The Protomen - Act II: The Father Of Death

το γυρισαν κι αυτοι λοιπον, διαφορετικες μουσικες, διαφορετικη προσεγγιση των πραγματων.
βελτιωμενη η παραγωγη, κατι που δεν το ηθελα.
η αυρα της οπερας υπαρχει ακομα και δε νομιζω να την αποβαλουν ποτε, ειναι το σημα κατατεθεν τους.
προβλεπεται λιωσιμο.

Από που το αγοράζουμε γαμώ;

Aπ το σάητ τους λοιπόν. Αλλά συμφέρει αν μαζευτούμε και πάρουμε κάμποσα. Εγώ θα τα τσιμπήσω και τα 2, ψηθείτε.

μεχρι να το αγορασετε ας λεμε εδω ποσο γαματο ειναι το Keep Quiet και το πως σε μεταφερει σε γλυκιες 80ς ντισκο εποχες, παμε και για 3η συνεχομενη, το καιμε το μαθηματακι παλι.

Aπό τη μέση και μετά πιάνει μέχρι AOR τι να λέμε τώρα.

Ειλικρινά η μπάντα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Είναι απορίας άξιο από που ξεπήδησαν οι τύποι και βγάζουν τόσο μεγάλων προδιαγραφών μουσική!

Λείπουν οι επικές ανατριχίλες του ντεμπούτου και η βρώμικη παραγωγή που δημιουργούσε την όλη καλτ ομίχλη και τη θέση τους πήραν τα πλήκτρα τα γυναικεία 80s backing vocals η μελωδία και τα πιο mainstream ξεσπάσματα. Και γενικά έβγαλαν ΔΙΣΚΑΡΑ και το νιώθεις ξερω γω.

Εντάξει προσκυνάμε και ακούμε ΜΟΝΟ τις δύο δισκάρες των Protomen και να παν στο διάβολο οι εξεταστικές και όλα.

Υ.Γ.: Ο ένας ψήθηκε, άντε και οι υπόλοιποι.

εγώ μπζήθηκα και για τα δγυο ε.

Οταν λετε διαφορετικο, τι εννοειτε;

Δυστυχως θα το ακουσω το Σαββατοκυργιακο. =\

Edit: Aor; Ρε μη κανετε τετοιες πλακες ρε.

Μάνο πόσο βγαίνουν τα έξοδα και για τα δύο? Αγορά και μεταφορά. Αν μαζευτούμε κάουντ μι ιν τού.

Aν ψηθεί άλλος ένας βγαίνει κάπου 12,5 δολλάρια το σιντί. Σε αντίθεση που άμα πάρεις ένα μόνο του βγαίνει κάπου 16,5 δολλάρια. Οκ, θα έχεις πιεμ όταν είναι να γίνει η παραγγελία!

Διαφορετική κατεύθυνση από το ντεμπούτο, αλλά οι τύποι πρωτομένουν [!!!] ευρηματικοί και εξακολουθούν να φτιάχνουν μουσικούλα που επιζητά λιωσίματα, ακόμα και αν θυμίζουν billy idol !

edit: Να υπάρξουν και μιμητές να μελοποιήσουν και τίποτα από Amiga, κάνα Another World ή Sensible Soccer ! ΕΠΟΣ.

ΣΕΝΣΙΜΠΩΛ ΣΟΚΚΕΡ ΦΙΛΟΣ :!: τι είπε τώρα.

Μεγάλος κι ευφυέστατος δίσκος.

Παλαβη δισκαρα,κριμα που δεν τους ειχα παρει χαμπαρι νωριτερα,αλλα ποτε δεν ειναι αργα.:slight_smile:

Kαι ξαναποσταρω,αλλα αυτη η δισκαρα δε μου αφηνει επιλογη…8)

Ο Johnny Cash,ο Springsteen,ο Μeat Loaf,ηχοι απ το χθες αλλα οχι αναχρονιστικοι,πανεμορφα φωνητικα και μουσικα ιντερλουδια χωρις ιχνος φλυαριας,τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα δισκο γαμωτο???

Δισκος για μουσικοφιλους και για παντος καιρου καταστασεις.

Εχω παθει παρακρουση,ειχε πολυ καιρο να μου συμβει.

Παω να τον ξανακουσω.:slight_smile:

μουσικά ο Meat Loaf ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.
και μόνο η “διαφορετικότητά” του, του δίνει επιπλέον πόντους.

Εμένα είχε να μου συμβεί 2 χρόνια τέτοιο κόλλημα με κάτι καινούριο. Από τους 3.

Να ακούτε και το πρώτο μαζί ε. Είναι επική δισκάρα. Εγώ τα βάζω να παίζουν σερί

Aπ’ ό,τι έχω καταλάβει από τους στίχους του Act II πρόκειται για prequel του ομώνυμου, αφού μας μιλάει για το Dr Light πριν φτιάξει τον Προτομαν και τον Μεγκαμαν.

Άντε σε λίγες μέρες ελπίζω θα τα χουμε στα χέρια μας :D:D:D:D

Δεν χρειάζονται πομπώδεις εκθειάσεις για αυτόν τον δίσκο, το γεγονός ότι είναι δισκάρα αποκάλυψη είναι αρκετό. Άπειρες ακροάσεις με το πρώτο μαζί μέχρι να βγει η τρίτη πράξη. Μετά άπειρες ακροάσεις και τα τρία μαζί κ.ο.κ. Ελπίζω να φτάσουμε να χρειαζόμαστε 24ωρα για να ακούσουμε όλο το έπος ολόκληρο.

Eντάξει η εμπειρία της παράλληλης ακρόασης και ανάγνωσης είναι απλά συγκλονιστική. Τα λόγια την κάνουν να μοιάζουν λίγη. Κάμποσα επίπεδα πιο πάνω από την ακρόαση των mp3,-όπως είναι λογικό να συμβαίνει για οποιοδήποτε concept δίσκο.

Πόσο μάλλον τώρα που στο booklet ανάμεσα στους στίχους οι οποίοι είναι σε μορφή όπερας (δλδ οι στίχοι είναι τα λόγια των χαρακτήρων) υπάρχοει και η αφήγηση της ιστορίας, η οποία είναι τριπλάσια σε έκταση από τους στίχους και απίστευτα δοσμένη με κινηματογραφικό τρόπο.

Η ιστορία είναι απόλυτα οργουελική και φέρνει στο νου 1984.

Απλά προσκυνάμε.

εδιτ: Σχετικά με τη μουσική τους κατεύθυνση πια, τώρα εξηγείται το γεγονός ότι έπαιζαν Europe διασκευή στα λάηβ τους.

Eides ti oraia plaka exei? :lol:

Fysika enas fanatikos tou megalou Jim Steinman ti perimenete na sas pei gia to album? Pragmatiki ekpliksi pou sas aresei :lol: Sygxaritiria stous Protomen, epiasan oli tin psyxi tis mousikis aytou tou megalou syntheti kai paragogou…

Apo tin tainia…

Το ακουσα μια φορα κι ομολογουμενως δεν περιμενα κατι τετοιο. Δεν ειμαι στο καταλληλο mood, next week παλι. Θα συνεχισω με τις ακροασεις της πρωτης δισκαρας προς το παρον.