The Simpsons vs South Park

Ποια απο τις δυο κορυφαιες σειρες κινουμενων σχεδιων προτιματε;Ποσταρετε επιχειρηματα και αγαπημενο χαρακτηρα.

Κορυφαια σειρα κινουμενων σχεδων ειναι το Family Guy.
Απο τις 2 του πολλ,μαλλον Σαουθπαρκ.

Ε-Ν-Ν-O-Ε-Ι-Τ-Α-Ι Simpsons!:DΔεν υπαρχει συγκριση!:yahoo:

Απο το λιγο που εχω δει southpark το μονο που εχει ειναι μπινελικια και καφριλες,την στιγμη που το Simpsons εχει πανεξυπνο χιουμορ και σατιριζει καταπληκτικα ολες τις πτυχες τις αμερικανικης κουλτουρας και γενικοτερα του δυτικου πολιτισμου,ειτε απο αποψη πολιτικης,κοινωνιας,κτλ…Αγαπημενος χαλαρα ο απεριγραπτος και τρισαθλιος Χομερ:lol:

_____

simpsons βεβαια:)ειναι απιθανοι!!ειδικα αυτος ο Homer:lol:

Southpark ρε απιστοι.

δεν υπαρχει γιατι και πως

south park…αν και φαν των simpsons απο μικρος,ειδα αργα south park και πραγματικα,μεχρι 7-8 σεζον που το ‘‘ειχαν’’ ακομα,ηθελε πολλααα κιλα @ρχιδι@ για να κανουν τετοια σατυρα…οπωτε,για αυτες και μονο τις σεζον,south park…απο την αλλη,οι simpsons εχουν τρομερη διαρκεια,ποσες σεζον και σχεδον καθολου κοιλια…αλλα south park τελικα,για την τρομερη σατυρα που κανει,για το που δεν κωλονε πουθενα,για τα μπινελικια,για,για,για…για τον καλυτερο χαρακτηρα εβερ:

Family guy ειναι loser σειρα…σεναριο 0 και ολη την ωρα remember when,και remember that…πλακα εχει,για μερικα επεισοδεια…ειδικα τελευταιες σεζον,αθλιες…

Southpark με χαώδη διαφορά.
Σατιρίζει πανέξυπνα και ακρώς εριστικά μια παρηκμάζουσα Αμερική, όπως φαίνεται μέσα από τα “αθώα” μάτια τεσσάρων 8χρονων παιδιών.

Αγαπημένος χαρακτήρας, φυσικά, ο ανεκδιήγητος, καταπληκτικός και τεραστίων διαστάσεων κάφρος, ΕΡΙΚ ΚΑΡΤΜΑΝ.
Ο συνδιασμός με το alter ego του, τον αγαθό και αθώο Μπάτερς, είναι ο πιο θεϊκά θανατηφόρος συνδιασμός που έχει υπάρξει ποτέ στην ιστορία της τηλεόρασης.

Από άλλες σειρές κινουμένων σχεδίων προτιμώ Futurama.

Kι εγώ south park θα πω λόγω προσωπικής αγάπης!:smiley:
Αλλά και simpsons βλέπω ευχάριστα…είναι κλασικοί και όπως λέει και ένα επεισόδιο από south park “simpsons did it” :lol:
Αγαπημένος από south park είναι ο kenny (για σπάσιμο δε λέω έρικ!:p) και από simpsons η lisa!:respect:

Family Guy.-

Oντως φαμιλι γκαη, μη σου πω και φιουτσουραμα…

Και Σιμπσονζ > Σαουθπαρκ

(ανιμεησιον του σαυθπαρκ μ’εκνευριζει. Ναι, τοχω για αβαταρ)

Απο τις σειρές που καθόρισαν την πορεία του τηλεοπτικού animation. Για μένα η σύγκριση αυτή είναι ανάλογη με τη σύγκριση Maiden-Metallica ένα πράγμα (με το Family Guy να είναι οι Priest :P).

Επιγραμματικά, κάποια απο τα συν και τα πλην και των δύο σειρών:


Simpsons

  • H πρώτη μεγάλη επιτυχία και η μακροβιότερη σειρά κινουμένων σχεδίων. Απο κει ξεκίνησαν όλα.

  • Χαρακτήρες όπως ο Μπαρτ και ο Χόμερ έγιναν απο την αρχή κιόλας σύμβολα, με άπειρες παραλλαγές σε μπλούζες, παιχνίδια, κλπ. Ο Χόμερ δε νομίζω πως έχει ανταγωνιστή, ως ήρωας καρτούν.

  • Πανέξυπνη σάτιρα των αμερικάνικων πραγμάτων και πλήθος διασημοτήτων. Εξίσου έξυπνο χιούμορ, που μπορεί να απευθυνθεί σε διάφορα επίπεδα παράλληλα με τα κοινωνικά μηνύματα, δίνοντας μια πολυεπίπεδη διάσταση στη σειρά.

  • Τα halloween special επεισόδια.

