The Silmarillion

Αν το Χομπιτ έχει επιτυχία ανάλογη του Αρχοντα είναι σχεδόν σίγουρο πως σειρά θα πάρει “Τα παιδιά του Χουριν”. Άλλωστε το βιβλίο υπάρχει ήδη ως ξεχωριστή ιστορία. Είχαν ήδη ακουστεί φήμες πως ετοιμάζονται να το μεταφέρουν και αυτό όταν πρωτοκυκλοφόρησε το βιβλίο.
Το θέμα είναι ποιος θα το αναλάβει αυτό. Ο Peter Jackson δεν νομίζω πως μετά και το Χομπιτ θα θέλει να ξανακούσει στην ζωή του για Τολκιν ενώ και ο Del Toro μετά από όλη αυτή την περιπέτεια με άσχημο τέλος (για τον ίδιο του) που είχε για το Χομπιτ δεν νομίζω να θέλει να ασχοληθεί με ανάλογο project.
Γενικά μπορεί να έχουν βγει μόνο 3 βασικά βιβλία από τον Τολκιν για την Μεση Γη αλλά το κινηματογραφικό υλικό που μπορούν να δώσουν είναι ατελείωτο. Εδώ κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων του Άρχοντα υπήρχε η σκέψη να γίνει ξεχωριστή ταινία για την ιστορία του Αραγκορν και της Αργουεν βασισμένη στα παραρτήματα που υπάρχουν στο τρίτο βιβλίο του Άρχοντα.

Βέβαια από το να γίνουν δουλειές ανάλογες με ταινιάκια τύπου Νάρνια καλύτερα να μην δούμε καμιά από αυτές τις υπέροχες ιστορίες στην μεγάλη οθόνη.

το Silmarilion μονο τηλεοπτικη σειρα HBO προδιαγραφων των 10-15 50λεπτων επεισοδιων, με τις διαλεκτους και γλωσσες ανεπαφες(με subs προφανως) + μερικες χιλιαδες κομπαρσους αντι CGI.-

Όπως και να έβγαινε (αν έβγαινε) είτε σε σειρα, είτε μόνο ένα απόσπασμα, είτε περιλιπτικά είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, όλη η μαγεία του βιβλίου θα χανόταν. Αυτή η ατμοσφαίρα και η λεπτομέρεια που έχει αυτό το βιβλίο πέραν του ότι κάνουν τον άρχοντα και (ειδικά) το χόμπιτ να μοιάζουν με παραμυθάκια για πιτσιρίκια (αυτό το λέω χωρίς να απαξιώνω τα προαναφερθέντα βιβλία), σε κάνουν να σκέφτεσαι αν αυτά είναι όλα φανταστικά ή αν όντως έχουν γίνει. Ναι, είναι λίγο μπέρδεμα και πρέπει να έχεις το χάρτη ανα χείρας συνέχεια για να καταλάβεις που γίνεται τι, αλλά κατα την άποψη μου είναι ένα αριστούργημα…

Συμφωνώ και με τους 2 σας. Και εγώ πιστεύω ότι μόνο αν πήγαινε για τηλεοπτική σειρά θα ήταν δυνατόν να μεταφερθεί απο το βιβλίο στην οθόνη (δλδ τη μικρή).

Κάτι τέτοιο γίνεται ήδη για το A song of ice and fire του Μάρτιν, που επειδή είναι πολύ μεγάλη ιστορία… μεταφέρεται σε σειρά… Βέβαια, ο Μάρτιν είναι ζωντανός, και ουσιαστικά βρίσκεται “απο πάνω” απο το σενάριο… οπότε δεν ξέρω για το Σιλμαρίλλιον πόσο πιστή μεταφορά θα μπορούσε να πραγματωθεί.

Ενα topic το Σιλμαριλιον για το οποιο θα μπορουσα να μιλω μερες ολοκληρες…Οπως προανεφερε ο Astaldo η βιβλος…Το Επος των επων…!Ενα βιβλιο που ξεχωριζει απο τα περισσοτερα του ειδους του…!Τωρα ειναι αληθεια πως να μεταφερθει στην μεγαλη στην τηλεοραση η τον κινηματογραφο ειναι εξαιρετικα δυσκολο μιας και οπως προανεφερθηκε οι πολλες ιστοριες ,τα πολλα ονοματα,οι διαφορετικες γλωσσες και λαοι αλλα και οι διαφορετικες σκηνες που διαδραματιζονται στο βιβλιο θα επαιρναν πολλες ωρες…Και αν σκεφτουμαι πως εδω για τον αρχοντα που ηταν 3ωρη με το ζορι δεχτηκαν τοτε καταλαβαινετε!

