The Silmarillion

Χααχαχαχα I wish!!!

Το αρχίζω πάντα 1 Ιανουαρίου!!! :smiley: :smiley:

Σημερα-αυριο το τελειωνω για 3η φορα!Ελεγα να συνεχισω με Τολκιν αλλα δεν κρατηθηκα και πηγα και πηρα καινουρια βιβλια σημερα. :p.Τα…(συνεχεια στο “Βιβλια διαβαζουμε?”)

Χαχα, κοντά έπεσα!

Σασπενς βλέπω! :smiley:

[SIZE=“5”]ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΒΙΒΛΙΟ[/SIZE]

Είχα πορωθεί τόσο πολύ με αυτό το αριστούργημα που αν και μικρός ( 3η γυμνασίου) το κατανόησα με την πρώτη ανάγνωση και θυμόμουν άνετα όλα τα ονόματα. Δυστηχώς το δάνεισα σε έναν φίλο μου και το βιβλίο εξαφανιστηκέ. Όσο καιρό διάβαζα το βιβλίο αυτό ζούσα πραγματικά στον κόσμο μου (και γαμώ τους κόσμους )

Όχι ρε φίλε τι έκανες ρε… Δεν τα δανείζουν αυτά ρε μεγάλε…:wink:

E ναι… γενικά πάντα αποφεύγω να δανείζω πράγματα όσο καλός φίλος/φίλη να είναι κάποιος. Σκατόψυχος; Δε ξέρω πάντως δε μπορώ βρε αδερφέ. Ειδικά όταν έχω να κάνω με Tolkien. :slight_smile:

Ακριβώς ρε φίλε. Γιατί αυτό που δανείζεις (είτε είναι βιβλίο, είτε χρήματα κλπ κλπ) υπάρχει πολύ σοβαρή πιθανότητα να σου επιστραφεί όταν γιορτάζουμε τα ανήμερα του Αγίου Π…@^%$*&…ου!!! :?

Και αν :wink:

Πωπω τι μου θυμήσατε τώρα… Το σιλμαρίλλιον ήταν το πρώτο βιβλίο που αγόρασα μόνος μου… τρελλό σκάλωμα. Μάλιστα όταν διάβασα αργότερα τον άρχοντα των δαχτυλιδιών είχα ξενερώσει γιατί περίμενα ότι θα ήταν στον τρόπο γραφής του σιλμαρίλλιον, και ο άρχοντας μου φαινόταν παραμυθάκι.
Για να φανταστείτε το μέγεθος του καψίματός μου είχα αρχίσει να γράφω την δική μου εκδοχή του βιβλίου από ένα σημείο και πέρα που δεν συμφωνούσα με το πώς εξελισσόταν η πλοκή :lol: δυστυχώς τα έχω χάσει τα χειρόγραφά μου ρε γαμώτο
υ.γ. φέανορ φορ έβερ :stuck_out_tongue:

είσαι ΘΕΟΣ! …

εεεε… κάτι παρόμοιο μου συνέβη κι εμένα… μόνο που στη δική μου περίπτωση, εγώ είμαι που δανείστηκα το σιλμαρίλλιον… Αλλά! δε φταίω… τον τυπο δεν ξέρω που να τον βρω… εχει αλλάξει τηλέφωνο μάλλον κλπ… αλλά υποτίθεται ότι έχει αυτός το δικό μου… Τέσπα, έχω όλη την καλή διάθεση να του επιστρέψω το βιβλίο του… απλά πρώτα πρέπει να με βρει…

Υ.Γ.>> το βιβλίο το προσέχω σαν τα μάτια μου! 5 χρόνια τώρα, σαν δικό μου το κρατώ…

Πάει το βιβλίο…

Θα ναι τώρα το καημένο το παιδί κάπου μακριά, θα γράφει σ’ένα παρόμοιο φόρουμ με αυτό ίσως, θα μοιράζεται κι αυτός τη δύστυχη εμπειρία του να μοιραστεί το βιβλίο με μια κοπέλα η οποία εξαφανίστηκε μετά… [-X

Λυπάμαι. ΠΟΤΕ να μη δίνετε ΤΙΠΟΤΑ δικό σας σε κανέναν!!! Ποιές φιλίες και μοιράσματα. Τίποτα.

[SPOILER]άλλο που εγώ δε το εφαμόζω φυσικά :P[/SPOILER]

…εεε… αν ξαναδιαβάσεις το ποστ μου, είπα ότι: ΑΥΤΟΣ ΧΑΘΗΚΕ όχι εγώ!
εγώ εδώ είμαι… και το βιβλίο του εδώ… τον περιμένει …

Μηπως, αντι για φιλος ειναι φιλη και τα ειχες μπερδεψει και εψαχνες λαθος?

:stuck_out_tongue:

Και για να μαι οντοπι, την πρωτη φορα που διαβασα το βιβλιο, δε μπορεσα να το τελειωσω, ουτε καν στα μισα.

Για να το καταφερω αυτο, χρειαστηκε πρωτα επι 1 χρονο να καιγομαι με οτιδηποτε αφορα lotr, παιχνιδια, ταινιες, κι αλλα παιχνιδια κλπ κλπ, ωστε να μπορω να ακολουθω τον ρυθμο του βιβλιου οσον αφορα τα ονοματα χαρακτηρων και τοποθεσιων.

Οι περιγραφες που υπαρχουν μεσα ειναι απλα απιστευτες, δηλαδη μεταφρασμενο και μενεις λιγο βλακας, οποτε στο αμεταφραστο το σαγονι πρεπει να πιανει πατωμα.

Ο μονος λογος που ναι καλο να γινει ταινια αυτο το αριστουργημα, θα ναι οτι θα προσελκυσει κοσμο για το βιβλιο.Α και θα βοηθησει γενικα στα ονοματα κλπ οσους ηδη προσπαθουν να το διαβασουν.

Τι να πεις για αυτό το αριστούργημα??? Απλά μοναδικό. Δεν περιγράφεται με λόγια…

Μακράν ότι καλύτερο έχω διαβάσει.

Το ξεκινάω για 3 φορά επιτέλους στην αγγλική του έκδοση!

στο αμεταφραστο το σαγονι πρεπει να πιανει πατωμα.

περιμένω να το διαπιστώσω:p

Πραγματικά είναι σαν να διαβάζεις άλλο βιβλίο στα αγγλικά! Χάνει πάρα μα πάρα πολύ στην μετάφραση!

Αααα και have fun με ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ!

Thanks! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο!:stuck_out_tongue:

Λοιπόν μόλις τέλειωσα το βιβλίο για 12η φορά (6η στα αγγλικά)! Είναι εκπληκτικό πως κάθε φορά ανακαλύπτω και κάτι καινούριο!!!

Στο τέλος φίλε μου θα το μάθεις απ έξω!!!

Είναι πάντως εκπληκτικό το πόσο πολυσύνθετο είναι…ενώ το έχω διαβάσει μόνο μια φορά, αισθάνομαι ότι αν το πάω για δεύτερη, θα μου δώσει πολύ περισσότερα.

Μπαααα όπως είπες είναι πολυσύνθετο. Απ’έξω να το μάθω σίγουρα όχι. Μερικά μέρη ίσως :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Kαι ναι θα σου δώσει πραγματικά πολύ περισσότερα!

Ποια εκδοση του Αγγλικου εχεις?