release Festival 09/06 + more

5 Likes
5 Likes

Πολύ δυνατό λάηβ. Μοναδικό αρνητικό η διάρκεια, αλλά αυτά τα 70 περίπου λεπτά που έπαιξαν (κάτι μου θυμίζει αυτό ε συμφορουμιτες;) ήταν όσο γαμάτα μπορεί να είναι ένα λάηβ.

Από τα σαπόρτ είδα μόνο τους Subways, δεν είναι η φάση μου, αλλά τίμιους θα τους χαρακτήριζα

Όσον αφορά τη μπανταρα, πολύ ωραίο σετλιστ, με τις ελλείψεις του προφανώς, φουλ προβαρισμενη και ευδιάθετη η μπάντα (τι γαμάτος ντράμερ), πολύ ωραίος Dexter καλύτερος από αλλά λάηβ που έχουμε δει μαγνητοσκοπημενα, φοβερό το κοινό, γενικά μια πολύ ωραία βραδιά.

4 Likes

Η αληθεια ειναι πως χωραγαν αλλα 2-3 τραγουδακια ομως δυστυχως τοσο παιζουν παντου. Το ειχα αναφερει και σε προσφατο ποστ. Και Μιλανο που τους ειχα δει πριν 2 χρονια, τα ιδια!
Αλλα…τι βραδυ ζησαμε!! Προκειται για την πρωτη και αγαπημενη μου μπαντα και το σημερινο θα το θυμαμαι για παντα!
Ντεξτερ και Νουντλς εσπειραν. Πολυ καλοι παιχτικα και ευδιαθετοι. Δυστυχως και τις 2 φορες που τους εχω δει δεν υπηρχε ο τριτος της παρεας μαζι με τον οποιο εχουν γραψει ολη τους την ιστορια. Μακαρι να επεστρεφε διοτι τιμιος ο μπασιστας αλλα η διακριτικη παντα παρουσια του Γκρεγκ Κει ηταν βασικο συστατικο και χαρακτηριστικο της μπαντας!
Ντραμερ δυναμιτης!
Ευχαριστη εκπληξη η προσθηκη του it’ll be a long time! Στο ρεφρεν θυμηθηκα οτι προκειται για αυτη τη κομματαρα. Το σετλιστ ηταν πραγματικα ενα best of! Ιδανικα θα ηθελα καπως να εχωναν ενα dirty magic και ενα the meaning of life αλλα δυστυχως δεν ειναι κομματια που τα συμπεριλαμβανουν στις συναυλιες τους!
Τελος, o κοσμος! Τι συμμετοχη ηταν αυτη ρε μαγκες! Η νοσταλγια και η προσμονη χτυπησαν κοκκινο και η συμμετοχη ολων ηταν απιστευτη! Πραγματικα γυριζα γυρω το κεφαλι μου και τους εβλεπα ολους να χτυπιουνται, να τραγουδανε ολους τους στιχους και να εχουν ενα χαμογελο μεχρι τα αυτια!
Δε πηρα πρεφα μετα το τελος οτι υπηρξαν παραπονεμενοι! Κατανοητο αλλα ειναι γνωστο οτι δυστυχως ειναι μπαντα του 70λεπτου μαξ!

9 Likes

Γαμώ την παναγία τι σετ και κοινό ήταν αυτό, μια ώρα που όλα συντονίστηκαν στο απόλυτο, όπως έπρεπε. Εύγε.

Αυτά για τώρα, καληνύχτες.

7 Likes

Πήγα πίσω στο χρόνο κ τους την έσκασα😋

Στα του φεστιβάλ… Φοβερή ενέργεια το κοινό. Το setlist best of! Ευχαριστήθηκα!
Πήγα απ τους subways κ μετά… Δυστυχώς το μισό κ παραπάνω πρόγραμμα τους, το είδα περιμένοντας στην ουρά για μάρκες κ ποτό…απίστευτες ουρές. Πολύ μου άρεσαν πάντως. Τα δώσανε όλα!

5 Likes

aha aha

3 Likes

Πολύ ωραίο πάρτι, μια χαρά και ο κόσμος και η μπάντα, σε μεγάλα κέφια όλοι ΑΛΛΑ τι 70 λεπτα ρε μαλάκες; Και αρκετή κουβέντα, και ένα αχρείαστο Hall Of The Mountain King και μια διασκευή σε Ramones(σεβασμός αλλά έχετε ένα σκασμό τραγούδια, και έχετε και ένα Ignition γτχσ). Ωραία ήτανε πάντως κυρίως λόγω του όλου feeling να βλέπεις μια μπάντα που έχεις συνδυάσει την εφηβεία σου μαζί της.
Μια χαρά και η φωνή του Dexter ο οποίος είναι φανερά πιο φιτ και του κάνει καλό.

Subways που πρόλαβα από την αρχή, καλή φάση, νομίζω όλα τα κομμάτια που έπαιξαν είναι καλύτερα από αυτή την αηδία που εγινε χιτ…

2 Likes

Το να πηγαίνεις σε ένα live και να ακούς αγαπημένα σου τραγούδια είναι κάτι πολύ όμορφο, όταν αυτά τα τραγούδια τα κουβαλάς μαζί σου εδώ και τριάντα χρόνια η εμπειρία πάει πιο βαθιά και γίνεται πιο έντονη. Όταν αυτό δεν παραμορφώνεται σε νοσταλγικό πένθος μιας γενιάς που μεγάλωσε αλλά εξελίσεται σε ένα τεράστιο πάρτυ γεμάτο χαμόγελα, χορό και ανθρώπους που χοροπηδάνε τραγουδώντας ασταμάτητα τότε η βραδιά αγγίζει την τελειότητα.