Εγω το βιβλιο το διαβασα μεσα σε 5 μερονυκτα…Και εννοειται πως μετεπειτα το ξαναδιαβασα οχι επειδη δεν το καταλαβα αλλα επειδη με ειχε και με εχει πραγματικα πορωσει!Και ΝΑΙ να ακους Guardian - Nightfall In Middle Earth και να διαβαζεις Τολκιν ειναι κατι ΜΟΝΑΔΙΚΟ!!!
Ο Τολκιν ειχε δηλωσει πως μισει την αλληγορια και πως απο τοτε που εμαθε να την ξεχωριζει μεσα στα κειμενα δεν την χρησμοποιησε ποτε…Ειχε επισης δηλωσει πως αυτα που γραφει δεν ειναι φαντασια,αισθανεται πως αυτα που γραφει ειναι γεγονοτα που ισως να συνεβησαν μια πολυ παλια εποχη!!:roll::slight_smile:
Οποιος δεν εχει διαβασει Τολκιν καλο θα ηταν να ξεκινησει οποτε του δωθει η ευκαιρια…εχει να κερδισει πολλα…παρα πολλα!:slight_smile:

Ότι καλύτερο γράφτηκε ποτέ στον χώρο ( το Song of ice and fire:P)! Και όντως είναι αδύνατο να μεταφερθούν σε ταινία αυτά τα βιβλία! Όπως ειπώθηκε πιο πάνω κάθε υποιστορία του Σιλμαρίλλιον θα μπορούσε να είναι μια τριλογία από μόνη της!

Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου! Ο Μάρτιν είναι ο αγαπημένος μου βασικά, κι ας παραδέχομαι τον Τόλκιν ως κορυφαίο του είδους. Ας πω τέλος πάντων, ότι ο Μάρτιν είναι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ εν ζωή συγγραφέας φαντασίας για μένα.

(αν και γαμώτο φοβάμαι μην πάθει και τίποτα με την αλήτικη ζωή που κάνει… πολύ φαί και καπνό ρε φίλε… κάνε λίγη κράτη… θέλουμε να τελειώσεις ΚΑΙ το 7ο βιβλίο… να το διαβάσουμε, και μετά μπορείς να είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θες στην υγεία σου… αλλά γαμώτο… σε θέλουμε ζωντανό μέχρι τότε… πλιζ… Α, και πιο γρήγορα παρακαλώ να τα βγάζεις… ).
Μακάρι να δούμε να προσπαθήσουν να βγάλουν μια αξιοπρεπή παρουσίαση της κάθε υποιστορίας του Σιλμαρίλλιον, αν και φοβάμαι ότι … δύσκολο…

Ο Jackson έδειξε ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο στο σινεμά. Μέχρι τώρα τουλάχιστον.

Ειναι υποιστοριες του Silmarillion δεν πιστευω να βγουν…λογω του οτι δεν εχει κανεις τα δικαιωματα του βιβλιου και γενικοτερα λιγο πολυ η καθε υποιστορια ειναι συνδεδεμενη με την κυρια ιστορια!Παντως οτι και αν συμβει,ειναι αδυνατο να αγγιξει καποια ταινια την μαγεια του βιβλιου.!

Ακριβώς. Για κανένα μα κανένα λόγο.

Ο Martin είναι ηλίθιος. Περιμένουμε 5 χρόνια τον καινούριο τόμο ένός βιβλίου που πρέπει να ολοκληρωθεί και ο άπληστος κάθεται και ασχολείται με τη σειρά… [-X

Δεν ξαναγράφω γι’ αυτόν τίποτα σχετικό εδώ. Είναι off topic.

…Τίποτα δεν είναι αδύνατον, ακόμα και να πάρουν κομμάτια απο το Σιλμαρίλλιον και να κατακρεουργήσουν πάνω τους… Μιλάμε για το Hollywood εδώ ε, λεφτά, λεφτά, λεφτά!

Όσο και να θέλω να δω μια μεταφορά του αγαπημένου μου βιβλίου στην μεγάλη οθόνη πραγματικά νομίζω ότι ΔΕΝ πρέπει! Απλά. Το μόνο που μπορεί να βγεί από αυτό είναι απογοήτευση για τους φαν του καθηγητή Τολκιν αααα και άπειρα λεφτά :slight_smile:

Είχα διαβάσει πρώτα πρώτα άλλες ιστορίες του Τολκιν κι αποφάσισα τελικά να διαβάσω και το Silmarillion.Τότε , έχοντας αποστηθίσει τα ονόματα από τα προηγούμενα βιβλία καθώς και μύθους που περιπλέκονταν στη πλοκή των ιστοριών του , με ξεμπέρδεψε απόλυτα.Βασικά , όταν το διαβάσεις πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα γιατί το κεφάλι σου γίνεται καζάνι.

Εγώ πρώτα διάβασα το Silmarillion οπότε όπως καταλαβαίνεις την πρώτη φορά όχι απλά έχασα την μπάλα αλλά…

Ε μετά το διάβασα πολλές ακόμα και έστρωσε η φάση!

Βασικά σε μένα ήταν καθαρά θέμα σωστού συγχρονισμού.Δεν ήξερα καν πως υπήρχε το Silmarillion μέχρι τα 17 μου.Είχα απορροφηθεί τελείως από τις ιστορίες του Τολκιν αλλά κι από τη λογοτεχνία γενικότερα.

κι εγώ κάπως έτσι ήμουν,
γιατί κι εγώ με σιλμαρίλλιον άρχισα να διαβάζω Τόλκιν…
οπότε… καταλαβαίνω… χααχαααχαχα

Πωωωωωω ψήθηκα να το ξαναδιαβάσω (αν και το διαβάζω μόνο μία φορά κάθε χρόνο)!!!

Καμιά συγγένεια με τον Christofer Lee έχεις; :stuck_out_tongue:

Και συ τα Χριστούγεννα? :stuck_out_tongue: