The Offspring

ασε που οταν το ακουσεις, το have you ever δεν θα εχει νοημα, αφου ειναι το αδερφακι του dirty magic με lsd.

ε του εριξα τωρα μια αυτια αλλα ουτε καν που μου μοιαζει. :-k

ισως φταιει που εχω κατι χρονια να τους ακουσω!

Μια χαρά σπέρνει το Have You Evah :stuck_out_tongue:

Αν κι έχει αρκετά φίλλερς το Americana

Ignition γαμεί ρε!

δεν ειπα οτι δε σπερνει, το ρεφραιν ομως ειναι η γρηγορη βερσιον του αντιστοιχου στο DM, και οποιος δε το ακουει ειναι χαζος, και να μη μου ξαναμιλησει.

τωρα που το συγκεκριμενοποιησες, χωρις πλακα, μοιαζουν πολυ…!

θα τους ξαναδουμε ποτε απο τα μερη μας αυτους;;
4 χρονια περασαν

[B]Μ-Π-Α-Ν-Τ-Α-Ρ-Α[/B]…ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ!!!

Αγαπάμε… :slight_smile:

Προτιμήστε τους original

[SPOILER]
[/SPOILER]

+10000000000000000

αλλά οκ το Ignition, το Smash και το Ixnay…μια χαρά δίσκαροι είναι.

Ναι, αλλά κάποτε το γεγονός ότι δεν ήθελαν να ανοίξουν για τους Bad Religion, με είχε κάνει να τους αντιπαθήσω. Έχουν στηρίξει την καριέρα τους πάνω τους και το παίζουν και φίρμες τα τσογλάνια; [-X

Μαζί σου είμαι! Πρώτα Bad Religion και πολύ μετά όλοι οι άλλοι! Μιλάμε για τεράστια μπάντα!

Τεράστια ασφαλώς! Οι πρωτεργάτες του αμερικάνικου πανκ και οι καλύτεροι στο είδος, μακράν.

πάντως το ixnay, είναι κορυφαία δισκάρα.

Και ως Offspring fan η λίστα μου θα ήταν κάπως έτσι. Στο Poll φυσικά ψήφισα για το Smash.

  1. Smash(Ό,τι καλύτερο σε όλα του. Ήχος,τραγούδια,ζωηράδα ένα ανθολόγιο της ροκ μουσικής που δεν πρέπει να λείπει από κανέναν ροκά. Ένας δίσκος ορόσημο της δεκαετίας του '90).

  2. Days Go By(Η επιστροφή τους στα παλιά ακούσματα με εξέπληξε ευχάριστα. Τα τραγούδια είναι πάρα πολύ καλοδουλεμένα με ωραίους ρυθμούς. Σίγουρα βέβαια λόγω του εμπορίου υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις και δεν αναφέρομαι στο Cruising California το οποίο δεν είναι καθόλου κακό για καλαμπουρτζίδικο κομμάτι :wink: )

  3. Conspiracy Of One(Το τοποθετώ στην τρίτη θέση για δυο λόγους.Ο πρώτος είναι ότι είναι ο πρώτος τους δίσκος που αγόρασα αυθεντικό και λόγω εποχής είμαι δεμένος με αυτό το cd.Ο δεύτερος λόγος είναι ότι η παραγωγή του δίσκου είναι η καλύτερη μαζί με το Smash. Πολύ καθαρός ήχος).

  4. Americana(Γεμάτο ωραία κομμάτια και γεμάτα έμπνευση και φυσικά το πιο εμπορικό τους. Το αγόραζαν μέχρι και άσχετοι με την ροκ μουσική.Ιστορικό και αξίζει να βρίσκεται ψηλά στην λίστα).

  5. Ixnay On The Hombre(Ο δίσκος “γέφυρα” προς την αλλαγή του στυλ τους. Κάποιος που ακούει το Ixnay και στο καπάκι τα 3 πρώτα,θα διαπιστώσει ότι ίσως είναι άλλο γκρουπ).

  6. Ignition(Το πιο καθαρόαιμο πανκ άλμπουμ τους.Αυτό τα λέει όλα).

  7. The Offspring(Ο ήχος του δεν είναι και πολύ καλός & είναι λογικό αφού το 1989 η παραγωγή δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερη.Περιλαμβάνει εξαιρετικά κομμάτια που σήμερα ούτε κατά διάνοια θα κυκλοφορούσαν οι Offspring).

  8. Splinter(Ο λόγος που το τοποθετώ σε αυτήν την θέση είναι η μικρή του διάρκεια. Γενικά είναι πολύ καλό άλμπουμ).

  9. Rise And Fall, Rage And Grace (Πολύ διαφορετικό από ό,τι τους έχω συνηθίσει. Με αρκετές ποπ επιρροές.Ωστόσο το πρώτο μισό του δίσκου είναι πολύ δυνατό.)

Αυτοί λέει παίζουν όλο το Smash στο Tour.Αν περάσουν από Ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να έρθουν.

https://www.instagram.com/tv/CLCMZ41Atkm/?igshid=v1pgwr1zijoq

9 χρόνια χωρίς δίσκο Offspring είναι πολλά. Ευτυχώς σύντομα θα έχουμε από όλα.

Και ετσι για την φαση γιατι δεν εχω μπει ποτε σε αυτο το τοπικ νομιζω (!):

  1. Smash 10
  2. Ixnay 10
  3. Americana 10
  4. Conspiracy 9
  5. Splinter 9
  6. Rise and Fall 8
  7. Days Go By 8
  8. Ignition 7
  9. Offspring 7

Επισης μολις πηρα πρεφα οτι πλεον δεν ανηκει στην μπαντα ο Grek K, που ειναι founding member :frowning: Αυτο κανει τον Dexter Holland τον μονο που ειναι founding member, αν και οσον αφορα την δισκογραφια ο Noodles ηταν επισης παρων σε ολα.

4 Likes

Κατά διαολεμενη σύμπτωση έσκασε αυτό στην πόρτα μου σήμερα

12 Likes

Smash 10 και σε πολύ αυστηρό προσωπικό top10
Americana 10 hits παντού
Ixnay 9 ακόμα γελάω με το hate που έφαγε όταν βγήκε επειδή ήταν διαφορετικό από smash
Conspiracy 9 επίθεση στα 00ς
Ignition 8 νεανική εξόρμηση
Splinter 8 συνθετική ωριμότητα
Days Go By 7 μελαγχολία που δεν τους ταίριαξε απόλυτα
Offspring 7 παιδικά βήματα
Rise and Fall 6 αναμασήματα από όλες τις εποχές τους

4 Likes

Δε θα παιδευτώ να τα βάλω σε σειρά, απλά να αφήνω εδώ το καλύτερο Όφφσπρινγκ τραγούδι, γιατί έτσι.

12 Likes

στα δεκαπεντε μου εκανα λιστα με τα αγαπημενα μου κομματια ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ και ηταν πρωτο

Summary

και παραμενει πρωτο, γιατι τι σημασια εχει να ακουμπησω αυτη τη λιστα του δεκαπεντραχρονου;

εδιτ:

μεγαλο παραδειγμα του συνθετικου αναμασηματος που ταλανιζει τη δισκογραφια τους το γεγονος οτι ανακαλυψαν αρκετα αργοτερα τι τεραστιο κομματι που ηταν, που το εβγαλαν ακουστικη εκδοση στο greatest hits και μετα το επανηχογραφησαν (αισχρα) στο τελευταιο το απαισιο που δεν ακουγοταν.

(Το rise and fall πιστευω οτι ειναι πολυ πιο δυνατο αποτι του δινεται credit)

3 Likes