Ναι ήταν 70 λεπτά, ναι θα μπορούσαν να υπαρχουν άλλα δύο ή τρία κομμάτια, αλλά όταν όλα έχουν δουλέψει τόσο όμορφα για αυτά τα 70 περίπου λεπτά, περνάει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα για μένα το αν απείχε 10 με 15 λεπτά από την ιδανική διάρκεια.

13 Likes

Λαηβάρα. Οκ μου έλειψαν 2-3 κομμάτια παραπάνω - ειδικά Killboy Powerhead - να φτάναμε την εικοσάδα, αλλά οκ τι να κάνεις, επαγγελματισμός στο φουλ. Άψογος ήχος, οι Offspring έπαιξαν τις κομματάρες τους όπως στο δίσκο και πολύ καλό περφορμανς. Το σετλιστ ήταν τέλειο και ο ήχος τούμπανο. Κόσμος ωραιότατος και γύρω στις 20-25k είναι ο περισσότερος που έχω δει τόσα χρόνια στο Release.

Subways (άψογη η μπασίστρια Σαρλοτ Κούπερ) και Danko Jones με κέρδισαν, τίμιες μπάντες εκατέρωθεν αν και οι subways είχαν μέτριο ως κακό ήχο.

Η διοργάνωση σταθερά καλή αλλά θα μπορούσε και καλύτερα.

6 Likes

Για το λάιβ αυτό καθεαυτό δεν έχω να προσθέσω τίποτα.

Για την διοργάνωση έχω να πω πως για πρώτη φορά έζησα τόσες ουρές στο release, και για μάρκες και για μπαρ. Μάλιστα μια φορά πήγα για μάρκες και παρότι απλά ζήτησα μια γκρι πήρε γύρω στα 2 λεπτά να εξυπηρετηθώ. Και το πιο εκνευριστικό ήταν το ζευγάρι από πίσω που σχολίαζε διαρκώς πως κινουνταν οι υπόλοιπες ουρές δίπλα μας.

Τις τουαλέτες όμως παιδιά του χρόνου να τις πάτε στο Νιάρχο, ή στο.tae kwo do, ή γιατί όχι στα γηπεδάκια παραδίπλα. Επίσης πολύ καλή η ιδέα να έχετε διαθέσιμα ντραμς να παίζει ο οποιοσδήποτε κατά την διάρκεια των λάιβ…

2 Likes

Στα ταμεία με τις μάρκες ήταν πολύς νέος κόσμος που δεν είχε προλάβει καν να εκπαιδευτεί, ας τους δώσουμε ένα ελαφρυντικό γιατί δε φταίει αυτός.

1 Like

Βλέπω τα βίντεο και από την μία στεναχωριέμαι πεθαίνω που έχασα τέτοιο λαιβ και από την άλλη χαίρομαι που περάσατε τόσο ωραία και που ήσασταν τέτοιο κοινό. :melting_face: :smiling_face_with_tear: :face_holding_back_tears:

8 Likes

Αυτό ακριβώς λέγαμε χθες με το φίλο που πήγαμε παρέα κ αραξαμε εξω.Εχεις τόσες κομματαρες κ παίζεις διασκευές κλπ?Έτοιμος πάντως ήμουν σε κάνα 2 κομμάτια που πορωθηκα να κάνω ντου μόνος μου να μπω

Ήχος σε μας απέξω (στον πρώτο έλεγχο) εφτανε σε καλή ένταση αλλά μπάσος.Να έφταιγε η απόσταση?

Και σχετικά μπροστά που ήμασταν εμείς μπούκωνε αλλά όχι συνέχεια

1 Like

-Ναι καλησπέρα σας, είμαι σχεδόν 40 χρονών, εντάξει δε με πήραν και τα χρόνια αλλά θα ήθελα να κλείσω ραντεβού για ένα λίφτινγκ.
-Ναι κύριε μου, σας έκλεισα ραντεβού για live Offspring μπροστά στο κάγκελο, σας εγγυώμαι ότι σε μια ωρίτσα περίπου, όχι απλά θα φαίνεστε, θα γίνετε 30 χρόνια νεότερος.

16 Likes

Ναι καλησπέρα, ας αναπτύξουμε, ελαφρώς φορτισμένα, σίγουρα άυπνα:

πάλι καλά θεμου γλιτώσαμε την εκδοχή - έκτρωμα με το πιανάκι, γιατί έτσι θα το έπαιζαν :stuck_out_tongue:

7 Likes

Στείλανε email για εκπτώσεις στις συναυλίες Pulp (50€), Massive Attack (45€) και Duran Duran (50€) για τους κατόχους εισιτηρίων Offspring.

3 Likes

αυτές τις μαλακίες κάνω και βγάζω εισιτήρια νωρίς… :sweat_smile:

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για Pulp,Massive Attack,Duran Duran του στέλνω το barcode.

1 Like