The Shadow Theory - Behind The Black Veil

Καλως σας βρηκα κ εγω ο “καινουριος”…
Πρωτο ποστ στο τοπιικ που αρμοζει,The Shadow Theory λοιπον…
Κατι μου λεει πως ηρθε για να μεινει απο οτι εχω ακουσει διασπαρτα…επισημα σκαει στις 19,αντε γιατι εχω λυσσαξει…

Καλώς ήλθες φίλε Darkstar. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις έχουμε ήδη αρκετό υλικό αν ανατρέξεις στο site για τους Shadow Theory και αυτή την εποχή ετοιμάζουμε επιπλέον πράγματα για να συμπέσουν με την κυκλοφορία του, έτσι ώστε οι συντελεστές του άλμπουμ να μιλήσουν για αυτό, όπως και για PW φυσικά.

Επιμένω πως ο δίσκος είναι το κάτι άλλο. Πλάκα πλάκα, σχεδόν όλο το άλμπουμ έχει παιχτεί από την ραδιοφωνική εκπομπή του site μας.

Κουφαλίτσα amazing για πες…

Καλώς ήρθες Darkstar. Καλά ποστ!!

ο amazing να μιλήσει τώρα. που το άκουσε??? Αν έχει λικάρει, exw pm steile

Deckard it just fell from the sky:p

DarkStar καλωσόρισες με τέτοιο avatar και nick θα πας μπροστά:D

Καταρχήν να ευχαριστήσουμε για πολλοστή φορά τις μυστηριώδεις δυνάμεις του σύμπαντος για την ύπαρξη αυτής της εταιρείας. InsideOut κυρίες και κύριοι. Κρατώ ευλαβικά όλα τα φυλλαδιάκια με τις προτάσεις σε κάθε κυκλοφορία της:oops:…Συμβόλαιο με την ποιότητα αυτό το label.

Λοιπόν ο δίσκος, είναι απίστευτα δουλεμένος. Από κάθε άποψη. Το πρώτο καθαρό concept άλμπουμ του Graves…έχει μαζέψει ΚΑΛΟΥΣ μουσικούς, και αυτό έπαιξε το ρόλο του, είμαι σίγουρος πως πρόσεξε πολύ ώστε όλες οι συνθήκες να είναι ευνοικές για να βγει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Βάλτε και τον αστάθμητο μεν, εγγύηση για τον Devon δε, παράγοντα της έμπνευσης, και πραγματικά μιλώ ήδη για διαμαντάκι.

Ένα χαρακτηριστικό: θα σας κερδίσει με την πρώτη ακρόαση. Λάμπει. Σε επίπεδο μουσικών επιρροών είναι πραγματικό χωνευτήρι: βάλτε τις καλύτερες στιγμές του Ian Anderson, του βασιλιά του τρόμου King Diamond, τις καλύτερες στιγμές του prog rock των '70ς, ψυχεδέλεια, συμφωνικά…όλα μέσα είναι και αναμειγμένα με τον πιo smooth τρόπο. Δίσκος πολυσυλλεκτικός λοιπόν με ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ. Και τι γίνεται με τις μελωδίες θα μου πείτε…Ξέρετε πως είναι το όμορφο prog metal (Daniel βάρα με αλύπητα γιατί αμάρτησα:lol:) που συγκινεί ε…Ε αυτό.

Κυλάει τόσο ωραία που δεν θα καταλαβετε πότε τελειώνει. Η παραγωγή φαίνεται εκπληκτική. Το rhythm section εξαιρετικό, Johanne James και Kristoffer Gildenlow αμφότεροι εκπληκτικοί (πονούσε λίγο ο Devon στους μουσικούς του αν θυμάστε), o Schuppner απίστευτα ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ, ο Demi Scott παπάδες στην δημιουργία της υποβλητικής ατμόσφαιρας του άλμπουμ…όλοι τεχνικοί όσο πρέπει ώστε όλα να λειτουργούν υπερ του κόνσεπτ και της ευχαρίστησης της μουσικής.

Αρκετά σας πρίζωσα, λίιιιιιιγη υπομονή ακόμη 2 βδομαδούλες…μη μου ζητάτε τπτ!

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Αυτή η μπάντα από την αρχή φαίνεται να παραείναι ικανή για δημιουργία μεγαλεπίβολων καταστάσεων. Ο δίσκος στο σύνολό του καταφέρνει να σταθεί σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτό χάρη αφενός στις απίστευτες ερμηνείες του Buddy, ο οποίος σε κάθε κομμάτι αποδίδει εκπληκτικά με αποκορύφωμα τα πολυφωνικά σημεία που παρουσιάζει ευρεία γκάμα φωνητικών. Και αφετέρου στη συνθετική ορμή του Demi Scott και τις φανταστικές ενορχηστρώσεις με τις οποίες έχει ντύσει τα κομμάτια. Για να δούμε αν ο δίσκος λάβει τη διαφήμιση και τις κριτικές που αξίζει και αν δοθεί το απαραίτητο credit στον τύπο που αποτέλεσε τον βασικό πυρήνα γύρω από ένα τέτοιο εγχείρημα.
Όσο για την InsideOut, διαχρονικά με τις κυκλοφορίες της, τις εκπληκτικές εκδόσεις της και τις μπάντες που έχει υπό την σκέπη της, σαφώς συνεχίζει να προσφέρει ποιότητα μερικά από τα κορυφαία σύγχρονα άλμπουμ.

