The Offspring

Λατρεμενος δισκος το ignition, ο αγαπημενος μου και ιδιαιτερος ηχητικα σε συγκριση με τα υπολοιπα που εβγαλαν. Δυστυχως δεν εχουν ξαναγραψει κατι που να πλησιαζει το dirty magic. Μετα επελεξαν ενα πιο τυπικο ποπ-πανκ ηχο χωρις να ειναι κακο αυτο, μια χαρα δυνατους δισκους εχουν γενικα (καλα το days go by πανευκολα το χειροτερο, μιλαμε για χαλι) σταθερα πτωτικη πορεια συνθετικα απο τα 00s δυστυχως με καποιες μικροεξαιρεσεις (rise and fall).

πω τι μπανταρα ηταν.

3 Likes

Δεν υπαρχει κακος δισκος Offspring, συνεχιστε
Κομματαρα το Dirty Magic, εχουν και καλυτερα, ή κι αλλα πολλα δεκαρια εστω
Τιμιο το Days Go By για μπαντα με σχεδον δεκα δισκους.

Γενικά δε πα να κράζει όλη η υφήλιος το Days Go By (στα μισά μπορεί και να έχει δίκιο), κλείσιμο με Dividing By Zero & Slim Pickens παίζει μπάλα κει πάνω με Not The One/ομώνυμο Smash και Change The World.-

1 Like

μαλλον ειχε γινει repressed memory, τωρα το εβαλα και ολα ηρθαν στην επιφανεια δυστυχως, τα ελεεινα πειραγμενα ‘‘ωωωω’’ στο ρεφρεν ματωνουν αυτια

επισης θυμηθηκα ομως οτι μου αρεσε αρκετα το dividing by zero, δυνατο κομματακι στο κλασικο στυλ της μπαντας.

εχει τις καποιες (λιγες) στιγμες του αλλα χανονται στη συνολικη μετριοτητα και την πολυ κακη παραγωγη και εφφε, ειδικα μετα απο δισκο οπως το rise and fall, που αν και ανισος και αυτος εχει το hammerhead και αποζημιωνει σημαντικα

Προτιμω το Dirty Magic στην επαναηχογραφηση, ξεκαθαρα ΓΙΑ ΜΕΝΑ καλυτερα φωνητικα Dexter και ηχος

¯\ _ (ツ)_/¯

Απο κει και περα The Future Is Now, Turning Into You, Days Go By, Dividing By Zero, Slim Pickens ολα τραγουδαρες.

Και Cruising California επιτομη του τι (ακομα) ειναι οι Offspring εκτος απο μπαντα με πανκ ριζες.

δε θα σταματησει ποτε να με εντυπωσιαζει το γεγονος πως ενιοτε μιλας για ξερολες με ‘αντικειμενικες’ αληθειες σε ποστ σου και μετα πετας και κατι τετοιες δηλωσεις

Σε εντυπωσιαζει το οτι η προσωπικη μου αποψη που ειναι διαφορετικη απο την δικη σου δεν εχει καμια μα καμια σχεση με ξερολιαση και αντικειμενικη αληθεια? Sounds like a you problem.

Παντού αιρετικός ή κουφός :stuck_out_tongue:

Σιγα το ιερο κειμηλιο το Dirty Magic που ξεκινησε και θρησκεια για να ειμαι αιρετικος :joy: :joy: :joy:

Τι ειστε σεις ρε πια… 2021 και θα μιλαμε παλι για υποκειμενικοτητα στην τεχνη, grow up

hey google, define ‘ξεκαθαρα’

οκ το εκανα edit για τις special snowflakes

Βεβαια οκ το να υποστηριζει κανεις οτι ο ηχος του αυθεντικου ειναι τεχνικα καλυτερος απο την ηχογραφηση 20 χρονια μετα σε συγχρονα στουντιο με τεχνογνωσια δεκαετιων κτλ ειναι φανταζομαι μια μη αιρετικη αποψη, ολα καλα παιδια, το πρωτο ντεμο των Offspring ειχε παραγωγαρα και μακαρι να μην ειχαν ξεπουληθει μετα

Για μένα Smash, Ignition δεκάρια
Ixnay 9, Americana 8

το χάος…

4 Likes

ναι, αλλα υπαρχει και η υπερ-παραγωγη και η γυαλαδα σε βαθμο κακουργηματος, περα απο τα εξτρα σημεια που εβαλαν στο κομματι. Τα backing vocals που αναφερθηκαν πιο πανω σε χτυπανε σαν φορτηγο.