  • Αληθινά ανθρώπινοι χαρακτήρες, με τους οποίους μπορείς να ταυτιστείς. Σκεφτείτε π,χ την Λίζα, με τις κοινωνικές και οικολογικές της ευαισθησίες, τη θέληση της να την αποδέχονται οι συμμαθητές της, τις συγκρούσεις της με τον πατέρα της που δε την καταλαβαίνει, την τελειομανία της, την υπεροπτική στάση της απέναντι στον αδερφό της, τον οποίο ωστόσο αγαπάει - μιλάμε για κάτι πολύ περισσότερο απο απλά “χαρακτήρας καρτούν”.

  • Σε κάποια φάση έκανε μεγάλη κοιλιά (κάπου ανάμεσα στις season 11-15). Ευτυχώς, επανακάμπτει…

  • Υπάρχει η τάση να διαδραματίζονται τα πάντα γύρω απο καμια 20αρια χαρακτήρες που είναι γνωστοί, και να ξεχνιώνται όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι της πόλης, σαν να μην υπάρχουν. Π,χ σε ένα γήπεδο ας πούμε, θα δούμε όλους τους γνωστούς, λες και πάνε παντού όλοι μαζί. Χάνει λοιπόν σε ρεαλισμό. Αυτό σε ορισμένες season τουλάχιστον.

  • Ίσως είναι μείον για κάποιους το οτι το χιούμορ εξακολουθεί να διατηρεί έναν βαθμό “ευπρέπειας” σε σχέση με τις καφρίλες του South Park (αν και η σκηνή με τον γυμνό Μπαρτ στην ταινία προκάλεσε έντονες αντιδράσεις).

South Park

  • Το πιο καμμένο, κάφρικο χιούμορ, που δεν έχει το παραμικρό ταμπού και δε φοβάται να θίξει θέματα πολύ αμφιλεγόμενα, σπάζοντας κάθε έννοια του “πολιτικά ορθού”. Χιούμορ που ταιριάζει στα '00ς… Ξεκαρδιστικό απλά.

  • Ο Cartman απλά είναι απίθανος σαν χαρακτήρας. Και οι υπόλοιποι απο κοντά όμως, είναι όλοι ένας κι ένας (π,χ ο δάσκαλος).

  • Πίσω απο το κάφρικο περίβλημα, θίγει με ιδιαίτερη ευφυία ομολογουμένως δύσκολα κοινωνικά ζητήματα, σε σημεία έμενα με το στόμα ανοιχτό απο την πανέξυπνη κριτική του στάση.

  • Ατάκες όπως του Cartman, οι φωνές των χαρακτήρων, το κλασικό they killed Kenny! κλπ.

  • Μερικές φορές στηρίζεται υπερβολικά στην καφρίλα, σε σημείο που επαναλαμβάνεται ίσως. Καναδυο καφρίλες μάλιστα ίσως παραήταν κάπως για μένα.

  • Αν και έχω δει μόνο τις πρώτες 5 σεζον, μαθαίνω πως κάνει και αυτό κοιλιά σε κάποια φάση…

…Μετά απο αυτά λοιπόν, η αγαπημένη μου απο τις δύο είναι εκείνη που παρακολουθώ περισσότερα χρόνια, απλά. Ήδη απο όταν ήμουν παιδί. Πρόκειται για μια καθαρά συναισθηματική επιλογή λοιπόν. :slight_smile:

Οι Simpsons μ’αρεσουν αρκετα αλλα δεν κοβω και φλεβα ενω South Park δεν εχω παρακολουθησει ιδιαιτερα, ψιλοαδιαφορο μου φαινεται. Να πω Futurama;:p8)

Δε χωραει καν συζητηση south park και ξερο ψωμι

Οι Simpsons είναι ο γονέας και το Southpark ο απόγονος… Δεν τίθεται θέμα γι’αυτό… Και τα δύο λατρεμένα ΦΥΣΙΚΑ!!!

παλι δεν μπορω να αποφασισω:-k
με ποοοολλη δυσκολια μμμ:-k
μαλλον σιμπσονς

Μόνο Σιμπσονς έχω δει μερικές φορές. Αρκετά συμπαθητικό. Σάουθπαρκ δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ. Επίσης, τιν’αυτό το φαμιλι γκάη, πρώτη φορά το ακούω :-s

Simpsons μεγαλη αγαπη αλλα εχω κολλησει καπου στην 9η σεζον νομιζω.
Southpark εχω δει τις τρεις πρωτες σεζον μονο.
Και τα 2 μα ρεσον πολυ αλλα μαλλον θα πω simpsons…
Το family guy οσο εχω δει και αυτο πολυ λιγο δεν μ αρεσε…:-k

southpark γιατι εχει γαματες ιδεες . παιρνουν μια ιδεα ι ενα συμβαν και του αλλαζουν τα φωτα αλλα και γιατι εχει butters , kenny , mr garrison , barbrady , randy marsh kai φυσικα τον ρατσιστη , μισογινι , φασιστα ιδωλο eric cartman mIm(_)mIm screw you hippies

drugs are baaaad