The Silmarillion

Την επετειακή έκδοση για τα 30χρόνια έχω από HarperCollins αλλά πλέον την έχω αποσύρει γιατί είχε κάτι σχισιματάκια στο πλάι!

Να υποθεσω οτι τσιμπησες ολοκληρη αυτη εδω? http://www.amazon.co.uk/J-R-Tolkien-Collection-Silmarillion/dp/0007273568

όχι γιατί μου το πήραν δώρο από το Λονδίνο.

αυτό έχω

Αυτό που λίνκαρες το έχω βάλει εδώ και καιρό στο μάτι όμως…

Απο αυτα που εχω διαβασει στο νετ,αυτο το boxακι ειναι ο,τι πιο precise σε αυτα που εγραψε ο Τολκιν υπαρχει στην αγορα.Απο θεμα ακριβειας στις λεξεις,μικροαλλαγων στις φρασεις και τα λοιπα.

Κανονικα ειναι ltd στα 500 αλλα εδω περα http://www.tolkienlibrary.com/dmiller/CLP0006.htm μπορεις να κανεις enquire,δε ξερω τι παιζει με διαθεσιμοτητα η αν παιζει print on demand.

Ειδα κι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=0D3uy0-75ZE και μου τρεξαν τα σαλια.

Ναι τον Pieter που έχει το Tolkien Library τον ξέρω προσωπικά! Έχει απίστευτη συλλογή και ο ίδιος. Κάθε φορά που μπαίνω στο site κοκομπλόκο απλά!!!

Ευτυχώς (μάλλον) που ακόμα δεν έχω αρχίσει να συλλέγω βιβλία Tolkien γιατί απλά μετά εχε γεια κόσμε!!! :frowning:

Ισχυει,εχουν βγει και 5453443 εκδοσεις ξερω γω.

Με αυτο τον τυπο εχεις επικοινωνια με mails κι ετσι δηλαδη?Αν ναι,ρωτα τον οταν μπορεις τι παιζει με διαθεσιμοτητα γι’αυτο το κουκλι να ξερουμε.

Ναι κανονικά! Θα του στείλω και θα σε ενημερώσω άνετα!!

pumpkin σε λίγες μέρες θα έχεις την απάντηση! Θα μαζέψει κάποια στοιχεία και θα απαντήσει!

na rotiso yparxei kamia istoselida poy na exei zografies vasismenes se biblia toy Tolkien??? eyxaristo(signnomi gia ta greeklish)

να μπεις στο Deviantart (www.deviantart.com)
και να πατήσεις στο search ό,τι θες από χαρακτήρες και φάσεις τολκινικές
και θα σου βγάλει τις παναγιάς τα μάτια.

Τσεκαρισμένο. Υπήρξε inspiring ο παππούς.

αυτο ισχυει ,στα αγγλικα εχει φυσικα αλλο αισθημα αλλα μην μας πιανει και τρελλα αυτο ειναι φυσικο εφοσον μεταφραζεται και ο μεταφραστης ειναι απλα διεκπαιρεωτης και δεν γνωριζει σε βαθος το εργο του tolkien

[SPOILER]μην ακουσω τωρα σχολια τυπου δεν μπορει να το αποδωσει η ελληνικη γλωσσα και μλκιες[/SPOILER]

Ε ναι προφανώς είναι απλά ένας μεταφραστής αλλά (αν και δε ξέρω πόσο εφικτό είναι) τέτοια βιβλία - και δεν μιλάω μόνο για Tolkien - αλλά γενικά φαντασίας που έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο γραφής κλπ κλπ θα έπρεπε να τα μεταφράζουν γνώστες και όχι άτομα που απλά σπουδάσαν αγγλική φιλολογία.

Έτσι τα βιβλία θα μπορούσαν να αποδωθούν όσο καλύτερα γινόταν.

Ε, οποιος μπορει να μου το δανεισει για καμμια βδομαδα να το διαβασω και γω θα του χρωσταω χαρη.

σε καλωσορίζουμε στο μαγικό κόσμο του Ted

[B]http://www.tednasmith.com/tolkien.html[/B]

Αποτυχημένη προσπάθεια του James McAvoy να μας πείσει πως είναι geek ξεστομίζοντας απίστευτη κοτσάνα σε συνέντευξή του σχετικά με το Silmarillion.

[B]James McAvoy says he wants to play Gandalf in The Silmarillion[/B]

James McAvoy

In the latest edition of Total Film Magazine,[B][U] James McAvoy reveals he would like to play a younger Gandalf if a prequel was ever made[/U][/B]. (Before getting too excited ? or not ? Christopher Tolkien is pretty adamant he would never sell the film rights to the Silmarillion.)

From TotalFilm.com:

[B] ?I?d like to play Gandalf,? he told us, laughing.

?Gandalf: Origins?, we offer? ?It?s called The Silmarillion[/B]! It?s a collection of poems and songs that chart the ancient history of Middle-earth. My true geek is coming to the fore, but they?re really, really beautiful stories.
?In part of that is the genesis of Gandalf, or Mithrandir, or Stormcrow, or any of his many, many names. Anyway, maybe that?s the one!?

Εντάξει για πολλά facepalm

Από την άλλη είναι η πρώτη φορά που κάποιος ηθοποιός, σκηνοθέτης, παραγωγός κτλ, βάζει στην ίδια πρόταση το Silmarillion και κινηματογραφική μεταφορά. Άσχετα αν τα δικαιώματα δεν φαίνονται πουθενά στο ορίζοντα.

δηλαδη η κοτσανα ηταν οτι δεν ηξερε οτι δε θα πουληθουν τα δικαιωματα του σιλμαριλιον? :-s

It?s called The Silmarillion! It?s a collection of poems and songs that chart the ancient history of Middle-earth

#-o#-o

Δεν υπάρχει νεότερος Gandalf. Οι μάγοι δεν ήταν νέοι, δεν είναι καν άνθρωποι βασικά. Απεσταλμένοι ήταν για να βοηθήσουν τους ανθρώπους, ως σοφοί-γέροι εμφανίστηκαν από την αρχή. Εκτός αυτούς δεν υπάρχει gandalf στο Silmarillion. Αν θυμάμαι καλά οι μάγοι ήρθαν κάπου στην δεύτερη εποχή.

οι μάγοι εμφανίστηκαν σαν μορφές γερασμένων ανθρώπων την δεύτερη εποχή για να βοηθήσουν στον πόλεμο ενάντια στον σαουρόν.
εκτός από αυτό, συλλογή με ποιήματα και τραγούδια???λολ.

1 Like