λίγο ακόμα να το συζητήσετε θα φάω το πληκτρολόγιο που το έχετε ακούσει…

ρίξε λίγη μερέντα να είσαι έτοιμος…:stuck_out_tongue:

Σημαντική ερώτηση:
Αν δε μου αρέσουν οι Psychotic Waltz, το άλμπουμ υπάρχει πιθανότητα να μου αρέσει?

Ναι, το ότι έχει στοιχεία από PW δε σημαίνει ότι βρίσκεται στη σκιά τους. Η προσέγγιση της μουσικής είναι διαφορετική.

Αλλά να το προσέξεις αυτό που δεν σου αρέσουν οι PW…:stuck_out_tongue:

Σας ευχαριστω ολους αλανια για το καλωσορισμα :smiley:
Εδω ειμαστε να τα λεμε.
Εκπομπη?Καθε ποτε ρε Outshined?
Τα καλουδια για The Shadow Theory τα εχω πετυχει,το ριβιου ειδικα με πριζωσε…
Καλα για PW θα παρανοησουμε φετος…Το ταξιδι ξεκινα…

Η εκπομπή είναι κάθε Πέμπτη και Παρασκευή 10-12 (βράδυ) και ακούς με streaming εδώ.

Αναμονή 2 εβδομάδες για το TST. Αξίζει!

μπράβο παιδιά για τις συνεντεύξεις…

για το A Symphony Of Shadows που είπε: με προβλημάτισε κάπως άλλα οκ…

Τώρα, το αν αυτό το τραγούδι θα ορίσει το ηχητικό πλαίσιο που θα ακολουθήσουμε μελλοντικά, αυτό θα εξαρτηθεί από το πόσο θα αγαπηθεί ως άκουσμα.

“Road Salt One” απο Pain Of Salvation,… Εκτός αυτού, πριν λίγες μέρες, άκουγα πάλι το “Crimson Idol” απο W.A.S.P,… και το βράδυ “The Whirlwind” απο Transatlantic, για να τελειώσει καλά.

μόνο αγάπες…:smiley:

να 'σαι καλα.

πάντως παράπονο δεν πρέπει να έχετε από υλικό, ε…:smiley:

απο τίποτα δεν έχουμε παράπονο…
γίνετε καλή δουλειά όπως είπε και ο Mule…8)

το μόνο που θα ζητούσα είναι να αρχίσετε σιγαααα σιγά να μεγαλώνετε την σελίδα με τις κριτικές με περισσότερες παλιές κυκλοφορίες όσο περνάει ο καιρός…
για να υπάρχει μια μεγάλη βάση με δίσκοκριτικές…
έχω παρατηρήσει οτι αν γίνει κανένα γεγονός(Live/reunion/μεγάλο fest) ξεθάβετε παλιότερα άλμπουμ και κάνετε κριτικές… nice

οσα περισσότερα άλμπουμ έχετε στην σελίδα κριτικής τόσο περισσότερο θα σας βρίσκει μπροστά του κάποιος άσχετος στο google ας πούμε… μερικές φόρες που κάνω search στα πρώτα αποτελέσματα πετυχαίνω (σε πολύ ψηλές θέσεις) το rocking.!!

δεν είναι και κάτι τρομερό…απλά λέω…:slight_smile:

Thanks για τις επισημάνσεις και γενικά είναι κάτι που θα γίνει σταδιακά σε μεγαλύτερο βαθμό.

Τώρα όσον αφορά στη συνέντευξη, πραγματικά θα την εκτιμήσεις περισσότερο μόλις ακούσεις το δίσκο. Εγώ ακόμα παιδεύομαι να βρώ κάποια μικρά tributes που αναφέρει ο Demi…:smiley:

Από την άλλη, κάποιος μπορεί να βγάλει κάποια συμπεράσματα περί PW, πέραν των The Shadow Theory και να καταλάβει την -μη- σύγχηση μεταξύ των δύο συγκροτημάτων, αλλά και την ενδεχόμενη επίσκεψή τους εδώ…

περιμένουμε…

ναι περίπου βγαίνει συμπέρασμα πως τα βλέπουν τα πράγματα…
αλλά πότε δεν μπορείς να είσαι σιγουρος…
χίλια δυο μπορούν να γίνουν…
[B]Time will tell[/B]

Σήμερα κυκλοφορεί ο δίσκος σε μερικές χώρες (για Ελλάδα δεν έχω δει ημερομηνία, μπορεί και σήμερα)

Στο site τους http://www.the-shadow-theory.com/ έχουν ανεβάσει αποσπάσματα από όλα τα τραγούδια του άλμπουμ.

Have a taste…

και ολόκληρο το opening track στο myspace…

απιστευτη κομματαρα!!!8)

συγγνωμη ο δισκος κινειται σε τετοια επιπεδα???

multiple brain attacks…