Εγω που με τον μοντερνο ηχο και με την προσεγμενη παραγωγη ειμαστε κουμπαροι, ο συγκεκριμενος δισκος εχει προβλημα enhance enhance ENHANCE

Ενταξει και αυτο ειναι η αποψη σου, καλα κανεις και την εχεις…

Αυτα τα περι γυαλαδας δεν τα καταλαβαινω ποτε, λατρευω καθαρο ηχο στο οτιδηποτε και η συγκεκριμενη εκδοση για μενα ειναι πολυ πετυχημενη. Ουτε ακουω πουθενα υπερ - παραγωγη, ουτε με ενοχλουν τα backing vocals. Επιτρεπεται?

βεβαιως και επιτρεπεται! και παντα θα παλευω για το αναφαιρετο και θεμελιώδες δικαιωμα του να ειναι κανεις κακογουστος!!

Summary

γλωσσιτσες ή γουατεβερ
απλα με τριγκαρε αγρια η τοποθετηση σου, γιατι στην πραγματικοτητα χεστηκα. Η καινουργια βερσιον δεν διαγραφει την ηδη υπαρχουσα βερσιον που αγαπω

Θα το αφήσω εδω αυτό…

… γιατί είναι πρώτη φορά που συμφωνώ απολύτως με κατάταξη του…

Τα τέσσερα πρώτα μπορώ να τα ακούσω οποιαδήποτε μέρα, τα υπόλοιπα από εμένα είναι οχι.

Καλά το τελευταίο ούτε για τα περιστέρια

Dirty magic εννοείται πως υπάρχει μόνο στο ignition, η άλλη έκδοση είναι απλά ignore

3 Likes

παντως το κλασικο γραφικο παραδειγμα πρωτοντεμακια ειναι πληρως ακυρο, συγχρονες μουσικες παραγωγες συνεχιζουν να υπαρχουν και εξαιρετικες και σκατενιες παρα την τεχνολογικη προοδο, οπως υπηρχαν και παλιοτερα αλλωστε, δε λεει τιποτα αυτο. Σε αυτα τα ζητηματα παιζει ρολο ο τροπος και η προσεγγιση και οχι αν εχεις στουντιο εκατομμυριων, τα παραδειγματα πραγματικα κακων συγχρονων παραγωγων ειναι παρα πολλα παρα τις διευκολυνσεις και τα μεσα της εποχης. Αντιστοιχα υπαρχουν και αψογα αποτελεσματα (συμφωνα με το αναλογο μουσικο ειδος) με πολυ λιγοτερα διαθεσιμα μεσα. Οροι οπως ‘‘overproduced’’, ‘‘πλαστικουρα’’ κλπ δεν υπαρχουν γιατι καποιος αποφασισε να τους δημιουργησει αναιτια.

συμφωνω καθως μετα γινονται αλλη μπαντα ηχητικα, το peak τους ειναι η πρωτη τετραδα και για μενα, τα υπολοιπα εχουν καλες εως πολυ καλες στιγμες, αλλα θα προτιμησω ευκολα αλλες μπαντες και αλμπουμ του ειδους συνολικα απο τα 00’s και μετα.

3 Likes

Ξεκαθαρο strawman argument!

Ignition, Smash και Ixnay ειναι στο πανθεον για μενα, καταπληκτικοι δισκοι. Και το Americana ειναι πολυ ωραιο. Το πρωτο λιγο πρωτογονο. Το Conspiracy και το Splinter εχουν ορισμενα descent κομματια, στα τελευταια τους εχω χασει. Ο Greg Kriesel νομιζω εχει φυγει εδω και καποια χρονια.

6 Likes

Και whataboutism :joy:

1 Like

Πρωτόγονο, άγουρο κλπ. Το «Jennifer Lost The War” όμως δεν έλλειψε ποτέ από οποία punk rock playlist έκανα ανά τα χρόνια.

3 Likes